Wielka samotność

2018-05-23
2018-02-06
9788380319189
Anna Zielińska
Alaska depresja literatura amerykańska niebezpieczeństwo poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność trauma uczucie wspomnienia
Inne

Są książki, od których trudno się oderwać. Ta do nich należy.
Ktoś by powiedział że co historia jakich wiele. Młoda dziewczyna z dobrego domu zakochuje się w przystojniaku, z którym zachodzi w ciążę. Są lata 70 więc, taka sytuacja to wstyd i hańba dla rodziny. Rodzice próbują wymusić na dziewczynie by urodziła i oddała dziecko. Ta woli odejść z domu niż się zgodzić na ich propozycję. Niestety związek ze starszym o kilka lat mężczyzną nie przypomina sielanki zwłaszcza po jego powrocie z wojny z Wietnamu, gdyż cierpi on na zespół stresu pourazowego. Toksyczna miłość i pożądanie przeplata się z przemocą. Na wszystko patrzy córka Leni. Rodzina co chwilę zmienia miejsce zamieszkania, licząc na to, że w kolejnym demony przestaną szarpać mężczyzną.
Alaska ma być ich miejsce na ziemi. Jadą tam busem zupełnie nieprzygotowani do życia w survivalowych warunkach. Wszystkiego muszą się nauczyć. Polować, robić zapasy na zimę, przygotować chatę do zamieszkania. Jeszcze nie wiedzą że przez większą część roku trwa tutaj zima. W dodatku otaczają ich dzikie zwierzęta.
Ale żyć trzeba. Na szczęście wokół jest dużo dobrych ludzi, którzy chętnie im pomagają.
Autorka w niezwykle sugestywny sposób przedstawiła nieokiełznaną naturę Alaski, która w oczywisty sposób wpłynęła na losy głównych bohaterów.
Najciekawszą a jednocześnie wywołującą złość postacią jest ojciec Leni. Tyran terroryzujący swoją rodzinę, z byle powodu wpadający w złość, mający negatywne podejście do nowoczesności. Nadużywający alkoholu nieudacznik, który nie potrafi materialnie zadbać o swoją rodzinę.
Matka leni to typowa ofiara przemocy domowej, która uważa że za każdym razem sprowokowała męża do tego by ją zbił. Mimo że kocha córkę, nie potrafi odejść od jej ojca. Wciąż wierzy że ten się zmieni, że stanie się dobrym człowiekiem.
Tymczasem zima to najgorszy czas dla tej rodziny. Wywołuje nasilenie objawów u ojca Leni, że trudno z nim wytrzymać. Obie kobiety balansują na krawędzi. W każdej chwili może dojść do nieszczęścia. czy dojdzie?
Naprawdę nie warto sięgnąć po tę powieść, żeby się przekonać..

Są książki, od których trudno się oderwać. Ta do nich należy.

Nie spodziewałam się że ta książka tak mnie wciągnie.. Alaska odkrywa twoje prawdziwe oblicze, sprawdza twój charakter i bezlitośnie wystawia na próbę. Ta książka ma to wszystko.

Już dawno tak żadna książka mnie nie rozczarowała jak "Wielka samotność" Kristin Hannah. Spodziewałam się bardzo wzruszającej historii a ta lektura mnie niemiłosiernie wymęczyła. Były momenty w których autentycznie miałam ochotę rzucić książką przez zachowanie głównych bohaterów. Kolejna "miłosna" historia w której absolutnie nie odnajduje odrobiny uczucia... Chyba, że tylko tych patologicznych...
Na plus jedynie opis surowej przyrody Alaski.

Absolutnie nie polecam tej książki. Przebrnęłam chyba jedynie z ciekawości jakieś jak bardzo jeszcze ta historia pójdzie w złą stronę...

Wzruszajaca, czasami bolesna opowiesc o milosci, przywiazaniu, przyjazni. I o przyrodzie, dzikiej przyrodzie.
W tle Alaska w momencie przemian, milosc, ktora boli, konflikty, povzuvie straty. Piekna powiesc, ktora jednak dosc dlugo karze Nam czekac na swoje najlepsze momenty.

Chociaż znam twórczość K.H. (nie zawsze mi odpowiada) sięgnęłam po książkę zachęcona miejscem w którym rozgrywa się akcja.
Alaska, jej przyroda oraz życie tam od dawna znajduje się w kręgu moich zainteresowań i liczyłam na klimatyczną opowieść, która przeniesie mnie w tamte regiony.
3/4 książki przeczytałam niemal jednym tchem, chociaż często irytowało niezrozumiałe dla mnie postępowanie bohaterek. Później jednak akcja skręciła na jakiś boczny tor i ugrzęzła w mule. Nie zamknęłam książki w westchnieniem wooow... na które liczyłam.
Jak dla mnie trochę za dużo nierealnych zdarzeń, zachowań i ckliwości, ale pomimo tego uważam, że powieść jest bardzo dobra i zdecydowanie warta poświęconego czasu.
Z początkowych 10 gwiazdek daję ostatecznie 8.

Na półkach: , , , , , ,

Już dawno tak nie ryczałam nad książką.
Fabuła to rollercoaster. Na 46% już jako czytelniczka byłam spełniona, a to dopiero miało się zacząć... Polecam miłośnikom dzikiej przyrody. Doświadczenie czytania tej książki zostaną ze mną na długo.

Już dawno tak nie ryczałam nad książką.

Książka ciekawa, choć po opiniach spodziewałam się czegoś więcej. Koniec bardzo wzruszający. Na pewno nie będzie należała do pozycji które zostaną w mojej pamięci w przeciwieństwie do innych książek tej autorki.

Sama nie wiem jak to się stało, że zaczęłam czytać tę książkę. Nie interesuje mnie taki gatunek, takie historie. Ta jednak była warta poświęconego jej czasu.

Chyba sobie za dużo Alaski obiecywałam, stąd największe rozczarowanie. Książka solidna acz dla mnie za długa i zbyt zalatująca literaturą romantyczną (której nie lubię). Ciągnące to było, męczące i bolesne przez naiwność i bierność bohaterów. Chyba nie chcę więcej takiej lektury. Oceniam niżej niż większość czytelników, więc czuję wielką samotność, bo nie czuję Wielkiej samotności.

Kupiłem Mamie tę powieść w prezencie i teraz przyszła na weryfikację. Mamie się bardzo podobało i ja również uważam, że książka okazała się bardzo dobra i ciekawa. Wyprawa rodziny na Alaskę, szukanie w dziczy pełnej niebezpieczeństw swojego miejsca, próba charakterów. Był tu motyw pijaństwa i przemocy domowej, młodzieńczej miłości, zbrodni, wybaczenia, dochodzenia do siebie po groźnym wypadku, śmierć rodziców. Autorka dysponująca dobrym piórem umiejętnie połączyła wszystkie wątki. Powieść miała zabarwienie feministyczne, ważną rolę odgrywał tu motyw więzi matki z córką, ale również mężczyźni mogą przyjemnie spędzić czas. Czytało się szybko, dużo się działo. Warto wybrać się z bohaterami na Alaskę.