Nocnik

978-83-61006-81-7
typ
papier
caramel
2,74 (35 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Dziennik pisany nocą. Rozmyślania nad życiem codziennym - nie tylko własnym, interesujące i często kontrowersyjne sądy, wrażenia na temat lektur, filmów, związków miłosnych.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
lapsus | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Ten "nocnik" zbyt pojemny jak na moje możliwości Niby nie ma nic przyjemniejszego niż grzebanie w cudzym guanie, ale jakoś szybko mi się znudziło. Po prostu zadałem sobie pytanie, na cholerę tracić czas na czyjeś smrodliwe wynurzenia i nie znalazłem odpowiedzi. Odniosłem więc książkę na półkę, z której ją wziąłem. Według mnie to strata czasu. Po tych kilkudziesięciu stronach, które przeczytałem, zdaje mi się, że zamęczanie czytelnika swoimi fekaliami to szczyt egocentryzmu.

bewelka86 | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Po kilku miesiącach wreszcie zmęczyłam tę książkę. Postawiłam sobie trudne zadanie doczytania jej do końca - jako że większość opinii opierała się na lekturze pierwszych kilkudziesięciu stron (a niekiedy nawet mniej).

Czytałam po kawałku - dopóki jeszcze rozumiałam sens zapisanych słów - potem przerwa. Językowo nie jest to najłatwiejsza książka. Żuławski niewątpliwie ma bogaty zasób słownictwa, ale nie mogłam przywyknąć do jego urywanych zdań, często będących skrótami myślowymi. No i jeszcze wulgaryzmy - bardzo dużo przekleństw - nie tylko we fragmentach dotyczących niejakiej (a tak naprawdę wiadomo jakiej) Esterki.
Chyba to właśnie przez te jego opinie o byłej kochance książka zyskała miano kontrowersyjnej i wycofano ją ze sprzedaży - a skandal jest najlepszą reklamą i nie dziwią kolejki w bibliotekach, aby dostać tę książkę.

Żuławski postanowił napisać odwrotność dziennika, czyli "Nocnik". Tytuł jest mocno powiązany z treścią, bo dużo tam g.... - za przeproszeniem. Reżyser...

Ewelina | 2010-09-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Krowa, która dużo muczy, mało mleka daje. Podobnie jest z tą książką. Nagłośniona tak, że bardziej już chyba nie mogła. Pełno wokół niej skandali i wrzawy a sama w sobie niestety słabiutka. OK, bezdyskusyjnie widać, że autor jest oczytany i inteligentny, ale nic więcej. Poznajemy jego subiektywny punkt widzenia na niemal nikogo już nie obchodzące sprawy. Istotnie jego zapiski i dni wpadają do tytułowego nocnika... .

Skellen | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Chciałbym bardzo przeczytać Nocnik Andrzeja Żuławskiego, ale niestety nie będzie mi dane, gdyż staraniem „salonu” michnikowskiego, książka ma zakaz sprzedaży w naszym priwiślańskim kraju (i niech nie mamią nikogo pozory braku cenzury w IIIRP [PRL-bis], bo ta istnieje i ma się znakomicie).
Z nielicznych i niepochlebnych opinii na tym portalu, a także z oficjalnego enigmatycznego opisu książki, widzę iż knebel ów ma się dobrze i tu- w miejscu który powinien być sanktuarium czytelnictwa- wolnego czytelnictwa, ponieważ umiejscowienie zobowiązuje. Wszak Internet jest symbolem współczesnej wolności. Nie łudźmy się jednak, nie jest. Nie ze wszystkim i nie do końca. Widać to dobitnie na załączonym obrazku. Jeden mały cytat z książki, którą czytam obecnie pt. Karawana Literatury Waldemara Łysiaka:

„Gdy Żuławski „Nocnikiem” wyłożył Polsce co narobili salonowcy przez dwie ostatnie dekady – Salon, rzecz jasna, dostał szału. Gorączkowo myślano: jak tu uwalić sukinsyna?! Piętnowanie go za...

WKC_KLUCZ | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

,,NOCNIK”, Andrzej Żuławski, wydawnictwo IGNINS

Po przeczytaniu książki Andrzeja Żuławskiego pt. ,,Nocnik” mam wrażenie, że jedynym dziełem literackim godnym uwagi jest ,,Wojna i pokój”. I oczywiście twórczość własna autora niniejszej książki. I to raczej w odwrotnej kolejności. A papież stracił monopol na nieomylność. Tylko indolencja, głupota i zawiść innych nie pozwalają na zauważenie ,,wielkości i błyskotliwości” autora. Bogaty materiał na kilka prac doktorskich z kilku dziedzin psychiatrii. Bardziej adekwatny tytuł, który oddawałby skromne mniemanie autora o sobie, powinien brzmieć: ,,JA, Bóg, i .........”. Ale że Bogiem prawdopodobnie poradziłby sobie w kilku zdaniach, więc pozostaje ,,JA”.

BRYŁKA

kaskij | 2011-12-31
Przeczytana: październik 2011

syf faceta który jest chodzącym syfem

Martyna | 2014-04-01

Jestem z siebie dumna – udało mi się przeczytać tę książkę.

Trudno skonstruować mi jakąkolwiek opinię. Jestem zmęczona, zrezygnowana. Z bólem przyznaję – dawno nie trafiłam na tak fatalną pozycję. Mogę ją polecić tylko tym, których interesuje postać Esterki. Oczywiście, muszą nastawić się na żmudne wyszukiwanie wśród bełkotu, bo skończenie książki jako całości jest niezwykle trudne.

Moni | 2013-12-25
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Wreszcie udalo mi sie zdobyc ta pozycje w jakiejs sensownej cenie. Tomisko dosc opasle, ale juz po przerzuceniu paru random kartek zapowiada sie i niezle, i skandalizujaco.

bookpositive | 2013-02-26
Przeczytana: kwiecień 2013

Znalazłam na półce w bibliotece, tytuł znany mi głównie z pudelka wzięłam z ciekawości. Ciekawość zniknęła po 30 stronach książki, po kolejnych 30 zniknęła cała chęć zapoznania się z "dziełem" przebrnęłam jeszcze 30 w razie jakby jednak miała się rozkręcić. Nie rozkręciła. Zero akcji, zero bohatera, zero przekazu, kompletne zero. Jedna z trzech książek której nie doczytałam do końca. Jedyna przy której nie dotarłam do połowy.

stokrotka85 | 2014-04-18

Rumienię się ze wstydu, że kiedyś ten człowiek mi się podobał, jako mężczyzna (kilkadziesiąt lat temu był wyjątkowo przystojny) i erudyta (potrafi być elokwentny). Okazało się, że reprezentuje sobą i swoim dziełem to samo co zawartość tytułowego naczynia.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica