Czytamy w weekend

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.08.2021

Jakie książki będziemy czytać w nadchodzący sierpniowy weekend? Małgosia sięgnie po publikację o burzliwych losach właścicieli słynnego modowego imperium. Kinga poświęci się lekturze powieści autorki pochodzącej z Finlandii. Ola z niepokojem śledzi wieści nadchodzące z Afganistanu, więc przeczyta reportaż i powieść opowiadające o losach kobiet zamieszkujących ten kraj. Tomek zdecydował się natomiast książkę o jednym z najsłynniejszych seryjnych morderców. A jaki będzie wasz czytelniczy weekendowy wybór? Czekamy na odpowiedzi w komentarzach!

Czytamy w weekend

Wszystko musi być doskonałe – rzekł i powiódł dookoła wielkopańskim gestem. – Nawet cegły w ścianach muszą wiedzieć, że należą do Guccich!

A gdyby tak w minucie przenieść się w świat wielkiej mody? Szaleństwa pieniędzy, blichtru, spełniania każdej zachcianki i przyjrzeć się z bliska temu, co ukrywają za kulisami swojego życia i pracowni wielcy kreatorzy? Można latami budować potęgę, ale można też szybko stracić to, na co pracowało się przez długi czas. Wystarczy kilka błędnych decyzji, źli doradcy i nagle zamiast wybiegów mamy sale sądowe i relacje telewizyjne z procesów, a nie z pokazów. 

W weekend z przyjemnością zatem przeczytam „Dom Gucci” Sary Gay Forden. Opowieść o luksusowej marce, która w wyniku złych decyzji zarządzających znalazła się na skraju bankructwa. W książce opisane jest także morderstwo właściciela, nie brakuje zazdrosnych kobiet, intryg, ale też i opowieści o odrodzeniu się nowej marki, nowej modowej dynastii. Książka została uznana przez „The Economist” za jedną z najlepszych publikacji roku, więc z pewnością umili mi nadchodzący weekend. Czeka nam mnie niewątpliwie wartka opowieść o modzie i niewyobrażalnych pieniądzach, z tragedią w tle.

Nawet nie wiecie, ile macie tych „wielkich amerykańskich powieści”, albo „historii zawierających ten specyficzny brytyjski klimat”, dopóki nie próbujecie znaleźć na swoich półkach powieści autora bądź autorki z Estonii czy Litwy.

Bardzo lubię różne wyzwania czytelnicze, może nie zawsze się z nich wywiązuję, ale lubię. I tak, gdy podczas setnego scrollowania Instagrama wpadłam na pewne wyzwanie, by w tym miesiącu czytać autorów pochodzenia europejskiego, to poczułam się zaintrygowana. Prawie od razu rzuciłam się do swoich półek w poszukiwaniu tych powieści, które powinny mi być bliższe niż amerykańskie. A te – przyznam się od razu – czytam najczęściej. Okazało się, że mam jeszcze trochę podróży przed sobą w te wakacje! Belgia, Turcja, Portugalia i Finlandia. I to właśnie do Finlandii udam się w ten weekend.

„Oneiron” był moim tegorocznym pewniakiem. Wiedziałam, że go kupię i wiedziałam, że w tym roku będę musiała go przeczytać. W zeszłym roku łyknęłam całą wznowioną Serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich i od razu zapowiedziałam sobie, że chcę pozostać z wydawanymi tam powieściami na bieżąco. A „Oneiron” to powieść skupiająca się na kobietach, które spotykają się po śmierci w zaświatach. W miejscu, gdzie czas nie istnieje, ale istnieją ich historie i opowieści. Coś czuje, że będzie to idealna lektura na nadchodzący weekend.

Mija blisko tydzień od dramatycznych doniesień z Afganistanu o tym, że talibowie przejęli tam władzę. Te wydarzenia to wyrok na kobiety, których walka o własne prawa trwa od lat. Od tego czasu nie opuszcza mnie myśl o ich sytuacji, a wraz z kolejnymi doniesieniami o porwaniach, zakazach wstępu na uniwersytety, zamazywaniu ich wizerunku w przestrzeni publicznej, wzmaga się moja wewnętrzna rozpacz. Kobiety w Afganistanie znikają.

Na początku tygodnia przedstawiliśmy Wam kilka książek – zarówno reportaży, jak i książek fabularnych o Afganistanie. Spośród nich wybrałam dwie, które wciągnęłam na swoją listę do przeczytania. W moim zestawieniu znalazł się reportaż „Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” Jenny Nordberg oraz „Tysiąc wspaniałych słońc” Khaleda Hosseiniego, czyli powieść, w której sytuacja w kraju jest jedynie tłem dla historii. Ten weekend zacznę od pierwszej z tych pozycji.

Niezwykle ciężko jest pozostawać biernym w takich momentach, ale niemożliwym jest zrobić cokolwiek, co realnie mogłoby zmienić sytuację. Nie można jednak pozostać obojętnym. Literatura właśnie staje się do tego kluczem.

Jeśli akurat nie mam pod ręką książki sportowej, to chętnie sięgam po coś z literatury true crime. I tak się akurat składa, że część najbliższego weekendu poświęcę na historię Teda Bundy’ego – amerykańskiego seryjnego mordercy, który w latach 70. siał postrach w kilku stanach USA. Książka „Ted Bundy. Bestia obok mnie” autorstwa Ann Rule, co najmniej z kilku względów, zapowiada się frapująco. Dlaczego?

Załóżmy, że masz bliskiego kolegę w pracy: rozmowy się wam kleją, nadajecie na tych samych falach i darzycie się obustronnym szacunkiem. Do tego współpracownik wydaje się być całkiem przyzwoitym człowiekiem, który – jak to mówi stare powiedzenie – „muchy by nie skrzywdził”. I nagle sielankę przerywają podejrzenia, a później już racjonalne przesłanki, że ten sam człowiek ma drugą twarz. Że jest bezwzględnym, seryjnym mordercą. Taka sytuacja spotkała Ann Rule, autorkę książki.

Rule zrobiła z tą historią to, co potrafiła najlepiej – przelała ją na papier. Tym samym w 1980 roku amerykańscy czytelnicy mogli zagłębić się w treść „The Stranger Beside Me”, w której Ann szczegółowo opisuje swoje relacje z Tedem. Nie tylko te pracownicze, ale przede wszystkim osobiste. Musiała zrobić to niezwykle ciekawie, skoro w samych tylko Stanach Zjednoczonych książka sprzedała się w nakładzie przekraczających dwa i pół miliona egzemplarzy i wznawiano ją jeszcze czterokrotnie. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja. Przed wyborem lektury często zwracam też uwagę na recenzje i oceny użytkowników lubimyczytać.pl i widzę… że czas wsiadać z Tedem i Ann do brązowego garbusa!

Natomiast na stronie Ciekawostki Historyczne znajdziecie artykuł o seryjnych mordercach z PRL-u.

[kk]


komentarze [230]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dominika  - awatar
Dominika 22.08.2021 13:36
Czytelniczka

Wczoraj skończyłam  Motylek.
Dzisiaj zaczęłam   Wielki Marsz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Motylek  Wielki Marsz
Kas74  - awatar
Kas74 22.08.2021 10:49
Czytelniczka

U mnie na słuchawkach  Polowanie na psy, zostało już tylko kilka minut, na czytniku  Smak wolności a  w wersji papierowej   Oszustka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Polowanie na psy  Smak wolności  Oszustka
Ola  - awatar
Ola 22.08.2021 14:58
Czytelniczka

Ciekawi mnie twoja opinia o Joannie Jax. Pierwszy tom tej serii miał słabawe, jak na tą autorkę, oceny. To ostudziło mój zapał czytelniczy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Milmag  - awatar
Milmag 22.08.2021 10:34
Czytelniczka

U mnie  Najczarniejszy strach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Najczarniejszy strach
Bombel  - awatar
Bombel 22.08.2021 08:47
Czytelnik

Końcówka   Cherub 
Następnie   Wybaczam ci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Cherub  Wybaczam ci
Katalina  - awatar
Katalina 22.08.2021 02:08
Czytelniczka

Skończyłam w sobotę rano poruszające do głębi  Cicho, cichutko a wieczorem zaczęłam  Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Cicho, cichutko  Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej
Kamila  - awatar
Kamila 21.08.2021 23:55
Czytelniczka

Czytam  Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna
Nastawiona byłam że to będzie wciągająca lektura a jest okrutnie żmudnie. Drobiazgowość kronikarska sprawia że walczę żeby to skończyć

Ponadto mam nadzieję skończyć też   Szalej

A z dziećmi czytam 
  Kocia Szajka i ucho różowego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna  Szalej  Kocia Szajka i ucho różowego jelenia
Nimmo  - awatar
Nimmo 21.08.2021 21:01
Czytelnik

Aż się cały rwę do tych wszystkich nowo kupionych książek no ale trzeba skończyć co się zaczęło  Marsjanin i zacząć co się obiecało ... że przeczyta  Carrie ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Marsjanin  Carrie
Mavericus  - awatar
Mavericus 21.08.2021 19:56
Bibliotekarz

Senn pogoda sprzyja rozmyślaniu i oddawaniu się leturze, a jeszcze urlop skłania do spożytkowania czasu na błogim leniuchowaniu 

  Wachmistrz
  Przedrzeźniacz audiobook  Czerwień

Życzę udanego wypoczynku. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wachmistrz  Przedrzeźniacz  Czerwień
Renee  - awatar
Renee 21.08.2021 16:50
Czytelniczka

Kończę Drach
Zaczynam weekend i zarazem wspólny urlop z książkami:   Morfina ( bo autor mnie zauroczył ),  Tuwim. Wylękniony bluźnierca ( bo przymierzam się od dawna),  Śledztwo Decjusza (bo to powieść z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Drach  Morfina  Tuwim. Wylękniony bluźnierca  Śledztwo Decjusza  Straż! Straż!
Aguirre  - awatar
Aguirre 21.08.2021 23:01
Czytelnik

I jak wrażenia z lektury Dracha?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Renee  - awatar
Renee 21.08.2021 23:54
Czytelniczka

Wspaniałe! Kocha się ją od pierwszej strony, a ona nie zawodzi do końca. Dlatego wybrałam Morfinę, z nadzieją, że będzie równie dobra.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MissBehave  - awatar
MissBehave 21.08.2021 16:19
Czytelnik

Już zaczęłam  Ogród spieczonej ziemi. Chociaż po wspaniałym "Żarcie" Kundery, język tutaj jest wyraźnie słabszy, to powoli zaczynam się wkręcać. W audio leci sobie od czasu do czasu  21 lekcji na XXI wiek

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ogród spieczonej ziemi  21 lekcji na XXI wiek