The Great Alone
9788380319189
aleqsia

Alaska, 1974. Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika. Dla rodziny w kryzysie jest to ostateczny test na przetrwanie. Ernt Allbright, były jeniec wojenny, wraca do domu po wojnie w Wietnamie całkowicie. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniosą się całą rodziną na północ, na Alaskę, gdzie będą żyli bez prądu i wody – w ostatniej dzikiej części Ameryki. Dorastająca...

Alaska, 1974.
Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika.
Dla rodziny w kryzysie jest to ostateczny test na przetrwanie.

Dorastająca trzynastoletnia Leni, dziewczynka w trudnym wieku, uwikłana w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowej krainie czeka lepsza przyszłość dla rodziny. Jej matka, Cora, zrobi wszystko i pójdzie wszędzie dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to pójście w nieznane.
Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku kraju odnajdują się wśród niezależnej społeczności silnych mężczyzn i kobiet.

Ale wraz z nadejściem zimy i ciemnościami obejmującymi Alaskę, kruchy stan psychiczny Ernta pogarsza się. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną w porównaniu z zagrożeniami wewnątrz. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem, przez osiemnaście godzin nocy, Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnatrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować.
W tym niezapomnianym portrecie ludzkiej słabości i odporności Kristin Hannah ujawnia niezłomny charakter współczesnego amerykańskiego pioniera i ducha ginącej Alaski - miejsca o niezrównanym pięknie i niebezpieczeństwie. „Wielka samotność” to odważna, piękna, pełna życia opowieść o miłości, stracie i walce o przetrwanie…

źródło opisu: Świat książki

źródło okładki: Świat książki

Kiwi_Agnik | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Literatura o życiu i jego blaskach i cieniach, o sile przetrwania, o miłości, która zgarnia wszystko i wszystko oddaje.

Książka o nadziei na lepsze jutro i wierze w lepsze dziś, o bezinteresownej przyjaźni i dobroci ludzi, ale też o przemocy i bezradności, o lęku i cierpieniu.

Opowieść o sztuce obcowania z naturą, o pięknej, ale nieokiełznanej i surowej Alasce, która przyciąga jak magnes swą dzikością i nieprzewidywalnością.

Powieść, która koi i boli, niesie radość i smutek, daje nadzieję i obdziera ze złudzeń.

Polecam.

wiejskifilozof | 2018-06-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna,mądra i ludzka książka.
Opowieść,o rodzinie.Na pozór normalnej,na pozór zwyczajnej.
Tragedia wojny wietnamskiej,przyjazd na Alaskę.
Piękne krajobrazy.Zwierzęta,jak owca jukońska.
Wilki,zające alaskańskie.
Bohaterstwo,ludzi,którzy musieli.
Przeżyć,w tych warunkach.

Był,też wątek romansowy i był on.
Bardzo,dobrze opisany.

Mężczyzna,miał nastolatkę córka.A w 1974,roku.
Sex,był raczej tabu.

A on,nie wiedział,że.
Że,córka ma romans.W tym,wieku.

A potem,akcja toczy się później.

I ta dziewczyna,jest już dorosła.

Stop.

mamaKa | 2018-06-04
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Alaska to dla wielu ludzi wyzwanie, marzenie. Dewiza – „North to the Future” zobowiązuje. Piękne krajobrazy, rozległe przestrzenie oraz tajemniczość. Przyciąga swoją urodą i obietnicą lepszego jutra. Nie zdradza swoich tajemnic. Tego ludzie muszą się nauczyć sami. Na własnej skórze. Płacąc nierzadko wysoką cenę. To co zachwycało, teraz przeraża. Trzeba być silnym, żeby przeżyć. Niezbędne jest współdziałanie i wzajemna pomoc. Urok Alaski jest jednak zwodniczy. To wymagająca kraina. Daje ziemię i możliwości. Nie daje gwarancji, że będzie lekko i bezpiecznie. Wręcz przeciwnie, pozbywa się słabych, zarozumiałych i tych, którzy myślą, że są nieomylni. Ona jest wiecznością, a ludzie bywają u niej gośćmi. Do nich należy rodzina Leni, która przeprowadza się na darowaną ziemię. Ojciec po powrocie z Wietnamu nie potrafi się odnaleźć. Pije i bywa agresywny. Matka Leni zrobi dla męża wszystko. Nawet uwierzy, że Alaska jest tym, czego jej rodzina potrzebuje najbardziej. Kocha córkę, ale daje...

miki24gr | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Gorąco polecam tę przepiękną i fascynującą powieść z fabułą osadzoną na Alasce, dzięki czemu bez reszty można zatracić się w dzikości i pięknie tego stanu. Książkę pochłania się już od pierwszych stron i trudno ją odłożyć aż do końca. Oprócz przybliżenia czytelnikom potęgi Alaski, książka porusza także problem przemocy domowej. Podobnie jak w innych powieściach tej autorki, wszystko jest doskonale dopracowane i wyważone- po prostu powieść doskonała!

andzia12 | 2018-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2018

"Miłość nie umiera, córciu. Ludzie wmawiają ci, że ta jest, ale to nieprawda..."

"Wielka samotność" jest dla mnie najlepszą książką, jaką do tej pory przeczytałamw 2018 roku. Fabuła wciąga bez reszty. Czytałam w każdej wolnej chwili w domu, w drodze do i z pracy w pociągu, a świat dla mnie dookoła przestawał istnieć.

Niesamowita historia o dorastaniu w dzikości natury, pierwszej miłości, ale i destrukcyjnym uczuciu ojca do żony i córki oraz strachu. Przykład co działo się z byłymi żołnierzami po Wietnamie. I choć bezkresna Alaska miała byc dla tej rodziny ratunkiem, okazała sie niebywale niebezpieczna. Lena sama czuła się w niej bardzo samotna...

Historia jest pełna zwrotów akcji, niespodziewanych, zwłaszcza wtedy, gdy czytelnik domyśla się, jak losy bohaterów się skończą.
Losy Leny są przykładem tego, jak można cierpieć, ale i że są życzliwi, którzy chcą pomóc. Zaś miłość żony do męża, może być tak ślepa, że prowadzi do tragedii...

Polecam!

kodoga | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Legimi
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Pamiętacie serial “Przystanek Alaska”? Klimat “Wielkiej samotności” nieodparcie musi budzić skojarzenia z tym kultowym filmem, którego akcja rozgrywa się właśnie na wielkiej, zimnej, ciemnej Alasce. Bohaterami książki są ludzie o bardzo różnej przeszłości, których łączy to, że na tym dzikim pustkowiu poczuli się wreszcie u siebie. Pustka, noc i samotność. Wielka samotność. Z drugiej jednak strony emocje, którym czasem udaje się wychynąć na powierzchnię sięgają tu zenitu.
Opowieść o rodzinie, przyjaźni, miłości (nie tylko tej romantycznej) i nienawiści. O tych wszystkich uczuciach wzmacnianych dodatkowo trudami życia przywodzącego niektórych ludzi do szaleństwa . No i nie można nie wspomnieć, że opowieść jest też wielkim protestem przeciwko wojnie, choć o tej ostatniej jest w książce pozornie niewiele.
Napisana ze swadą powieść wciąga i trzyma w napięciu do samego końca.

Sebastian Woźniak | 2018-06-27
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Wow. Nie spodziewałem się tak dobrej książki po autorce Słowika. Pięknie opisana sceneria i niesamowita historia ludzi walczących z demonami na dalekiej Alasce. Długo będę pamiętał tę powieść a to u mnie rzadkość. Polecam.

PAWEŁ82 | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Piękna opowieść o miłości, sile przetrwania i poświęceniu a wszystko to w surowym klimacie Alaski. Jeżeli ktoś uwielbia piękne dzikie krajobrazy, mroźne długie zimowe alaskańskie wieczory oraz klimat Alaski ta książka jest dla Ciebie. POLECAM !!!

WielkiBuk | 2018-07-05
Przeczytana: lipiec 2018

O ile w „Słowiku” Kristin Hannah postawiła na skrajne emocje, jakie jej opowieść miała wyzwolić w czytelniku, to w „Wielkiej samotności” prym wiodą hipnotyzujące krajobrazy Alaski wraz z jej społecznością oraz brutalna opowieść o dorastaniu pośród narastającej przemocy. To historia pozbawiona naiwności, wyzuta z wyobrażeń i domysłów. Sama pisarka, jak i jej rodzina, są blisko związani z Alaską, a to doświadczenie i znajomość realiów widoczne są w powieści. Rdza, pleśń, krew, pot i brud. Czytelnik nie znajdzie tu poetyckich opisów przyrody, tylko prawdę, a prawda bywa zabójcza – śnieg, który oślepia, mróz, który zabija, błoto, które osacza, wilgoć, która zżera, drapieżniki, które czają się w wiecznym mroku. Umysł człowieka, tym bardziej wrażliwego, zniszczonego, poddaje się cieniom jako pierwszy i może się w nich zagubić na zawsze. Tylko nieliczni przetrwają.

„Wielka samotność” porywa w samo serce dziczy. W jądro ludzkiej ciemności.

Adam | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Jest rok 1974. Trzynastoletnia Leni Allbright kocha oboje rodziców, wierzy w zapewnienia mamy, że mroczna natura ojca spowodowana jest traumatycznymi przeżyciami po wojnie w Wietnamie. Leni nie pamięta ojca z przed wojny, pozostaje jej jedynie wierzyć słowom mamy, że miłość może go uzdrowić, że będzie tak jak dawniej. Niestety Ernt zostaje wyrzucony z kolejnej już pracy i wtedy wpada na pomysł, że dosyć już życia w stanie Waszyngton, czas przenieść się na Alaskę. Człowiek ten przekonany jest, że wszyscy wokół nienawidzą go, że chcą go zniszczyć. Cora zrobi wszystko dla swojego męża, który jako weteran i jeniec wojenny stał się zupełnie innym człowiekiem. Człowiekiem nie mającym zupełnie nic wspólnego z dawnym czułym i kochanym Erntem. Godzi się na wyjazd w nieznane, na życie według reguł Ernta.
„Niektórzy ludzie przez tutejszą pogodę i izolację popadają w obłęd”. Nie zdradzę jak wyglądało życie tej rodziny, powiem jedynie, że Ernt miał dobre intencje, ale życie z człowiekiem...