Przedrzeźniacz

2015-07-15
Robert Waliś
Artefakty
Inne

Książka jest piękna. Jest to opowieść o nas. Jest to książka o Tobie, któremu się chce mimo zalewu filmów, seriali, szukać i dotknąć myśli innego człowieka. Bardzo polecam!

Bardzo ciekawa wizja przyszłości, sprawnie napisana i trzymająca w napięciu. Polecam!

Genialna

Genialna

Po raz pierwszy miałem do czynienia z wizją tak cichego końca świata. Świetna pozycja.

Trochę niepotrzebnie autor skomplikował sprawę pisząc większą część książki jako pamiętnik osoby, która nie umiała nigdy wcześniej czytać ani pisać. Zabrakło realizmu przy tworzeniu postaci będącej na poziomie dziecka, aż do rozwoju po przeczytaniu wielu książek. Narracja za wiele się nie różni, słownictwo od początku nie jest ubogie, dodatkowo pamiętnik prowadzony jest na zasadzie "tu i teraz", a przecież emocje w bohaterze zazwyczaj już stygły.

Na minus też trochę konstrukcja świata, momentami coś zgrzytało, no i główny bohater nie wiedział za wiele o świecie, a wszystko umiał odpowiednio nazwać.

Poza tym książka bardzo wciągająca, przygnębiająca wizja świata sprawia, że można pomyśleć nad tym, do czego obecnie zmierzamy. Sporo poruszających momentów i ciekawa konstrukcja dzieła sprawiały, że całość pochłaniała.

Niezwykła.

Niezwykła.

Znajduje duzo analogji z dzisiejszymi czasami... Nasze rzady takze ustalaja coraz wiecej ograniczen w imie naszego bezpieczenstwa. Nalezy juz sie bac ?
Na szczescie mozemy sami jeszcze duzo zrobic, miejmy tylko rzeskie i otwarte umysly !
Poruszajaca ksiazka !

Poruszajaca ksiazka !

Walter Tevis „Przedrzeźniacz”

Wspominałam już Wam, że jednym z moich postanowień czytelniczych na 2021 rok, było poznanie się z sci-fci i szeroko pojętą fantastyką. Po bardzo udanym podejściu z Bradburym, Lemie pora na kolejną porcję czegoś sprawdzonego. Dzięki Piknik na skraju książki zrobiłam listę „must have” takich książek, i skrupulatnie odhaczam co bardziej ciekawe tytuły, a jedną z nich był Przedrzeźniacz”.

Co to za historia! Tak bardzo futurystyczna wizja odległej przyszłości, to czy taka przyszłość faktycznie, nie może mieć miejsca? Dobre pytanie, a im dalej w las tym bardziej przekonujemy się, że Tevis napisał książkę ponadczasową. Ciężko uwierzyć że ta książka ma ponad 40 lat, bowiem jej pierwsze wydanie miało miejsce w roku 1980. A jeszcze bardziej, że tak naprawdę ta mroczna wizja przyszłości, wcale nie wydaje się taka nierealna. Świat zarządzony przez roboty – super inteligentne maszyny, które sprawują faktyczną kontrolę nad ludźmi. Nie ma miłości, związków, dzieci, nikt nic nie czyta, a wszystko zagłuszają sopory i narkotyki. Atmosfera życia bez celu, bez jakichkolwiek emocji a jedynym sensem staje się branie soporów by zagłuszyć własne „ja” ponuro straszy, ale dobitnie pokazuje jak dbałość o detale i stworzenie tła historii robi świetną robotę i jest ważna dla czytelnika. Tevis nie pozostawia nic przypadkowi, każdy detal ma znaczenie dla całości, a im dalej w las, tym bardziej widać że akcja się zazębia coraz bardziej.

Początkowo sądziłam że będzie to tylko historia Spoffortha – najdoskonalszego robota, jakiego mógł stworzyć człowiek, ale jednak nie, bo gdy na scenie pojawia się Bentley i Mary Lou, tempo akcji rośnie, bo czytelnik wie że ta dwójka kompletnie nie pasuje do świata, w którym przyszło im żyć. Gdy Spofforth który nie szczęśliwy, mimo iż ma (pozornie) wszystko co powinno umilać mu życie, spotyka na swojej drodze Paula Bentleya robi się bardzo ciekawie. Już wiemy że miedzy tą dwójką nie będzie zrozumienia, a gdy na scenie pojawi się Mary Lou – przepis na intrygę aż się sam prosi.

Tevis zostawia czytelnika wraz z rosnącą akcją, a punkt odniesienia Bentleya i Mary Lou pozwala na inne spojrzenie na całość. Bohaterowie wykreowani przez amerykańskiego pisarza nie są super wyszukani i ciężko dopatrzeć się żeby ich zachowania mogły w jakikolwiek sposób nas zaskoczyć ponadto co znamy. To nie mniej i tak będziemy po cichu tej dwójce kibicować. Walka o przetrwanie, o możliwość czytania, łaknienia wiedzy i bycia autonomiczną jednostką w zaprogramowanym świecie, gdzie nie ma miejsca na indywidualność. Przemiana Spoffortha o której wiemy szczątkowo (szkoda, bo autor mógł tu bardziej rozwinąć wątek) jest promykiem nadziei w tej mrocznej i pesymistycznej historii. Tevis skupił się na wątku Paula i Mary i chociaż w pewnym momencie zaczęłam się domyślać jakim torem pociągnie się ten wątek, to nie odbiera on niczego samej historii.

Głos Waltera Tevisa z „Przedrzeźniacza” wybrzmiewa dosadnie nawet z perspektywy czasu, a mrok i smutek płynący z historii, wraz z morałem są bezsprzecznie jednym z atutów tej objętościowo niewielkiej książki. Stąd też jestem przekonana, że powrót nawet po latach będzie więcej niż udany, a sama książka absolutnie zasługuje na miano ponadczasowej.

Polecam, oczywiście. 9/10

Walter Tevis „Przedrzeźniacz”

Bardzo ciekawa antyutopia. Nie elementy typowo "antyutopijne" były najbardziej interesującą częścią lektury, ponieważ niektóre pomysły po prostu trąciły myszką. Najciekawsza była ewolucja bohaterów, a szczególnie Bentleya. Czytanie o jego rozwoju sprawiało mi dużą przyjemność.