Wielki Marsz

Paweł Korombel
powieść amerykańska king

Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Talizman Stephen King, Peter...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Jedna z najlepszych powieści Kinga. Przeczytałam ją tyle lat temu, a ciągle siedzi mi w głowie!

W walce o przetrwanie, bo tylko to ma znaczenie.

Czytając "Wielki Marsz" od razu na myśl przyszło mi, że cała ta historia ma jakieś drugie dno. A mianowicie, to niepokojąca wizja przyszłości, w której młodzi ludzie z własnej woli zgłaszają się do tytułowego marszu, którego nagroda kusi licznych. W gruncie rzeczy jest tak naprawdę alegorią, która może odnosić się do wyścigu szczurów, jakie współczesne społeczeństwo prowadzi w życiu codziennym, jak i do wojny w Wietnamie, w której podobnie jak w marszu, udział brały osoby młode, które miały przed sobą całe życie, a bezsensowne działania rządu pozbawiały ich go, tracili życie w równie bezsensownej wojnie, jak decyzję które przyczyniły się do ich wyjadu, ale to tylko moje skojarzenia.

Niepokojąca i trzymająca w napięciu historia grupy stó chłopców którzy biorą udział w Marszu, który organizowany jest co roku a główna nagroda za zwycięstwo jest tak atrakcyjna że ludzie tracą dla niej rozsądek i ruszają na oślep, zapominając o tym co jest naprawdę ważne. Lecz wygrać może tylko jeden, czy znajdzie w sobie siłę by przezwyciężyć ból, głód, zmęczenie i cierpienie? Po drodze mierzyć musi się nie tylko ze swoimi słabościami ale również z innymi uczestnikami, którzy prowokują i zniechęcają, reakcja obronna organizmu, ponieważ każdy chce przeżyć. Brutalna prawda o tym, że gdy w życiu gra toczy się o najwyższą stawkę, nie ma miejsca na empatie i zrozumienie, pomoc i współczucie. Chodź bywa czasem że jeden spośród tłumu znajdzie w sobie siłę, by połączyć to wszystko w jedno, i mimo wszystko pokazać ludzką twarz, szczególnie w tych beznadziejnych chwilach.

W walce o przetrwanie, bo tylko to ma znaczenie.

Waham się. Pomysł mnie zaintrygował, ale szczerze mówiąc trochę zawiodłam się wykonaniem. To jedna z tych książek, które czyta się bez wytchnienia, ale po jej przeczytaniu nie daje satysfakcji. Liczyłam na więcej informacji na temat samego marszu i może tutaj tkwi mój problem. Książka bardzo mnie wciągnęła. Polecam

Dystopijna powieść Stephena Kinga, którą napisał pod pseudonimem Richard Bachman (co jest niedorzeczne, bo na moim wydaniu widnieje prawdziwe nazwisko autora) i do dziś chyba moja ulubiona lektura tego twórcy, choć mogę mieć zaburzoną perspektywę, gdyż przeczytałem ją w czasach szkoły średniej, bo kumpel z ławki polecał. Motyw przedstawienia tytułowego marszu jako krwawego telewizyjnego show, przypominał film na podstawie twórczości Kinga "Uciekinier" z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli tytułowej. Patrząc na popularność prozy autora z pewnością i "Wielki marsz" niebawem doczeka się ekranizacji. Oby na miarę "Lśnienia" Kubricka czy "Skazanych na Shawshank" Darabonta.

Po wielu pochlebnych opiniach jestem troszkę rozczarowana.

Po wielu pochlebnych opiniach jestem troszkę rozczarowana.

Jedno z najlepszych zakończeń w książkach Kinga, doceniłam dopiero po czasie

Jedno z najlepszych zakończeń w książkach Kinga, doceniłam dopiero po czasie

Też tak czasami macie, że jak usłyszycie o pomyśle na fabułę jakiejś książki to bez zastanowienia mówicie „Super pomysł! Muszę to przeczytać”? Ja właśnie tak miałam z „Wielkim marszem”.
Bierzesz udział w Wielkim marszu. Jesteś jednym wśród 99 innych chłopców. Wyruszasz i idziesz. Wiesz, że spośród waszej setki, 99 nie przeżyje. Marsz trwa tak długo aż zostanie tylko jeden z was. Zatrzymasz się – umrzesz. Idziesz i widzisz jak chłopacy, których dopiero co poznałeś umierają i że może zaraz umrzesz i ty.
Fantastyczny pomysł na książkę. Z samym wykonaniem już trochę gorzej. Przez 264 strony książki czekałam aż dowiem się dlaczego ten Marsz jest organizowany. Trochę dowiedziałam się o sposobie losowania uczestników, ale nie za dużo. Zasady są jasne i sama stawka również. Poza tym historia kuleje. Nie kibicowałam żadnemu uczestnikowi i czekałam aż w końcu „gdzieś dojdą” a tak naprawdę dojdą do końca książki. Super, że niektórych uczestników poznajemy trochę lepiej. Bohaterowie rozmawiają ze sobą, poruszają różne tematy dotyczące swojego życia więc też w takich rozmowach możemy się czegoś o nich dowiedzieć. Są to niestety strzępki informacji, jakieś pojedyncze historie, natomiast są to jak najbardziej naturalne sposoby poznawania drugiej osoby, nic tu nie jest wymuszone. Także to na plus. Poza tym niestety książka jest dla mnie sporym rozczarowaniem. Zaraz po „Cujo” jest to dla mnie jedna z gorszych książek Kinga, oczywiście z tych, które czytałam.

Cudowna metafora drogi życia

Cudowna metafora drogi życia

Jest ok, w sumie wszyscy idziemy w Wielkim Marszu.

Edit: Książka zmusza mnie do przemyśleń jeszcze długo po przeczytaniu, duży plus.

Jest ok, w sumie wszyscy idziemy w Wielkim Marszu.

Niech moją recenzją będzie to, że czytałam tę książkę 2 tygodnie.

Niech moją recenzją będzie to, że czytałam tę książkę 2 tygodnie.

Richard Bachman Wielki Marsz Zobacz więcej
Stephen King Wielki Marsz Zobacz więcej