Kocia Szajka i ucho różowego jelenia

Agora
2021-06-16
2021-06-16
dla dzieci Kocia szajka

Okładka książki Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Ocena 7,4
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki O fretce, która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska, Marta Kurczewska
Ocena 8,5
O fretce, któr... Marta Guśniowska, M...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Kocia Szajka i ucho różowego jelenia

przeczytanych książek 561 napisanych opinii 494

Ciekawa historia kryminalna dla najmłodszych. Czytałam tę książkę z 2,5 letnią córką, więc z naszej perspektywy dla dziecka fajne jest rozwiązywanie zagadki i przeżywanie przygód razem z Walerką i towarzyszącymi jej kotkami, a mnie dodatkowo urzekło poprowadzenie wydarzeń po urokliwych ulicach Cieszyna, w którym byłam kilkukrotnie. Miło było powspominać odwiedzone wcześniej miejsca, jak np. cieszyńską Wenecję.

Odłóżcie CatTube'a, zostawcie Myszocrafta, ekstramocny manicure do walki wręcz też może poczekać, gdy trzeba rozwiązać zagadkę ucha różowego jelenia! I tu - cała w futerku - zjawia się Kocia Szajka!

Nie minęło dużo czasu, odkąd zachęcałam was do zapoznania się z "Kocią Szajką" Agaty Romaniuk (autorki fenomenalnego reportażu "Z miłości? To współczuję"), a już w nasze ręce trafiła kolejna część przygód kocich detektywów - pt. "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia". Sięgnęliśmy po nią bez wahania, żeby sprawdzić, czy jest równie udana co pierwsza.

W tej historii prym wiodą dwie kotki - Lola i Poziomka, które znalazły się na miejscu zbrodni zupełnie przypadkiem. Od razu zbierają informacje i są gotowe rozpocząć śledztwo jeszcze zanim gotowi są policjanci. A właściwie Walerka, policjantka o dużych stopach, bo komisarz Psota ma na głowie inne sprawy. I tak kotki - po sznurku do kłębka - razem z Walerką badają tropy i - wspomagane przez przyjaciół - podążają w kierunku rozwiązania.

A że koty z szajki to zbiór ciekawych indywidualności, czeka nas po drodze mnóstwo zabawy.

Po raz kolejny tekst Agaty Romaniuk wzbogacony został ilustracjami Malwiny Hajduk, które współtworzą niezwykły klimat tej opowieści i nadają jej niepowtarzalny rys. Ilustracji jest całkiem sporo - są mniejsze i większe, rozkładówkowe i towarzyszące tekstowi, a na nich ożywają koci bohaterowie, ale i ludzkie postaci. Po raz kolejny zachwyca mnie ich kolorystyczna spójność, podobnie jak uproszczona mapka Cieszyna, dzięki której możemy wirtualnie kroczyć śladami naszej szajki.

"Kocia Szajka ujęła mnie wartką akcją, sporą dawką humoru, ciekawą, metodycznie rozwiązywaną zagadką kryminalną, a przede wszystkim nietuzinkowymi bohaterami, których nie da się nie lubić. Lekka, wciągająca i przyjemna w odbiorze, a przy okazji motywująca do główkowania" - napisałam w pierwszej recenzji i nie zmieniam zdania. A "dobrze rokujący zalążek serii detektywistycznej dla młodych odbiorców" rozwija się w odpowiednim kierunku. To książka dla kociarzy, detektywów amatorów i wszystkich czytelników, którzy oczekują dobrej literackiej rozrywki. I mam nadzieję, że na dwóch książkach się nie skończy.

Kryminał w wersji dla najmłodszych czytelników? Czemu by nie 😎 Kocia Szajka znów w akcji, tym razem będziemy rozwiązywać zagadkę kryminalną z Lolą i Poziomką 😁

Pewnego dnia nieznany sprawca utrąca kamieniem ucho różowego jelenia, zdobiącego wzgórze zamkowe w Cieszynie. Jelonek traci swój wyjątkowy urok, a właściciel miejscowej kawiarni jest załamany. Komu zawadzał różowy jeleń, symbol i znak rozpoznawczy Cieszyna? Jedyna nadzieja w Kociej Szajce, którą dowodzi Komandos, były oficer kocich oddziałów specjalnych. Do śledztwa tym razem wyznacza Lolę i Poziomkę, dwie sprytne kotki, które wspaniale radzą sobie z powierzonym im zadaniami.

Pierwsza część przygód Kociej Szajki skradła nasze serducha, ale przy drugiej przepadliśmy z kretesem. Uwielbiamy tę serię bo można się przy niej nieźle ubawić! Historia napisana prostym i przystępnym językiem z ogromną dawką dobrego humoru, a do tego wciągająca fabuła i genialne ilustracje. Garść ciekawostek o Cieszynie to dodatkowa zaleta książki.

Autorka świetnie to wszystko wymyśliła bo np koty używają kociego internetu, grają w MyszoCrafta, a czas spędzają na CatTubie. Znaleźć można tu wiele odpowiedników tego, co dobrze znamy z naszej ludzkiej codzienności.

No i ogromne brawa za odrobinę subtelnego feminizmu, który Autorka zawarła w tej części. Aspirant Walerka Koczy wraz z kotkami, Poziomką i Lolą pokazują, co to "babska robota", a kolor różowy, którego nie brakuje w tej części nazywany jest kolorem siły.

Serdecznie polecamy serię przygód o Kociej Szajce, a my zaczytujemy się już w części trzeciej 😁

Kiedy Poziomka i Lola uprawiają kocią jogę na wzgórzu zamkowym w Cieszynie, dochodzi do niemiłego incydentu. Ktoś z ukrycia rzuca kamieniem w różowego jelonka i trafia. Jeleń traci ucho, a koty mają nowa zagadkę do rozwiązania. Na początku nie mają na to chęci, bo kogo by interesował jakiś tam pomnik. Jednak ich mentor Hortensjusz, przedstawia im powody do działania. A zadanie nie jest proste. Na miejscu zbrodni było dużo miłych osób, które niegdy nie skarżyły się ani na jelonka, ani na jego kolor. Czy znajdzie się sprawca tego czynu i co będzie przyczyną zamachu?

Druga część równie ciekawie napisana jak pierwsza i tak samo pięknie zilustrowana przez @malwahajduk
Oprócz ciekawej historii z wykorzystaniem istniejących w rzeczywistości miejsc, bardzo spodobał mi się pomysł kontynuacji powiązania przygód Kociej Szajki z miejscową policją. Bardzo ciekawa jest także mapa fragmentu Cieszyna, w którym dzieją się akcje danej części książki.
Można śledzić na mapie trasę śledztwa.
Nam bardzo przypadła ta część, zresztą tak samo jak część pierwsza. Kocia Szajka wciągnęła nas na maksa, więc bierzemy się za trzecią część 😍

Kolejna część przygód Kociej Szajki i kolejna zagadka do rozwiązania. Tym razem Walerka Koczy oraz Kocia Szajka starają się znaleźć sprawcę utrącenia ucha różowego jelenia, który zdobi dziedziniec zamkowy w Cieszynie. Przestępstwo mniejszego kalibru, ale jest! A kto może pomóc jak, nie Komandos oraz jego szajka. Tym razem w teren ruszą przedstawicielki płci pięknej, czyli Lola i Poziomka i powiem Wam, że ma to znaczenie w ostatecznym rozwikłaniu zagadki.
Bardzo podoba mi się epizodyczne pojawienie bohaterów z poprzedniej części, a także ukazanie relacji między bohaterami. Iście koci majstersztyk!
Lekka, zabawna, wciągająca lektura, opatrzona klimatycznymi ilustracjami. A wydanie - obłędne! Warto mieć tę książkę.

Stawka jest spora. W końcu ucho różowego jelenia, tego z Cieszyna, to nie w kij dmuchał. Jakiego znowu jelenia? Już tłumaczę. Sporych rozmiarów rzeźba zaprojektowana przez dwie młode projektantki z Warszawy, Hannę Kokczyńską i Luizę Marklowską, zajęła miejsce na łączce pod zamkiem i powoli staje się jednym z symboli miasta. Lokalną społeczność podzieliła, jednym wydaje się niepoważna, innym po prostu szkaradna, ale wielu bardzo ją lubi. Turyści zaś się z nią fotografują.

Przekonać się można o tym, sięgając po drugi tom powieści dla dzieciaków, miłośników kotów i kryminałów – Kocia Szajka i ucho różowego jelenia. Bohaterowie ciepło przyjętej Kociej szajki i zagadki znikających śledzi tym razem są świadkami przerażającego wydarzenia. Ktoś utrąca jeleniowi uszko. I to kamieniem! I choć w grę nie wchodzą tym razem śledzie, to śledztwo jednak rusza, a od winnych na kolejnych kartach książki aż się roi. Każdemu trzeba się przyjrzeć, rozważyć jego motywy, sprawdzić alibi. Niełatwa to fucha.

Kocia Szajka i ucho różowego jelenia ma nieco ponad sto stron bogato ilustrowanych przez Malwinę Hajduk. Dla nas, dorosłych, to lektura na godzinę, może dwie. I to całkiem fajna lektura, bo autorka powieści – Agata Romaniuk – ma dryg do pisania. W ciekawy sposób przedstawia miasto i bohaterów powieści (gadające koty, policję oraz podejrzanych), a przy okazji posługuje się fantastycznym językiem, który idealnie pasuje do szemranych dzielnic miasta… gdzieś sprzed wojny. Te koty to niezłe cwaniaki, tyle powiem!

Dzieciakom kocia szajka też się podoba, daję głowę! Bo koty to jednak koty. Z szacunkiem traktują młodego czytelnika Kociej Szajki i ucha różowego jelenia, nie uważają go za głupka, który nie zrozumie zawiłości sprawy. Prowadzą śledztwo sumiennie, badają pojawiające się ślady, dokonują kolejnych przesłuchań. A że czasami się droczą? To normalne. Ważne, że wszystko dobrze się kończy, jeleń odzyskuje ucho, a winny zostaje wskazany. Kto nim jest? Nie zdradzę…

Więcej recenzji:

Bardzo ciekawa seria detektywistyczna dla dzieci z kocimi bohaterami. Drugi tom nie rozczarował Myślę że to idealna propozycja dla 7-10 latków do samodzielnej lektury lub wspólnej z rodzicem w zależności od stopnia zaawansowania w czytaniu. Dla rodzica też świetna sprawa o ile nie będą mu przeszkadzać gadające koty. A `propos gadania język jest świetny jak dla mnie. Wszelkie regionalizmy są tłumaczone, Wstawki czeskie (kilka) od razu skomentowane jak się to wymawia więc dziecko nawet czytające samodzielnie da sobie świetnie radę a wprowadza to znakomicie koloryt :)

Zagdaka też ciekawa, z jednej strony prosta po dziecięcemu, bez szarży z drugiej na tyle pogmatwana że mamy okazję zastanowić się kto za tym wszystkim stoi a i tak autorka nas zaskoczy rozwiązaniem

Ogólnie język jest barwny. Moim dzieciom bardzo podobały się wszelkie odniesienia do ich rzeczywistości dziecięcych rozrywek typu myszokraft czy pojawiający się pod koniec Brawl Stars w rozmowie. To się sprawdza bo powoduje że mały czytelnik ma szansę zidentyfikować się z tekstem, znaleźć tam coś dla siebie a to podstawa żeby chciało się czytać :)

Tekstu jest dużo, ale czyta się szybko. Świetne ilustracje, ogólnie cała oprawa graficzna wydania. Na minus trochę błędów typu literówki na pewno do wyłapania w korekcie. Nie było tego dużo, ale szkoda że były jakiekolwiek

Dla porównania z serią choćby o Lassem i Mai to tutaj jest bardziej złożona, ciekawsza intryga, dużo więcej tekstu.

Polecamy i na pewno sięgniemy po kolejne tomy jak się pojawią

Moje dziewczyny to kociary, uwielbiają wszystko co jest związane z tymi stworzeniami. Jak zobaczyły w księgarni "Kocią szajkę", od razu usłyszałam nieśmiertelne "mamokupmi". Kupiłam, i nie żałuję. Fajnie, wciągająco napisana opowieść, lekki kryminał na młodszych czytelników. Przeczytałyśmy z przyjemnością.

Na półkach: , , , ,

Z autorką miałam przyjemność spotkać się przy 1 części przygód zwariowanych kotów „Kocia szajka. Zagadka zniknięcia śledzi” Z córką Helenką miałyśmy przy tym ogromnie wiele zabawy. Czekając na kontynuacje chciałyśmy dostać te same wrażenia, które towarzyszyły nam poprzednio i wiecie, co? Dostałyśmy o wiele więcej. Więcej radochy śmiejąc się z przygód, a na dodatek Empik Go ma w swojej ofercie audiobooka, który towarzyszył nam podczas podróży samochodem.

W książce jedna z wielu sytuacji, jaka została pokazana/napisana to, to, że kolor nie ma przynależności tylko do kobiet, to, że kobiety mogą być silne. Uczmy nasze pociechy tego, że to człowiek jest ważny nie płeć, siła itp. Autorka tą książką pokazuje prawidłowość funkcjonowania w dzisiejszym świecie łamiąc wszelkie stereotypy. Książka napisana prostym językiem, przy którym nie trzeba tłumaczyć, co i jak do tego cudowne ilustracje, które działają wspaniale na wyobraźnie.

Tym razem nasza ukochana szajka ma za zadanie znaleźć winowajcę uszkodzonego ucha różowego Jelenia, przy tym bawiąc nas swoimi rozmowami, historiami i scenami, które powodują, że śmiejąc się boli ciebie brzuch. Nie radzę czytać lub słuchać tego przed snem, bo gwarantuje, że nie zaśniecie.
Mnóstwo dialogów, ciętej riposty i gwary, która kładzie mnie na łopatki.

Chylę czoła przed autorka, bo można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli radość pracy w grupie nawet wtedy, kiedy różnimy się prawie wszystkim i być z tego szczęśliwym. Dziecko dostaje niezłą mieszankę pozytywnej energii, która na pewno będzie przekazywać dalej i dalej.
Wydawnictwu Agora dla dzieci dziękuję za egzemplarz do recenzji. Jeden minus znalazłam książka jest definitywnie za krótka!
Polecam, bo radość dziecka jest bezcenna.

Jestem "stela", więc nie sposób nie kochać tej serii, ale Agata Romaniuk świetnie opowiada dzieciom, lubię spotkania autorskie ze znakomitymi anegdotami...