Krwawy Medalion

Wydawnictwo: Prozami
Krwawy Medalion
literatura piękna
ew_cia

Pod kołami samochodu ginie pacjentka Roberta Orłowskiego, nazywana przez mieszkańców Żurady Świętą Zośką. Okazuje się, że to lekarzowi zapisała w testamencie drewniany dom w lesie i… stary srebrny medalion. Chociaż medalion nie przedstawia znaczącej wartości rynkowej, był dla kobiety wyjątkowo cenny. Pewnego wieczoru Marta, nieślubna córka Orłowskiego, idąc na przyjęcie w Wiedniu, zakłada go na szyję. Medalion wzbudza duże zainteresowanie gości, co wkrótce spowoduje serię tragicznych w skutkach wydarzeń.

Mark Biegler, próbując rozwikłać zagadkę medalionu Świętej Zośki, odkrywa historię zakazanej miłości swojego ojca – czystej krwi Aryjczyka – do młodziutkiej Żydówki. Słuchając opowieści macochy, poznaje losy młodej Gretchen i jej rodziny na tle burzliwych wojennych wydarzeń, których doświadczyła Europa w pierwszej połowie dwudziestego wieku.

Jaką tajemnicę skrywa w sobie niepozorny wisior, skoro ktoś jest gotów dla niego zabić? Co łączyło prostą wiejską kobietę spod Olkusza z jedną z najbogatszych żydowskich rodzin przedwojennego Wiednia?

źródło opisu: http://platon24.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl/

agucha | 2019-06-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Bardzo podobała mi się ta książka, wciągająca i pomysłowo napisana. Zgadzam się z poprzednikami, że duża ilość bohaterów i ciężko się połapać kto z kim i kiedy, ale mnogość wątków, tajemnic i wydarzeń rekompensuje to. To moje pierwsze spotkanie z autorką i z niecierpliwością czekam na kolejne.
Najlepszy cytat z książki, przepraszam nie mogłam się powstrzymać, żeby tego nie napisać "Jak się czyta tyle książek, to mogą różne głupie rzeczy przychodzić go głowy" - jakbym słyszała mojego męża... ;)

IwonaGa | 2019-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Mogę powiedzieć, że sama treść nawet zaintrygowała, akcja trochę zagmatwana trzymała w napięciu. Jedno ale ,które chyba nie tylko mi przeszkadzało to zbyt dużo koligacji rodzinnych i obszerne grono przyjaciół, nie do końca potrzebne. Sporo powtórzeń zdarzeń i sytuacji też nie sprzyja jakości.

monaliza159 | 2019-01-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Po powieść "Krwawy medalion" sięgnęłam po przeczytaniu opisu, który zaintrygował mnie do tego stopnia, że nie mogłam się doczekać kiedy usiądę w fotelu i zacznę czytać.

Apetyt rośnie w trakcie jedzenia, tylko, że moje chyba nie było zbyt świeże. Załamałam się. Moja frustracja rosła z każdą przeczytaną kartką. nie mówiąc już o tym, że męczyłam się z książką cztery dni. Drażniła mnie duża ilość bohaterów. Ciężko było ich spamiętać, nawet ściąga w tym nie pomagała. Do tego, co jakiś czas pojawiał się ktoś nowy.Musiałam się bardzo skupić, aby powiązać danego bohatera z daną sytuacją.Dopiero po przeczytaniu połowy książki mnie zaciekawiła. Coraz więcej pytań, na które szukamy odpowiedzi. Powoli zaczyna się wyjaśniać jaką tajemnicę ma w sobie medalion i do czego są w stanie posunąć ludzie aby go zdobyć. Tajemnica, która skrywa mroczne sekrety.

Autorka ciekawie opowiada wojenne losy Żydów i ich prześladowanie w czasie drugiej wojny światowej. Opisy są realistyczne do tego stopnia, iż...

książek: 2071
Julka | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Kontynuacja cyklu o Orłowskich - choć cofamy się o kilka lat - ale w tej powieści nie oni są najważniejsi, a część rodziny zamieszkała w Wiedniu. Głównym bohaterem jest skromny, srebrny medalion, odziedziczony przez matkę Renaty zamieszkałą w Żuradzie, który bardzo namiesza w rodzinie i przyczyni się do serii tragicznych zdarzeń. Czy był tego wart???
Powieść niesamowita, mnóstwo wątków, zagadek, tajemnic...

pauluska1000 | 2018-09-17
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Kolejna książka autorki, która okazała się wyciągająca i zagadkowa. Połączenie teraźniejszości z przeszłością, dziwne zdarzenia i tytułowy medalion tworzą świetną całość. Polecam.

ada_aga | 2018-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Wow!!! Czasami trafia się na książki z pozoru takie sobie, lezą na półce do przeczytania i w końcu mówisz "ok ta już długo leży" i .... wow, dlaczego wcześniej tego nie czytałam?
Z pozoru historia taka sobie mamy dwie rodziny jedna w Polsce - Orłowskich i druga w Wiedniu Biegler - córka Orłowskiego - Marta. Pan Orłowski jest cenionym lekarze na całym świecie ale ma też pacjentów na wsi gdzie mieszka jego teściowa. Pewnego dnia w wypadku ginie jedna z jego "podopiecznych" - Święta Zośka, która właśnie jemu i jego teściowej zostawia w spadku swój stary dom i pamiątki wśród których jest medalion. Srebrny z imitacją szmaragdu zwraca na siebie uwagę, podoba się kobietom. Marta zakłada go na przyjęcie w Wiedniu i przez to wydarzenie dzieje się wiele ..... medalion ukrywa a raczej odkrywa duchy przeszłości. Poznajemy historię żydowskich rodzin Austriaków w czasie II wojny światowej.
I tutaj moja refleksja ... przeczytałam wiele książek na temat drugiej wojny światowej jednak w żadnej...

Gola | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Sama historia ciekawa, wplecione wątki historyczne ale czytanie wyjątkowo mi się ciągnęło. Ciężko mi ocenić tę książkę. Niby fajna ale coś nie do końca mi pasowało. Mimo wszystko więcej plusów. Ciekawe czytadełko.

Gala | 2018-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Po tak dużej ilości pozytywnych opinii oraz niezliczonych zachwytach nad tą książką, spodziewałam się niesamowitej historii.Dotychczas nie miałam okazji zetknąć się z twórczością tej autorki, więc pomyślałam najwyższy czas, aby to nadrobić.
Tajemnicza biżuteria, rodzinna tajemnica, kryminał, romans i historia II wojny światowej w tle – mogłaby być z tego naprawdę świetna historia. Mogłaby być, gdyby nie ta wielowątkowość i mnogość postaci, którymi autorka tak mnie od samego początku przytłoczyła, że dostawałam zawrotu głowy. Pomimo ściągawki na początku książki gubiłam się nieustannie i czytanie wymagało ode mnie ogromnego skupienia. Tym bardziej, że ciągle pojawiały się nowe postacie a to czyjaś ciotka, kuzynka, córka lub syn niczym w brazylijskiej telenoweli. Bohaterowie większości bez charakteru przedstawiani przez pryzmat niezwykłej urody zarówno kobiety jak i mężczyźni jak w tanim romansie. Może za wyjątkiem Gretchen, której postać wypadła najbardziej prawdziwie w tej całej...

czytamcałyczas | 2018-03-11

DAWNO,NIE CZYTAŁEM TEJ AUTORKI.CÓŻ JESTEM POD WRAŻENIEM,KUNSZTU LITERACKIEGO.
MYŚLAŁEM,ŻE TO BĘDZIE NORMALNY KRYMINAŁ.A TO,BARDZIEJ OBYCZAJOWA POWIEŚĆ.
MAMY,TU TRUDNA FASZYSTOWSKA PRZESZŁOŚĆ AUSTRII.
UKRYWANIE SIĘ ŻYDÓW.
WĄTEK KRYMINALNY,JEST DLA MNIE,RACZEJ DODATKIEM.
OSOBIŚCIE,DLA MNIE WARTOŚCIOWA POWIEŚĆ.

Kasia | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Kolejny świetny kryminał na koncie Pani Danki Braun.
Jest medalion, który przynosi śmierć i nieszczęście. Jak wpłynie na losy Marka i Marty?
Co zdarzyło się w czasie II wojny światowej?
"Krwawy medalion to wciągający kryminał, w którym pojawiają się dobrze nam znani Orłowscy i Bieglerowie. Połączenie kryminału z powieścią obyczajowo-historyczną. To trzeba przeczytać.