Smak wolności

Okładka książki Smak wolności
Joanna Jax Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Drugi brzeg (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Drugi brzeg (tom 2)
Skarpa Warszawska
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska

17/2022

17/2022

„Smak wolności” - Joanny Jax, to kontynuacja cyklu „ Drugi brzeg. Tym razem akcja przypada na lata 1921- 1933 i ma miejsce w Warszawie oraz budującej się Gdyni. Powieść w sposób niezwykle ciekawy oddaje atmosferę, klimat, nastroje tamtego okresu. Na tle zmian społeczno-politycznych jakie mają miejsce w międzywojennej Polsce, toczą się zagmatwane losy trójki rodzeństwa, którzy doświadczeni dramatyczną sytuacją wydarzeń wojennych potrafili żyć swoim życiem, kochać, marzyć , wzajemnie się wspierać, aby móc to okrucieństwo, jakie ich dotknęło przetrwać, a czasami poświęcić swoje młode życie dla wielkiej i słusznej sprawy,

Książki Joanny Jax czyta się niezwykle przyjemnie i szybko, maja wciągającą fabułę i trudno się od niej oderwać. Lekturę zdecydowanie polecam!!! Czekam na III tom.

" I tylko gdzieś na dnie duszy pozostały wspomnienia ich grzechów. Potwornych błędów, które tak chętnie wypomina się drugiej osobie i tak łatwo wybacza sobie." (str.292)

Kontynuacja losów rodzeństwa Niemojskich. Wszyscy z bagażem doświadczeń i grzeszkami na swoim sumieniu. Dorośli, dojrzeli, życie dało im nieźle w kość i ukształtowało ich przyszłość. Lecz to ich tylko scaliło . Dla nich na pierwszym miejscu zawsze była rodzina. Każdy z nich miał swoje problemy, z którymi musieli się uporać sami lub z pomocą rodziny. By ratować bliskich nie cofnęli się przed niczym. Rodzeństwo bardzo się wspierało. Jeśli ktoś z nich miał problemy, pozostali ruszali z odsieczą. Bracia mieli większy wpływ na siostrę niż mąż i ten nie mógł się z tym pogodzić.

" Rodzeństwo to wielka wartość w życiu bo czasem tylko ono nam pozostaje." (str.314)

Wojna-polsko bolszewicka zakończyła się podpisaniem traktatu ryskiego. Mimo iż wzbudzał wiele kontrowersji był to duży sukces Polaków. Na arenie politycznej Piłsudski ścierał się z rządem. W wolnej Polsce panowała bieda, bezrobocie i niepewna przyszłość. Obraz Warszawy, jej bogatego centrum, tętniącego życiem o obrzeży z biedą i nędzą. Śledzimy jak Gdynia z wioski zmienia się w miasto, jak powstaje port dając tysiącom ludzi zatrudnienie.

Małżeństwo Piotra i Wiktorii przechodzi różne etapy. Raz jest dobrze, raz źle. Schodzą się i rozchodzą. Kochają i zdradzają. Piotr walczył o ich małżeństwo, lecz okoliczności nie zawsze mu sprzyjały. Kochają się, nie mogą żyć bez siebie lecz podejmują decyzję szczególnie Wiktoria, które nie były dla nich dobre. Miłość o którą kiedyś tak oboje walczyli w pewnym momencie została pogrzebana. Małżonkowie nie mieli przed sobą tajemnic. Nie od razu, lecz z upływem czasu wyjawiali sobie bolesną prawdę. Raniło ich to a jednocześnie stopniowo zbliżało do siebie. Ich miłość nie była już tak czysta, idealna pojawiły się na niej rysy i pęknięcia.

Piotr odsunął się od polityki choć idee komunizmu nadal były mu bliskie. Wierzył w mądrość ludu pracującego, jednak bolszewizm go rozczarował, a szczególnie ludzie którzy go prezentowali.

Fryderyk po tragedii, która go spotkała wrócił do pracy w służbach wywiadowczych z celem założenia komórki szpiegowskiej w Berlinie. Zakochał się w kobiecie, która reprezentowała wszystko co nienawidził i czym gardził. A że był przystojnym mężczyzną kobiety lgnęły do niego. Bez skrupułów wykorzystywał swoje informatorki. Sporo przewinęło się przez jego łózko. Lecz dla zdobycia informacji nie podarował żadnej. Żył w ciągłym lęku, że zostanie zdekonspirowany, zwłaszcza, że zainteresowała się nim Abwehra i zostaje posądzony o zdradę. Adrenalina, ryzyko, alkohol i kobiety to było jego motto życiowe. Trochę się w życiu pogubił. Już nie potrafił odróżnić dobra od zła. Zatracił swoje priorytety i wartości. Odrzucił pomocną dłoń brata i siostry. Aż w końcu przyszło zmęczenie, wyczerpanie i znużenie takim trybem życia. Wiedział, że musi coś zmienić by nie zwariować.

Gucio hulaka i bawidamek poznał wreszcie smak miłości zakochując się kobiecie z niechlubną przeszłością, lecz dla niego nie miało to znaczenia, liczyło się tu i teraz. Bracia zamienili się rolami. Stateczny Fryderyk uwodził kobiety, a hulaka Gustaw ustatkował się. Jak potoczą się dalsze losy rodzeństwa przekonamy się w części trzeciej.

Dla mnie jest to wyjątkowa seria. Szczególnie tom pierwszy z racji tego, iż jestem rodowitą radzyminianką. Pamiętam, jak zalana łzami nagrałam wiadomość głosową do Pani Asi. Nie byłam w stanie pisać, łzy się lały strumieniami. Powiedziałam jej wtedy, iż jestem absolutnie przekonana, że powstanie kontynuacja losów Wiktorii, Fryderyka i Gucia Niemojskich. I stało się (gdzieś w głębi duszy czuję, że mam w tym swój maluteńki udział (co więcej, będzie również tom trzeci‼️).

"Smak wolności" obejmuje historycznie czas od roku 1921 do roku 1933, czyli wpisuje się w okres dwudziestolecia międzywojennego. W Polsce to czas starć dwóch odmiennych frakcji politycznych. Z jednej strony Józef Piłsudski, z drugiej Roman Dmowski. Po zamachu stanu dokonanym przez piłsudczyków, faktycznym kierującym państwem stał się oczywiście Józef Piłsudski. Jest to również czas rozkwitu kultury i sztuki oraz rozwoju miast, głównie portu Gdynia. Ale ja nie o historii.
To co kocham w warsztacie autorki, to sposób, w jaki tworzy portret psychologiczny swoich bohaterów. Każdy z nich jest wyjątkowy, wyrazisty, pełnokrwisty, wyposażony w całą gamę ludzkich emocji, uczuć, pragnień, dylematów. Nie ma w jej książkach postaci przypadkowych, każda jedna, nawet epizodyczna, ma swoje znaczenie.

Nieodmiennie mam wrażenie, że kiedy
w moim życiu pojawiają się zawirowania, książka Pani Asi wpada mi w ręce, by mi pomóc. Jakby na nowo tłumaczyła mi świat, pokazywała wszystkie jego barwy, ale przede wszystkim odkrywała głębię ludzkiej natury z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Każdy z rodzeństwa Niemojskich w jakiś sposób musi wyłamać się z otaczających ich schematów i stereotypów, by walczyć o swoje własne szczęście. Wychowani w duchu patriotyzmu muszą decydować, czy ma wygrać rozum, czy serce. Los stawia na ich drodze ludzi, którzy stają się dla nich ważni, ale to, skąd pochodzą, ideały jakie wyznają lub zawody jakie wykonują, jest łyżką dziegciu w tych związkach bądź przekreślają szanse na wspólne, szczęśliwe życie.

Pani Asia zawsze też ukazuje jeden z moim zdaniem największych problemów w relacjach międzyludzkich, a mianowicie brak dobrej komunikacji, rozmowy, jasnego wyrażania swojego zdania czy potrzeb. Wielokrotnie w życiu rezygnujemy z rozwiązania problemu od razu, gdyż albo nie umiemy znaleźć odpowiednich słów, albo w danym momencie nie mamy już zasobów i pokładów energii, by tego dokonać. Pozostawiamy wtedy najczęściej wszystko w sferze domysłów, a, jak wiadomo, to daje pole do nadinterpretacji. Wielokrotnie też takie sytuacje pchają ludzi do dokonywania pochopnych decyzji lub szukania innych osób, które dadzą im to, czego potrzebują.

Autorka jednak nieodmiennie nie ocenia, nie poucza, szanuje złożoność ludzkiej natury.

Jakich wyborów będą musieli dokonać Weronika, Fryderyk, Gustaw? Czy ustrzegą się przed błędami, czy w imię własnego szczęścia przeciwstawią się rodzinie? Posłuchają serca czy rozumu?

O tym przekonajcie się sami!

Z całego serca polecam "Smak wolności". To wspaniała lekcja historii oraz swoiste studium psychologiczne człowieka.

Niestety nie dotrwałam do końca. Po kilku przeczytanych książkach tej autorki stwierdzam, że wystarczy w tle wtrącić Stalina, Piłsudskiego, Gomułkę czy innego Gierka a historia wciąż ta sama. Ludzie wplątani wciąż w te same "niedorzeczne" historie miłosne... Kalka. Cztery gwiazdki za choć minimalne przybliżanie histrorii Polski.

Przez to, że ciężko było mi się skupić na treści książki przy pierwszych rozdziałach, miałam wrażenie, że raczej nie przypadnie mi do gustu. Pierwszy tom przeczytałam szybko, losy bohaterów były bardzo interesujące. Gdy w wolnej chwili mogłam się w pełni poświęcić lekturze, stwierdziłam, że drugi tom jest jeszcze lepszy od poprzedniego. Tym chętniej sięgnę po kolena książkę, o ile pierwsza część zakończyła się przyjmenijszym akcentem, tak w tej zakończenie było dla mnie zdecydowanie za wcześnie. Chciałabym juz poznać dalsze losy rodziny Niemojskich.

Trudne decyzje, życiowe dylematy, bolesne rozterki – oto codzienność trójki rodzeństwa Niemojskich – Fryderyka, Gustawa i Wiktorii. Tym bohaterom nie można odmówić niezwykłego hartu ducha, odwagi i przebojowości, a mimo to ich życie wcale nie toczy się gładko, popełniają takie błędy, jakie w ich rodzinie zawsze uznawano za niewybaczalne… Jednak wobec siebie zawsze są lojalni, solidarni, gotowi na wiele, aby pomóc drugiemu.
Akcja powieści w wyjątkowy sposób przybliża międzywojenne czasy, kiedy Polacy miotają się między nieśmiałą radością po wojnie polsko-bolszewickiej, a rosnącym niepokojem, spowodowanym polityką Niemiec. Wiktoria próbuje ułożyć sobie życie z Piotrem w Gdyni, która dopiero powstaje w trudzie i błocie. Gucio w końcu się zakochuje, ale jego wybrance z różnych względów daleko do ideału. Natomiast Fryderyk odnosi sukcesy jako oficer polskiego wywiadu, jednak nie jest odpowiednio doceniany, dodatkowo angażuje się w romans z rzekomą rosyjską arystokratką, co wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami… Ogromnym atutem historii Fryderyka jest fakt, że jego losy zostały oparte na fragmentach życiorysu majora Jerzego Sosnowskiego – rotmistrza Wojska Polskiego.
Jaki jest smak wolności? Chyba słodko-gorzki… Mam na myśli zarówno nastroje w wolnej ojczyźnie, jak i wolność indywidulaną – rozumianą jako możliwość podejmowanych decyzji, dokonywania wyborów… Piękna powieść, której mogłabym zarzucić jedynie brak oznaczenia, że jest to 2 tom cyklu „Drugi brzeg”. Z pewnością poszukam 1 tomu, jednak wolałabym przeczytać w odpowiedniej kolejności wszystkie części.

Na półkach: , , , ,

Dalsza część losów rodzeństwa Zamojskich w okresie międzywojennym w Młodej Polsce. Książka bardzo obrazowo osadzona na tle historycznym i politycznym.
Nie jest to ostatni tom, co mnie zaskoczyło (myślałam, że to będzie ostatni).
Polecam, jeśli ktoś lubi poczytać o dziejach rodu, a przy okazji zrobić przypomnienie z historii.

Nie jest to ostatni tom, co mnie zaskoczyło (myślałam, że to będzie ostatni).

Piękna książka, pięknie napisana, piękna historia. Polecam!

Piękna książka, pięknie napisana, piękna historia. Polecam!

Dodaj cytat z książki Smak wolności