Pacjentka

Wydawnictwo: W.A.B.
Silent Patient
Ag2S

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku! Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, zaś Alicia strzela mu w głowę pięć razy, zabijając go na miejscu. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie...

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku!

Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, zaś Alicia strzela mu w głowę pięć razy, zabijając go na miejscu. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove.

Po sześciu latach w tymże ośrodku rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber, zafascynowany postacią Alicii i jej historią. Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła, a także aby rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela. Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach, począwszy od traumatycznego dzieciństwa. Dokąd zaprowadzą go te rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?

Prawa do wydania powieści sprzedano już do ponad trzydziestu krajów!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ZaaQazany | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Alicja w krainie milczenia
(przedpremierowa opinia niezależna)

„Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku!” Tym mocnym beat'em zaczyna się opis książki na LC. Na okładce pewnie też tak będzie. W tym momencie wytrawnemu czytelnikowi zjeży się nieco włos na karku. Debiutujący Autor, brak premiery kinowej przed wydaniem, w zasadzie brak rozdmuchanej promocji (nie kojarzę bym został narażony na bombardowanie reklamami). Skąd ja mam wiedzieć, że to jest akurat TEN thriller psychologiczny na który ktokolwiek najbardziej oczekuje w 2019 roku. Przecież sam nie wiem na co czekam i czy jest na co czekać, no i dlaczego mam czekać. Ach, ten głÓpi mUzg, zamiast przyjąć za prawdę objawioną marketingowy slogan zaczyna go podważać i wątpić, wątpić, wątpić… Sięgając po książkę miałem pewne obawy, czy nie trzymam w ręku coś z serii „Osoba płci żeńskiej w …” nieco zmodyfikowane na „Osoba płci męskiej w…”. Pewnie wstęp jest nieco przydługi, ale z czymś takim rozpoczynałem czytanie więc...

itysiek_reads | 2019-03-06
Przeczytana: 05 marca 2019

Alex Michaelides urodził się na Cyprze. Studiował literaturę angielską na Uniwersytecie w Cambridge oraz psychoterapię, uzyskał dyplom ze scenopisarstwa w American Film Institute w Los Angeles. Jest twórcą scenariuszy do filmów „The Devil You Know” (2013) i „The Con is On” (2018) z udziałem m.in. Umy Thurman, Tima Rotha i Sofii Vergary. Michaelides pracował dwa lata jako opiekun na oddziale psychiatrycznym dla młodzieży. Wykorzystał te doświadczenia przy pisaniu swojego debiutu powieściowego „Silent Patient” [opis pochodzi z LC].

Theo Faber jest psychoterapeutą, który za wszelką cenę postanawia dotrzeć do Alicii Berenson. Kobieta kilka lat wcześniej brutalnie zabiła swojego męża, po czym zamilkła na dobre. Dlaczego? Tego próbuje się dowiedzieć Theo. Robi wszystko, aby otrzymać posadę w szpitalu psychiatrycznym The Grove, a gdy mu się to udaje, rozpoczyna pełną milczenia psychoterapię. Czy Alicia przemówi? A może komuś zależy, aby jednak do tego nie doszło?

Początkowo miałam...

Magda | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

Thriller  psychologiczny to mój ulubiony gatunek, po  który sięgam najczęściej.  Nie da się ukryć, że uwielbiam mroczne klimaty  przyprawione nutką psychodelii. Pacjentka to kolejna propozycja wydawnicza okrzyknięta genialnym, a nawet więcej- przełomowym  thrillerem, wprowadzającym nową jakość do gatunku. Nie wiem ile płacą znanym pisarzom za rekomendacje danej książki, ale ja już w tego typu hasła nie wierzę. Kłamstwo ma krótkie nogi, a propozycja Alex'a Michaelides'a stanowi potwierdzenie, że czasem zmyślnie skonstruowany blurb potrafi być lepszy od dzieła, które opisuje i tak właśnie było w tym przypadku...

Alicia Berenson  z zimną krwią zamordowała swojego męża za co  została skazana na długoterminowy pobyt w ośrodku  psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze. Kobieta zamiast się bronić i przedstawić własną wersję wydarzeń  nagle zamilkła. Młody terapeuta-Theo Faber- jest zafascynowany morderczynią i zrobi wszystko, żeby rozpocząć z nią współpracę w The Grove. Jego chora...

vampireheart | 2019-03-13
Przeczytana: 09 marca 2019

Wielcy artyści zawsze wzbudzają emocje. Są kochani i nienawidzeni - nierzadko z ogromną siłą. Ich życie prywatne intryguje, często budzi zazdrość, ale to ich śmierć niesie największe poruszenie. Tragiczne, niespodziewane zakończenie życia pojawia się na pierwszych stronach gazet, ale kiedy w grę wchodzi jeszcze namiętność, miłość, tajemnica i morderstwo, śmierć zaczyna stawać się legendą.

Taka sława spłynęła na Alicię Berenson. Piękna kobieta, uzdolniona malarka, żona znanego fotografa strzela swojemu ukochanemu prosto w twarz, a następnie milczy. Nie odpowiada na pytania, nie współpracuje z policją i terapeutami, nie nawiązuje kontaktu z najbliższymi. Milczy. Po prostu milczy. Jedyną formą komunikacji ze światem jest autoportret, który namalowała tuż po tym zdarzeniu. Już nic więcej nie wychodzi spod jej pędzla, a kobieta zostaje otumaniona lekami i zamknięta w szpitalu psychiatrycznym....

Aniaczyanka | 2019-03-10
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2019

"Pacjentka" to książka, którą przeczytałam w dwa wieczory (co już dawno mi się nie zdarzyło). Wciągnęłam się zupełnie, nie mogłam się oderwać, a zakończenie totalnie mnie zaskoczyło! Długo po przeczytaniu zastanawiałam się nad jej fenomenem. Prawdę mówiąc nie ma w niej nic niezwykłego. Ot ciekawa historia, którą się płynnie czyta. Bez szalonych zwrotów akcji, skomplikowanych bohaterów, czy wymyślnego tła. A jednak działa jak magnez. Wszystko inne poszło w odstawkę, bo ja MUSIAŁAM dowiedzieć się, co dalej. Wow! Jestem pod wrażeniem i bardzo ją polecam!

Matylda Saresta | 2019-03-14

Szczere 8.
Błyskawiczna czytajka, wciągająca od pierwszej strony.
Zakończenie - kwestia gustu, ale chyba dość oryginalne, choć nie aż tak bardzo zaskakujące.
Puenta: waryjaty som wśród nas...

Zasłużona ocena, do narracji i klimatu nie mogę się przyczepić, bardzo dobrze się czytało tą historię.

POLECAM

Mamakamaczyta | 2019-03-07
Przeczytana: 07 marca 2019

To była prawdziwa uczta dla mnie, jako wielkiego miłośnika thrilleru psychologicznego . Książka "Pacjentka" wciąga od pierwszych stron, nie sposób się na niej nudzić. Rozdziały są krótkie , nie ma w nich miejsca na zbędne informacje i nic nie wnoszące do sprawy historie. Poznajemy naszych bohaterów z perspektywy Theo, który jest psychiatrą oraz pamiętników Alicii. Oprócz głównego wątku jakim jest milczenie naszej tytułowej Pacjentki, jesteśmy również światkiem życia Theo i jego problemów prywatnych. Przez książkę się dosłownie płynie. Naprawdę rzadko która potrafi mnie tak zainteresować że szkoda mi było ją kończyć a zazwyczaj jest tylko myśl żeby dowiedzieć się o co chodzi i zabierać się za następną . Tutaj tak nie było! Naprawdę polecam !
No i zakończenie które sprawiło że zaniemówiłam sama !
Ten thriller ląduje już teraz na moją listę bestsellerów 2019 roku!

"Niewyrażone emocje nigdy nie umierają. Zostają zakopane żywcem, aby powrócić później w znacznie gorszej postaci".

Sigmund Freud

Świetny thriller psychologiczny. Z niepokojącym klimatem, bardzo dobrą kreacja psychologiczną bohaterów i ciekawą zagadką.

Bardzo mocne 8/10

Kate1404 | 2019-03-19
Przeczytana: 17 marca 2019

"Tylko ona wie, co się wydarzyło. Tylko ja sprawię, że przemówi."

Fabuła
Alicia Berenson.
Kiedyś - piękna, utalentowana malarka, żona znanego fotografa Gabriela.

Obecnie - kobieta zamknięta w szpitalu psychiatrycznym.
Znaleziona w swoim domu przy zwłokach męża, któremu strzeliła prosto w twarz. Społeczeństwo i policja od razu uznało ją za winną popełnionego czynu, tym bardziej, że została znaleziona przy zamordowanym mężu. Kobieta jednak nic nie mówi, nie wydobyła z siebie żadnego dźwięku. Kiedy czekała w areszcie domowym na rozprawę namalowała obraz- autoportret, w którym w lewym dolnym rogu Alicia wypisała jasnoniebieskimi greckimi literami tytuł: ALKESTIS. To jest jej jedyne oświadczenie. Kobietę zamknięto w szpitalu o podwyższonym rygorze.

"Nie odpowiadała na żadne pytanie. Nie mogła lub nie chciała mówić. Nie odezwała się, kiedy oskarżono ją o zabójstwo Gabriela. Zachowywała milczenie w czasie aresztowania. Odmówiła przyznania się do winy lub zaprzeczenia jej. Nie...

ZaczytanaOlaa | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Recenzja przedpremierowa! Premiera 13.03!
Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku!

"Pamiętaj, że miłość bez uczciwości nie zasługuje na miano miłości."

Po dostaniu propozycji recenzji tej książki najpierw trochę się wahałam. Opis niby ciekawy, ale tak na chłodno pomyślałam, co tam może się wydarzyć i nie byłam przekonana, ale rekomendacje innych autorów zachęciły mnie i postanowiłam tej książce dać szansę. Czy słusznie?

Oczywiście, że tak! Historia Theo i Alicii bardzo miło mnie zaskoczyła i od pierwszych stron niesamowicie wciągnęła. Już od pierwszego rozdziału wiedziałam, że będzie to dobry thriller, a moje wcześniejsze obawy były bez sensu.

Akcja cały czas zaskakuje, rozdziały są krótkie, a kończą się w takich momentach, że nie można odłożyć tej książki na półkę. Już w połowie miałam swój typ zakończenia, a jednak nie miałam racji. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, nigdy bym na to nie wpadła!

Zgadzam się, że jest to thriller idealny! Niech powstaje więcej...