Okładka książki Agentka wroga Anna Rybakiewicz
powieść historyczna
Filia
2023-09-06
2023-09-06

Intrygująca i wciągająca historia młodej dziewczyny, dla której przez długi czas wojna była czymś odległym, żyjąc w neutralnym kraju. Niestety jedno zdjęcie i poczucie że gdzieś tam w ogarniętym wojną kraju jest ostatni członek jej rodziny sprawia, że Angela zamienia się w opanowaną i gotową na wszystko agentką wywiadu, aż 3 krajów równocześnie. Jak to możliwe, by meldować dwóm przeciwnym stronom barykady, a dodatkowo nawiązać współpracę z wywiadem angielskim? W tej walce wszystko jest możliwe, wszystkie chwyty dozwolone. A czy w tym konspiracyjnym świecie znajdzie się też czas na miłość? Przekonajcie się sami, od pierwszych stron poznając historię Angeli.
Jedyny niedosyt zostaje na końcu, gdy cała akcja rozwiązuje się dosłownie na kilku stronach.

Wiele ryzykowała, aby ocalić ostatnią żyjąca osobę z jej rodziny, był to dla niej jedyny powód, dla którego postanowiła całkowicie się poświęcić.
Jest rok 1943, trwa wojna, Angela Dremmler, niemiecka agentka ma zbliżyć się do wroga i przekazywać informacje dla niemieckiego wywiadu. Kobieta dostaje się do Warszawy, a tam rozpoczyna się jej zaplanowana rozgrywka, która ma na celu zdobycie wiadomości nie tylko dotyczących wroga, lecz przede wszystkim powodu dla którego się tu znalazła.

Świetna powieść, ładnie wykreowani bohaterowie, wciągająca i bardzo poruszająca książka. Wstrząsające wydarzenia, które budzą strach i przerażenie, ale również siła i odwaga głównej postaci, kobiety która nie zważając na swoje bezpieczeństwo, walczy o życie dla bliskiej osoby.

Bardzo polecam :)

Wojenne opowieści ukazane oczami współczesnych pisarzy wielokrotnie mnie już zaskoczyły, tematyka ta ma w sobie ogromny potencjał i tylko od autora zależy czy potrafi go w pełni wykorzystać. Ważne jest aby czytelnik poczuł więź z bohaterami, poczuł się w samym środku opisywanych wydarzeń. Ania Rybakiewicz potrafiła oddać klimat wojennej zawieruchy poprzez opisy miejsc i wydarzeń. Jednym z takich miejsc jest więzienie w Łomży, w którym znalazła się tytułowa agentka. To właśnie oczami Angeli Dremmler zobaczymy całą opisaną historię. Sprytna i niezwykle inteligentna kobieta do Polski trafiła oficjalnie jako agentka Abwehry. Kim naprawdę jest? Co łączy ją z Brytyjczykami, Niemcami i Polakami? Oskarżona o zabicie oficera niemieckiej armii prowadzi ze swoimi katami bardzo niebezpieczną grę.
Wprowadzenie retrospekcji pozwala nam uczestniczyć w wydarzeniach mających miejsce w 1943 r. kiedy to Angela pracowała jako sekretarka dla Ludwiga Höhnego. Znajomość z wysoko postawionym urzędnikiem pozwala jej na realizację własnego planu.
„Człowiek zakochany nie myśli racjonalnie. Miłość jest niewidzialną bronią, sto razy skuteczniejszą od tej palnej.”
Cała opowieść jest doskonale przemyślana. Złożona postać głównej bohaterki, dla której tak naprawdę wynik wojny nie ma znaczenia. Odwaga, zaciętość i determinacja w dążeniu do osiągnięcia własnego celu sprawia, że czuć napięcie. Świat tajemnic podwójnych, a nawet potrójnych agentów sprawia, że zastanawiałem się jakie będzie zakończenie tej opowieści. Podoba mi się nieprzewidywalność prowadzonej akcji, ludzki dramat, walka pomiędzy dobrem a złem. Wszystko to sprawia, że z uwagą śledziłem psychologiczną grę z wrogiem. Szczypta romansu w z udziałem wroga to szaleństwo, to pewna śmierć w tym niebezpiecznym świecie. Autorka zgrabnie to ujęła i całość wygląda imponująco.

“Agentka wroga” to pierwsza książka Anny Rybakiewicz, z którą się zetknęłam. Moją uwagę przykuła estetyczna okładka, sugerująca tajemnicę i intrygę. Nie zawiodłam się.

Książka ma ciekawą strukturę, bowiem akcja dzieje się w dwóch czasach - w łomżyńskim więzieniu, gdzie Angela jest przesłuchiwana, oraz w retrospekcjach opowiadanych przez nią oprawcy.

Z samą bohaterką szybko się utożsamiłam. Podobała mi się jej świadomość otoczenia, ciągłe kombinowanie, ale jednocześnie ludzkie odruchy. Naprawdę czułam, że siedzę w głowie Angeli, jestem z nią tu i teraz i obserwuję jej reakcję na wydarzenia. Choć narracja pierwszoosobowa nie należy do moich ulubionych, to tu nie czułam żadnego zgrzytu ani irytacji osobą agentki.

Fabuła się spina. Wszystkie informacje, które zdobywamy są później przydatne. Nie ma za bardzo zbędnych scen, dzięki czemu czułam, że książka szanuje mój czas.

Romans mnie usatysfakcjonował. Przyznam, że przez część książki nie byłam pewna kto będzie ostateczną miłością bohaterki, bo relacje rozwijały się naturalnie, nie obiecując niczego przedwcześnie.

Język narracji uważam za ładny. Zdarzyło się kilka drobnych błędów, ale w ilości marginalnej.

Gorąco polecam.

Z samą bohaterką...

1969

Bardzo ciekawa pozycja,zaskakująca i wciągająca,z dobrze zarysowanym tłem historycznym.
Angela,główna bohaterka to osóbka z bardzo silnym charakterem, odważna,inteligentna i waleczna.Za wszelką cenę dąży do zrealizowania swego celu ,a jest nim poznanie historii swojego zaginionego ,przyrodniego brata.
Powieść zarówno tytułem ,jak i intrygującą okładką przyciągnęła moją uwagę i już po przeczytaniu pierwszych stron wiedziałam,że jest to strzał w 10,a osadzenie głównej bohaterki jako podwójnego szpiega ,jak najbardziej przypadło mi do gustu.Po prostu piękna.

Powieść zarówno tytułem ,jak i intrygującą okładką przyciągnęła moją...

Z opisu wyglądała bardzo zachęcająco, ale nie spełniła moich oczekiwań. Co prawda od początku wiele się działo i tu nie można mieć nic do zarzucenia, ale sploty wydarzeń często były mocno niedorzeczne, żeby nie powiedzieć naiwne. Główna bohaterka jednak konsekwentnie brnęła do celu, od początku do końca wszystko wiedząc z góry i była tak nieskazitelna, że mało nie zaczął od niej bić blask perfekcji :) nie podobało mi się też nagłe ucięcie akcji w kulminacyjnym momencie. Nie wiem, czy autorka nie miała pomysłu na zakończenie tej historii, czy może zabrakło jej czasu poprzez goniące terminy, ale z pewnością można było to zrobić lepiej i naturalniej.

Śliczna książka. Zresztą zupełnie tak samo jak "Złodziejka listów" tej samej autorki. Lekko się czyta, przeczytanie książki zajęło mi jeden wieczór. Czytałam bardzo dużo książek o tematyce wojennej i obozowej, jednak tutaj wątki są zupełnie zaskakujące i nieszablonowe. Polecam. Pod koniec realnie się popłakałam.

Anna Rybakiewicz

Pracując pod przykrywką , agentka Abhwery Angela Dremmler, zaczyna pracę w wydziale architektury. Tam próbuje uzyskać potrzebne sobie informację.
Poszukuje swojego brata, którego przed laty adoptowała inna rodzina.
Kobieta nie spodziewa się, że sama praca nie okaże się łatwą, że jej serce zabije mocniej i jaki będzie finał jej działań.
W końcu trafia do więzienia z oskarżeniem o morderstwo i zdradę , gdzie torturowana w końcu wyjawia swoją historię. Sama nie jest świadoma, kogo spotka w areszcie.

Ponowne spotkanie z Anią Rybakiewicz i cóż mogę powiedzieć? Kolejny raz jestem zachwycona.
Pani Ania w tak lekki sposób potrafi ukazać czytelnikowi ciężkie czasy - jest to godne podziwu.
W samej powieści możemy znaleźć odnośniki do bohaterów pojawiających się w innej książce autorki.
Kreacja głównej bohaterki jako tajnej agentki - strzał w 10! Idealny obraz silnej i zdeterminowanej kobiety, która jest w stanie znieść bardzo wiele. Dodatkowo cechuje ją niebywała inteligencja i spryt.
Zakończenie książki wprawia w osłupienie.

Moja ocena : 8 /10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #historiawtle #romansiwojna #pijackawe_czytam

Anna Rybakiewicz

Poszukuje swojego brata, którego przed laty adoptowała inna rodzina.
W...

Pierwsza część w stylu zabili go o uciekł czego bardzo nie lubię,rozwinięcie było całkiem ok i chciało się więcej ale zakończenie choć zaskakujące to zupełnie niezrozumiałe pomimo dwóch epilogów

W 1943 roku agentka Abwehry zostaje wysłana do Warszawy, gdzie ma przejść na stronę wroga, żeby finalnie wspierać niemiecki wywiad. Angela zaczyna grę, gdzie stawką jest nie tylko jej życie. Kilka miesięcy później zostaje osadzona w łomżyńskim więzieniu. Tam dostaje propozycję, gdzie w zamian za informacje ocali życie. Kobieta wie, że musi zyskać czas, ale nie tylko dla siebie. Czy jej się to uda?

Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Angela była niezwykle zdeterminowaną i pomysłową kobietą. Uparcie dążyła do wyznaczonego celu. Niezmiennie spodobał mi się wątek z polskim chłopcem. Był jednym z lepszych.

Zaskoczyła mnie postać Stefana. Nigdy bym się tego nie domyśliła. Uwielbiam książki Ani, bo bardzo szybko się je czyta, ale przede wszystkim trzymają w napięciu do samego końca. Ania zabiera nas do świata intryg. Lawiruje między prawdą, a kłamstwem.

Bardzo dobrze jest przedstawione tło historyczne. Zakończenie zaskakuje, ale pozostawia też pewien niedosyt. Z chęcią przeczytałabym jeszcze kilka rozdziałów o Angeli. Polecam serdecznie!

• Przeczytane w 2023

Anna Rybakiewicz Agentka wroga Zobacz więcej