rozwińzwiń

Wachmistrz

Okładka książki Wachmistrz Krzysztof Bochus
Okładka książki Wachmistrz
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Christian Abell (tom 0.5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 0.5)
Skarpa Warszawska
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Krzysztof Bochus w swoim cyklu z radcą kryminalnym Christianem Abellem wykreował dwóch świetnych bohaterów. Ten drugi to oczywiście wachmistrz Kukulka, który pełni rolę pomocnika Abella, ale jest tak wyrazisty, że stanowi o sile tych powieści. Nie dziwi więc fakt, że autor postanowił napisać coś w rodzaju prequela do zasadniczej serii i to jemu powierzyć pierwsze skrzypce w tej świetnej historii. Dodatkowo też wyjaśnił, jak doszło do tego, że obaj stanowią tak dobrze zgraną parę policjantów, jednocześnie mając tak skrajnie różne charaktery i podejście do pracy.
„Wachmistrz” to rewelacyjny kryminał z fantastycznym klimatem lat trzydziestych, świetnie napisany, z mnóstwem doskonałych postaci i naturalnymi dialogami.
Kukulka tak się autorowi udał, że zasłużył sobie nawet na jeszcze jeden tom!
Teraz nadszedł czas na Dogrywkę.
Bardzo polecam!

Bardzo obiecujący początek cyklu. Ciekawa narracja, dobrze (logicznie) poprowadzona akcja.

To pierwsza książka pana Bochusa, którą miałam okazję czytać. Myślałam, że będzie lepsza, do połowy jakoś częściowo mnie ciekawiła, trochę wciągała, po czym zaczęła nudzić. Od połowy jednak już czytało się dużo lepiej i koniec końców nawet mi się podobała.
Jest jednak nieco przegadana, trochę dziwnie mi się czytało, może przez czas, w którym akcja jest osadzona (to mój pierwszy kryminał retro),może trochę przez język i ogólnie sposób przedstawienia wydarzeń.
Gdańsk przedstawiony też jest mało interesująco jakoś, w sensie myślałam, że mój odbiór książki jako gdańszczanki będzie nieco inny. Cóż, trochę się zawiodłam, ale może dam jeszcze szansę i sięgnę po kolejną część.

Wow! Pierwsze spotkanie z autorem i bardzo udane. Wolne Miasto Gdańsk, rok 1925. Świetnie oddane tło i klimat . Bardzo dobra sprawa kryminalna, cały czas akcją. Nie było momentu na nudę. Polecam bardzo.

Zdecydowanie mi się podobało. Jak cudownie czyta się kryminał, gdzie nie ma zapijaczonego śledczego. Ożywcze i to bardzo. Do tego fabuła osadzona w latach 30 tych i to w Gdańsku. Miodne. Zarówno Gustl, jak i Abell są facetami z krwi i kości. Tak, jak bolączki Wolnego Miasta. Cudne zarysowane miasto w kryzysie lat 30 tych, uwodzenie biedoty przez narodowy socjalizm. Jest tu też całkiem sporo realizmu tamtych lat. Wiele osób porównuje opowieść Bochusa do Krajewskiego, który mnie jakoś nie zafascynował. Jest tu lekkość prowadzenia historii, miasto, które też jest tu bohaterem ( drugiego lub trzeciego planu). Całość nieco przypomina Śmierć Frajerom. Tu Gdańsk, tam Warszawa. Podobny okres. Tu bohaterem są policjanci, tam wręcz przeciwnie. Obie powieści czyta się bardzo dobrze. Miasta intrygują. Polecam

Niby kryminał retro, ale świetnie się czyta. Ciekawa fabuła, cały czas coś się dzieje. Za bardzo nie czułam, że akcja toczy się przed 1930 rokiem, skupiłam się na akcji tej książki, zresztą świetnie napisanej. Gorąco polecam!

Grudzień 1929r czas wielkiego kryzysu. Wolne Miasto Gdańsk,zaginięcia młodych kobiet - biednych ,pochodzących z nizin społecznych o które nikt się nie upomni. Śledztwo prowadzą dwaj wytrawni gracze - radca Abel oraz wachmistrz Kukulka.

Odkrywamy czy chodzi o obsesyjny seks ,seryjne morderstwa czy też może handel żywym towarem ,wszystkie trzy tezy należy sprawdzić a to nie lada gratka dla miłośników retro kryminałów , zważywszy że w tle odkrywamy tajny spisek,zakonnice które minęły się z powołaniem,szalonego naukowca i bandziorów ...oj nie będziecie się nudzić .

Wszystko niby dobrze ale .. Właśnie jest te jedno ale które mi tkwi jak w oku zadra. Mamy rok 1929 ,specyficzne zwroty jak na tę datę których się spodziewałam a w zamian mamy k...wy, suki....y,dzi....ki, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić wachmistrza operującego takimi wyrażeniami! Mocno obniżyło to jakość tej książki według mnie ,panie autorze może się mylę i przedstawi mi pan jakieś źródła dowodzące mojej omyłki

89/2023 (audiobook 53/2023)
Oj, namieszał swojego czasu Marek Krajewski innym autorom w głowach, namieszał… :)
Zatęskniłem za kryminałem retro, a że nasz Mistrz gatunku (ciągle mam nadzieję, że chwilowo) odpoczywa od Mocka i Popielskiego – sięgnąłem po Bochusa i przeniosłem się do Gdańska w końcówce lat dwudziestych.

Po lekturze mogę stwierdzić, że jakoś nie odczułem jakiejś szczególnej “gdańskości” tej powieści, odnoszę wrażenie, że opowiedziana tu historia mogłaby się wydarzyć wszędzie. Autorowi, w moim odczuciu, nie udało się uczynić miasta osobnym bohaterem tej opowieści (co z kolei wyróżnia Krajewskiego: jego Breslau to immanentna składowa fabuły).

Sama intryga wypada całkiem przyzwoicie, Autor ciekawie prowadzi czytelnika przez mroczną sprawę tajemniczych zaginięć, doprowadzając do rozwiązania wcale nie najkrótszą drogą.
Ciekawie rysuje także swoich bohaterów, odsłaniając powoli ich motywacje – zwłaszcza Kukulki. Sprytnie też buduje duet przeciwieństw, wykorzystując antagonizmy między głównymi bohaterami – ożywia to tę historię i czyni ją bardziej kolorową.

Subiektywnie zabrakło mi chyba jednak jakiegoś brutalniejszego realizmu, jakiegoś dreszczu grozy, szczypty makabry na pograniczu horroru (ach, znowu ten niezastąpiony Krajewski!). Chyba po prostu lubię więcej juchy w takiej kaszance ;)
Swoją drogą – ciekaw jestem, jaki retro kryminał wyszedłby spod pióra Maxima Chattama! :)

Książki wysłuchałem w wersji audio, w interpretacji Mateusza Webera.

89/2023 (audiobook 53/2023)

Po lekturze mogę stwierdzić, że jakoś nie odczułem...

Wow. To było moje pierwsze spotkanie z autorem. Ta seria została mi polecona przez znajomych. Nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie zawiodłam się.

Już od pierwszych stron uległam czarowi tej książki. Rok 1929, Wolne Miasto Gdańsk. Wspaniałe tło historyczne opisanych wydarzeń.

Bardzo wyraźne postaci. Dwóch śledczych połączonych przez przełożonych, i trudna sprawa porwania młodych kobiet. Dwa przeciwne charaktery i męska solidarność. Nieokiełznany Wachmistrz Kukula i racjonalny Radca Abell. Niezwykły duet, który w kolejnych tomach na pewno jeszcze nas zaskoczy.

To było bardzo mocne rozpoczęcie cyklu. Nie udało mi się wydedukować kto odpowiada za porwania tych młodych kobiet. Rozwiązanie było dla mnie dużym zaskoczeniem.

Jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów.

Zapałałam bardzo ciepłymi uczuciami do tej serii. To jest kolejna książka z niej która podoba mi się okrutnie. Prawdopodobnie chodzi o jej klimat taki bardzo mroczny trochę taka wielka smuta, ale może właśnie to robi robotę. Bohaterowie nakreśleni mocną kreską i od razu da się ich lubić mimo różnych ich wad. A pomysł na historię niby banalny i brutalny w swojej prostocie, ale na tym ma polegać dobry kryminał. W mieście giną młode, ładne ale biedne kobiety. Takie, które los ciężko doświadczył, ale mimo to próbują jakoś żyć i funkcjonować w trudnych czasach. Do wyjaśnienia tych zaginięć zostają skierowani dwaj funkcjonariusze wachmistrz Kukulka i jego przełożony radca Abell. To pierwsze wspólne śledztwo tej dwójki i będzie się działo. Bo wyjaśnienie sprawy niby oczywiste, ale ….nie do końca. Bardzo dobrze się czyta tego autora i świetnie oddaje realia międzywojnia wolnego miasta Gdańska. Wszystko kreślone jakby węglem czarno białe, bez sentymentów. Ja już kupiłam pozostałe części i teraz się “kolejkują” bo przyjemności trzeba sobie dozować.

• 2021
  • 2022