Tête-à-Tête. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze

Tête-à-Tête: Simone de Beauvoir and Jean-Paul Sartre
978-83-60207-93-2
biografie
quakota

Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre - ich życie było pasmem skandali i kontrowersji. Przedstawiamy pierwszą podwójną biografię tej niezwykłej pary. Hazel Rowley, dotarłszy do nowych źródeł i nieznanych dotychczas materiałów, stworzyła niezwykły, bardzo intymny portret owego burzliwego związku, który tak często się rozpadał, by po chwili, na przekór wszystkiemu, znów powstać. To opowieść o wędrówce Simone i Jean-Paula po zmysłowych paryskich kafejkach; o podszewce ich miłostek, tych krótkich i dłuższych; o rozmowach nad kawą i ulicznych protestach, stanowiących znaczną część ich życia. Egzotyczne podróże, uroki codzienności, spotkania z największymi osobistościami ówczesnego świata: Roosveltem, Chruszczowem, Fidelem Castro oraz... powody odrzucenia przez Sartre'a Nagrody Nobla.
Wpływu Sartre i de Beauvoir na bieg świata nie sposób przecenić, ich dzieła i myśl spowodowały, że nic nie było takie jak dawniej. Tete... opowiada o ich pasji, odwadze, inteligencji, humorze i ciągłym godzeniu sprzeczności w niesamowitym, otwartym związku Ognia i Wody.

Bardzo dobrze skonstruowana, nie trzeba szczególnie czytać osobnych biografii, bo ta kompilacja mówi wiele o obojgu naszych bohaterach.
Na dodatek pani Rowley pofatygowała się z Nowego Jorku do Paryża i zrobiła wywiady osobiście z osobami, które znały Simon i Sartra, co uwiarygodnia bardziej.

marciocha | 2015-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2015

Rewelacyjnie opisana historia niesamowitego związku - przyjaźni dwóch wyjątkowych osób. Ich styl życia mógły zadziwiać i dzisiaj.

11malgorzata | 2013-12-09
Przeczytana: 2006 rok

Ciekawe są biografie samych bohaterów, przyzwoicie napisane, dobrze się czyta.

KlaudiaK | 2014-11-26

Polecam. Ciekawie napisana biografia szokującej pary. Wystarczy przeczytać jedną książkę, żeby poznać dwie tak fascynujące i silne osobowości.

To opowieść o kulisach powstawania największych dzieł Sartra i de Beauvoir, nastrojach społecznych panujących w ówczesnych czasach, ale także o kontrowersjach ich codzienności. Dodatkowo można się dowiedzieć dlaczego Sartre odmówił przyjęcia Nagrody Nobla.

Grzesiek | 2017-07-08
Blure | 2016-05-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 15 maja 2016
Kobieta wolna i spełniona. O Simone de Beauvoir

Dziś przypada 30. rocznica śmierci Simone de Beauvoir, francuskiej pisarki, filozofki i feministki, znanej przede wszystkim z autorstwa głośnej, niegdyś niezwykle kontrowersyjnej i wciąż bardzo aktualnej książki „Druga płeć” i – choć pewnie urwałaby nam głowy za takie postawienie sprawy – jako partnerka życiowa Jean-Paula Sartre'a.