Utwory wybrane tom II

Okładka książki Utwory wybrane tom II Mychajło Kociubynski
Okładka książki Utwory wybrane tom II
Mychajło Kociubynski Wydawnictwo: Czytelnik powieść historyczna
301 str. 5 godz. 1 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Wybrani twory
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
301
Czas czytania
5 godz. 1 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jerzy Jędrzejewicz
Tagi:
ukraina opowiadania folklor nowela proza psychologiczna
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,7
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1048
1000

Na półkach: , , ,

Drugi tom prezentowanych chronologicznie dzieł Mychajło Kociubynskiego. Zawiera przede wszystkim nowelę (mini powieść) „Cienie zapomnianych przodków”, dla której oba tomy zostały wypożyczone z biblioteki oraz powieść „Fata morgana” i siedem innych opowiadań. Nie da się ukryć, że prezentują się one lepiej niż zawarte w pierwszym tomie. Widać, jak Kociubynski rozwijał się jako pisarz.
„Cienie zapomnianych przodków” to nowela rozgrywająca się na Huculszczyźnie, zekranizowana w latach sześćdziesiątych przez ormiańskiego reżysera Sergieja Paradżanowa. Autor przedstawia nam świat miejscowych mieszkańców wsi – gównie pasterzy. Możemy podziwiać piękno przyrody, ludowych strojów, obyczajów, nawet dziś wydających się dzikimi, jak walka na ciupagi czy zemsta rodowa, opisy wypasu owiec na połoninach. Uwagę przykuwa jednak przede wszystkim jednak system ludowych wierzeń, będących pomieszaniem podstaw chrześcijaństwa ze światem rusałek, diabłów, dziwnych stworów, znachorów. I co ciekawe bohaterowie widzą ten świat na równi z rzeczywistym. W tej na poły realnej, a na poły magicznej scenerii rozgrywa się historia miłosna między młodymi ze zwaśnionych rodów o dość nietypowym przebiegu. I nie da się ukryć, że wyczarowany piórem Kociubynskiego obraz Huculszczyzny silnie oddziaływa na czytelnika. Nawet tam, gdzie widzimy opis ewidentnych zabobonów czy niesamowitych uroczystości pogrzebowych, autor prowadzi czytelnika tak, że aż szkoda, że to już ostatnia scena.
Drugim najbardziej znanym dziełem Kociubynskiego jest powieść „Fata morgana”. Pisana niejako na raty pokazuje sceny z rewolucji 1905 roku na ukraińskiej wsi. I chociaż początek pasuje jak ulał do późniejszych powieści socrealistycznych, ostatnia część mocno przeczy marksistowskiej wizji historii. Za to wykazuje znakomitą znajomość psychologii społeczności wiejskiej – zarówno tłumu jak i typowych jednostek oraz ich postaw. Współgrają z nią tematycznie dwa bardzo dobre opowiadania – „Śmiech” i „Konie nie są winne”, pokazujące podobne wydarzenia, aczkolwiek z zupełnie innej perspektywy. Dwa inne – „Co jest zapisane w księdze żywota” oraz „Podarunek na imieniny” są wstrząsające w swej wymowie, poprzez opis wyjątkowo okrutnych praktyk. Z kolei – co symptomatyczne – najbardziej budujące jest króciutkie opowiadanie o dźwigającej się z ruiny po trzęsieniu ziemi sycylijskiej Messynie - „Chwała życiu”.
Szkoda, że tak ciekawie rozwijający styl Mychajła Kociubynskiego przerwała jego śmierć w wieku 48 lat, kilka miesięcy po napisaniu ostatnich publikowanych tu opowiadań.
Przeczytane w ramach marcowego wyzwania LC – książka zza wschodniej granicy

Drugi tom prezentowanych chronologicznie dzieł Mychajło Kociubynskiego. Zawiera przede wszystkim nowelę (mini powieść) „Cienie zapomnianych przodków”, dla której oba tomy zostały wypożyczone z biblioteki oraz powieść „Fata morgana” i siedem innych opowiadań. Nie da się ukryć, że prezentują się one lepiej niż zawarte w pierwszym tomie. Widać, jak Kociubynski rozwijał się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Wyzwanie LC 2022
    1
  • Posiadam
    1
  • Opowiadania
    1
  • Przeczytane
    1
  • Literatura ukraińska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Utwory wybrane tom II


Podobne książki

Przeczytaj także