Marsjanin

Okładka książki Marsjanin Andy Weir Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Marsjanin
Andy Weir Wydawnictwo: Akurat Ekranizacje: Marsjanin (2015) fantasy, science fiction
The Martian
Ekranizacje:
Marsjanin (2015)
kosmos Mars przetrwanie literatura amerykańska
Inne

Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...
Okładka książki Cheshire Crossing Sarah Andersen, Andy Weir
Cheshire Crossing Sarah Andersen, And...

Houston, nie mamy absolutnie żadnego problemu

Przed obejrzeniem filmu Ridleya Scotta zdecydowałem się sięgnąć po materiał źródłowy i był to bardzo dobrze spędzony czas.

Książka ma ciekawą formę dziennika, w którym bohater zwierza się ze swoich przeżyć. Muszę przyznać, że uwielbiam pomysłowość, zaradność i przede wszystkim humor Marka. Z drugiej strony złapałem się na tym, że trochę wymęczyły mnie opisy eksperymentów czy napraw których dokonuje astronauta. Miałem poczucie "ok, zrób co masz zrobić i idźmy dalej, niech akcja się toczy".

Lektura spowodowała, że nabrałem ochoty na książki lub filmy o tematyce kosmosu ;)

Domyślam się, że jedną z fascynacji jakie pchają ludzi do odkrywania kosmosu jest ciekawość, ale co jeśli fascynacja przeradza się w trud walki o przeżycie? Podejmuje ją zarówno tytułowy bohater, załoga, która odleciała bez niego i i eksperci przygotowujący misję. Czuje się napięcie i kibicuje każdemu z nich szczególnie w momentach podejmowania decyzji tu i teraz. I choć specjalistyczny język i żarty nie przeszkadzały mi w odbiorze książki, to nie byłam w stanie zobrazować sobie całej historii. Spróbuję to zrobić z kolejną książka autora.

Świetnie opowiedziana historia jak na akcję na środku piaszczystego pustkowia. Główny bohater zapewnia przystępną perspektywę pełną humoru, co sprawia że Mars wydaje się bliższy niż mogłoby się wydawać.

Książka lekka łatwa i przyjemna, aż tak bardzo, że czytałem ją wraz z 6-cio letnią córką ;-) (pomijając oczywiście liczne wulgaryzmy Marka) co rodziło oczywiście wiele pytań młodej ale też był taki plan.
Powieść iście rozrywkowa, od umusłu czytelnika wymaga niewiele - wystarczy pokonywać kolejne rozdziały i cieszyć się historią. Nawet ciężkie momenty rozładowywane są dużym dystansem do siebie i poczuciem humoru głównego bohatera.
Opisuje wydarzenia, które być może są najbliższą znaczącą dla ludzkości "naukową" przyszłością.
Opisy technikalii są tak dokładne, że czasami wydaje się, że to już nie "fiction", że podbój Marsa już nastąpił w teorii i jest w zasięgu ręki.
Daje też do myślenia - za naszego życia ludzkość prawdopodobnie nie osiągnie nic więcej niż najbliższa nam planeta...

Kreacja głównego bohatera świetna.

Kreacja głównego bohatera świetna.

Na początku widziałam film, więc mniej więcej znałam historię, ale jak zawsze książka pokazuje dodatkowe detale i informacje. Pojawiły się też spore zmiany, które nie były zawarte w filmie i książka dużo bardziej skupia się na tym jak Mark stara się przetrwać na Marsie.
Książka przeczytana w jeden dzień. Czyta się szybko i mimo dużej ilości kosmicznego kombinowania fabuła naprawdę wciąga.

Dla mnie sam film był świetny a już książka jest genialna. Film do połowy całkiem fajnie zekranizowany lecz później niewiele było z powieści. Książka napisana w młodzieżowym stylu, łatwo przyswajałem informacje, dużo ciekawostek i humoru. Fajnie się czytało.

Dostałam w prezencie i długo się do niej zabierałam bo to totalnie nie moje klimaty, ale muszę przyznać że się nie nudziłam.

Symulator przetrwania człowieka na obcej planecie. Tak nazwałbym „Marsjanina”.

Zacznę od tego że nie lubię sci-fi, a do tej książki przyciągnął mnie bardziej klimat survivalu. I w ogóle się nie zawiodłem, Mark Watney przez całą książkę pokazuje nam jak przetrwać samotnie na planecie Mars i myślę że każdy z nas po przeczytaniu tej książki dałby radę :D Oczywiście żartuję, natomiast wszelkie procesy i reakcje które wytwarza Mark by przetrwać opisane są genialnie i naprawdę można wczuć się w jego beznadziejną sytuację.

Mnie osobiście te wszystkie opisy reakcji chemicznych/fizycznych trochę nudziły, ale tylko z tego powodu że nie interesuję się takimi rzeczami. Wierzę, że dla osoby której takie tematy nie są obce, ta książka miała by ocenę wyższą o jeszcze jedno oczko.

Sam klimat jest genialny, tak samo jak to, że akcja toczy się w trzech miejscach: na Marsie, na Hermesie (statek, którym właśnie Watney z załogą dotarł na Marsa) i oczywiście w samym NASA. Akcja bardzo zgrabnie przeskakuje między tymi miejscami i to momentalnie nadaje tempa.

Jestem pod wrażeniem że ta lektura tak mi się podobała. Polecam przeczytać każdemu, nie tylko fanom sci-fi!

PS: po tej książce znienawidzicie ziemniaki, tak samo jak Mark 😀

Symulator przetrwania człowieka na obcej planecie. Tak nazwałbym „Marsjanina”.

• 2015

Artykuły