Lawrence Durrell-Henry Miller - Listy. 1935-1980

Książka jest przypisana do serii/cyklu "I wydanie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Durrell-Miller letters, 1935-1980
83-88459-76-7
listy, korespondencja
tyberiusz

Kiedy w sierpniu 1935 roku Lawrence Durrell, młody Anglik mieszkający na Korfu, marzący o karierze pisarza, napisał do czterdziestoparoletniego Millera (któremu po długich zmaganiach udało się opublikować w Paryżu skandalizującą powieść (Zwrotnik Raka), list pełen zachwytów i entuzjastycznych pochwał, ten odpowiedział: Jest Pan pierwszym Anglikiem, który napisał coś sensownego o tej książce". I tak rozpoczęła się trwająca bez mała pół wieku korespondencja dwóch przyjaciół-pisarzy, którą przerwała dopiero śmierć Millera w 1980 roku. Ich listy - mądre, dowcipne, inspirujące - to dokument wprost niezwykły, bo ukazujący, na czym w istocie polega proces twórczy, a w wypadku Durrella proces stawania się pisarzem. Choć obaj nieraz nie szczędzili sobie gorzkich słów krytyki, w listach przeważa ton wielkiego szacunku i wzajemnego podziwu, graniczącego niemal z uwielbieniem. Ta wymiana myśli i poglądów między dwoma wybitnymi indywidualnościami, bez względu na to, czy dotyczy ich własnej twórczości czy dzieł innych autorów, zmagań z cenzurą, wydawcami i krytykami, osobistych radości i dramatów czy też wydarzeń kulturalnych i politycznych na świecie, sama w sobie może śmiało pretendować do rangi literatury.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=792

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=792

gggagg | 2014-02-24

Po przeczytaniu Justyny wróciłem do Listów, które czytam drugi raz. Wyśmienita lektura. W empiku by tego nie sprzedawali.

kropka | 2016-10-10
radek87pl | 2014-11-03
chinina | 2014-09-07
MCXXI | 2014-05-30
Dobrze wyjść z pisarzem: Wisława i Kornel

Dobrze można wyjść z pisarzem, czytając jego powieści, ale czasami jeszcze lepiej wyjdzie się na złamaniu jego prywatności i zajrzeniu do listów, jakie wymieniał z partnerem czy przyjaciółmi. Dziś o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza zebranych w tomie „Najlepiej w życiu ma Twój kot”.

Marzenie o włóczędze – Literacki Horoskop LC

Witajcie! Już jak co tydzień wracamy z naszymi wróżbami. Mamy nadzieję, że dobre Wam się pięknie spełnią, a sprawdzeniu się tych gorszych zapobiegniecie. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.