Carrie

Okładka książki Carrie Stephen King
Okładka książki Carrie
Stephen King Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Ekranizacje: Carrie (2013) Seria: Kolekcja Mistrza Grozy horror
horror
Ekranizacje:
Carrie (2013)
King horror groza

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Talizman Stephen King, Peter...

Trochę nadgryziona zębem czasu i dziwnych wyobrażeń na temat fizjologii kobiet, ale wciąż potrafiła mnie zaskoczyć. Dla mnie prawdziwym horrorem w tej książce nie była krwawa zemsta tytułowej bohaterki, ale to co spotkało ją przed momentem kulminacyjnym dla akcji, jej tragiczna i pełna bezsensownego cierpienia egzystencja. Myślę, że dużo osób będących kiedyś ofiarami szkolnego bullyingu odbierze postać Carrie nieco inaczej i będzie sympatyzować z nią na o wiele głębszym poziomie. Ostatnie 1/3 książki to moralna kolejka górska, raz dzika satysfakcja, za chwilę uczucie pustki i obrzydzenia wobec zła, które zostało zrodzone przez zło.

Moje pierwsze spotkanie z Kingiem. Nic specjalnego. Całkiem niezłe ale nie jakieś wybitne

Być może książka zrobi wrażenie na kimś, kto nie chodził do jednego z największych gimnazjów w Polsce. Być może książka robiła wrażenie kilkadziesiąt lat temu, gdy ją wydano. Być może książkowe horrory są równie nudne jak te filmowe.

Zawsze dziwiłam się dlaczego inni zachwycają się książkami horrorowymi. "Przecież to nie może być straszne" - powtarzałam sobie bez przerwy. Myliłam się. Ta książka to jedna z tych, po których będę musiała trochę odetchnąć, jedna z tych historii, które zostaną ze mną na długo. King postanowił zabawić się moimi emocjami i manipulować nimi, zupełnie jakby należały do mistrza grozy.

Książka opowiadająca o odtrąconej przez społeczeństwo nastolatce z trudnościami. Brzmi jak setki podobnych istorii. Nic bardziej mylnego, gdyż w innych historiach, główne bohaterki nie zamieniają rodzinnego miasteczka w popiół, a za ich niepowodzeniami nie stoi szalona matka, będąca fanatyczką religijną. Ta opowieść brzmi zdecydowanie ciekawiej, prawda?

Jeśli lubicie brutalne sceny w książkach i jakimś cudem nie obiła wam się o uszy ta historia, to polecam ją z całego serduszka (które jeszcze bije).

Niezaprzeczalnie jedna z moich ulubionych książek Stephena Kinga. Autor świetnie buduje atmosferę dusznej atmosfery panującej wśród szkolnej młodzieży. A z oparów tej toksyczności rodzi się prawdziwa Carrie. Bezwzględna, mściwa, ale i zagubiona.

Ogólnie dobra ale końcówka taka średnia.

Ogólnie dobra ale końcówka taka średnia.

Czasami siedzę sobie i się zastanawiam w jakim ja w ogóle świecie żyję. Wśród jakich ludzi się otaczam. Jakie mają przekonania, jak się zachowują, czy jaki mają stosunek do innych. Myślę sobie, że niektórzy nie zasługują na przyjaźń. Nie zasługują na zainteresowanie. Nie zasługują na wybaczenie. . .
No bo po co mamy chcieć się przyjaźnić z ludźmi bez szacunku do innych. A może inaczej. Po co mamy się przyjaźnić z ludźmi bez szacunku do innych OD SIEBIE. Tacy tylko szukają swojej "ofiary", na którą mogliby wyrzucić swoją frustrację, swój gniew, swoje poczucie niskiej wartości.
Nic bowiem innego nie kieruje tymi osobami. Jedynie złość, zła samoocena i zazdrość. Zazdrość, że być może mają lepsze życie (choć rzadko tak właśnie jest).
Tacy ludzie, pragną jedynie uwagi i by być lubianymi (choć swoim zachowaniem tego nie okazują). Zamiast im przytakiwać. Zamiast śmiać się razem z nimi. Przeciwstawmy się przemocy wobec słabszych, pomóżmy prześladowanej osobie.
Bo nigdy nie wiemy co tak na prawdę czuje.
Nigdy nie wiemy jak się Z E M Ś C I .

No bo po co mamy chcieć się przyjaźnić z ludźmi bez szacunku do innych. A...

To moja pierwsza książka Stephen Kinga, którą przeczytałem. W skrócie: pozytywne zaskoczenie. Uznawany za mistrza grozy autor potrafi zbudować niezły i przesiąknięty beznadzieją klimat, co w przypadku horroru, jaką jest powieść "Carrie", wypada jak najbardziej na plus.

Bardzo mi się podobały opisy poszczególnych scen, a kiedy akcja nabrała tempa, trudno było mi się oderwać, przez co ostatnie 80 stron pochłonąłem bardzo szybko.

Ciekawie wykreowana postać Carrie White, z którą idzie się utożsamić. Do tego dochodzą poboczni bohaterowie, którzy w odróżnieniu od protagonistki wypadają bardzo naturalnie (ale to nie żadna wada, bo Carrie ma poprostu nienaturalne moce).

Narracja nieliniowa w tym dziele dodawała odpowiedniej grozy i autentyczności poszczególnym wydarzeniom - w końcu poznajemy tę historię nie tylko oczami Carrie, ale i jej rówieśników, matki, dziennikarzy czy badaczy.

Jeśli to był debiut Stephena Kinga, to bardzo udany. Gdyby było inaczej, czy zaledwie po dwóch latach od premiery książki powstałby film na jej podstawie? To już każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie, opierając się na własnych przeżyciach :)

Świetny debiut. Aż dziw, że mistrz musiał się gimnastykować z wydaniem tej książki. Być może wynika to z faktu, że jak na tamte czasy była dość nietypowa. Może to jeszcze nie jest najwyższa forma Kinga, ale już na starcie stawia poprzeczkę wysoko.

Świetny debiut Kinga. Dobra okazja by przekonać się jak poniżany, odseparowany i wyśmiewany może
być człowiek, który jest ,, inny ,,. Każdy wyniesie z niej coś dla siebie.

być człowiek, który jest ,, inny ,,. Każdy wyniesie z niej coś dla siebie.

• Stephen King
  • Horror