Tysiąc wspaniałych słońc

literatura piękna
2017-05-18
Anna Jęczmyk
Anna Jęczmyk Afganistan relacja matka-córka kobieta w Islamie

Wydawało mi się, że nie lubię tej tematyki, że nie pociąga mnie swiat męskiej dominacji nad kobietą, braku równości płci, świat burek i bycia własnością męża. Jednak muszę przyznać, że jest to piękna powieść o kobiecej sile, cierpliwości, wytrwałości, znoszeniu tyranii męża-pana. Miejscami powieść bardzo smutna, przytłaczająca, ale ostatecznie cudnie się kończy.

Na półkach: , , , ,

Ignoranckie spojrzenie na Bliski Wschód zauważy narody stale walczące ze sobą od dziesiątek lat w imię niesprecyzowanego celu. Spojrzenie głębsze i bardziej krytyczne zauważy, że problem na Bliskim Wschodzie jest mocno związany z tzw. Wielką Grą. O ile koncepcja ta dotyczy rywalizacji o wpływy kolonialne na Bliskim Wschodzie w XIX wieku, to nie skończyła się ona w XIX ani w...

"Niezwykle wzruszająca historia spisana przepiękną prozą" - jak mało kiedy pozostaje mi zgodzić się w 100 % z opisem z okładki.
Piękna, poruszająca, zmusza do refleksji. Gorąco polecam.

Cuuudowna :) czytanie tej książki to czytelnicza rozkosz :)

Piękna, wzruszająca powieść. Nie da się jej zapomnieć. Mam tylko uwagę do wydawnictwa - za dużo informacji dotyczących treści znajduje się na okładce. Wolałabym pewnych rzeczy nie wiedzieć przed przeczytaniem.

Dzieje dwóch kobiet z historią Afganistanu w tle. Historią burzliwą i trudną, gdy kolejne ugrupowania dewastują kraj walcząc o kontrolę. To też opowieść o ludzkiej determinacji i woli przetrwania w obliczu przeciwności losu. Główną wartością książki jest jednak to, że pozwala trochę lepiej zrozumieć afgańską kulturę oraz mentalność mieszkańców.

Piękna powieść, wciągająca, poruszająca, pouczająca- takie książki chcę czytać zawsze i wszędzie.

To zabawne, ale tę powieść czyta się jednocześnie dobrze i źle.
Dobrze, bo akcja toczy się wartko, historia nie zwalnia tempa, strony wertują się niemal same.
Żle, bo przez całą opowieść można mieć poczucie wiszącego nad bohaterami nieszczęścia. Wiadomo, że spadnie na nich cios, spotka ich jakaś druzgocąca krzywda - pytanie tylko kiedy i w jakiej formie.
Ja podczas lektury...

Na półkach: , , , , , ,

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Khaleda Hosseiniego. Historia przyjaźni dwóch kobiet, które zrządzeniem losu były żonami tego samego mężczyzny. Książka bardzo smutna i wzruszająca. Napisana pięknym językiem. Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści Hosseiniego.

Piękna. Czytanie to była czysta przyjemność.

Dyskusje

7 931