Tove. Królowa Duńczyków

Okładka książki Tove. Królowa Duńczyków Grzegorz Gajek
Okładka książki Tove. Królowa Duńczyków
Grzegorz Gajek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Księżniczka Lodu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Księżniczka Lodu (tom 2)
Tove. Królowa Duńczyków
Sine Qua Non
2024-02-15
2024-02-15
historia tyskowie wikingowie słowianie frankowie plemiona duńczycy słowiańska królowa władza wierzenia

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...
Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...

Mam bardzo ambiwalentne uczucia po wysłuchaniu tej książki. W sumie nie wiem za bardzo dlaczego. Pierwsza część podobała mi średnio, chyba nawet była niejako rozczarowaniem, bo po tej tematyce spodziewałam się czegoś więcej. W drugiej części niby więcej jest samej historii, zależności między Wieletami, Duńczykami, Sasami i wszystkimi innymi ludami, które walczyły o władzę i wpływy łącznie z Gnieźnianami, czyli Polanami, walki, ustalania przymierzy między władcami itd. Więcej jest samej Tofy, która zaczyna rozumieć politykę i walczy o swoje. Jednak wszystko to jakieś chaotyczne, niepoukładane i za bardzo magiczne. Nie odnalazłam się w tej historii i za bardzo po prostu nie odpowiada mi narracja i pomieszanie światów czarodziejek, bóstw słowiańskich, zaklęć i historii. Coś tu nie zagrało i żeby nie być zbyt krytyczną pozostawię książkę bez oceny. Może w papierze, czytana odebrana byłaby przeze mnie lepiej, może nie. Nie wiem. Może jeszcze kiedyś wrócę do autora.

Wysłuchałam tej książki z przyjemnością, ale także w lekkim napięciu. Bardzo byłam ciekawa losów Tove i tego jak zakończy się ta historia. Nie zawiodłam się. Tom drugi jest moim zdaniem lepszy. Więcej w nim historii i polityki. Podobnie jak w pierwszej części odnajdziemy tu nienachalny, ale wyraźny feministyczny vibe. Sam w sobie pomysł pisania o kobietach w historii jest godnym pochwały feministycznym przedsięwzięciem.

Dzisiejsza recenzja dotyczy książki „Tove. Królowa Duńczyków” to drugi tom i ostatni. Nie czytałeś/łaś? To czytasz na własną odpowiedzialność. :D Czy ubolewam? Okropnie! Szkoda, że nie będzie kontynuacji, bo cała historia tej dziewczyny wciągnęła od pierwszych stron pierwszego tomu. Ile siły ma w sobie młoda dziewczyna, kobieta? Na to pytanie chyba nie muszę odpowiadać, bo każdy z nas chociaż raz w życiu zdał sobie sprawę, że (mnóstwo razy cytowałam to) kobieta jest siłą! Kiedy kobiecie zajdziesz za skórę, kiedy skrzywdzisz ją, a co najgorsze jej rodzinie biada tobie. :p Oczywiście wszystko to z przymrużeniem oka, ale sami przyznajcie coś, w tym jest. Autora znam z poprzednich książek, które cenie.

Cieszę się, że mogę dodać kolejne pozycje do tej listy. Wracając do dzisiejszej recenzji polecam zajrzeć na strony z opisem książki i przekonać się, że warto wziąć tę pozycję i odpłynąć w przygodę życia, w przygodę, która nie tylko zmienia sytuacje, ale i człowieka. Jak pewnie już wiecie Tove nie jest już tą młodą dziewczyną, która nie znała życia, lecz kobietą, której życie, los nie oszczędzali. Przed wami podróż, w której momentami będzie spokojnie, ale momentami sztorm, na jaki traficie przyprawi was o podwyższenie ciśnienia. Jestem wdzięczna, że mogłam podążać za Tovą, móc dzielić z nią jej smutki, złamane serce, tęsknotę za pierwszą swoją miłością oraz drobne sukcesy. Ten czas wykorzystała produktywnie, kształtując swój charakter, który ja sama podziwiam. Jej osoba jest tym przykładem, z którego wezmę przykład. Tak jak po burzy jest słońce tak po moich porażkach przychodzą sukcesy. Sami jesteśmy kowalami naszego życia, losu.

Od pierwszego tomu mija 15 lat, które dziewczyna wykorzystała też na wychowaniu syna na godnego króla. Co zrobiła, że stała się królową wikingów? Czy syn wychowany został za godnego następcę swego ojca Haralda? Jak potoczy się wątek między nią a bocianem? A co najważniejsze (według mnie) to, czy ktoś w końcu pokona Agarę? W tej części nudy nie spotkacie. Dwa minusy, nad którym ubolewam i jeden wyżej wymieniłam to, że nie będzie trzeciego tomu, a drugim to zakończenie. Było takie, że chwyciło za serce. Pewne sytuacje w końcu stały się rzeczywistością, ale dla równowagi coś trzeba zabrać. Nie będę opisywać i zdradzać najlepszego, ale jak po przeczytaniu książki odczuwasz niedosyt, pustkę to najlepszy dowód na to, że zżyłaś/łeś się z bohaterami, wciągnęłaś/łeś się w całą tę historię, że to świetna książka warta uwagi, a nawet zarwania nocy.

Jestem #teamTove <3.

Niezmiennie ulubioną postacią był Margeir - Bocian - w zasadzie dla tej postaci czytałam głównie drugi tom i jemu kibicowałam najbardziej :) Nie raziły mnie to jak opisane były sceny erotyczne, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Podobał mi się styl autora i chętne sięgnę po inne powieści
Grzegorza Gajka

Grzegorza Gajka

To historia Bociana ❤️ Tove to silna kobieta wie czego chce i jak to osiągnąć.

To historia Bociana ❤️ Tove to silna kobieta wie czego chce i jak to osiągnąć.

Tove to drugi i ostatni tom, który opowiada losy Tofu - Słowianki, która została królową Duńczyków (jest to postać historyczna).
W tej historii Tofa jest już starsza i bardziej doświadczona. Jej syn Swen jest nastolatkiem, a Margier wraca po 10-cio letniej nieobecności (swoje uwięzienie zawdzięczał czarodziejce Agarze). Znajdziecie tu spiski (próbę obalenia króla),bunty, epickie walki, zdrady, bardzo zagmatwane uczucia bohaterów, trochę historycznej polityki i bardzo znane postacie historyczne jak np. cesarzowa Teofano, pierwsza ksieni klasztoru Matylda, mąż Tofy - Harald Sinozęby, czy jej syn Swen zwany później Widłobrodym.
Ale! O ile pierwsza część bardzo mi się podobała i wszytsko się tam ładnie zgrało, tak tutaj było kilka zgrzytów .
W tej części słowiańska mitologia została 'wciśnięta' tu na siłę. Niby był Swarożyc, ale jakby go nie było to by się wiele nie zmieniło, praktycznie nic to nie wnosiło - przynajmniej ja mam takie wrażenie...
Dziwne trójkąty - dla mnie obrzydliwe i w tej historii nie potrzebne...
I na koniec dziwna relacja Tofy i Margiera, która tym razem w ogóle do mnie nie trafiała, nie wywoływała żadnych emocji, nawet im nie kibicowałam, czegoś mi tutaj zabrakło...
Ale pomijając rzeczy które mi nie pasowały, to bardzo tę historię polecam. Jest dobrze napisana, szybko się ją czyta, a w tle przewijają się autentyczne wydarzenia, które miały ogromny wpływ na historię Europy jaką dziś znamy.

Grzegorz Gajek ponownie otwiera przed nami drzwi do świata, w którym wszystko może się wydarzyć. Niebezpieczeństwo konkuruje o uwagę z wielkimi ambicjami a główna bohaterka będzie musiała przejść długą drogę, by odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Zanim powiecie, że powieść historyczna nie jest dla Was i pomyślicie o tym gatunku jako potencjalnie najmniej ciekawym, najpierw dajecie szansę twórczości autora. Jest w jego rękach tendencja do przytaczania prawdy zamkniętej na kartach powieści, więc już od pierwszych stron czytelnik czuje się w pełni poinformowany dzięki realnie poprowadzonej fabule. Dużo emocji a także intensywna akcja przekładają się na nieustanny dynamizm, strony praktycznie przerzucają się same a czytelnik zaczyna rozumieć, że w dobrych rękach ten gatunek zyskuje na wartości.

Główna bohaterka, tytułowa postać, to dziewczyna, której życie nie oszczędzało. Wystawiona na ogromną próbę ponownie mierzy się z kłodami rzucanymi pod nogi. Jej losy poznaliśmy już w pierwszym tomie, więc koniecznie odsyłam Was do nadrobienia zaległości, ponieważ otrzymujemy ciąg dalszy tego co działo się wcześniej. Ciąg przyczynowo-skutkowy jest bardzo ważny, ponieważ inaczej nie byłoby oddanej pełnej wiarygodności historii zaczerpniętej z prozy życia a także sam czytelnik nie miałby tej przyjemności obserwacji zmian zachodzących w głównej bohaterce. To właśnie na tym opiera się cała historia – na życiu, na dojrzewaniu, na podejmowanych decyzjach oraz wyciąganych z nich konsekwencjach, gdy jedna dziewczyna musi na oczach wszystkich przemienić się w kobietę i walczyć o swoje, mimo tego że nikt nie chce jej słuchać.

To przejmująca historia napisana w równie intensywny sposób. Z każdej strony otaczają nas skrajne emocje a my z niecierpliwością przerzucamy karty tej historii, by jak najszybciej i jak najwięcej dowiedzieć się na temat Tove, bohaterki niecodziennej i jedynej w swoim rodzaju. Słowianka musiała stanąć na czele Duńczyków i zmienić się w wikinga, co już na wstępie wymagało od niej ogromu zaangażowania. Autor uchwycił jej siłę, determinację a także wszelkie potknięcia, by w oczach czytelnika stawała się bardziej wiarygodną postacią, jednocześnie tworząc zawiłe tło na przestrzeni którego rozgrywała się cała akcja. Całokształt zatem imponuje wykonaniem a także prezentowanymi wartościami i wciąga również w wir wielkiej niebezpiecznej przygody.

"Tove. Królowa Duńczyków" przede wszystkim pokazuje, że powieść historyczna może być dojrzała, inteligentna, nieustannie pobudzające wyobraźnię czytelnika a także ciekawie napisana. Potrafi także poruszać ponadczasowe wartości i udowadniać, że to co działo się kiedyś ma swoje przełożenie na teraźniejszości. Ta dylogia zasługuje na słowa pochwały i uznania, ponieważ wychodzi poza szereg oraz udowadniała, że autor ma w swoich rękach spory talent a jego wyobraźnia pozwala tworzyć książki od których trudno się oderwać.

Kontynuacja opowieści o Słowiance, która była Królową Duńczyków.

Piętnaście lat minęło.
Sven ma już czternaście, dorasta. Matka dba o jego wychowanie i przyszłość. Harald wiecznie gdzieś wojuje, rzadko bywa w domu.
Margeir jest uwięziony zaklęciem na Olandii.
Agara nieustannie spiskuje przeciwko Tofie.

Nadeszła pora na zmiany.

Tofa okazała się wyjątkową mądrą kobietą, zorientowaną w sytuacji. Miała dobre pomysły i rady. Nie bała się o nich mówić. Straciła swoją słowiańską potulność i poddanie. Stała się twardsza. Jak Dunka. Realizowała swoje plany. Prowadziła własną grę. Spiskowała.
A, że rzadko wszystko idzie tak, jak zostało zaplanowane... Musiała podejmować bardzo trudne decyzje i dokonywać niełatwych wyborów.
...
Dużo historii Europy w X wieku. Opowiedzianej barwnym językiem. Ciekawie i przystępnie. Walki o wpływy i terytoria. O władzę i poparcie. Wątek miłosny był urozmaiceniem opowieści. A magia dodawała tajemniczości.

Kontynuacja opowieści o Słowiance, która była Królową Duńczyków.

Piętnaście lat minęło.
Margeir jest uwięziony zaklęciem na Olandii.
Agara nieustannie spiskuje przeciwko Tofie.

Nadeszła pora na zmiany.

Tofa okazała się wyjątkową mądrą kobietą,...

Świetna książka dla wielbicieli tego urokliwego kraju w Skandynawii. Nie dla feministek, bo pokazuje Tove taką, jaka była, a nie wyidealizowaną.

Jej historia przerasta najśmielsze marzenia

Tofa opuściła kraj przodków i trafiła do obcych jej Duńczyków, aby tam zostać żoną konunga Haralda.

Kiedyś Tofa, a może teraz już Tova? Słowińska, czy Dunka, wyznawczyni starych, czy nowych bogów?

Wiele zmian, wiele wydarzeń, bycie królową, wychowanie syna, miłość, odwaga.

To piękna historia. Bardzo silna kobieta, której poznajemy od zwykłej księżniczki i widoczny jak przechodzi do królowej. Widzimy jej zmianę, siłę i odwagę. Świetna książka.

Jej historia przerasta najśmielsze marzenia

Wiele zmian, wiele wydarzeń, bycie królową, wychowanie syna, miłość, odwaga.

To piękna historia. Bardzo silna kobieta, której...

• Słowiańskie
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Tove. Królowa Duńczyków