Okładka książki Nocnik

978-83-61006-81-7
typ
papier
caramel
2.6 (30 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Dziennik pisany nocą. Rozmyślania nad życiem codziennym - nie tylko własnym, interesujące i często kontrowersyjne sądy, wrażenia na temat lektur, filmów, związków miłosnych.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
lapsus | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Ten "nocnik" zbyt pojemny jak na moje możliwości Niby nie ma nic przyjemniejszego niż grzebanie w cudzym guanie, ale jakoś szybko mi się znudziło. Po prostu zadałem sobie pytanie, na cholerę tracić czas na czyjeś smrodliwe wynurzenia i nie znalazłem odpowiedzi. Odniosłem więc książkę na półkę, z której ją wziąłem. Według mnie to strata czasu. Po tych kilkudziesięciu stronach, które przeczytałem, zdaje mi się, że zamęczanie czytelnika swoimi fekaliami to szczyt egocentryzmu.

bewelka86 | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Po kilku miesiącach wreszcie zmęczyłam tę książkę. Postawiłam sobie trudne zadanie doczytania jej do końca - jako że większość opinii opierała się na lekturze pierwszych kilkudziesięciu stron (a niekiedy nawet mniej).

Czytałam po kawałku - dopóki jeszcze rozumiałam sens zapisanych słów - potem przerwa. Językowo nie jest to najłatwiejsza książka. Żuławski niewątpliwie ma bogaty zasób słownictwa, ale nie mogłam przywyknąć do jego urywanych zdań, często będących skrótami myślowymi. No i jeszcze wulgaryzmy - bardzo dużo przekleństw - nie tylko we fragmentach dotyczących niejakiej (a tak naprawdę wiadomo jakiej) Esterki.
Chyba to właśnie przez te jego opinie o byłej kochance książka zyskała miano kontrowersyjnej i wycofano ją ze sprzedaży - a skandal jest najlepszą reklamą i nie dziwią kolejki w bibliotekach, aby dostać tę książkę.

Żuławski postanowił napisać odwrotność dziennika, czyli "Nocnik". Tytuł jest mocno powiązany z treścią, bo dużo tam g.... - za przeproszeniem. Reżyser nie kr...

Ewelina | 2010-09-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Krowa, która dużo muczy, mało mleka daje. Podobnie jest z tą książką. Nagłośniona tak, że bardziej już chyba nie mogła. Pełno wokół niej skandali i wrzawy a sama w sobie niestety słabiutka. OK, bezdyskusyjnie widać, że autor jest oczytany i inteligentny, ale nic więcej. Poznajemy jego subiektywny punkt widzenia na niemal nikogo już nie obchodzące sprawy. Istotnie jego zapiski i dni wpadają do tytułowego nocnika... .

WKC_KLUCZ | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

,,NOCNIK”, Andrzej Żuławski, wydawnictwo IGNINS

Po przeczytaniu książki Andrzeja Żuławskiego pt. ,,Nocnik” mam wrażenie, że jedynym dziełem literackim godnym uwagi jest ,,Wojna i pokój”. I oczywiście twórczość własna autora niniejszej książki. I to raczej w odwrotnej kolejności. A papież stracił monopol na nieomylność. Tylko indolencja, głupota i zawiść innych nie pozwalają na zauważenie ,,wielkości i błyskotliwości” autora. Bogaty materiał na kilka prac doktorskich z kilku dziedzin psychiatrii. Bardziej adekwatny tytuł, który oddawałby skromne mniemanie autora o sobie, powinien brzmieć: ,,JA, Bóg, i .........”. Ale że Bogiem prawdopodobnie poradziłby sobie w kilku zdaniach, więc pozostaje ,,JA”.

BRYŁKA

kaskij | 2011-12-31
Przeczytana: październik 2011

syf faceta który jest chodzącym syfem

Esidore | 2014-04-01

Jestem z siebie dumna - udało mi się przeczytać tę...No właśnie - co?

Trudno skonstruować mi jakąkolwiek opinię. Jestem zmęczona, zrezygnowana. przyznaję - dawno nie trafiłam na tak fatalną pozycję. Mogę ją polecić tylko tym, których interesuje postać Esterki. Oczywiście, muszą nastawić się na żmudne wyszukiwanie wśród bełkotu, bo książki jako całość nie da się skończyć.

Moni | 2013-12-25
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Wreszcie udalo mi sie zdobyc ta pozycje w jakiejs sensownej cenie. Tomisko dosc opasle, ale juz po przerzuceniu paru random kartek zapowiada sie i niezle, i skandalizujaco.

bookpositive | 2013-02-26
Przeczytana: kwiecień 2013

Znalazłam na półce w bibliotece, tytuł znany mi głównie z pudelka wzięłam z ciekawości. Ciekawość zniknęła po 30 stronach książki, po kolejnych 30 zniknęła cała chęć zapoznania się z "dziełem" przebrnęłam jeszcze 30 w razie jakby jednak miała się rozkręcić. Nie rozkręciła. Zero akcji, zero bohatera, zero przekazu, kompletne zero. Jedna z trzech książek której nie doczytałam do końca. Jedyna przy której nie dotarłam do połowy.

stokrotka85 | 2014-04-18

Rumienię się ze wstydu, że kiedyś ten człowiek mi się podobał, jako mężczyzna (kilkadziesiąt lat temu był wyjątkowo przystojny) i erudyta (potrafi być elokwentny). Okazało się, że reprezentuje sobą i swoim dziełem to samo co zawartość tytułowego naczynia.

Julita | 2013-06-15

Klapa. Mam wrażenie, że jest pisana na siłę. Uwagę na siebie Żuławski oczywiście zwrócił, jednak książka jest o niczym.

Załóż konto za darmo!

56. rocznica
  • Irvine Welsh
    56. rocznica
    urodzin
    Dlaczego odrzucam świat i widzę siebie jako coś lepszego? No bo tak, to wszystko. Bo jestem kurwa lepszy i taka jest prawda.
  • Jerzy Płażewski
    90. rocznica
  • Anna Janko
    57. rocznica
    urodzin
    Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
  • Ira Levin
    85. rocznica
    urodzin
    Przyznaję, że niedo­puszczenie kobiet do życia publicznego to problem przestarzały.
  • Lolita Pille
    32. rocznica
    urodzin
    Przedwcześnie pozbawiona złudzeń, rzygam na sztuczność uczuć.
  • Jeanette Winterson
    55. rocznica
    urodzin
    Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.
  • Kerstin Ekman
    81. rocznica
    urodzin
    Nie mogę znaleźć innego porównania między czytaniem i jedzeniem słodyczy jak nienasycenie. Od tego, co się czyta, nie można się przecież uwolnić.
  • Cecil Scott Forester
    115. rocznica
    urodzin
    (...)był już teraz na tyle doświadczonym małżonkiem, żeby wiedzieć, że warto pozwolić żonie mówić, co tylko chce, byle sam mógł robić, na co ma ochotę
  • Jaś Kapela
    30. rocznica
    urodzin
    Wyciągnąć wnioski i umrzeć. Zawiesić rozumowanie i żyć.
  • Lloyd C. Douglas
    137. rocznica
    urodzin
    Nie trzeba wypijać trucizny anie wbijać sobie sztylet w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.
  • Theodore Dreiser
    82. rocznica
  • Cesar Millan
    45. rocznica
    urodzin
    ...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.
  • Kazimierz Wierzyński
    120. rocznica