978-83-61006-81-7

Dziennik pisany nocą. Rozmyślania nad życiem codziennym - nie tylko własnym, interesujące i często kontrowersyjne sądy, wrażenia na temat lektur, filmów, związków miłosnych.

• Czarne liście
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Aż po grób
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Stalker
  • Droga do domu
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Twoim śladem
  • Koniec warty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Raz na zawsze
  • Dziewczyna z Bostonu
Czarne liście
Maja Wolny

7,36 (14 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,6 (121 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,98 (42 ocen i opinii)
Koniec warty
Stephen King

7,06 (437 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
lapsus | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Ten "nocnik" zbyt pojemny jak na moje możliwości Niby nie ma nic przyjemniejszego niż grzebanie w cudzym guanie, ale jakoś szybko mi się znudziło. Po prostu zadałem sobie pytanie, na cholerę tracić czas na czyjeś smrodliwe wynurzenia i nie znalazłem odpowiedzi. Odniosłem więc książkę na półkę, z której ją wziąłem. Według mnie to strata czasu. Po tych kilkudziesięciu stronach, które przeczytałem, zdaje mi się, że zamęczanie czytelnika swoimi fekaliami to szczyt egocentryzmu.

bewelka86 | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Po kilku miesiącach wreszcie zmęczyłam tę książkę. Postawiłam sobie trudne zadanie doczytania jej do końca - jako że większość opinii opierała się na lekturze pierwszych kilkudziesięciu stron (a niekiedy nawet mniej).

Czytałam po kawałku - dopóki jeszcze rozumiałam sens zapisanych słów - potem przerwa. Językowo nie jest to najłatwiejsza książka. Żuławski niewątpliwie ma bogaty zasób słownictwa, ale nie mogłam przywyknąć do jego urywanych zdań, często będących skrótami myślowymi. No i jeszcze wulgaryzmy - bardzo dużo przekleństw - nie tylko we fragmentach dotyczących niejakiej (a tak naprawdę wiadomo jakiej) Esterki.
Chyba to właśnie przez te jego opinie o byłej kochance książka zyskała miano kontrowersyjnej i wycofano ją ze sprzedaży - a skandal jest najlepszą reklamą i nie dziwią kolejki w bibliotekach, aby dostać tę książkę.

Żuławski postanowił napisać odwrotność dziennika, czyli "Nocnik". Tytuł jest mocno powiązany z treścią, bo dużo tam g.... - za przeproszeniem. Reżyser...

Skellen | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Chciałbym bardzo przeczytać Nocnik Andrzeja Żuławskiego, ale niestety nie będzie mi dane, gdyż staraniem „salonu” michnikowskiego, książka ma zakaz sprzedaży w naszym priwiślańskim kraju (i niech nie mamią nikogo pozory braku cenzury w IIIRP [PRL-bis], bo ta istnieje i ma się znakomicie).
Z nielicznych i niepochlebnych opinii na tym portalu, a także z oficjalnego enigmatycznego opisu książki, widzę iż knebel ów ma się dobrze i tu- w miejscu który powinien być sanktuarium czytelnictwa- wolnego czytelnictwa, ponieważ umiejscowienie zobowiązuje. Wszak Internet jest symbolem współczesnej wolności. Nie łudźmy się jednak, nie jest. Nie ze wszystkim i nie do końca. Widać to dobitnie na załączonym obrazku. Jeden mały cytat z książki, którą czytam obecnie pt. Karawana Literatury Waldemara Łysiaka:

„Gdy Żuławski „Nocnikiem” wyłożył Polsce co narobili salonowcy przez dwie ostatnie dekady – Salon, rzecz jasna, dostał szału. Gorączkowo myślano: jak tu uwalić sukinsyna?! Piętnowanie go za...

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Krowa, która dużo muczy, mało mleka daje. Podobnie jest z tą książką. Nagłośniona tak, że bardziej już chyba nie mogła. Pełno wokół niej skandali i wrzawy a sama w sobie niestety słabiutka. OK, bezdyskusyjnie widać, że autor jest oczytany i inteligentny, ale nic więcej. Poznajemy jego subiektywny punkt widzenia na niemal nikogo już nie obchodzące sprawy. Istotnie jego zapiski i dni wpadają do tytułowego nocnika... .

onaja | 2015-11-16
Przeczytana: 10 września 2015

ku zaskoczeniu - to jest prawdziwie miłosna historia... język piekielnie trudny, ale bardzo wciagająca

Marek Krzystek | 2015-05-30

Recenzja tak ściśle nie książki, ale wyroku, który dotyczy tej książki. Jak zwykle, to co jest bardzo ważne, mija bez echa, w tym wypadku za chwilę zapomnimy o całej sprawie, a wydaje mi się, że wyrok powinien stać się początkiem dyskusji na temat nie tyle wolności słowa i praw obywatelskich, ale wolności myślenia.
Książki nie znam, bo mi nie wolno, pokiereszowanej książką Gwiazdy nie znam, bo nie oglądam z jej udziałem czegokolwiek.
Sądy doszły do wniosku, że w zakresie niespotykanym na światową skalę doszło do naruszenia godności Gwiazdy, bo z treści książki można się domyśleć, że Żuławski brzydko ją opisał. Zapewnie sądy wnikliwie przestudiowały treść książki, przestudiowały życie gwiazdy, dokonały logicznego podstawienia i subsumpcji i celnie stwierdziły, że w książkach nie można opisywać nikogo, poza JPII
( tylko dobrze) , Hitlerem ( tylko źle) oraz Stalinem ( zależy od zaboru). Cała reszta może zostać opisana jedynie za ich pisemną zgodą, nawet jeśli nie pisze się o kimś...

WKC_KLUCZ | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

,,NOCNIK”, Andrzej Żuławski, wydawnictwo IGNINS

Po przeczytaniu książki Andrzeja Żuławskiego pt. ,,Nocnik” mam wrażenie, że jedynym dziełem literackim godnym uwagi jest ,,Wojna i pokój”. I oczywiście twórczość własna autora niniejszej książki. I to raczej w odwrotnej kolejności. A papież stracił monopol na nieomylność. Tylko indolencja, głupota i zawiść innych nie pozwalają na zauważenie ,,wielkości i błyskotliwości” autora. Bogaty materiał na kilka prac doktorskich z kilku dziedzin psychiatrii. Bardziej adekwatny tytuł, który oddawałby skromne mniemanie autora o sobie, powinien brzmieć: ,,JA, Bóg, i .........”. Ale że Bogiem prawdopodobnie poradziłby sobie w kilku zdaniach, więc pozostaje ,,JA”.

BRYŁKA

Mar | 2015-09-07

Wiki, przypadek Tuszyńskiej: W listopadzie 2014 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie w prawomocnym wyroku oddalił pozew wdowy po Władysławie Szpilmanie. "Swoboda twórczości literackiej i prawo do wolności wypowiedzi są ważniejsze niż kult pamięci po zmarłym" – uznał sąd. W sprawie niemieckiego wydania tej książki Wyższy Sąd Krajowy w Hamburgu w wyroku z 21 maja 2013 r. zakazał wydawnictwu Insel Verlag zamieszczania fragmentów sugerujących, że Szpilman uczestniczył w akcji policji żydowskiej w getcie w 1942 r.

...

Martyna Wierzchucka | 2014-04-01

Jestem z siebie dumna — udało mi się przeczytać tę książkę.

Trudno skonstruować mi jakąkolwiek opinię. Jestem zmęczona, zrezygnowana. Z bólem przyznaję — dawno nie trafiłam na tak fatalną pozycję. Mogę ją polecić tylko tym, których interesuje postać Esterki. Oczywiście, muszą nastawić się na żmudne wyszukiwanie wśród bełkotu, bo skończenie książki jako całości jest niezwykle trudne.

kaskij | 2011-12-31
Przeczytana: październik 2011

syf faceta który jest chodzącym syfem