Pałac Rzeczypospolitej otwarty dla publiczności. Zobaczysz w nim skarby polskiej literatury

Anna Sierant Anna Sierant
27.05.2024

Jeśli kiedykolwiek spacerowaliście po ogrodzie Krasińskich lub przejeżdżaliście w okolicach placu Krasińskich, zapewne zwrócił waszą uwagę monumentalny, zabytkowy budynek – Pałac Rzeczypospolitej (Pałac Krasińskich). Od 21 maja, co ważne – za darmo, można zwiedzać jego piękne wnętrza, które kryją wiele literackich skarbów.

Pałac Rzeczypospolitej otwarty dla publiczności. Zobaczysz w nim skarby polskiej literatury Paweł Morawiec/Biblioteka Narodowa

„Przez setki lat zamknięty, od dziś staje się częścią pięknej Warszawy”

Pałac Krasińskich został wybudowany w latach 1688–1699 według projektu Tylmana z Gameren, niderlandzkiego architekta, który zaprojektował m.in. warszawski kościół sakramentek i Pałac Ostrogskich. Sama inicjatywa była pomysłem – i wyrazem ambicji politycznych – magnata Jana Dobrogosta Krasińskiego, wojewody płockiego i starosty warszawskiego. Zależało mu na postawieniu olśniewającej rezydencji, której wnętrza i elementy elewacji miały nawiązywać do mitycznego pochodzenia rodu Krasińskich, wywodzącego się rzekomo od rzymskiego patrycjusza Marka Waleriusza Corvinusa.

Zobaczcie, jak wyglądają odnowione wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej:

21 maja, po raz pierwszy w jego historii, wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej udostępniono zwiedzającym. Ale nie tylko dla samych wnętrz warto pałac odwiedzić. Jak mówił na uroczystym otwarciu dyrektor Biblioteki Narodowej (od lat 60. XX wieku budynek stanowi bowiem siedzibę najcenniejszych zbiorów BN) dr Tomasz Makowski:

Pałac Rzeczypospolitej, przez setki lat zamknięty, od dziś staje się częścią pięknej Warszawy. Są w nim skarby wielu narodów, kultur, języków, religii, które przez setki lat w sposób pokojowy tworzyły wspólnotę, szanując wartości i prawa Rzeczypospolitej, która odwdzięczała się nadaną im wolnością, tolerancją i zachętą do rozwoju. Składamy hołd wiecznotrwały tym spośród nas w dziejach naszej Rzeczypospolitej, którzy nas stworzyli. Naszą wyobraźnię, bogactwo i precyzję języka, ciekawość świata, otwarcie na odmienność i różnorodność. Spojrzenie niepowtarzalne budowali Kochanowski, Mickiewicz, Norwid, Słowacki, Konopnicka i Orzeszkowa, Herbert, Miłosz i Gombrowicz, Chopin i Górecki, Osiecka i Komeda.

„Tworzą naszą kulturę, tworzą naszą historię, tworzą nas”

Jak zaznacza dr Makowski, w tych najcenniejszych zbiorach narodowej książnicy znajdziemy dzieła, które „tworzą naszą kulturę, tworzą naszą historię, tworzą nas”. Te, które są oprawione w złoto, srebro i których treść jest od tych kruszców cenniejsza. Te, „w których są zapisane najważniejsze momenty naszych dziejów”, publikacje, „o których wszyscy słyszeli” i które teraz każdy może zobaczyć na własne oczy.

Wśród wielu dzieł na wystawie stałej znajdują się m.in. „Kronika Galla Anonima” – bezcenny rękopis był do tej pory zamknięty w skarbcu Biblioteki Narodowej – oraz „Kronika Wincentego Kadłubka”. Zwiedzając Pałac Rzeczypospolitej, zobaczycie również spisany prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku „Psałterz floriański”, czyli tajemnicze, pełne kolorowych ilustracji dzieło, w którym każdy wers jest napisany na przemian po łacinie, w języku polskim i języku niemieckim. W Pałacu Krasińskich można też obejrzeć renesansowe mapy i przekonać się, jak widzieli świat nasi przodkowie, przyjrzeć się „Kazaniom świętokrzyskim”, które spisano najprawdopodobniej pod koniec XIII lub na początku XIV wieku.

W udostępnionych zbiorach znajduje się także m.in. rękopis „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, jedyny autograf utworu Jana Kochanowskiego, rękopis „Balladyny” Juliusza Słowackiego, „Ody do młodości” Adama Mickiewicza, zbiory rękopisów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza. Na wystawie nie zabrakło rękopisów Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego. Odwiedzając Pałac Rzeczypospolitej, zobaczycie również średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynną „Sforziadę”.

Zobaczcie niektóre z dzieł, które można podziwiać w Pałacu Rzeczypospolitej:

W jakie dni i w jakich godzinach jest otwarty Pałac Rzeczypospolitej?

Pałac Rzeczypospolitej można zwiedzać bezpłatnie, codziennie – poza wtorkami – w godzinach 11–19.

Wybierzecie się?


komentarze [12]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 30.05.2024 15:11
Bibliotekarz

Powód by znowu odwiedzić Warszawę. Fajnie. Z chęcią odwiedzę wystawę starożytności w MNW. W mojej ocenie sympatii do miast, Warszawa jest daleko z Krakowem. Nawet za Przemyślem i Poznaniem :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Allmighty Eternally - awatar
Allmighty Eternally 30.05.2024 14:56
Czytelnik

bywałem tm często gdy gromadziłem materiały do magisterki
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
domekzkart  - awatar
domekzkart 30.05.2024 08:52
Czytelniczka

Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej bo akurat byłam w Warszawie :D ale jeszcze na pewno będzie okazja żeby odwiedzic to miejsce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
justyna Zapotoczna - awatar
justyna Zapotoczna 29.05.2024 14:10
Czytelniczka

Niestety za daleko od miasta w którym mieszkam.gdybym miała bliżej napewno bym zwiedzała  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
ISIA  - awatar
ISIA 28.05.2024 16:20
Czytelniczka

Świetna wiadomość :) Na pewno się kiedyś wybiorę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Marcin  - awatar
Marcin 28.05.2024 12:53
Czytelnik

Powinno być więcej tego typu artykułów. Promocja kultury, a nie wątpliwych moralno-obyczajowo ideologii i postaw (np. artykuł z ,,pięknym" słowem ,,wyp..." na dzień kobiet), czy wywoływanie kontrowersji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Sea_Of_Darkness  - awatar
Sea_Of_Darkness 28.05.2024 16:54
Czytelniczka

Podpisuję się pod tym rękoma i nogami. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 28.05.2024 19:19
Czytelniczka

Zgadzam się w 100 procentach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 30.05.2024 15:07
Bibliotekarz

Pieczętuję tę petycję lisią łapą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sea_Of_Darkness  - awatar
Sea_Of_Darkness 27.05.2024 16:54
Czytelniczka

Wybiorę się jak będę w pobliżu, choć wygląda na to, że pałac jest pusty w środku - nic z oryginalnego wyposażenia nie zostało, po prostu zrobili muzeum niezwiązane z pałacem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 28.05.2024 09:32
Czytelniczka

Też się wybiorę. Na moje nieszczęście muszę czasem bywać w Warszawie, której nie lubię. Może chociaż pałac osłodzi mi nieco tą mękę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.05.2024 12:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam