21 lekcji na XXI wiek
- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Tytuł oryginału:
- 21 Lessons for the 21st Century
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2018-10-31
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-31
- Liczba stron:
- 456
- Czas czytania
- 7 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308074619
- Tłumacz:
- Michał Romanek
- Tagi:
- harari sapiens sztuczna inteligencja liberalizm terroryzm
- Inne
Nowa książka autora światowych bestsellerów „Sapiens” i „Homo deus. Krótka historia jutra”.
Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość?
Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie.
„21 lekcji na XXI wiek” to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy.
Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie?
Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum.
„Książka »21 lekcji na XXI wiek« zamyka hat trick Harariego... Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny”.
– Caroline Sanderson, „The Bookseller”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Powtórka przed kartkówką
„21 lekcji na XXI wiek” jest, drodzy Państwo, moim drugim starciem z Yuvalem Noahem Hararim, co nie jest złym wynikiem, jeśli wziąć pod uwagę, że tylko trzy spośród jego sześciu książek kierowane są do szerszej publiczności (pozostałe to zabawa dla zawodowców zajmujących się historią wojskowości). Pierwsze, którym było „Homo Deus”, okazało się satysfakcjonującą przygodą, więc długo się nie wahałem. Może powinienem.
Przypomnę może, co czyniło z poprzedniej książki izraelskiego pisarza taką gratkę: holistyczne spojrzenie na ludzkość – nie tylko na jej przyszłość – podane w sposób lekki i przyjemny. Właśnie owe lekkość i przyjemność „Homo Deus” wyróżniały; Harari pisał o sprawach poważnych, nieraz kontrowersyjnych czy przygnębiających, ale w taki sposób, że od lektury nie sposób było się oderwać. I, uspokajam fanów, tak samo jest w „21 lekcjach” – autor ponownie mierzy się z poważnymi tematami, takimi jak: postęp techniczny, nowoczesne oblicze prywatności czy groźba globalnego bezrobocia, a jednocześnie pozostaje błyskotliwy i przystępny jak w pierwszego sortu felietonach. Z pewnością jest to spora czytelnicza przyjemność. W końcu jednak intelekt i spostrzegawczość, tak często wywoływane przez Harariego do tablicy – najczęściej poprzez apostrofy, dają o sobie znać delikatną irytacją: czy to wszystko nie nazbyt lekkie? Czy tego typu literatura nie powinna jednak mieć pewnego ciężaru, który umysł powinien by dźwignąć?
Najszybciej rozczarowanie może dotknąć, co za paradoks, tych, co zdążyli się już Izraelczykiem zachwycić przy okazji jego wcześniejszych prac. A to dlatego, że ten zwyczajnie się powtarza. Nie wymagam od niego, żeby w ciągu dwóch lat w jego światopoglądzie doszło do jakichś wielkich przewartościowań, ale Harari sam wpakował się na minę: w „Homo Deus” próbował przedstawić swoją ogólną wizję przyszłości, bez przerwy odnosząc się do teraźniejszości, więc w książce komentującej teraźniejszość po prostu wraca do wcześniejszych myśli. Szkoda tylko, że rzadko kiedy je rozbudowuje; ba, trend jest raczej odwrotny. To powtarzanie się najbardziej boli w przykładach, bo ich siła tkwi w tym właśnie, że są chwytliwe – a jeśli chwytliwe, to się je pamięta. W związku z tym, gdy czytelnik już raz przyjął, iż ludzkość zaczęła się formować w narody z powodu zadań przekraczających zdolności pojedynczych plemion, a potem powiązał to – za sugestią Harariego – z uregulowaniem brzegu Nilu, to będzie zwyczajnie znudzony, kiedy autor użyje tego samego przykładu w innej pracy.
Oczywistą sprawą jest to, że w książce popularnonaukowej, w dodatku odnoszącej się do kwestii tak ogólnej jak „teraźniejszość” (o ile samo to pojęcie można uznać za cokolwiek jednorodnego),uproszczenia są na porządku dziennym. W drugiej książce (żeby nie być złośliwym i nie nazwać „21 lekcji na XXI wiek” drugim czytaniem „Homo Deus”) jednak wszystkie te skróty myślowe oraz nieścisłości zdecydowanie łatwiej wyłapać. Już na samym początku zaskakuje założenie o politycznej neutralności oraz braku świadomości własnych działań u korporacji oraz badaczy. A więc elity biznesowe i naukowe nie kalkulują własnych działań? No cóż. Przy okazji Harari nazywa współczesnego człowieka produktem przemysłu, gdy jednoznacznie pisze o nim jako o zasobie. Nieco zaskakująca jest także nerwowość – w sensie myślowym i literackim – jaką budzi w Izraelczyku technika. Twierdzi, że ta odcina człowieka od zmysłów, podczas gdy lata temu sformułowane zostały pierwsze tezy, według których jest dokładnie odwrotnie (w skrócie: to kultura pisma wymusza na ludzkości działanie przeciw własnej naturze, czyli dekodowanie znaczeń, podczas gdy nowoczesne media oferują bezpośredni przekaz postrzeganej rzeczywistości),każe zachować ostrożność wobec współczesnej cywilizacji, choć w innym miejscu głosi odważne twierdzenia o braku wolnej woli i powtarza twierdzenia o powszechnym przetwarzaniu danych jako jedynym celu istnienia, formułuje zaskakującą (i rzuconą od niechcenia, nieuargumentowaną) refleksję o wzroście znaczenia ekonomicznego mas dopiero po rewolucji przemysłowej (a co z przedindustrialnym rolnictwem?). Nie potrafi wreszcie chłodno potraktować własnego ateizmu – bagatelizuje religię i stara się ją na każdym kroku racjonalizować, odrzucając wszelką tajemnicę, choć to przecież ona jest rdzeniem całego zagadnienia. Zirytował tym niżej podpisanego, też ateistę, więc coś na rzeczy jest.
Dużo w powyższej recenzji narzekań, które nie oznaczają jednak, że czas poświęcony na lekturę „21 lekcji na XXI wiek” uważam za zmarnowany. Wręcz przeciwnie: to, iż wzbudziła we mnie sporo wątpliwości, jest dowodem na towarzyszące czytaniu refleksje – a o to przecież w tego typu literaturze chodzi!
Bartosz Szczyżański
Oceny
Książka na półkach
- 8 462
- 6 609
- 1 272
- 697
- 164
- 103
- 100
- 89
- 79
- 67
OPINIE i DYSKUSJE
Książka o lekcjach, ale bez gotowych rozwiązań. Raczej wywód socjologiczno-filozoficzny.
Uważam, że w dobie poradników dających jedyną prawdę objawioną, takie podejście skłaniające do myślenia jest nadwyraz odświeżące. Osób szukających odpowiedzi może szybko znudzić.
Książka o lekcjach, ale bez gotowych rozwiązań. Raczej wywód socjologiczno-filozoficzny.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toUważam, że w dobie poradników dających jedyną prawdę objawioną, takie podejście skłaniające do myślenia jest nadwyraz odświeżące. Osób szukających odpowiedzi może szybko znudzić.
Intelektualnie nieangażująca, poglądowo nieobiektywna; dumny tytuł, za którym stoi blisko 400 stron usystematyzowanej nudy. Wg mnie szkoda dnia, a lepiej zainwestować czas w inne pozycje dotyczące globalnych problemów.
Intelektualnie nieangażująca, poglądowo nieobiektywna; dumny tytuł, za którym stoi blisko 400 stron usystematyzowanej nudy. Wg mnie szkoda dnia, a lepiej zainwestować czas w inne pozycje dotyczące globalnych problemów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzekartkowałem.
Tego typu książki są bardzo ciekawe, czasami inspirujące ale zazwyczaj im dalej od daty wydania tym mniej ciekawe i zazwyczaj przepowiednie się nie sprawdzają
Przekartkowałem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTego typu książki są bardzo ciekawe, czasami inspirujące ale zazwyczaj im dalej od daty wydania tym mniej ciekawe i zazwyczaj przepowiednie się nie sprawdzają
Nie tak dobra jak poprzednie pozycje autora, ale dająca nie mniej do myślenia. Systematyzuje, czasem upraszcza, ale każdy musi sam do pewnych rzeczy dojść lub się w nie zagłębić.
Nie tak dobra jak poprzednie pozycje autora, ale dająca nie mniej do myślenia. Systematyzuje, czasem upraszcza, ale każdy musi sam do pewnych rzeczy dojść lub się w nie zagłębić.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDobre uzupełnienie na koniec serii.
Dobre uzupełnienie na koniec serii.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toFilozoficzna bardziej niż naukowa. Na plus dla autora za duży obiektywizm. Przy czym w 2024 roku sporo tematów że zdezaktualizowanych.
Filozoficzna bardziej niż naukowa. Na plus dla autora za duży obiektywizm. Przy czym w 2024 roku sporo tematów że zdezaktualizowanych.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toprzehajpowana
przehajpowana
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiestety - przereklamowana. Wiele odkryć to nie odkrycia a prawdy powszechne. Tu raczej działa magia marketingowa. Ale oczywiście warto czytać, by zobaczyć, jak dobrze się sprzedają rozmyślania przy porannej kawie.
Niestety - przereklamowana. Wiele odkryć to nie odkrycia a prawdy powszechne. Tu raczej działa magia marketingowa. Ale oczywiście warto czytać, by zobaczyć, jak dobrze się sprzedają rozmyślania przy porannej kawie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążkę postanowiłem przeczytać z uwagi na kontrowersje wokół autora. Nie spodziewałem się wiele. Trochę jestem rozczarowany.
Już sam początek jest rozczarowujący, bo autor najwyraźniej nie rozróżnia faszyzmu od nazizmu, albo co gorsza wydaje mu się, że to to samo. Jak na kogoś, kto sam siebie uważa za historyka, jest to bardzo nieprofesjonalne.
Potem jest zalew populizmu i typowe dla autorów lansujących z góry założoną tezę, popieranie własnych przemyśleń wybranymi wskaźnikami, które akurat pasują do danej teorii. Patologiczny system rosyjskiej oligarchii możemy skrytykować pokazując, że majątek jest skoncentrowany w małym procencie społeczeństwa. Chwaląc amerykański liberalizm oczywiście nie wspomnimy o tym, że ten wskaźnik jest tam jeszcze wyższy.
Teorie o sztucznej inteligencji, która odbierze ludziom pracę, są nawet dość zabawne, jeśli zważymy, że powielają tezy luddystów, którzy na początku rewolucji przemysłowej, wdzierali się do fabryk, żeby niszczyć te okropne maszyny, odbierające ludziom pracę. W zasadzie niczego, czego dwieście lat temu nie mówili luddyści, u Harariego nie ma.
W dodatku pan Harari wydaje się nie rozumieć na czym polega wolna wola. Być może istnieją ludzie, którzy powierzają Netfliksowi rekomendowanie filmów, Mapom Google doprowadzenie do celu, a docelowo algorytmy będą wybierać dla nich wakacje, pracę i męża. Trudno mi to sobie wyobrazić, ale ok, podobno istnieją ludzie, którzy kierują się horoskopami. Ja osobiście bardzo często używam map Googla, bo to bardzo fajne narzędzie, prawie nigdy nie wybieram do oglądania filmu z top listy Netfliksa, a na kolejne wakacje pojadę dziesiąty raz do Portimao, albo w jakieś fajne miejsce gdzie jeszcze nie byłem, jak mi przyjdzie ochota. I to właśnie jest wolna wola. Ona nie polega na byciu niewolnikiem algorytmu doradczego, ani że będę się programowo buntować, że tego akurat nie zrobię. Wolna wola polega na tym, że czasami zrobię to, co mi AI doradzi, a czasami nie.
Książka jest tendencyjna i powierzchowna. Napisana bez żadnej podbudowy naukowej. Jak ktoś już tu ocenił, w kategorii lania wody prawdziwy majstersztyk.
Ogólnie bełkot.
Książkę postanowiłem przeczytać z uwagi na kontrowersje wokół autora. Nie spodziewałem się wiele. Trochę jestem rozczarowany.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJuż sam początek jest rozczarowujący, bo autor najwyraźniej nie rozróżnia faszyzmu od nazizmu, albo co gorsza wydaje mu się, że to to samo. Jak na kogoś, kto sam siebie uważa za historyka, jest to bardzo nieprofesjonalne.
Potem jest zalew populizmu i...
OCENA - 10/10 ARCYDZIEŁO
Książka „21 LEKCJI NA XXI WIEK” to przede wszystkim zestawienie pytań, zagadnień, problemów, odpowiedzi, rad, rozwiązań, sugestii o świecie i cywilizacji homo sapiens. To także dogłębna analiza otwierająca czytelnikowi oczy na złożoność współczesnego świata, ludzką różnorodność oraz niekończące się możliwości rozwoju. To wreszcie zbiór bieżących wydarzeń oraz zagrożeń które mogą się pojawić w niedalekiej przyszłości a którym warto się przyjrzeć aby im zaradzić bo mają wpływ na nasze życie.
Tak naprawdę trudno przewidzieć co wydarzy się jutro. Yuval Noah Harari z właściwą sobie lekkością prowokuje nas do takiego myślenia. Jedno jest pewne wszystko zależy od nas i jest w naszych rękach, autor podsuwa wprawdzie kilka rozwiązań, ale czy okażą się one trafne czas pokaże. Niektóre z propozycji mogą wywołać kontrowersje lub oburzenie i nie musimy się z nimi zgadzać, ale warto poznać wizję autora.
Ta lektura ma pobudzić nas do myślenie, refleksji, debaty nad przyszłością ludzkości i w tym aspekcie sprawdza się znakomicie. Prawdą jest natomiast, że jeśli nie zaczniemy patrzeć w przyszłość z należytą starannością, to wtedy dostaniemy to co wyniknie ze średniej bezrefleksyjnych działań i nieprzemyślanych decyzji a to może doprowadzić do katastrofy ludzkości. Kończąc uważam, że warto zapoznać się z tym dziełem i skonfrontować swój światopogląd oraz wyrobić sobie bądź zaaktualizować własne horyzonty myślowe w tym zakresie. Pozdrawiam. Jack_
OCENA - 10/10 ARCYDZIEŁO
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka „21 LEKCJI NA XXI WIEK” to przede wszystkim zestawienie pytań, zagadnień, problemów, odpowiedzi, rad, rozwiązań, sugestii o świecie i cywilizacji homo sapiens. To także dogłębna analiza otwierająca czytelnikowi oczy na złożoność współczesnego świata, ludzką różnorodność oraz niekończące się możliwości rozwoju. To wreszcie zbiór bieżących...