Marsjanin

Patronat LC
Andy Weir
fantastyka, fantasy, science fiction 384 str.
The Martian

fantastyka, fantasy, science fiction
kosmos Mars Marcin Ring surwival przetrwanie literatura amerykańska

Kup książkę

Oficjalna recenzja

Houston, nie mamy absolutnie żadnego problemu

119 Link do recenzji

Opinie [1 121]

Świetny humor, genialny bohater, przyjemny styl, bardzo dobrze się czyta tę historię.

Najpierw widziała filom, później sięgnęłam po książkę. I choć nie lubię takiej kolejności, w niczym nie zaburzyło to odbioru. Książka jest rewelacyjna i wciągająca. Bohater, mimo katastrofalnego położenia, nie traci poczucia humoru. Do tego niebywale sprytny z niego gość i potrafi w praktyce wykorzystać swoją wiedzę. Polecam

Niby nic się nie dzieje, ale cały czas coś się dzieje. Zapis walki o przetrwanie i - co zaskakujące, a jednocześnie dość uwierające - pozostawania cały czas przy zmysłach mimo beznadziejnej sytuacji. Trochę brakowało drobnego popadnięcia w szaleństwo, ale i tak kawał dobrego science fiction.

Klasyczny motyw. Samotny człowiek kontra świat. Tym razem odcinek na Marsie. Nie byłem do tego pomysłu przekonany. Jednak pozytywnie się zaskoczyłem. Miło mi się czytało.

Przyjemna lektura, lekka i upiorna jednocześnie. Przemawia do wyobraźni, serwuje trochę ciekawostek, dobrze ukazuje bohatera i nędzę jego położenia, a przy tym sporo tu humoru.

Dobra książka, wciąga, jednak z czasem opisy techniczne robią się trochę nużące. Może dlatego, że z matematycznymi sprawami jestem na bakier ;)

Mark Watney zostaje porzucony na Marsie. Co gorsza, cała reszta ludzkości wierzy, że tam zmarł. Komunikacja z Ziemią nie wchodzi w grę, bo to właśnie urwana podczas burzy antena prawie go zabiła. A zresztą — nawet, gdyby mógł powiedzieć Houston, że ma problem, wysłanie jakiejkolwiek pomocy (choćby sondy niezdolnej do ponownego startu) potrwa zbyt długo. Mars nie obfituje w tlen...

Nie wiem dlaczego wcześniej nie oceniłam tej książki mimo, że dwukrotnie ją przeczytałam. Nie przepadam za SF ale po filmie musiałam poznać dokładniejsze przygody głównego bohatera. Książka wciąga jak bagno nogę. Szybko się czyta i to z zapartym tchem. Jego walka o życie w tak ciężkiej sytuacji i obcym środowisku-coś niesamowitego. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Ocena zmieniona z 9/10 na 10/10 po ponownym odsłuchaniu w 2019.

Typowa amerykańska historia: cały czas coś się chrzani, jest napięcie, a potem znajdują się cudowne rozwiązania, najlepiej w ostatniej chwili. No i, oczywiście, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - bo przecież to jest oczywiste, że cała ludzkość wyda miliardy dolarów, żeby uratować tyłek jednemu pecho...

Po obejrzeniu ekranizacji tego hitu, uświadomiono mnie, że jest on na podstawie książki. To już wyjaśniało, dlaczego film katastroficzny nie okazał się katastrofą-miał bardzo solidną bazę!
Jak solidną? Prawie tak solidną jak charakter głównego bohatera-Marka, który zostaje sam na Marsie i walczy o przetrwanie. Zdany sam na siebie musi poradzić sobie z problemami-od pozyskan...

Dyskusje