Wachmistrz

Okładka książki Wachmistrz Krzysztof Bochus
Okładka książki Wachmistrz
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Christian Abell (tom 0.5) kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 0.5)
Skarpa Warszawska
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska

Jeden z najlepszych retro kryminałów ostatnich lat. Napisany według najlepszych reguł gatunku. Nie ma tu jednego zbędnego słowa, żadnego wodolejstwa. Czyste emocje i główny bohater) a właściwie półtora, bo radca Abell też tu jest),którego poczynania śledzimy z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Największy plus to jednak mistrzowskie wplecenie mało znanej afery Cwi Migdal do fabuły książki/. Dzieło kompletne

Jednym z powodów dla których unikam polskich kryminałów, pisanych i telewizyjnych, jest ich brutalność słowna. Ta książka również zaczęła się niezbyt zachęcająco, dodatkowo z zajawkami raczej obrzydliwych scen.
Na szczęście książka nie jest tym przesycona, więc da się czytać. Przesycona jest natomiast "znakami zapytania". Niemal nie ma postaci, czy wątku, wprowadzonego jasno. Niemal wszystko ma zajawkę pewnej tajemniczości. Niektóre są szybko i bezpośrednio wyjaśnione. Trochę przerost treści, i tandetnego nadwyjaśniania na końcu. Zakończenie ogólnie nie zadowala (nie ze względu na to kto okazał się sprawcą). Czyta się okej, ale nie polecę znajomym i raczej nie skuszę się na inne części.

Szybka lekka i niezwykle wciągająca lektura z niewielkimi opisami sytuacji społeczno politycznej w wolnym mieście Gdańsku. Totalna koncentracja na sprawie bez dodatkowych wątków pobocznych a jeśli już się pojawiają to krótko bez większego rozwinięcia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mroczny i zgniły czas wielkiego kryzysu w dziwnym tworzę jakim było Wolne Miasto Gdańsk. Powieść mroczna jak te czasy i wciągająca jak mrok...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przedwojenny Gdańsk i zaginięcia młodych dziewczyn. Świetny kryminał z ciekawymi zwrotami akcji

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowita historia, zaskakujące zwroty akcji, nietuzinkowi bohaterowie i rewelacyjny lektor. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Choć zdarzało mi się czytać już kryminały, których akcja rozgrywała się w przeszłości, pierwszy raz trafiłam do Wolnego Miasta Gdańska. Autor za pomocą słów stworzył brudną i obślizgłą atmosferę, którą z łatwością mogłam poczuć podczas czytania. Sama fabuła była dosyć ciekawa, niektóre wątki wręcz wciągające, jednak książka zostawiła mnie z pewnym niedosytem. Bardzo spodobał mi się za to sposób, w jaki autor zdradzał czytelnikom informacje o głównych bohaterach. Rzucał strzępy informacji, które jak puzzle powoli układają się w pełny obraz. Już coś o nich wiemy, ale jeszcze dużo jest do odkrycia. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

Fenomenalna powieść dziejąca się w Wolnym Mieście Gdańsku. Dla mnie wzór czarnego kryminału retro. Wszystko tu zagrało: fabuła, styl, język, proporcje. O książce napisano już wszystko, dodam jedynie, że dodatkowym plusem jest dla mnie umiejętne wplecenie w fabułę mało znanej afery Cwi Migdal. Klasa!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fabuła jest w porządku, czyta się szybko, niektóre niedociągnięcia jakos szczególnie nie rażą.
Obniżam ocenę ze wplatanie współczesnych słow: impreza, integracja itp. Być może w latach 30 powszechnie mówiono o imprezie wigilijnej, mi jednak ciężko w to uwierzyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje premierowe spotkanie z twórczością pana Bochusa to dobrze spędzony czas. Z pewnością będę chciał czytać następne książki z Abellem i Kukulką w rolach głównych. Polecam!

• Kryminał

Krzysztof Bochus Wachmistrz Zobacz więcej