Okładka książki Nocnik

978-83-61006-81-7
typ
papier
caramel
2,6 (30 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Dziennik pisany nocą. Rozmyślania nad życiem codziennym - nie tylko własnym, interesujące i często kontrowersyjne sądy, wrażenia na temat lektur, filmów, związków miłosnych.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
lapsus | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Ten "nocnik" zbyt pojemny jak na moje możliwości Niby nie ma nic przyjemniejszego niż grzebanie w cudzym guanie, ale jakoś szybko mi się znudziło. Po prostu zadałem sobie pytanie, na cholerę tracić czas na czyjeś smrodliwe wynurzenia i nie znalazłem odpowiedzi. Odniosłem więc książkę na półkę, z której ją wziąłem. Według mnie to strata czasu. Po tych kilkudziesięciu stronach, które przeczytałem, zdaje mi się, że zamęczanie czytelnika swoimi fekaliami to szczyt egocentryzmu.

bewelka86 | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Po kilku miesiącach wreszcie zmęczyłam tę książkę. Postawiłam sobie trudne zadanie doczytania jej do końca - jako że większość opinii opierała się na lekturze pierwszych kilkudziesięciu stron (a niekiedy nawet mniej).

Czytałam po kawałku - dopóki jeszcze rozumiałam sens zapisanych słów - potem przerwa. Językowo nie jest to najłatwiejsza książka. Żuławski niewątpliwie ma bogaty zasób słownictwa, ale nie mogłam przywyknąć do jego urywanych zdań, często będących skrótami myślowymi. No i jeszcze wulgaryzmy - bardzo dużo przekleństw - nie tylko we fragmentach dotyczących niejakiej (a tak naprawdę wiadomo jakiej) Esterki.
Chyba to właśnie przez te jego opinie o byłej kochance książka zyskała miano kontrowersyjnej i wycofano ją ze sprzedaży - a skandal jest najlepszą reklamą i nie dziwią kolejki w bibliotekach, aby dostać tę książkę.

Żuławski postanowił napisać odwrotność dziennika, czyli "Nocnik". Tytuł jest mocno powiązany z treścią, bo dużo tam g.... - za przeproszeniem. Reżyser nie kr...

Ewelina | 2010-09-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Krowa, która dużo muczy, mało mleka daje. Podobnie jest z tą książką. Nagłośniona tak, że bardziej już chyba nie mogła. Pełno wokół niej skandali i wrzawy a sama w sobie niestety słabiutka. OK, bezdyskusyjnie widać, że autor jest oczytany i inteligentny, ale nic więcej. Poznajemy jego subiektywny punkt widzenia na niemal nikogo już nie obchodzące sprawy. Istotnie jego zapiski i dni wpadają do tytułowego nocnika... .

WKC_KLUCZ | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

,,NOCNIK”, Andrzej Żuławski, wydawnictwo IGNINS

Po przeczytaniu książki Andrzeja Żuławskiego pt. ,,Nocnik” mam wrażenie, że jedynym dziełem literackim godnym uwagi jest ,,Wojna i pokój”. I oczywiście twórczość własna autora niniejszej książki. I to raczej w odwrotnej kolejności. A papież stracił monopol na nieomylność. Tylko indolencja, głupota i zawiść innych nie pozwalają na zauważenie ,,wielkości i błyskotliwości” autora. Bogaty materiał na kilka prac doktorskich z kilku dziedzin psychiatrii. Bardziej adekwatny tytuł, który oddawałby skromne mniemanie autora o sobie, powinien brzmieć: ,,JA, Bóg, i .........”. Ale że Bogiem prawdopodobnie poradziłby sobie w kilku zdaniach, więc pozostaje ,,JA”.

BRYŁKA

kaskij | 2011-12-31
Przeczytana: październik 2011

syf faceta który jest chodzącym syfem

Esidore | 2014-04-01

Jestem z siebie dumna - udało mi się przeczytać tę...No właśnie - co?

Trudno skonstruować mi jakąkolwiek opinię. Jestem zmęczona, zrezygnowana. przyznaję - dawno nie trafiłam na tak fatalną pozycję. Mogę ją polecić tylko tym, których interesuje postać Esterki. Oczywiście, muszą nastawić się na żmudne wyszukiwanie wśród bełkotu, bo książki jako całość nie da się skończyć.

Moni | 2013-12-25
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Wreszcie udalo mi sie zdobyc ta pozycje w jakiejs sensownej cenie. Tomisko dosc opasle, ale juz po przerzuceniu paru random kartek zapowiada sie i niezle, i skandalizujaco.

bookpositive | 2013-02-26
Przeczytana: kwiecień 2013

Znalazłam na półce w bibliotece, tytuł znany mi głównie z pudelka wzięłam z ciekawości. Ciekawość zniknęła po 30 stronach książki, po kolejnych 30 zniknęła cała chęć zapoznania się z "dziełem" przebrnęłam jeszcze 30 w razie jakby jednak miała się rozkręcić. Nie rozkręciła. Zero akcji, zero bohatera, zero przekazu, kompletne zero. Jedna z trzech książek której nie doczytałam do końca. Jedyna przy której nie dotarłam do połowy.

stokrotka85 | 2014-04-18

Rumienię się ze wstydu, że kiedyś ten człowiek mi się podobał, jako mężczyzna (kilkadziesiąt lat temu był wyjątkowo przystojny) i erudyta (potrafi być elokwentny). Okazało się, że reprezentuje sobą i swoim dziełem to samo co zawartość tytułowego naczynia.

Julita | 2013-06-15

Klapa. Mam wrażenie, że jest pisana na siłę. Uwagę na siebie Żuławski oczywiście zwrócił, jednak książka jest o niczym.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica