Utwory wybrane tom I

Okładka książki Utwory wybrane tom I Mychajło Kociubynski
Okładka książki Utwory wybrane tom I
Mychajło Kociubynski Wydawnictwo: Czytelnik powieść historyczna
333 str. 5 godz. 33 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Wybrani twory
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
333
Czas czytania
5 godz. 33 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jerzy Jędrzejewicz
Tagi:
opowiadnia nowele powieść psychologiczna powieść historyczna
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,7
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1047
999

Na półkach: , , ,

Zbiór dziewięciu opowiadań i dwóch dużych nowel lub – jak kto woli – minipowieści klasyka ukraińskiej literatury – Mychajła Kociubynskiego, zmarłego w 1913 roku. Opublikowane w Polsce w 1954 roku, z koszmarnym, socrealistycznym wstępem Mariana Jakóbca, doszukującego się w każdym z tych dzieł przejawów … oczywiście „walki klasowej”.
Utwory zamieszczono chronologicznie, więc tom I zawiera te z nich, które zostały napisane najpóźniej do 1902 roku. Większość z nich rozgrywa się na Ukrainie, ale dwa w Besarabii (dzisiejszej Mołdawii) zaś jeden na Krymie, w środowisku jego rdzennych mieszkańców, czyli Tatarów krymskich, wypędzonych przez Rosjan w czasie II wojny światowej w celu zasiedlenia ludnością napływową z głębi Rosji. Stąd wiele słów, zwrotów a nawet zdań w językach rumuńskim (zwanym tu – zgodnie z komunistyczną nowomową – „mołdawskim”) oraz tatarskim (dla ścisłości – krymsko-tatarskim). I właśnie rozgrywające się na Krymie „Na kamieniu” jest najbardziej egzotyczne i na swój sposób romantyczne.
Wiele z opowiadań, jak i nowela „Dla dobra ogółu”, przypomina twórczość naszych pozytywistów. Jednak brak w nich odniesień do postaci z dworu czy z miasta, niosących ludowi oświatę. Ukraińskie chłopstwo było pozostawione samemu sobie, a kulturę nieśli w nie – jak chcieli – duchowni, a i to przeważnie diakowie i ich dzieci, a nie ich funkcyjni przełożeni. O tym, że mieszkańcy wsi musieli walczyć o przeżycie świadczą kwoty pieniężne i inne wielkości (pól, zbiorów),występujące niemal w każdym opowiadaniu.
Uderza silne uwrażliwienie na zachowania nieetyczne, zarówno wiejskich wspólnot, jak i poszczególnych osób. W istocie, dla ukraińskich (i mołdawskich) chłopów tylko rodzina, sąsiedzi i przyjaciele mogli być wsparciem w trudnych chwilach życiowych. Jak w „Choince”. Do czego prowadził jego brak pokazuje opowiadanie „Cepak”. Dziś, gdy potomkowie bohaterów Kociubynskiego walczą o wolność i życie, szczególnie mocno przemawia krótka, ale wzruszająca "Pięciozłotówka".
Ważne miejsce odgrywają wątki obyczajowe, dalekie od moralizowania i idealizowania zarówno poszczególnych postaw, jak i zwyczajów. Chociaż ten, opisany w „Pe-koptior” był w pełni uczciwy i usprawiedliwiony.
Jednym słowem ciekawy zbiór opowiadań i nowel z przełomu wieków, pisany z nieco innej perspektywy niż nasza ówczesna literatura, aczkolwiek też przez przedstawiciela narodu okupowanego przez Rosjan. Przeczytane w ramach marcowego wyzwania LC – książka zza wschodniej granicy.

Zbiór dziewięciu opowiadań i dwóch dużych nowel lub – jak kto woli – minipowieści klasyka ukraińskiej literatury – Mychajła Kociubynskiego, zmarłego w 1913 roku. Opublikowane w Polsce w 1954 roku, z koszmarnym, socrealistycznym wstępem Mariana Jakóbca, doszukującego się w każdym z tych dzieł przejawów … oczywiście „walki klasowej”.
Utwory zamieszczono chronologicznie, więc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Wyzwanie LC 2022
    1
  • Posiadam
    1
  • Opowiadania
    1
  • Literatura ukraińska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Utwory wybrane tom I


Podobne książki

Przeczytaj także