Pacjentka

Wydawnictwo: W.A.B.
Silent Patient
Ag2S

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku! Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, zaś Alicia strzela mu w głowę pięć razy, zabijając go na miejscu. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie...

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku!

Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, zaś Alicia strzela mu w głowę pięć razy, zabijając go na miejscu. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove.

Po sześciu latach w tymże ośrodku rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber, zafascynowany postacią Alicii i jej historią. Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła, a także aby rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela. Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach, począwszy od traumatycznego dzieciństwa. Dokąd zaprowadzą go te rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?

Prawa do wydania powieści sprzedano już do ponad trzydziestu krajów!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 136

Terapeuta

Nie chcę być nieskromny, ale czułem się przygotowany do tego, by pomóc Alicii Berenson. Jestem psychoterapeutą sądowym przywykłym do pracy z najbardziej zniszczonymi i bezbronnymi przedstawicielami społeczeństwa. A w historii Alicii było coś, co poruszyło we mnie osobistą strunę – odczuwałem wobec niej empatię od samego początku.

„Alicia Berenson miała trzydzieści trzy lata, gdy zabiła męża” – właśnie takim zdaniem zaczyna się „Pacjentka”. Autorem książki jest Alex Michaelides – jest to jego debiut powieściowy. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa W.A.B.

„Thriller idealny”, „Wyrafinowany thriller” – zapewniają nas opisy umieszczone na okładce. Czasem po takich zachętach, gdy nasze czytelnicze apetyty są bardzo pobudzone, następuje rozczarowanie. Okazuje się, że książka nie jest wcale idealna, często czujemy pewien niedosyt. Całe szczęście w przypadku „Pacjentki” taka sytuacja nie ma miejsca. To genialny thriller, który czytałem z zapartym tchem. To książka, od której absolutnie nie mogłem się oderwać, a jej zakończenie dosłownie wbiło mnie w fotel.

Już na pierwszej stronie mamy mocne zawiązanie fabuły. Dowiadujemy się, że dwudziestego piątego sierpnia (w najgorętszym dniu roku) Alicia zamordowała swojego męża Gabriela. Dowody jednoznacznie wskazywały na jej winę. Jednak od tamtego zdarzenia kobieta milczy. Nie wypowiada ani słowa. Zostaje przez sąd skierowana do szpitala psychiatrycznego, gdzie odbywa karę i uczestniczy w terapii. Nic się jednak nie zmienia w jej zachowaniu. Mimo upływu lat kobieta ciągle milczy.

Jej historią żyła cała Wielka Brytania. Skazana była bowiem malarką, a jej mąż znanym fotografem. Nic dziwnego, że zbrodnia wstrząsnęła całym krajem.

Również Theo Faber, psychoterapeuta sądowy, jest w pewien sposób zafascynowany Alicią. Gdy zwalnia się posada w ośrodku, w którym przebywa kobieta, natychmiast się tam zatrudnia. Za wszelką cenę chce wyleczyć tę wyjątkową pacjentkę.

To właśnie on jest narratorem powieści i z jego perspektywy poznajemy wydarzenia. Równolegle czytamy pamiętnik Alicii. Stopniowo odkrywamy coraz więcej sekretów. Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jeśli zdradzę, że małżeństwo Alicii nie było idealne. To już standard we współczesnych thrillerach. Standardem jest również to, że Theo także ma problemy osobiste. W pewnym momencie zastanawiamy się, kto tak naprawdę jest głównym bohaterem w tej książce. Autor wskazuje na pacjentkę. Ja – na terapeutę.

Dlaczego Alicia milczy? Czy ktoś ma w tym swój interes? Komu zależy na ukryciu prawdy? Co wreszcie jest prawdą w tej pogmatwanej historii?

Alex Michaelides napisał powieść, którą czyta się jednym tchem. Nie odgadłem zakończenia, mimo że przewidywałem kilka wersji wydarzeń. To tylko dowodzi kunsztu autora i świetnego pomysłu.

Są książki słabe, przeciętne, dobre i fantastyczne. Ta z pewnością zalicza się do ostatniej z wymienionych kategorii. Zapewniam was, że absolutnie nie zawiedziecie się na lekturze tej powieści. Aby jeszcze bardziej rozbudzić ciekawość i skłonić do sięgnięcia po ten fenomenalny debiut, zdradzę, że opisana w książce historia nie zaczyna się wcale od morderstwa. Chronologicznie wszystko zaczyna się – jak to zwykle bywa – od błahostki. Od tego, że ktoś przeczytał nie swojego e-maila.

„Pacjentka” jest zdecydowanie najlepszym thrillerem, jaki przeczytałem w tym roku. Gorąco polecam.

Wojciech Sobański

poprawna | 2019-10-20
Przeczytana: 11 października 2019

"Pacjentka" to thriller, który przez pewien czas wyświetlał się jako jeden z najczęściej kupowanych na stronie internetowej każdej księgarni. Kupiłam więc i ja.

Przez pierwsze 60 stron czułam się niemal zawiedzona. Tak niewiele się działo, Alicia uporczywie milczała, a ja, wraz z jej opiekunami czekałam na moment, gdy w końcu przemówi. Nie wiem dlaczego mocno wierzyłam w jej niewinność, ale chyba ta wiara i chęć jej poparcia sprawiły, że czytałam tę książkę dalej. I się nie zawiodłam!

W momencie, gdy stwierdziłam, że za mało się dzieje, akcja nabrała tempa. I jak już się rozpędziła, to zakończyła się mocno, z przytupem i zaskakująco. Warto przeczytać do końca. Ciekawa jestem, kto przewidział zakończenie. Ja o takim nawet nie myślałam ;)

biebronka | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Akcja tej powieści toczy się powoli, lecz ani przez chwilę nie jest nudno. Autor wiele razy wyprowadza czytelnika w pole, naprowadza na fałszywy trop, podstępnie insynuuje rozwiązania, by ostatecznie i tak zaskoczyć. "Pacjentka" to pętla w którą, w miarę czytania coraz bardziej się zaplątujemy, świetnie skonstruowana zagadka, a zakończenie niesie pełnię satysfakcji, czyli wszystko tak, jak być powinno.
Jedyne, co wydało mi się nie dość przekonywujące to motyw działania sprawcy, lecz w połączeniu z chorobą psychiczną wszystko jest przecież możliwe.

Wksiążkizaklęte | 2019-10-19

Alex Michaelides urodzony na Cyprze w grecko-angielskiej rodzinie. Studiował literaturę na Uniwersytecie w Cambridge oraz psychoterapię, uzyskał dyplom ze scenopisarstwa w American Film Institute w Los Angeles. Twórca scenariusza do filmu The Devil You Know (2013). Michaelides pracował dwa lata jako opiekun na oddziale psychiatrycznym dla młodzieży. Wykorzystał te doświadczenia przy pisaniu swojego debiutu powieściowego Pacjentka.
Czterdziestodwuletni Theo Feber jest psychoterapeutą. Wybrał taki zawód, ponieważ miał ciężkie dzieciństwo i trudne relacje z ojcem. Jak sam twierdzi osoby, które wybierają się na psychologię, sami potrzebują pomocy. Ma żonę Kathy, która jest aktorką. Uważa, że jego małżeństwo jest udane, aż do tego momentu, kiedy nie przyłapał swojej żony na zdradzie.
Bardzo zainteresowała go historia zabójstwa Gabriela Berensona. Kiedy zginął miał trzydzieści trzy lata i był fotografem. Fotografował półnagie kobiety w dziwnych pozycjach. Jego prace były...

Kasia | 2019-10-19

Co musi się wydarzyć aby podjąć decyzję o zabójstwie drugiego człowieka? Autor książki wciąga nas w tajniki ludzkiej psychiki, dokonuje psychoanalizy, w której czytelnik bierze udział. Czy wszystko co nas dotyka w każdym etapie życia rzutuje na przyszłość? Uważam, że tak. Pacjentka jest najlepszym tego przykładem.

Polecam książkę, naprawde jest wciągająca i trzyma w napięciu do ostatniej strony.

EWA2323 | 2019-10-18

Świetna książka! Porywa nas w świat psychoanalizy i zbrodni i nie puszcza dopóki nie dotrzemy do ostatniego zdania w książce. A zakończenie majstersztyk-kompletnie zaskakujace, ale jednocześnie logiczne i spójne z całą treścią. Polecam!

agu_ga | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku!
Wciągnęła mnie w całości 😲
Nie spodziewałam się...

Davidoff | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

Przeczytałam, odłożyłam na półkę.
Nie powaliła, ale też nie była najgorsza. Tempo to chyba spowodowało, że jakoś bez rewelacji do niej podchodziłam, może dlatego, że przemawiała za nią cisza...

Polecam na leniwe wieczory :)

Kinga | 2019-10-17

ksiązka bardzo dobra, ciekawa, wciągająca, fabuła. Ksiązkę przeczytałam jednym tchem w drodze powrotnej z wakacji. polecam

majka153 | 2019-10-17
Na półkach: Przeczytane, ROK 2019

Mialam dziwne udczucia czytajac ta ksiazke. Niby ok ale cos mnie w niej draznilo. Rozkrecila sie nie powiem i ogolnie jest na plus ale szczerze to nie nazwalabym jej bestselerem
Mimo wszystko polecam

Anczor | 2019-10-17

Szybko łyknięta, bardzo lekko się czyta, końcówka mnie zaskoczyła, nic więcej nie trzeba :)