Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Wielka samotność

Tłumaczenie: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
The Great Alone
9788380319189
aleqsia

Alaska, 1974. Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika. Dla rodziny w kryzysie jest to ostateczny test na przetrwanie. Ernt Allbright, były jeniec wojenny, wraca do domu po wojnie w Wietnamie całkowicie. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniosą się całą rodziną na północ, na Alaskę, gdzie będą żyli bez prądu i wody – w ostatniej dzikiej części Ameryki. Dorastająca...

Alaska, 1974.
Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika.
Dla rodziny w kryzysie jest to ostateczny test na przetrwanie.

Dorastająca trzynastoletnia Leni, dziewczynka w trudnym wieku, uwikłana w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowej krainie czeka lepsza przyszłość dla rodziny. Jej matka, Cora, zrobi wszystko i pójdzie wszędzie dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to pójście w nieznane.
Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku kraju odnajdują się wśród niezależnej społeczności silnych mężczyzn i kobiet.

Ale wraz z nadejściem zimy i ciemnościami obejmującymi Alaskę, kruchy stan psychiczny Ernta pogarsza się. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną w porównaniu z zagrożeniami wewnątrz. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem, przez osiemnaście godzin nocy, Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnatrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować.
W tym niezapomnianym portrecie ludzkiej słabości i odporności Kristin Hannah ujawnia niezłomny charakter współczesnego amerykańskiego pioniera i ducha ginącej Alaski - miejsca o niezrównanym pięknie i niebezpieczeństwie. „Wielka samotność” to odważna, piękna, pełna życia opowieść o miłości, stracie i walce o przetrwanie…

źródło opisu: Świat książki

źródło okładki: Świat książki

Stokrotka | 2018-08-26
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Dobrze się stało, że tak niewiele wiedziałam o fabule tej książki, gdy zaczęłam ją czytać. Miałam świadomość, że bohaterem jest weteran wojny w Wietnamie, były jeniec. I tyle. Na tej podstawie poczyniłam jakieś założenia. Wszystkie okazały się błędne. Dzięki temu akcja mnie zaskoczyła pod każdym względem.
„Wielka samotność” to piękna, dramatyczna i wzruszająca powieść o szeroko pojętej walce - o życie, wolność, miłość, tożsamość, prawdę. To także powieść o Alasce, o jej pięknie i bezwzględności, trudach życia w dziczy, o dorastaniu. Przyznaję, nie wszystkie wybory bohaterów potrafiłam zrozumieć. Z niedowierzaniem czytałam o postępowaniu Cory. Nieraz aż chciało się krzyknąć: „Kobieto, co ty robisz?! Zwariowałaś?!” Wiem jednak, że takie historie jak Cory i Ernta nie są wyssane z palca.
To druga powieść Kristin Hannah. Obie przeczytałam z przyjemnością. „Wielka samotność” podobała mi się jednak bardziej niż „Słowik”. Wywarła na mnie większe wrażenie i zostanie w mojej pamięci na długo.

Kiwi_Agnik | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Literatura o życiu i jego blaskach i cieniach, o sile przetrwania, o miłości, która zgarnia wszystko i wszystko oddaje.

Książka o nadziei na lepsze jutro i wierze w lepsze dziś, o bezinteresownej przyjaźni i dobroci ludzi, ale też o przemocy i bezradności, o lęku i cierpieniu.

Opowieść o sztuce obcowania z naturą, o pięknej, ale nieokiełznanej i surowej Alasce, która przyciąga jak magnes swą dzikością i nieprzewidywalnością.

Powieść, która koi i boli, niesie radość i smutek, daje nadzieję i obdziera ze złudzeń.

Polecam.

filozof | 2018-06-04

Piękna,mądra i ludzka książka.
Opowieść,o rodzinie.Na pozór normalnej,na pozór zwyczajnej.
Tragedia wojny wietnamskiej,przyjazd na Alaskę.
Piękne krajobrazy.Zwierzęta,jak owca jukońska.
Wilki,zające alaskańskie.
Bohaterstwo,ludzi,którzy musieli.
Przeżyć,w tych warunkach.

Był,też wątek romansowy i był on.
Bardzo,dobrze opisany.

Mężczyzna,miał nastolatkę córka.A w 1974,roku.
Sex,był raczej tabu.

A on,nie wiedział,że.
Że,córka ma romans.W tym,wieku.

A potem,akcja toczy się później.

I ta dziewczyna,jest już dorosła.

Stop.

Katarzyna | 2018-08-26
Na półkach: Posiadam, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Jest w opisanej młodości Lenie - bohaterki powieści "Wielka samotność" tyle smutku, tyle cierpienia i tyle cierpliwości, że myśląc o swoim, kilkakrotnie przetrąconym życiu, oddycham z wdzięcznością za banalność problemów, które stanowiły dla mnie potencjalny koniec świata. Jest tyle problemów w tym niewielkim ułamku życia, że wszystkie moje, sporo przecież starszej kobiety, zdają się kpiąco kiwać głową nad marudnym znoszeniem jak się okazuje, niewielkich trosk. Ta powieść, pozostając opowieścią z gatunku literatury pięknej, jest niczym poradnik odczuwania pokory, niczym wskazanie palcem na winnych zbyt małej odwagi, zbyt małej wiary i nadziei.

Wszystko co zostało opowiedziane o Lenie, mieści się w kilkunastu latach, nie wykracza poza młodość. I na bardzo krótko wykracza poza Alaskę. Tę Alaskę, która nadała powieści tytuł.
"Wielka Samotność. - wyszeptała - Tak Robert Service (poeta - przyp.mój) nazwał Alaskę". (str.117)
Owa dzika, piękna ziemia to początkowo dar od losu, nadzieja...

miki24gr | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Gorąco polecam tę przepiękną i fascynującą powieść z fabułą osadzoną na Alasce, dzięki czemu bez reszty można zatracić się w dzikości i pięknie tego stanu. Książkę pochłania się już od pierwszych stron i trudno ją odłożyć aż do końca. Oprócz przybliżenia czytelnikom potęgi Alaski, książka porusza także problem przemocy domowej. Podobnie jak w innych powieściach tej autorki, wszystko jest doskonale dopracowane i wyważone- po prostu powieść doskonała!

mamaKa | 2018-06-04
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Alaska to dla wielu ludzi wyzwanie, marzenie. Dewiza – „North to the Future” zobowiązuje. Piękne krajobrazy, rozległe przestrzenie oraz tajemniczość. Przyciąga swoją urodą i obietnicą lepszego jutra. Nie zdradza swoich tajemnic. Tego ludzie muszą się nauczyć sami. Na własnej skórze. Płacąc nierzadko wysoką cenę. To co zachwycało, teraz przeraża. Trzeba być silnym, żeby przeżyć. Niezbędne jest współdziałanie i wzajemna pomoc. Urok Alaski jest jednak zwodniczy. To wymagająca kraina. Daje ziemię i możliwości. Nie daje gwarancji, że będzie lekko i bezpiecznie. Wręcz przeciwnie, pozbywa się słabych, zarozumiałych i tych, którzy myślą, że są nieomylni. Ona jest wiecznością, a ludzie bywają u niej gośćmi. Do nich należy rodzina Leni, która przeprowadza się na darowaną ziemię. Ojciec po powrocie z Wietnamu nie potrafi się odnaleźć. Pije i bywa agresywny. Matka Leni zrobi dla męża wszystko. Nawet uwierzy, że Alaska jest tym, czego jej rodzina potrzebuje najbardziej. Kocha córkę, ale daje...

andzia12 | 2018-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2018

"Miłość nie umiera, córciu. Ludzie wmawiają ci, że ta jest, ale to nieprawda..."

"Wielka samotność" jest dla mnie najlepszą książką, jaką do tej pory przeczytałamw 2018 roku. Fabuła wciąga bez reszty. Czytałam w każdej wolnej chwili w domu, w drodze do i z pracy w pociągu, a świat dla mnie dookoła przestawał istnieć.

Niesamowita historia o dorastaniu w dzikości natury, pierwszej miłości, ale i destrukcyjnym uczuciu ojca do żony i córki oraz strachu. Przykład co działo się z byłymi żołnierzami po Wietnamie. I choć bezkresna Alaska miała byc dla tej rodziny ratunkiem, okazała sie niebywale niebezpieczna. Lena sama czuła się w niej bardzo samotna...

Historia jest pełna zwrotów akcji, niespodziewanych, zwłaszcza wtedy, gdy czytelnik domyśla się, jak losy bohaterów się skończą.
Losy Leny są przykładem tego, jak można cierpieć, ale i że są życzliwi, którzy chcą pomóc. Zaś miłość żony do męża, może być tak ślepa, że prowadzi do tragedii...

Polecam!

kodoga | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Legimi
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Pamiętacie serial “Przystanek Alaska”? Klimat “Wielkiej samotności” nieodparcie musi budzić skojarzenia z tym kultowym filmem, którego akcja rozgrywa się właśnie na wielkiej, zimnej, ciemnej Alasce. Bohaterami książki są ludzie o bardzo różnej przeszłości, których łączy to, że na tym dzikim pustkowiu poczuli się wreszcie u siebie. Pustka, noc i samotność. Wielka samotność. Z drugiej jednak strony emocje, którym czasem udaje się wychynąć na powierzchnię sięgają tu zenitu.
Opowieść o rodzinie, przyjaźni, miłości (nie tylko tej romantycznej) i nienawiści. O tych wszystkich uczuciach wzmacnianych dodatkowo trudami życia przywodzącego niektórych ludzi do szaleństwa . No i nie można nie wspomnieć, że opowieść jest też wielkim protestem przeciwko wojnie, choć o tej ostatniej jest w książce pozornie niewiele.
Napisana ze swadą powieść wciąga i trzyma w napięciu do samego końca.

Anna | 2018-10-09
Przeczytana: 08 października 2018

„Wielka samotność” Kristin Hannah to przede wszystkim książka o przemocy domowej. Nic nie jest w stanie jej usprawiedliwić. Ciężkie dzieciństwo czy trudne życiowe przejścia. Tak jak w przypadku ojca Leni, weterana wojny w Wietnamie . Wojna złamała mu psychikę.
Żona stała się jego ofiarą. Zaślepiona miłością wciąż przebaczała agresję i razy ze strony męża, który po każdym wybuchu przepraszał obiecując poprawę. Kolejny raz dawała mu szansę na bycie kochającym mężem. Uzależniona od tej miłości nie zdawała sobie sprawy, że ich córka dorasta ukształtowana przez brutalność ojca i strach matki.
Leni samotna wśród mieszkańców Alaski z czasem stała się więźniem wyboru matki i wybuchowej natury ojca. Zapłaciła za to wysoką cenę. Obie, matka i córka straciły lata życia walcząc o przetrwanie.
„Wielka samotność” Kristin Hannah to przejmująca historia rodziny, której przemoc zniszczyła życie w małej chatce, pokrytej śniegiem pośród dzikiej natury Alaski. GORĄCO POLECAM!

Piękna, fascynująca powieść rozgrywająca się w bezlitosnej, mroźnej, dzikiej Alasce. Przepiękne, dzikie krajobrazy uwielbiam Alaski,świetnie przedstawione.
Ciekawa fabuła, zawrotne zwroty, szybkie akcji, buduje napięcie od początku do końca.
Piękna,wciągająca książka, mnie się podobała!