Tête-à-Tête. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze

Tête-à-Tête: Simone de Beauvoir and Jean-Paul Sartre
978-83-60207-93-2
biografie
quakota

Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre - ich życie było pasmem skandali i kontrowersji. Przedstawiamy pierwszą podwójną biografię tej niezwykłej pary. Hazel Rowley, dotarłszy do nowych źródeł i nieznanych dotychczas materiałów, stworzyła niezwykły, bardzo intymny portret owego burzliwego związku, który tak często się rozpadał, by po chwili, na przekór wszystkiemu, znów powstać. To opowieść o wędrówce Simone i Jean-Paula po zmysłowych paryskich kafejkach; o podszewce ich miłostek, tych krótkich i dłuższych; o rozmowach nad kawą i ulicznych protestach, stanowiących znaczną część ich życia. Egzotyczne podróże, uroki codzienności, spotkania z największymi osobistościami ówczesnego świata: Roosveltem, Chruszczowem, Fidelem Castro oraz... powody odrzucenia przez Sartre'a Nagrody Nobla.
Wpływu Sartre i de Beauvoir na bieg świata nie sposób przecenić, ich dzieła i myśl spowodowały, że nic nie było takie jak dawniej. Tete... opowiada o ich pasji, odwadze, inteligencji, humorze i ciągłym godzeniu sprzeczności w niesamowitym, otwartym związku Ognia i Wody.

matram | 2018-03-28

„Tête-à-Tête. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze” nie jest typową podwójną biografią, jak często określa się tę książkę. To historia niesamowitego i kontrowersyjnego związku dwójki wyjątkowych artystów, którzy stali się jedną z najsłynniejszych par świata XX wieku. Nie sposób mówić o jednym z nich nie wspominając o drugim.

Ponad wszystko cenili sobie wolność! Para nigdy nie wzięła ślubu, chociaż ich związek można nazwać tzw. „otwartym małżeństwem”, nie mieszkali również razem, chociaż przez 36 lat spotykali się niemal codziennie. Razem pracowali, podróżowali, inspirowali się – zawsze mogli liczyć na siebie.

Zarówno Simone jak i Jean-Paul miewali kochanków – nie kryli tego faktu przed sobą, co więcej otwarcie o nich sobie opowiadali. Czasem zdarzało się tak, że jedno zakochiwało się w sympatii drugiego. Ich porozumienie opierało się na przekonaniu, że ich miłość jest „absolutną”, pozostałe są „drugorzędne”.

Nie była to łatwa relacja. Z czasem towarzyszyły jej...

Bardzo dobrze skonstruowana, nie trzeba szczególnie czytać osobnych biografii, bo ta kompilacja mówi wiele o obojgu naszych bohaterach.
Na dodatek pani Rowley pofatygowała się z Nowego Jorku do Paryża i zrobiła wywiady osobiście z osobami, które znały Simon i Sartra, co uwiarygodnia bardziej.

marciocha | 2015-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2015

Rewelacyjnie opisana historia niesamowitego związku - przyjaźni dwóch wyjątkowych osób. Ich styl życia mógły zadziwiać i dzisiaj.

11Małgorzata Alicja | 2013-12-09
Przeczytana: 2006 rok

Ciekawe są biografie samych bohaterów, przyzwoicie napisane, dobrze się czyta.

KlaudiaK | 2014-11-26

Polecam. Ciekawie napisana biografia szokującej pary. Wystarczy przeczytać jedną książkę, żeby poznać dwie tak fascynujące i silne osobowości.

To opowieść o kulisach powstawania największych dzieł Sartra i de Beauvoir, nastrojach społecznych panujących w ówczesnych czasach, ale także o kontrowersjach ich codzienności. Dodatkowo można się dowiedzieć dlaczego Sartre odmówił przyjęcia Nagrody Nobla.

moindre_effort | 2018-03-25
Robert1986 | 2017-12-31
patrycja | 2017-09-27
Przeczytana: wrzesień 2017
Grzesiek | 2017-07-08
marta_el | 2017-04-20
Kobieta wolna i spełniona. O Simone de Beauvoir

Dziś przypada 30. rocznica śmierci Simone de Beauvoir, francuskiej pisarki, filozofki i feministki, znanej przede wszystkim z autorstwa głośnej, niegdyś niezwykle kontrowersyjnej i wciąż bardzo aktualnej książki „Druga płeć” i – choć pewnie urwałaby nam głowy za takie postawienie sprawy – jako partnerka życiowa Jean-Paula Sartre'a.