Akrobatki
- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Lira
- Data wydania:
- 2024-09-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2024-09-18
- Liczba stron:
- 464
- Czas czytania
- 7 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788368101270
- Tagi:
- literatura kobieca powieść obyczajowa historie rodzinne walka o marzenia polskie traumy rola kobiet życie codzienne historia Polski silne kobiety Aga Antczak
"Akrobatki" to poruszająca opowieść o kilku pokoleniach kobiet połączonych ze sobą więzami krwi i obdarzonych nieprzeciętną gibkością ciała. To historia walki o siebie, swoje marzenia i cały świat na arenie polskich traum. W pierwszych szeregach zawsze mężczyźni, a za nimi, w odwodach, matki-akrobatki, żołnierki w fartuchach, balansujące od wieków na cienkiej linii trudnych wyborów: dom - rodzina - praca. Czy tytułowym akrobatkom uda się wyrwać ze społecznych ograniczeń?
Losy Weroniki, mieszkającej w Madrycie współczesnej housewife, matki dwójki dzieci, przeplatane są losami Klementyny, która porzuca rodzinę i ucieka za ukochanym do cyrku. Pojawia się też postać Gabrieli, kobiety zaangażowanej w odbudowę kraju po I wojnie światowej, oraz Felicji, na której barki spadł ciężar utrzymania rodziny, gdy okaleczony przez tragedię powstania warszawskiego mąż odizolował się od świata. Weronika też zakłada fartuch, ostrzy noże i rozpoczyna walkę o przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
Aga Antczak, po doskonale przyjętym debiucie "Adela nie chce umierać", tym razem skłania do refleksji nad życiem kobiet, które pozostając w cieniu, dokonują heroicznych akrobacji, aby podnieść świat z ruin albo, jak Weronika, próbują ocalić planetę dla swoich dzieci.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 91
- 12
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Długo myślałam jak opisać tę książkę i nazwałam ją kłębuszkiem wełny. Acja toczy się w różnych czasach. Autorka rozwija jedną historię tak jak rozwija się kolorowa wełna. W każdej opowieści jest następna, a potem następna itd. Dzięki temu czytelnik snuje własną opowieśc złożoną z dygresji osobistych na przykład " kury domowej". Książka jest na pewno inna od tych, które czytałam wcześniej. Bardzo dobry potoczysty język.
Długo myślałam jak opisać tę książkę i nazwałam ją kłębuszkiem wełny. Acja toczy się w różnych czasach. Autorka rozwija jedną historię tak jak rozwija się kolorowa wełna. W każdej opowieści jest następna, a potem następna itd. Dzięki temu czytelnik snuje własną opowieśc złożoną z dygresji osobistych na przykład " kury domowej". Książka jest na pewno inna od tych, które...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPolecam
Polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNaszkicowana z prozatorskim kunsztem, który śmiało ociera się o słowną finezję. Przenikająca kobiece role w społeczeństwie, w które z gibkością się wpasowują. Będąca swoistą refleksją nad życiem omroczonym przez cienie innych osób.
„Akrobatki” to powieść oddana ujmującym liryzmem pióra literatury pięknej, z głębią muskająca proste symbole, zarazem nadająca im rozbudowane znaczenia, snuta z fabularną detalowością, ale i niestroniąca od wnikliwych metafor. To historia kobiet, ale też i mężczyzn, rozpięta na płótnie kilku pokoleń, jednostek o ciałach elastycznych, dynamicznych, zginających się we wszystkich kierunkach, początkowo dostosowujących się do narzucanej choreografii egzystencji. I właśnie w tej ich fizykalnej gibkości skrywa się fundamentalny przekaz – oni bowiem lawirują na arenie prozy dnia, wyginają się na tle dziejowych zawieruch, utrzymują równowagę na linie codziennych trosk, pragnień, pogrzebanych w duszy marzeń i domowych obowiązków. To zwłaszcza wizja cichych, niedostrzegalnych bohaterek, które świat ustawił w drugim szeregu, wypierając sugestywnie świadomość, że bez ich heroicznych dokonań, ukradkowych i dla wielu niezauważalnych, rzeczywistość obróci się w ulotny pył. Tym tytułem autorka niezaprzeczalnie daje świadectwo swojego pisarskiego talentu, a tym samym potwierdza nieprzypadkowość debiutowego sukcesu.
Narracją sensorycznie oddziałującą na zmysły, a przy tym wyeksponowaną z emocjonalnym ujęciem, Aga Antczak portretuje kobiece wizerunki, traktuje o ich życiorysach, uwypukla walkę z zakorzenionymi schematami, utrwalonymi powinnościami, z polskimi realiami, w których na piedestale stawia się żony i matki. Najchętniej te, które głośno nie artykułują swoich potrzeb, o zapomnianych ambicjach, wręcz przezroczyste. Narzuca się im fartuch, obdarowuje garnkami, a zarazem odziera z pasji, z indywidualności i aspiracji. Dostrzega się ich oblicze, kiedy są potrzebne, ale nie docenia się ich oddania, parzy się w ich kierunku, ale ten wzrok przedziera się przez ich sylwetkę, nie zatrzymuje na osobowości. Dopóki nie wyrwą się mimochodem przed uporządkowany przez społeczność ład, dopóki nie postawią kroku naprzód, by wydostać się z cienia, dopóki zuchwale i hardo nie odwzajemnią spojrzenia. Łaknąca miłości Klementyna, zdeterminowana Gabriela, wytrwała Felicja, budząca się ze współczesnego letargu Weronika – autorka tworzy z ich losów mozaikę uniwersalnych emocji, przekonujących doświadczeń i namacalnych doznań. To proza niebanalna, przemyślana, zachwycająca, ale i prowokująca do rozmyślań, ba!, może nawet incydentalnie inspirująca do zmian. Taka przez duże P! O życiowych akrobatkach, buńczucznych cyrkówkach, igrających z nakazami gimnastyczkach, o ujeżdżających z wdziękiem wymagania woltyżerkach, o balansujących na opiniach innych ekwilibrystkach. O tobie, o mnie, o każdej kobiecie sukcesu, o każdej kurze domowej, o wszystkich.
Naszkicowana z prozatorskim kunsztem, który śmiało ociera się o słowną finezję. Przenikająca kobiece role w społeczeństwie, w które z gibkością się wpasowują. Będąca swoistą refleksją nad życiem omroczonym przez cienie innych osób.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Akrobatki” to powieść oddana ujmującym liryzmem pióra literatury pięknej, z głębią muskająca proste symbole, zarazem nadająca im rozbudowane...
Pomieszanie z polątaniem. Covid tu i ukraina zeleński .dno
Pomieszanie z polątaniem. Covid tu i ukraina zeleński .dno
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAga Antczak dywaguje o roli kobiet, przez co przypomniała mi się pewna lekcja języka polskiego w liceum, podczas której ogłosiłam, że chcę być klasyczną kurą domową - naprawdę tak było! Czy byłoby mi łatwiej? A może wręcz przeciwnie? O tej ważnej, choć niedocenianej roli autorka opowiada w swojej książce, ale nie tylko. Z całego serduszka zachęcam Was do zapoznania się moją opinią i prozą Antczak ❤️
____
Ta książka boli. To przysłowiowy kij w mrowisko. Rozpoczyna się, jak przepiękna rodzinna saga, by później przemienić się w rozważania o roli kobiety, klasycznej housewife, kury domowej, a także tej, która uciekła oraz tej, która chciała zmieniać świat kosztem swojej rodziny. Aga Antczak porusza tematy trudne, dla wielu bolesne. „Akrobatki” to powieść o Tobie, o mnie, o kobietach zakutych w kajdany powinności, obowiązków i tego, co wypada, ale też o tych, które wzbiły się ponad to, niczym Ikar, lecąc prosto ku swojej zgubie.
Aga Antczak postawiła na kobiety. Jej „Akrobatki” to powieść poniekąd feministyczna, z nutą dającą jej posmak literatury pięknej. To historia Klementyny, Gabrieli, Felicji i Weroniki – autorka daje nam obraz na to, jak zmieniały się kobiety na przestrzeni pokoleń. Każda z nich marzyła, kochała, zmagała się z trudami. Różniły się, a jednak były do siebie tak podobne. Każda z nich w pewien sposób była akrobatką, każda na swój sposób. Jedna marzyła o wyrwaniu się z ukraińskiej wsi, druga się stamtąd wyrwała w chwili, gdy płonął świat. Trzecia próbowała poskładać swoje życie i zadbać o straumatyzowanego męża, a czwarta w oparach szyderstw i umniejszania pragnęła zmienić świat, by jej dzieciom było lżej.
Aga Antczak nie opisuje wielkich czynów, niesamowitości. Tę historię osnuwa codzienność, szara proza życia. I właśnie to doprowadzało mnie do wściekłości. Buntowałam się przeciwko temu, że kobiety są niedoceniane. Irytowało mnie umniejszanie tym, które ruszają śmiało w świat oraz ośmieszanie tych, które postawiły na dbanie o ciepło ogniska domowego. Autorka jest baczną obserwatorką, co doskonale widać – błyskotliwe punktowała niesprawiedliwość, nie oceniała, nie obrażała. Po prostu snuła swą opowieść, której lwią część stanowiły przemyślenia jej bohaterek.
O czym są „Akrobatki”? To opowieść o kobietach, od kobiety, dla kobiet. Jest to najlepsza powieść feministyczna, jaką miałam okazję przeczytać. Może nie jest obiektywna, bo moje zaślepienie nad piórem Antczak trwa od chwili jej debiutu, ale rozkoszowałam się każdą stroną, każdym zdaniem, mimo sprzecznych emocji, jakie we mnie buzowały. To historia o miłości, przyjaźni, kobiecości stłamszonej oraz tej rozbrzmiewającej pełnym głosem. Takich książek nam trzeba w tych trudnych czasach, z pięknym i ważnym przesłaniem, byśmy się szanowali, nawet jeśli nie rozumiemy czyjejś życiowej drogi... bo przecież kura domowa wcale nie jest gorsza od bizneswoman. Są inne, ale równie wartościowe.
Aga Antczak dywaguje o roli kobiet, przez co przypomniała mi się pewna lekcja języka polskiego w liceum, podczas której ogłosiłam, że chcę być klasyczną kurą domową - naprawdę tak było! Czy byłoby mi łatwiej? A może wręcz przeciwnie? O tej ważnej, choć niedocenianej roli autorka opowiada w swojej książce, ale nie tylko. Z całego serduszka zachęcam Was do zapoznania się moją...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to