Cywilizacja Słowian

historia
Wydawnictwo Poznańskie
2023-10-11
2023-10-11
Słowianie Słowiańszczyzna historia Europy slawistyka cywilizacja słowiańska kultura Słowian

Korzenie

Słowo klucz - synteza.
Janicki jest historykiem, ale nie jest mediewistą. Nie przeprowadzał ani badań, ani dogłębnej analizy tez i dowodów. Sięgnął po aktualny stan wiedzy: Adamczyk, Curta, Mühle, Urbańczyk, Brather i dokonał wprawnej syntezy wiedzy o Słowianach.

Nie ma tu większych kontrowersji i wodolejstwa. Ani leczenia kompleksów, ani klękania przed nauką niemiecką.

Janicki pisze ciekawie, czasem wręcz porywająco.

Tytuł "Cywilizacja Słowian" miała być chyba lepem na turbosłowian i podbicie wyników sprzedaży. I chyba niepotrzebnie, bo gubi się w nim to, co najlepsze w tej książce. Umiar.

Jestem pozytywnie rozczarowany ;)

Słowo klucz - synteza.

Nie jest to dzieło najwyższych lotów, właściwie to całość mnie rozczarowała. Autor nie napisał nic odkrywczego - znajdziemy tutaj tylko podstawowe fakty, które zna przeciętny śmiertelnik chociaż trochę zainteresowany słowiańszczyzną. Większą część książki stanowi przetaczanie tez i wniosków pseudoarcheologów lub badaczy sprzed epoki.

Niezwykle ciekawa książka - zdecydowanie popularnonaukowa (zaznaczam, w razie gdyby ktoś spodziewał się Wielkiej Lechii, albo podobnych opowieści wyssanych z palca). Co ciekawe, autor w wielu miejscach podkreśla, że słowiańszczyzna nie potrzebuje tych fałszywych mitów i bzdurnych dopowiedzeń - pomimo braku kultury pisanej we wczesnym okresie rozwoju, istnieją liczne przesłanki pozwalające sądzić, że stanowiła atrakcyjny dla swoich mieszkańców obszar do życia, a model jej rozwoju - oczywiście skrajnie różny niż ten, jaki znamy z późnego antyku, czy nawet obszaru germańskiego - był zapewne w pewnych aspektach bezpieczniejszy i bardziej demokratyczny dla swoich mieszkańców. Autor jednocześnie rozwala mit o łagodności Słowian - podkreśla, jak ważnym źródłem pieniądza kruszcowego w rozwoju słowiańszczyzny była najpewniej handel niewolnikami, co oznacza, że tradycje przemocy mamy nie gorsze niż Amerykanie!
Kapitalny jest rozdział poświęcony pseudobadaniom naukowym i narastaniu mitów powszechnie podzielanych następnie przez całe pokolenia badaczy oraz powielanych do dzisiaj w podręcznikach historii. Choćby dla tego rozdziału warto sięgnąć po tę książkę!

Cóż, jako, że ,,słowiańskość" ogółem mnie interesuje, ale też nie jest to jedyne i główne zainteresowanie w moim życiu, wręcz jedno z bardzo poboczniejszych i od jakiegoś czasu, niestety, dość zaniedbanych - książka ta sprawiła mi niemałą frajdę. Odświeżyła to i owo, uzupełniła inne rzeczy, olśniła kilkoma - w dodatku nie wchodząc w przyciężkawy, naukowo-wykładniczy ton, nie przynudzając czy też nie wpadając w jakiś naukowy bełkot bądź niepotrzebne rozwlekanie tematu. Mogę serdecznie polecić, czyta się naprawdę szybko i lekko.

Kolejna propozycja od Kamila Janickiego, kolejna, która przypadła mi go gustu. Podobnie jak jego poprzednia twórczość jest to lekka propozycja dla każdego, kto chce poznawać historię w przystępny sposób, pozbawiony akademickiego języka i multum dat, których zamieszczanie nie wnosi wiele w percepcję czytelnika. Kamil Janicki w swojej książce poruszył wszystkie najważniejsze aspekty życia Słowian sprzed formowania się polskiej państwowości. Polecam.

Bardzo mnie wciągnęła ta, doskonała moim zdaniem, opowieść o Słowiańskiej cywilizacji. Autor rozprawia się w niej z wieloma mitami, w które ja sam na przykład przed jej przeczytaniem wierzyłem. Prawdziwym szokiem dla mnie był rozdział o słowiańskich wierzeniach właśnie, po którym wiele sobie obiecywałem choćby dlatego że z sympatią patrzę na rozwój w Polsce neopogaństwa w postaci tych różnych grup rodzinnowierców, natomiast to co tam przeczytałem niestety przeczy wszystkim tym spekulacjom na temat Światowida i innych Piorunów.
Pozycja godna polecenia bo chociaż język jest bardzo przystępny, zaś informacje, które za jego pomocą autor przekazuje są oparte na rzetelnych badaniach z załączoną imponującą bibliografią.

„Cywilizacja Słowian”
To zdecydowanie jedna z tych książek której potrzebowałam. W ostatnim czasie jestem zafascynowana tematyką słowiańszczyzny i ta książka to kompendium wiedzy jeśli chodzi o początki Słowian. Początkowo bałam się że książka może przypominać trochę podręcznik do historii, ale jak bardzo się myliłam. Nie mogłam się oderwać od tej książki i bardzo żałuję że nie ma kontynuacji (teraz czytam „Warcholstwo” tego samego autora i zapowiada się równie dobrze) Prawda jest taka że do tej pory widziałam o Słowianach tylko tyle co dowiedziałam się w szkole. Większość książek po które sięgałam to mitologia i wierzenia, nie historia. Ta książka świetnie rozwiała wiele moich wątpliwości i odpowiedziała na wiele pytań związanych z naszymi przypadkami. Bardzo żałuję że ta książka nie była dostępna w moich szkolnych czasach, myślę że rozwiałaby wiele wątpliwości które nagromadziły się w tamtym okresie. W tej książce wszystko zagrało, ale największym plusem jest przystępność, myślę że ta książka przypadnie do gustu każdemu kto po nią sięgnie.

„Cywilizacja Słowian”

Szczerze nie wnosi nic nowego, przypomina o dawno przeprowadzonych badaniach i faktach, które są już dobrze znane. Jest wiele książek, które mówią dokładnie to samo, więc w tej książce traktowałam to bardziej jak przypomnienie niż coś nowego. Przydało by się więcej mitów Słowian i ich wierzeń.

Powiem Wam, że słyszy się o tej słowiańskości przy okazji takich książek jak Wiedźmin, filmów jak Chłopi czy serialu jak 1670. Teraz niech każdy odpowie sobie wprost: czy my wiemy, czym ta słowiańskość jest i jak powstawała czy lepiej znamy na przykład odleglejszych nam Rzymian albo Greków?

Sam wpadam w narrację dumy, ze swojego pochodzenia, sądząc, że jacyś tam Amerykanie tego nie zrozumieją. Guzik prawda, sam jej nie rozumiem, a popkultura daje nam proste klisze.

Taka jest właśnie główna teza tej książki. Kamil Janicki obala wiele mitów o Słowianach, a ogólny obraz, który się kreśli po przeczytaniu całości to duża trudność w dociekaniu prawdy historycznej. Słabo tak naprawdę znamy okres początków naszych przodków, ale nie jest też tak, że byli oni głupsi, czy gorzej rozwinięci. Często bazujemy na mało wiarygodnych przekazach ówczesnych kronikarzy, których stwierdzenia skutecznie obala autor.

Spodziewałem się zupełnie innej książki, myślałem, że więcej dowiem się o tytułowej cywilizacji, a samych pewnych informacji jest tutaj niewiele, zdaje się jednak, że te, które już są to są one rzetelne. To taka bardziej książka – kontra, obalająca twierdzenia niż je tworząca. Miejscami trochę przegadana i rozwleczona.

Ostatecznie teza końca jest ciekawa i budząca refleksję, nie jest to jednak pozycja, która mnie zachwyciła.

Instagram: Mateusz o książkach

Sam wpadam w narrację dumy, ze swojego pochodzenia, sądząc, że jacyś tam...

Bardzo przyjemna książka. Czyta się ją niesamowicie lekko, a wiedza którą można z niej wynieść jest naprawdę spora. Przyjemne jest poczucie rozjaśnienia tego fragmentu historii, który pozostawał w cieniu od początku edukacji. Pozycja należy do kategorii „zawiera ciekawostki, dzięki którym zabłyśniesz” a świetne jest to, że oprócz tych ciekawostek daje zarys całości na tyle dobry, że nie strach ich opowiadać w towarzystwie w obawie przed pytaniem zgłębiającym temat. Minusem jest częste przeskakiwanie między wiekami szczególnie w późniejszych rozdziałach, które jednak nie gubi ale wymaga więcej uwagi.

• Historyczne

Kamil Janicki Cywilizacja Słowian Zobacz więcej