Nekroskop

vis-a-vis/Etiuda
horror
typ
papier
7,22 (949 ocen i 58 opinii)

Opis książki

Od nieumarłego wampira spoczywającego w rumuńskim grobowcu Borys Dragosani próbuje wydobyć sekret diabelskiej potęgi, tak wielkiej, że przy jej pomocy będzie mógł zdominować ściśle tajną agencję sowieckiego wywiadu paranormalnego. Dragosani to nekromanta – człowiek, dla którego śmierć nie jest granicą. Przy pomocy wampira Tibora Ferenczyego, Dragosani posiadł zdolność wydzierania tajemnic dusz i umysłów umarłych. Borys ma jednak godnego siebie przeciwnika. To Harry Keogh – NEKROSKOP. Harry także potrafi siłą swego umysłu pokonać śmierć. Keogh zostaje zwerbowany przez brytyjskie służby specjalne, aby przeciwstawić się atakowi zza Żelaznej Kurtyny. Rozgrywka między Dragosanim, a Keoghiem staje się coraz bardziej przerażająca. Harry zyskuje jednak potężnych sojuszników: umarłych, którzy, aby go chronić, zrobią wszystko, powstaną nawet z grobów...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Jacek | 2010-11-07

Najlepsza część z całego cyklu. Z każdym kolejnym tomem poziom troszkę spada, co oczywiście nie oznacza, że są one złe. Po prostu żadna nie dorównuje pierwszej części.

Największym atutem jest chyba bardzo nowatorskie podejście do kwestii wampirów i wampiryzmu. Jeżeli ktoś jest przywiązany do stereotypowego Hrabiego Draculi, to może się mocno zdziwić ;)

Dorzućmy do tego bardzo sugestywne opisy ("przesłuchiwanie" zmarłego przez Dragosaniego po prostu miażdży, kto czytał ten wie), mroczny, gęsty klimat i mamy kawał dobrego horroru.

Polecam

Alan | 2014-02-26
Przeczytana: listopad 2013

Dosyć oryginalne podejście do tematu. W zasadzie napewno jest to daleko bardziej interesujące przedstawienie wampyrów niż w jakichkolwiek obecnych wyobrażeniach. Oczywiście sama postać Dragosaniego i jego mistrza jest wątkiem istotnym to jednak dalej pobocznym. Głównym bohaterem jest Harry, tytułowy Necroskop, posiada on fantastyczną umiejętność rozmowy ze zmarłymi oraz wykorzystywania tego do swoich celów. Co prawda irytuje trochę przedstawienie go od samego początku jako zjawę czyli umarłego co daje nam informacje, że główny bohater zostanie uśmiercony, a cała fabuła jest jego opowiadaniem. Sam klimat i pomysł na fabułę sprawiają że książkę bardzo przyjemnie się czyta.

Lethin | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Ta książka jest niesamowita a pomysł autora jeszcze bardziej zdumiewający.
Pierwszy raz przeczytałam ją jakieś 10 lat temu i wtedy jej nie doceniłam. Uważałam że jest beznadziejna i nudna.
Dziś wiem że wtedy musiałam się spodziewać po niej zupełnie czegoś innego i stąd moja zła ocena. Zmylił mnie opis z tyłu okładki książki.

Może i jest tam coś o wampirze, ale toczy się to raczej jako wątek poboczny (choć nie mniej ważny) i na pewno nie ma nic wspólnego z tym w jaki sposób do tej pory inni autorzy przedstawiali wampiry w swoich książkach.

Najważniejsze są tu dwie postaci- Nekromanta (Dragosani) i Nekroskop (Keogh), czyli bohater negatywny i pozytywny.
Wkraczamy w świat zjawisk nadprzyrodzonych, gdzie posiadanie zdolności jest niebezpieczne dla człowieka, którego albo należy wykorzystać, albo unicestwić.

Historie zarówno dwóch głównych bohaterów jak i te poboczne są dość interesujące a potęguje to mroczny klimat który wzmacnia odczucia.

Historia wampira oraz samo zakończenie to...

Morgoth | 2012-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Facet rozmawiający z umarłymi kontra wampir w scenerii Zimnej Wojny. Do tego w finale bitwa żywych z zombiakami. Zaprzęgnięcie mocy paranormalnych do walki wywiadów to zdecydowanie lepszy pomysł niż te wszystkie "Zmierzchy" i inne takie.

charu | 2014-09-12

Interesujące podejście do tematu wampirów i nekromantów. Książka bardzo dobra, momentami przerażająca, klimatyczna, mroczna.

Ettelea | 2010-04-06

Interesująca ale przytłacza swoja grozą. Może kiedyś skuszę się na dalsze części. Jednak nie w najbliższym czasie.

Mam mieszane uczucia...
Pewne wątki wydają mi się dość ciekawe (to, czym/ kim jest nekroskop, "przesłuchiwanie" zmarłych przez nekromantę, rozmowy ze zmarłymi i nieumarłymi, mroczna sceneria)...

No i rozumiem, że ciężko tej pozycji nie wrzucić do szufladki pt. horror, ale mnie ta książka nie przeraziła ani razu.

Chyba tylko MOŻNA, ale już NIE TRZEBA przeczytać.

Anna | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Dobra powieść o zmarłych, wampirach i pozornie zwyczajnych ludziach. Mamy tu do czynienia z wywiadem i tajnymi agentami, ale ukazanymi w dość nietypowej scenerii - zjawisk paranormalnych. Wampiryzm ukazany został na tle kolebki legend o tych nieśmiertelnych istotach. Powieść ta z pewnością skusi nas aby przypomnieć sobie nazwiska znanych uczonych i sportowców, oraz przybliżyć sobie pewne zjawiska z dziedziny matematyki, astrologii... i innych nauk pośrednio związanych z zagadnieniem wszechświata i czasu.
Polecam

sheina_3 | 2013-08-02

Książki o Harrym są genialne,rozmawianie z umarłymi i transportowanie do innego miejsca coś niezwykłego reszty nie napiszę żeby każdy sam się dowiedział co jest w innych książkach,polecam książki dla każdego kto lubi takie przygody

Ewelina | 2011-05-05
Przeczytana: maj 2011

Mam mieszane uczucia... Większa część książki bardzo dobra, oryginalne pomysły, trzymająca w napięciu fabuła, znakomite i niebanalne. Do czasu! Zakończenie jakby wyjęte z innej opowieści, zupełnie inny kaliber. Pomysły śmiałe i może dobre, ale źle zrealizowane moim zdaniem, autor nie zdołał ich obronić. Chwilami widać jak porzuca wcześniej rozpoczęte wątki i jak od niechcenia wymyśla im mdłe zakończenia. Momentami sam się gubi, nie zadaje sobie trudu wyjaśnienia czytelnikowi o co w zasadzie mu chodziło, szybko przebiega do innego wątku. Chwilami słabe dialogi, znów prowadzone tylko z musu. Przypomina to plątaninę momentów dobrych i tych znacznie słabszych, które są traktowane jak wypełniacze między tymi pierwszymi. Trochę szkoda po tak dobrym początku. Gdyby nie zakończenie, byłaby jedna gwiazdka więcej. Mimo to warte przeczytania.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku