Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Okładka książki Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku Sara Gay-Forden Patronat LC
Okładka książki Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku
Gucci moda ekranizacja

Wyróżniona opinia i

Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

przeczytanych książek 452 napisanych opinii 398

Połączenie Mody na sukces z Dynastią. Trudno sobie nawet wyobrazić jak rodzina może sobie sama skomplikować życie, w tym np.: wsadzić ojca do więzienia, czy zlecić zabójstwo byłego męża. Ciekawa historia. Czyta się wolno.

Przeczytałam tę książkę zachęcona opiniami znajomych o filmie. Filmu nie oglądałam jeszcze, ale książką jestem zawiedziona. Świat biznesu modowego jest frapujący, ale sposób ujęcia problemu przez autorkę jest zagmatwany, nieuporządkowany. Po kilku rozdziałach straciłam orientację kto jest kim, potem zaczęłam się domyślać historii rodziny. Wynika to zapewne z tego, że są to opowieści różnych ludzi. Stąd zapewne liczne powtórzenia tych samych faktów, ale jakoś nie wnoszące wiele nowego. Powiedziałabym, że to takie niedopatrzenie redakcyjne. Autorka skacze z lat pięćdziesiątych, potem wraca do początku wieku, potem znów lata dziewięćdziesiąte, potem osiemdziesiąte, potem siedemdziesiąte i znów... Jakoś się to złożyło w całość, na pewno złożoną, ale trudną w czytaniu. Ale JAKOŚ, a przecież można było nad tym popracować...

Interesująca książka, napisana ciekawie i przystępnie dla czytelnika. Nie każdy będzie zainteresowany poznaniem historii domu i rodziny Gucci, jednak dla tych którzy są jej ciekawi ta pozycja będzie godna uwagi.

Ciekawa pozycja, ale mocno przydługa i momentami nudna

Ciekawa pozycja, ale mocno przydługa i momentami nudna

Gratka zwłaszcza dla tych, którzy interesują się modą i historią mody oraz dla tych, którzy tak jak ja są po prostu ciekawi i lubią wiedzieć. Książka jest bardzo szczegółowa, a czytelnik krok po kroku odkrywa historię rodziny Gucci, od momentu powstania, przez kryzys marki, aż po przełom i odbudowę. Momentami miałam uczucie zagubienia w ogromie informacji i ciekawostek, ale mimo to słuchało mi się audiobooka bardzo dobrze. A historia ta jest bogata, barwna, intensywna, emocjonująca. Tutaj jest wszystko, co możemy sobie wyobrazić: miłość, rodzina, zdrady, przyjaźnie, finanse, biznes i interesy, nienawiść, sympatia, choroba, śmierć - podtytuł idealnie oddaje rodzinę Gucci. Książka o pasji do tworzenia, miłości do mody i zatraceniu się w tym. Wręcz Dynastia i Moda na sukces w wydaniu włoskim. O tyle fajnie było mi poznawać tę historię, ponieważ pojawiały się też nazwiska, marki czy sytuacje, które znałam już wcześniej z mediów i kultury. Poza tym wchodzimy w świat luksusu i produktów luksusowych oraz premium. Z książki można się dowiedzieć nie tylko jak powstawały pewne produkty, ubrania, buty itd., czy dlaczego są takie drogie, ale też to, jak wpłynęły na świat mody, na społeczeństwo, na poczucie estetyki i ogólnie na kulturę. Poznamy też pewne trendy, które wpłynęły na na świat mody, a przez to i na postrzeganie mody przez zwykłych ludzi, nie tylko wpływowych krezusów. Bardzo ciekawa i godna przeczytania lektura.

Książka w sposób bardzo ciekawy i rzetelny opisuje losy rodziny Guccich. Obejrzałam kilka materiałów filmowych na YT, które uzupełniły moją wiedzę na ten temat. Chętnie obejrzałabym również film z Lady Gagą w roli Patrizii Reggiani.

To książka z kategorii "ja takich książek nie czytam", a jednak bardzo mi się podobała. Nawet nie potrafię określić, co mnie skłoniło, żeby po nią sięgnąć, bo to zupełnie nie moje klimaty. Poza mnóstwem faktów potraktowałam tę historię jak rodzinną sagę i z tego punktu widzenia była naprawdę ciekawa. Mnóstwo intryg, miłości i zawiedzenia, mnóstwo żalu i zazdrości, lojalność i jej brak, no ale wiadomo, tam gra się toczyła o duże pieniądze. Mimo wszystko, mimo warstwy materialnej bohaterowie i tak pozostali ludźmi, w każdym odcieniu człowieczeństwa, ze wszystkimi wadami i zaletami. Autorka ma lekkie pióro, więc opowieść jest potoczysta, wszystko razem jest spójne i bardzo dobrze się czyta. I chociaż świat opisany na kartach książki nie należy do kręgu moich zainteresowań, potrafiłam przeżyć wzloty i upadki zgodnie z wydarzeniami, co nawet dla mnie samej było niemałym zaskoczeniem. "dom Gucci" to książka godna uwagi i nie trzeba wcale interesować się światem w niej opisanym, żeby czerpać przyjemność z lektury. Warto.

OGROM informacji. Nie raz miałam dosyć tej całej mieszaniny dat, nazwisk, miejsc. Audiobook momentami mnie nużył mimo szybkiego tempa odtwarzania, szczególnie ostatnie rozdziały. Nie da się jednak nie zgodzić z tym, ze to właśnie ta skrupulatność sprawia, że historia jest dobrze opisana. Wielkie brawa dla autorki!

Świetnie napisana historia rodu Gucci, począwszy od Guccia Gucciego, który stworzył markę rozpoznawana na całym świecie, przez jego synów, którzy ją rozwinęli, aż po Maurizio, na którym panowanie rodziny w firmie się zakończyło. Ta historię czyta się szybko i wyłania się z niej obraz rodziny, której członkowie byli zarozumiali, pazerni i nie wahali się walczyć między sobą w sądzie. Pazerność ta doprowadziła rodzine do utraty wpływów w firmie, a jednego z członków rodziny nawet do śmierci z rąk wynajętych zamachowców. Plusem są fotografie i dokładna relacja z procesu zabójców i inspiratorów morderstwa Mauriccio Gucciego. Polecam🌹

Książka wymagająca od czytelnika odrobiny zaangażowania. Nie nadaje się do szybkiego przeczytania. Mnogość faktów, nazwisk, dat może u niektórych powodować niechęć do dalszego czytania- takie opinie pojawiły się od osób, które pożyczyły ode mnie książkę. Mnie to jednakże nie przeszkadzało i chętnie poznawałam kolejne losy rodziny i marki. Przyznaję, że książka niezbyt nadaje się na czytanie na leżaku przy basenie.

Sara Gay-Forden Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku Zobacz więcej