Adam 
mężczyzna, Wiązownica, status: Czytelnik, dodał: 21 cytatów, ostatnio widziany 8 godzin temu
Teraz czytam
 • Dziewczyny z Wołynia
  Dziewczyny z Wołynia
  Autor:
  Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. Zofia pamięt...
  czytelników: 1046 | opinie: 78 | ocena: 8,61 (298 głosów)
 • Lincoln w Bardo
  Lincoln w Bardo
  Autor:
  Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne f...
  czytelników: 784 | opinie: 22 | ocena: 7,59 (90 głosów) | inne wydania: 2
 • Zresetowana
  Zresetowana
  Autor:
  Zresetowana to przełomowa, uhonorowana nagrodami trylogia autorstwa Teri Terry. Pamięć Kyli została wymazana, jej dane osobowe usunięte, wspomnienia stracone na zawsze. Dziewczyna jest zres...
  czytelników: 952 | opinie: 28 | ocena: 7,29 (239 głosów) | inne wydania: 1
 • Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci
  Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci
  Autor:
  „W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą...
  czytelników: 490 | opinie: 20 | ocena: 7,81 (96 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-20 19:21:27
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2018-10-20 13:30:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Nie będę owijał w bawełnę i powiem szczerze, że po książkę sięgnąłem z ciekawości. W ub. roku przeczytałem debiutancką powieść JP Delaney - Lokatorka i pamiętam, że było przeciętnie, moja ocena tamtej powieści to 6/10. Ciekawość zżerała mnie jak tym razem Tony Strong (czytaj JP Delaney) poradził sobie z thrillerem psychologicznym. Trzeba przyznać jest dobrze. Zupełnie inna konstrukcja,... Nie będę owijał w bawełnę i powiem szczerze, że po książkę sięgnąłem z ciekawości. W ub. roku przeczytałem debiutancką powieść JP Delaney - Lokatorka i pamiętam, że było przeciętnie, moja ocena tamtej powieści to 6/10. Ciekawość zżerała mnie jak tym razem Tony Strong (czytaj JP Delaney) poradził sobie z thrillerem psychologicznym. Trzeba przyznać jest dobrze. Zupełnie inna konstrukcja, fabuła, inna narracja i struktura sprawiła, że zakręciłem się mocno. Sprawczynią tej karuzeli myśli w mej głowie jest dwudziestopięcioletnia Claire Wright. Dziewczyna przyjechała do Nowego Jorku, by zostać aktorką. Pobiera lekcje aktorstwa, zalega z czesnym i dorabia w firmie specjalizującej się w rozwodach. Jej rolą jest demaskować niewiernych małżonków i dostarczać dowodów ich zdrady. Wszystko idzie cacy do czasu, gdy nasza aktoreczka poznaje profesora Patricka Foglera. Jej zadaniem jest uwieść Patrika na zlecenie jego żony i udowodnić niewierność męża. Patrik nie ulega wdziękom seksownej aktorce, wręcz przeciwnie mam wrażenie, że on jest naprawdę wierny swojej żonie. Sęk w tym, że wkrótce żona profesora zostaje zamordowana. Prowadzone śledztwo wprowadza zamęt w mojej głowie, wszystko kręci się wokół podejrzanego o mord męża i zamieszanej w to Claire. Ktoś tu kłamie w żywe oczy to pewne, a ja mam wrażenie, że biorę udział w spektaklu dwójki znakomitych aktorów.
JP Delaney napisał znakomity thriller psychologiczny. Wrażenie robią wiersze Charlesa Baudelairea skondensowane tak, że spełniają wymogi thrillera. Pomysł na fabułę z aktorką i to jak bardzo można wcielić się w rolę znakomicie się sprawdził. Ta zamiana rolami to majstersztyk, który powodował ciekawość i sprawił, że napięcie rosło do samego końca. Nie można tu przewidzieć rozwoju wydarzeń, nic nie jest jednoznaczne i pewne. Całość zanurzona jest w mrocznej atmosferze. „To rodzaj spektaklu, a ja jestem publicznością. Podejmuję grę, oczyszczając umysł i skupiając się na przebiegu tego rytuału”. Zdecydowanie polecam.

pokaż więcej

 
2018-10-19 14:17:09
Ma nowego znajomego: Nozomi
 
2018-10-18 13:32:41
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-18 13:24:34
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 4)
 
2018-10-17 16:49:47
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Cykl: Zresetowana (tom 1)
 
2018-10-16 22:54:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 3)

Trzecia część sagi przypada na lata 1942 -1943, końca wojny nie widać. Główni bohaterowie, z którymi zżyłem się, których znam i kocham tęsknią za normalnością. Każdy z nich coś stracił. Zrezygnował z własnych marzeń, planów i tylko patrzy, jak przetrwać. Okrutny los rzucił ich w wir okrucieństwa, strachu i tęsknoty. Oddzieleni od siebie rzeką tęsknoty za bliskimi, za tym, by wreszcie ta wojna... Trzecia część sagi przypada na lata 1942 -1943, końca wojny nie widać. Główni bohaterowie, z którymi zżyłem się, których znam i kocham tęsknią za normalnością. Każdy z nich coś stracił. Zrezygnował z własnych marzeń, planów i tylko patrzy, jak przetrwać. Okrutny los rzucił ich w wir okrucieństwa, strachu i tęsknoty. Oddzieleni od siebie rzeką tęsknoty za bliskimi, za tym, by wreszcie ta wojna się skończyła. Niestety o końcu tego piekła na ziemi nie ma mowy, śmierć zabiera obfite żniwo również na wschodzie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że giną niewinne istoty. Amerykańska obywatelka, przedstawicielka Międzynarodowego Czerwonego Krzyża ginie od kuli pijanego szwaba na oczach Waltera von Lossowa. Ta bezsensowna śmierć zmieni losy Waltera… Noemi kilkunastoletnia żydowska dziewczynka, przyjaciółka Szymka rozpływa się w kałuży własnej krwi… Mały Mateuszek z walizką w dłoni wzrusza do łez.
Alicja po łapance nie jest już tą samą osobą, gestapo zabiło w niej życie, zabiło owoc miłości Juliana. Kobieta dostrzega swoje wcześniejsze błędy. „Jeśli kogoś kochasz, widzisz w ukochanej osobie tylko to, co chcesz zobaczyć”.
Emil wciąż pełen gniewu i żalu popełnia kolejną zbrodnię, pogrążając się coraz bardziej w swoim mrocznym świecie.
Hanka z dziećmi ukrywa się na wsi przed gestapo. Tęsknota za Igorem blednie, w jej życiu pojawia się opiekuńczy Niemiec. Wierzy, że to aniołowie przybierają czasami postać wrogów.
Rzeka tęsknoty ma wielu bohaterów drugoplanowych, którzy przybliżają nam wydarzenia historyczne. Walka w warszawskim getcie, wydarzenia w Katyniu i Smoleńsku to rzeka ludzkich tragedii. Zawierucha wojenna, głód i walka sprawiły, że bohaterowie są bardziej dojrzalsi, zmieniają się ich priorytety i wartości. Widać to choćby na przykładzie Igora, który kolejny raz przekonał się, jak bardzo ręce władz jego kraju są nieczyste.
Kolejna część sagi to bardzo dobrze pomyślana fabuła historyczna, która w połączeniu z tajemnicą, przygodą oraz romansem i kreacją dobrze znanych mi bohaterów czytałem z przyjemnością. Podoba mi się to, że te wątki miłosne zostały zepchnięte na bok, że nie są tu najważniejsze, że dzięki właśnie takiemu zabiegowi ukazana jest walka ze złem. Czuję już tęsknotę za kolejną częścią tej niezwykle pięknej sagi, dopracowanej w każdym calu. Serdecznie polecam i zachęcam do lektury.

pokaż więcej

 
2018-10-16 09:25:39
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Seria: Reportaż
 
2018-10-16 07:46:57
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-10-13 13:02:29
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 2)

„Nie uznaję was jako nadludzi, ale barbarzyńców, którym się wydaje, że należy im się jakieś szczególne miejsce w świecie”.
Trwająca wojna komplikuje życie czwórki bohaterów, których poznałem w pierwszej części tej sagi. Tom drugi przypada na lata 1941-1942. To czas, w którym rządzi nazistowski terror, czas bólu, leku i zagłady. Więziona na Pawiaku Hanka zrozumiała, że granica między miłością a...
„Nie uznaję was jako nadludzi, ale barbarzyńców, którym się wydaje, że należy im się jakieś szczególne miejsce w świecie”.
Trwająca wojna komplikuje życie czwórki bohaterów, których poznałem w pierwszej części tej sagi. Tom drugi przypada na lata 1941-1942. To czas, w którym rządzi nazistowski terror, czas bólu, leku i zagłady. Więziona na Pawiaku Hanka zrozumiała, że granica między miłością a nienawiścią jest cięższa, niż jej się wydawało. W obliczu wszechobecnego bólu, niemożności zdobycia cyjanku, dokonuje czynu niezgodnego z własnym sumieniem, czynu, który już na zawsze zdeterminuje jej życie.
Alicja miota się między nazistą Grossem i patriotą Julianem Chełmickim. Wie, że nie ma prostych rozwiązań, walczy o uratowanie najlepszej przyjaciółki.
Adrianna zakochana w niewłaściwym mężczyźnie pogrąża się coraz bardziej w otaczającej beznadziei.
Emil – mężczyzna o dwóch twarzach. Kolaborant i prosty cham ze wsi obraca się w towarzystwie chłopaków z Kercelaka, warszawskich cwaniaczków. Potęguje w sobie nienawiść do przyrodniego brata i coraz bardziej komplikuje życie dziewczynom.
Autorka ukazuje życie więźniów na Pawiaku, w podziemnej Polsce. Przenosi nas do Rosji i Ukrainy trafnie odzwierciedla tło historyczne. Wprowadza do życia nowe postacie, które nie są przypadkowe mają one swój zamierzony cel i łączą się z naszymi bohaterami. Wrażenie coraz większe robi postać Igora Łyszkina idealisty, piewcy idei równości i braterstwa, ślepo zapatrzonego w Stalina. Postać tego komunisty pozwoliła autorce na większy wątek polityczny. Drastyczny obraz wojennej rzeczywistości, walka o przetrwanie i coraz mniej normalnej codzienności w życiu ludzi sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Rozdziały coraz częściej kończą się podsumowaniem przemyśleń danego bohatera. Dużo tu cytatów o miłości, która towarzyszy naszym bohaterom w tym okrucieństwie. „Miłość jest prosta. Jeśli kogoś kochasz, nie wahasz się ani przez moment ,czy ratować mu życie”.

pokaż więcej

 
2018-10-12 20:43:37
Ma nowego znajomego: Anna
 
2018-10-11 07:46:20
Całe nasze życie jest cudem, tylko trzeba w to uwierzyć. Cokolwiek się dzieje, zawsze jest nadzieja, że kolejny dzień przyniesie coś dobrego i pozytywnego.
 
2018-10-10 14:13:39
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

O konflikcie Palestyńsko-Izraelskim wiem tyle co przeciętny Polak, a może nawet i mniej. Ot jakieś tam relacje w wiadomościach widziałem, kiedyś przeczytałem artykuł w regionalnej prasie. Nie interesuję się tym specjalnie, jednak losy młodego Ahmeda śledziłem z ciekawością. Autorka ukazuje bardzo obrazowo bezsensowność wojny oczami Palestyńczyka, chłopca, który patrzy na śmierć swojej młodszej... O konflikcie Palestyńsko-Izraelskim wiem tyle co przeciętny Polak, a może nawet i mniej. Ot jakieś tam relacje w wiadomościach widziałem, kiedyś przeczytałem artykuł w regionalnej prasie. Nie interesuję się tym specjalnie, jednak losy młodego Ahmeda śledziłem z ciekawością. Autorka ukazuje bardzo obrazowo bezsensowność wojny oczami Palestyńczyka, chłopca, który patrzy na śmierć swojej młodszej siostrzyczki. Ojciec na wiele lat trafia do więzienia z jego powodu. Rodzina pozbawiona jest środków do życia i dachu nad głową też z powodu lekkomyślności trzynastolatka. „Nie możesz cofnąć czasu i zacząć wszystkiego od nowa, ale możesz od tej chwili tworzyć nowe zakończenie”.
Ahmad staje się głową rodziny, podejmuje pracę na budowie. Wieczorami poświęca się nauce, to przedmioty ścisłe fascynują go najbardziej. Jego pamięć do cyferek z czasem stanie się oknem do lepszego życia.
Migdałowe drzewo to opowieść, która zaczyna się w 1955 roku. Książka podzielona jest na cztery części. Część czwarta to wydarzenia w roku 2009, Ahmad ma wtedy 67 lat. Przez cały ten czas śledziłem poczynania chłopca, młodzieńca w końcu bardzo dojrzałego człowieka. Jego brutalne życie, niektóre sugestywne opisy były przytłaczające. „Nienawiść bierze się ze strachu i braku wiedzy. Gdyby ludzie mogli poznać tych, których nienawidzą, i skupić się na tym, co ich łączy, mogliby przełamać tę wrogość”. Wątki historyczne nie są nużące, czytało się to naprawdę przyjemnie. Kultura, obyczajowość i dbanie o rodzinę pokazują świat, którego nie znam. Wiem, że konflikty na tamtych terenach nie są niczym nowym i trwają od lat jednak spojrzenie na nie z punktu „terrorysty” to zupełnie inny obraz w mojej wyobraźni. Muszę koniecznie podkreślić, że ‘Drzewo migdałowe” to również opowieść o miłości. „Aranżowane małżeństwa to część naszej kultury” czy wyobrażacie siebie w takim związku? A co jeśli podoba nam się ktoś inny? Warto sięgnąć do tej pięknej, wzruszającej opowieści napisanej subtelnie, mądrze i z przesłaniem. Zdecydowanie polecam.

pokaż więcej

 
2018-10-10 13:56:55
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-08 08:50:23
Ma nowego znajomego: romeo
 
Moja biblioteczka
294 193 4906
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (61)

Ulubione cytaty (19)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd