Marsjanin

2012-09-23
Marcin Ring
kosmos Mars Marcin Ring surwival przetrwanie literatura amerykańska
Inne

Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Ocena 0,0
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...
Okładka książki Cheshire Crossing Sarah Andersen, Andy Weir
Ocena 7,0
Cheshire Crossing Sarah Andersen, And...

Oficjalne recenzje i

Houston, nie mamy absolutnie żadnego problemu

Link do recenzji

2783 257 91

Czy samotny człowiek wygra starcie z nieprzyjazną planetą?

Ostatnio dużo myślałam o książkach i filmach science fiction i doszłam do wniosku, że większość z nich opiera się na zjawiskowych efektach specjalnych. Praktycznie w każdej książce czy filmie z tej kategorii są nadiodowane statki kosmiczne, obcy którzy próbują nas zabić a jak nie ma ufoludków to wszystkich zamordować próbuje planeta używając do tego jakiś niestworzonych potworów czy ksenomorfów. Ja zaś chciałam przeczytać jakąś historię sci-fi która nie ma tych wszystkich niesamowitości. I tu wchodzi Andy Weir cały na biało.

Historię Marka poznałam kilka lat temu z filmu i momentalnie się zakochałam. Potem przeczytałam Projekt HM, który całkowicie skradł moje serduszko. Teraz przyszedł czas na powrót do Marsjanina tylko, że w wersji papierowej. I co? Przepadłam tak jak Watney na Marsie. Książkę czyta się niezwykle szybko między innymi przez bohatera - botanik inżynier z niezwykłym poczuciem humoru co rusz wrzuca jakiś żarcik czy ironiczny komentarz. Pozwala to na lekką lekturę mimo, że w książce nie brakuje naukowych wyjaśnień działania tego czy innego urządzenia. Zaznaczam po raz kolejny - autor tworząc te historie korzystał tylko ze znanych praw chemii, fizyki i matematyki. To jest niesamowite! I nie to nie jest nudne. Jestem pełna podziwu że książka w której chodzi o rozbieranie jednych rzeczy i tworzenie z nich innych może być taka ekscytująca. Naprawdę czytałam ja z zapartym tchem, kibicowałam naukowcom z NASA i JPL, cieszyłam się gdy coś się udawało Markowi i obgryzałam paznokcie gdy coś szło nie tak (a ciągle coś szło nie tak). Autor stworzył tak niezwykle realistyczną historię, że aż miło. Naprawdę polecam jeśli tak jak ja chcielibyście poczytać beletrystykę z sci-fi która nie ma całej tej otoczki efektowności, za to stawia na efektywność.

Czy samotny człowiek wygra starcie z nieprzyjazną planetą?

Lepsza niż film, polecam

Lepsza niż film, polecam

Muszę przyznać, że książka mnie pozytywnie zaskoczyła. Czyta się w miarę przyjemnie (choć mogą być nieco nużące fragmenty). Całokształt wygląda bardzo realistycznie, wszelkie argumentacje naukowe różnych mechanizmów i zdarzeń ukazanych w książce wydają się niezwykle prawdopodobne, dodatkowo opisy efektywnie dają emocjonalne poczucie dramatyzmu wielu sytuacji, jak i też często ironię głównego bohatera względem działającego nieustannie prawa Murphy'ego. Mamy też niezłe przedstawienie bohaterów, są oni żywi, nie są jedynie maszynami do przedstawienia fabuły. Poczucie humoru obecne w utworze jak najbardziej do mnie przemawia.

Tylko jak tu oceniać? Jako dzieło artystyczne, to nie ma tu niczego wybitnego, wręcz książka pod tym względem wydaje się być niewiele ponad przeciętna. Za to jeśli chodzi o treść naukową i pomysłowość autora co do rozwiązywania problemów napotkanych przez samotnego astronautę, to tekst wypada wprost genialnie i można go chyba spokojnie uznać za kamień milowy w historii literatury science-fiction.

Ogólnie myślę, że jeśli ktoś się interesuje astronautyką czy ogólnie kosmosem, może śmiało sięgnąć i nie powinien się zawieść.
8/10

W jakimś stopniu książka ta przypominała mi Robinsona Crusoe. Co można uznać za duży plus.

Na półkach: , , , , ,

9,75⭐ na 10⭐
Trudno było mi się "wgryźć" w te powieść ponieważ wcześniej widziałam film ze 3 razy jak nie więcej (film jest jednym z MOICH ULUBIONYCH FILMÓW) ale jak już się "wgryzlam" to książka bardzo, bardzo dobra.

9,75⭐ na 10⭐

Czyta się łatwo i szybko. Takie popowe hard-science-fiction z sympatycznym bohaterem. Bez filozofowania za to z ziemniakami.

Byłam podekscytowana perspektywą przeczytania tej książki, bo jej ekranizacja jest jedną z moich ulubionych filmów. I to mnie chyba zgubiło. Miałam wrażenie jakbym czytała scenariusz filmu, praktycznie nic nowego lektura nie wnosiła, nie licząc małych różnic. Brakowało głębi, jakiś ciekawostek. Oczywiście, humor był, tylko... Mi znany już. Pytanie, czy to dobrze świadczy o ekranizacji czy niezbyt dobrze o źródle tej adaptacji filmowej? No cóż, przeczytało się i człowiek się nie męczył.

I jak można było tak zepsuć tak dobry pomysł?
Powieść jak hollywoodzki gniot o superbohaterach, jest źle, ale pożartujemy trochę, będą perypetie, oberwiemy, ale z uśmiechem na ustach dotrwamy i wygramy.

Trochę jakby wziąć "Castaway" i wymazać zaburzenia psychiczne, brak dentysty, nadzieję, zwątpienie i Wilsona. (czyli zostaje umięśniony Tom Hanks, który nieźle poluje - zawsze to jakaś pociecha)

Ale czy polecam? Owszem, polecam, bo Mars jest interesujący i przyjemnie się dowiedzieć czegoś o nim w postaci lekkiej fabuły.

I jak można było tak zepsuć tak dobry pomysł?

Rewelacujna książka, super wciągająca od początku do końca.

Rewelacujna książka, super wciągająca od początku do końca.

Bardzo przyjemnie napisana książka, pomimo dużej ilości naukowych wtrąceń jest bardzo łatwo przyswajalna. Fabuła ciekawa, dużo zwrotów akcji, poczucie humoru głównego bohatera sprawia że czas z książką mija bardzo szybko. Doceniam też ogrom pracy jaki musiał zapewne włożyć autor w research do tej pozycji. Zakończenie jest nieco banalne, ale nie odbiera to uroku całości.