Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej

Okładka książki Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej Katarzyna T. Nowak
Okładka książki Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej
Katarzyna T. Nowak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2005-01-01
2005-01-01
Terakowska czarownica

Niniejsza książka wpadła mi przez przypadek w ręce, ale przeczytałem ją z wielkim zaciekawieniem, bo niestety tę nieco zapomnianą - jak mi się wydaje - pisarkę - miałem okazję poznać na kameralnym spotkaniu w bibliotece U Siemachy w latach 90.

Biografię tę czytało mi się miło ze względu na ciągłe skojarzenia i niespodzianki. Jest tu bowiem często wspominany mój pierwszy pracodawca, przyjaciel Terakowskiej, ale i mojego Taty. No i przede wszystkim mnóstwo jest Krakowa lat PRL-u, który mam w pamięci własnej, ale i dzięki opowiadaniom bliskich, a który teraz wydaje się odległy.

Autorka, jedna z córek, druga to znana reżyserka Małgorzata Szymowska (która w filmie 33 sceny z życia opowiada o śmierci matki),opisuje Matkę ciepło, ale i bez tabuizowania. Poznajemy więc pisarkę z jej zalet i wadami.

Myślę, że to dobra okazja, by wrócić do jej twórczości, szczególnie tej dla dorosłych, tę dla dzieci w dawnych czasach bardzo lubiłem.

recenzja także na moim IG:

Książka recenzowana jest książką biblioteczną. Przeczytałem ją w jeden dzień (wczoraj). Książka wciąga od pierwszych stron. Bo któż z nas nie słyszał o Dorocie Terakowskiej ? Katarzyna T. Nowak - jest jej córką. Mamy masę anegdot, ciekawostek, opisy życia w PRL - u. Córka Terakowskiej była dość buńczucznym dzieckiem. Ale wyrosła - jak jej matka - na osobę niezwykłą. Książkę się pochłania, wchłania wręcz. Została wydana przez krakowskie Wydawnictwo Literackie. Są tu relacje Autorki, wspomnienia samej "Czarownicy", wspomnienia bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych z pracy. Dorota Terakowska nie była w odbiorze łatwa. Dużo paliła, była jak ogień. Autorka ma bardzo lekkie, zwinne pióro. Książka ta - została okraszona mnóstwem ciekawych fotografii. Mamy więc zdjęcia z dzieciństwa Terakowskiej, jej córki, zdjęcia przodków - bardzo interesujące. Dorota Terakowska była bardzo niepokorna, trudna też. Została legendą. Pisała dużo, nie żyła na "pół gwizdka". Pozostawiła po sobie mnóstwo dobrych wspomnień. Ciekawostka - Autorka wspomina młodzieńczą próbę porwania samolotu z Balic wraz z grupą znajomych. Od tej pory w jej życiu "się działo". Dorota Terakowska kochała psy i koty, wiele czasu też im poświęcała. Książkę - jak wspomniałem powyżej - przeczytałem w jeden dzień. Co tu dużo pisać. Doroty Terakowskiej przedstawiać nikomu nie trzeba :)

Z oceną biografii sprawa jest ograniczona. Dziękuję Pani Kasiu za tę książkę i włożone w nią zaangażowanie, domyślam się, że pisanie nie było łatwe. Niezwykła złożona osobowość Doroty Terakowskiej i jeszcze osobisty stosunek... Dobre uzupełnienie Jej twórczości.

Interesująca opowieść o życiu i osobowości pisarki Doroty Terakowskiej, o jej niebanalnej rodzinie, mężu - znanym dziennikarzu i córkach, o jej pasjach, w końcu i o chorobie. Dorota Szumowska - to wiadomo, gwiazda reżyserii. Katarzyna Nowak, druga córka, mniej znana, jest autorką tej niezwykle ciekawej książki. Chyba na jej kanwie powstał film "33 sceny z życia". Film mnie drażni, książka przeciwnie.

2037

Biografia napisana w niebanalny sposób. Świetnie się czyta,bo nie powiela schematu"urodził się, żył, umarł". Gorąco polecam.

Książka ta pozwala spojrzeć na Dorotę Terakowską z zupełnie innej perspektywy. Widzimy ją jako prawdziwą, pełnokrwistą kobietę, popełniającą błędy i niekoniecznie idealną matkę. Naprawdę nie tak wyobrażałam sobie tę pisarkę w życiu prywatnym i osobistym. Czytając jej dzieła, miałam zupełnie inne wyobrażenie o niej, jako człowieku. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, bo dopełnia czytelnikowi obraz i pozwala bliżej poznać tę znakomitą pisarkę i, jak się okazuje, niesamowitą kobietę.

Nie przepadam za biografiami.
Nudzą mnie.
Po tą sięgnęłam z racji tego iż cenię sobie twórczość Doroty Terakowskiej. Jest to pierwsza tego typu książka, którą przeczytałam do końca.
Przyjemna w odbiorze, ciekawie napisana, dodatkowo wzbogacona zdjęciami.

Nie przepadam za biografiami.
Nudzą mnie.
Przyjemna w odbiorze, ciekawie napisana, dodatkowo wzbogacona zdjęciami.

Napisanie książki o osobie, którą się kocha i całą sobą podziwia, to nie łatwe zadanie. Jeśli ta osoba jest na dodatek kimś, kto już odszedł, to ma się wrażenie, że należy pisać tylko prawdę. Taką właśnie opowieść, która jest prawdziwą przeprawą przez życie znanej pisarki, jest ta oto książka. Napisana przez córkę zmarłej, jest bardzo subiektywną historią w głąb przeszłości. Opowiada losy Doroty Terakowskiej, która znana jest z wielu pięknych książek. Każdy chyba słyszał bynajmniej o takich książkach jak "Poczwarka, "Tam gdzie spadają Anioły" czy nawet "Ono".

Książa Katarzyny T. Nowak, jest pozycją przedstawiającą życie osoby, jaką była jej mama, lecz też historią jej całej rodziny. Masa informacji jaka znajduje się w tej pozycji, jest przedstawiana oczami różnych osób, nie tylko samej autorki. Dialogi, które autorka przywołuje z czasów młodości, są przede wszystkim przedstawieniem tego, jaka była jej mama. Książka,można by było powiedzieć, jest piękną formą pamiętnika. Niektóre wspomnienia są bardzo smutne, zapadają w pamięć, lecz niektóre też cieszą. Wszystko to jest dowodem, normalnej rodziny i szczerości w tej książce.

Bardzo spójnymi elementami w całej tej książce, są ciekawe zdjęcia, przedstawiające osoby z kręgu autorki. Mowa jest tutaj o osobach, nie tylko z jej rodziny, lecz też tych, z którymi miała styczność. Ciekawym ubarwieniem książki, są też "wypowiedzi" Doroty Terakowskiej które pochodzą z różnych źródeł. Można więc zobaczyć i poczuć, jaką charyzmę i temperament miała ta kobieta.

Autorka napisała pozycję ukazując prawdę i to jaka ona była, tak na prawdę. Nie koloryzuje ani wywyższa swojej mamy, dzięki czemu Dorotę Terakowska można niemal poznać osobiście.

Podsumowując. Książkę mogę polecić fanom Doroty Terakowskiej, którzy chcieliby poznać bliżej jej osobę. Nikt nie powinien mieć kłopotu ze zrozumieniem książki, ponieważ jest łatwa w odbiorze, pomimo trudnego tematu. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Opowiada o Dorocie Terakowskiej, jej życiu, rodzinie i czasach, w których żyła.

Opowiada o Dorocie Terakowskiej, jej życiu, rodzinie i czasach, w których żyła.

• Biografie
  • Polskie

Katarzyna T. Nowak Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej Zobacz więcej