Charles Bukowski. W ramionach szalonego życia

Wydawnictwo: Twój Styl
Charles Bukowski: Locked in the Arms of a Crazy Life
978-83-7163-581-6
Booka

Charles Bukowski to postać intrygująca i wciąż dla wielu tajemnicza. Amerykański poeta, powieściopisarz słynął z awanturniczego życia. Przesiadywał wieczorami w zadymionych barach, wspominał, że najlepsze twórcze momenty miał miedzy dziesiątą wieczorem a drugą w nocy. Bukowski mówił, że zaczął traktować pisanie zawodowo z powodu picia i włóczenia się po nocach od miasta do miasta. Poszukiwał wartości w tym, co robił, w pracach, których się podejmował. Towarzyszyło mu poczucie niespełnienia, nienasycenia. Autor "Ćmy barowej", czy "Poezji z kieliszka dla przegranych graczy" prowadził życie outsidera. Mówił
o sobie: żyłem życiem trochę samobójczym, przegranym i zadawałem się z twardymi i szalonymi kobietami. Kim był Bukowski-pisarz? Bukowski- awanturnik i znawca ludzkiej natury? Bukowski-cynik z Nowego Jorku? Howard Sounes sam poszukiwał tych odpowiedzi. Napisał biografię Charlesa Bukowskiego przy współpracy przyjaciół, kochanek, znajomych i wydawców słynnego poety. Korzystał także z wcześniej niepublikowanych listów Bukowskiego. Dodatkową historię tworzą zdjęcia z prywatnej kolekcji przyjaciół i krewnych autora, a także rysunki samego Bukowskiego. To stanowi o wyjątkowości "W ramionach szalonego życia". Sounes nie ocenia postaci Bukowskiego, przedstawia wszystkie fakty i dokumenty, które zebrał podążając tropem poety. I jak sam dopowiada w przedmowie: to do Państwa należy, kiedy już skończycie lekturę książki, ustalenie, jakim człowiekiem był, Państwa zdaniem, Bukowski.

| 2015-09-07
Na półkach: Biografie, Ulubione, Przeczytane

Bukowski to dla mnie jedna z ikon. Jak miałem lat nascie, potem jeszcze na studiach, myślałem, że będę starym poetą z butelką Jacka Danielsa w łapie i kotem koło maszyny do pisania. Ale Bukowski już mi to... "zabrał". Żartuję, sure. Książka może dać mylne wrażenie, że Bukowski jedynie chlał, chlał, a jak nie chlał to popijał. Trochę tak było. Ale z drugiej strony był genialnym pisarzem, człowiekiem słowa, piewcą poezji takiej, jaka uwielbiam sam: szorstkiej, bezkompromisowej i podawanej z zapierającą dech prawdą. A wszystko poprzez niesamowite gry słów, rytmu, strof i długości wersów... mógłbym tak w nieskończoność. Książka przedstawia Bukowskiego od narodzin, aż po śmierć w wyniku ostrej białaczki szpikowej (chyba tak, czytałem w oryginale, nie jestem pewien czy to jest to po polsku). Wiemy, jak go ukształtował tatuś sadysta i matka ze swoim obojętnym wyrazem twarzy. Jak wpływały na niego kolejne kobiety. Jaki był jego stosunek do sławy. Tekst okraszony jest fragmentami wierszy...

Monika | 2012-12-30
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Wydawnictwo (sic!) "Twojego Stylu" pod tytułem "Charles Bukowski. W ramionach szalonego życia.", która jest jedną z dwóch polskich książek o poecie znalazłam na tej samej półce bibliotecznej na której postawiono autorkę "Seksu w wielkim mieście". Szybko dołożyłam to do mojego stosu, który wypożyczałam, trochę nie wierząc, że to sobie tutaj od tak stoi, a ja sobie mogę to zabrać i trzymać w domu nawet dwa miesiące.

Howard Sounes odwalił kawał dobrej roboty. Mimo tego, że wziął się za książkę po śmierci bohatera bardzo skrupulatnie przyjrzał się jego twórczości, zweryfikował fakty, porozmawiał ze wszystkimi, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia na temat życia, upodobań czy legendy Bukowskiego. Duże wrażenie robi dociekliwość, wręcz mikroskopijna precyzja z jaką autor badał otoczenie Charlesa. (ile samozaparcia trzeba mieć, żeby rozmawiać z ludźmi, którzy byli na wieczorkach poetyckich? wierzę, że bardzo dużo, szczególnie, jeżeli wydarzenie miało miejsce parenaście lat wstecz)....

Booka | 2010-05-24
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2010

Bukowski jest dla mnie postacią niesamowitą. Jego życie i stosunek do niego, a także do własnej twórczości wciąż mnie zastanawiają. A ta biografia odpowiada przynajmniej na kilka z pytań. Sounes odwalił kawał naprawdę dobrej roboty. Rozmawiał ze wszystkimi żyjącymi, którzy wywarli swój wpływ na życie Bukowskiego.
I chociaż absolutnie nie rozumiem poezji Bukowskiego, to proza przemawia do mnie bardzo. Książkę polecam nie tylko fanom.

Tomek | 2016-10-03

Wiela demistyfikacja i jedna z najbardziej frapujących biografii ostatnich lat. Howard Sounes przyjrzał się otoczonemu mitem życiu największego outsidera w historii literatury amerykańskiej (może zresztą całej literatury światowej).
Dla większości czytelników Charles Bukowski to picie na umór i nieustanne tango ze zniszczonymi tanimi prostytutkami opiewane przez pisarza w setkach opowiadań i kilku cieszących się kultową sławą powieściach, ze słynnymi „Kobietami” na czele. Sounes rozprawia się z tą punkową – No future – legendą. Bukowski w jego (sprawiającym wrażenie obiektywnego i udokumentowanego) ujęciu to raczej postać tragiczna – odrzucony przez rodziców (ale i sam odrzucający ich monotonną, zimną, przepełnioną codzienną brutalnością egzystencję) samotnik, człowiek kochający życie, ale przez swój nonkonformizm przez to życie odrzucony. Alkohol i tzw. upadłe kobiety nie były jego wyborem, a raczej jedynymi przyjaciółmi, jacy chcieli jego towarzystwa. Sounes rozprawia się też z...

MrGuruLimited | 2014-12-09
Przeczytana: 30 stycznia 2009

To kolejna książka - prezent otrzymana od Brata Księgarza. Wydana 4 lata po śmierci Bukowskiego biografia jest ukazaniem pełnej relacji z wcale nie nudnego życia bohatera. Jeden z moich najulubieńszych gatunków literackich (zwłaszcza jeżeli dotyczy lubianych przeze mnie pisarzy) jest napisany przyjaznym językiem. Mnóstwo w książce opisów z konkretnych wydarzeń. Ogólników jest mało i to sprawia, że czyta się ją jak jedną z powieści Bukowskiego.
Biografia o której tutaj mowa, bogata jest w dość liczne wiersze, fragmenty powieści, dialogi, fotografie, a nawet szkice samego bohatera rozpoczynające każdy rozdział.
To wspaniała pozycja literacka, nie tylko dla wielbicieli Bukowskiego. Nigdy nie mogłem się przekonać do jego poezji, a nawet jego zapisów audio - rejestrowanych podczas publicznych odczytów. Były dla mnie zbyt przygnębiające - dodatkowo Bukowski, na każdym takim wieczorze poetyckim był z reguły pijany.
Myślałem wtedy: Takie jedno wielkie użalanie się nad sobą. I to ma być...

Witoldo | 2013-07-09

Biografia Sounesa jest taka jak twórczość Bukowskiego. Odlotowa, śmieszna i smutna. Prawdziwa. Po jej przeczytaniu jeszcze lepiej rozumiemy prozę i wiersze pisarza. Bukowski nie miał łatwego dzieciństwa, a później też było różnie. Książka brawurowo napisana ukazuje nam Bukowskiego w jego upokorzeniach, porażkach i ostatecznym sukcesie. Nie brakuje paradoksów: znienawidzony ojciec, który w dzieciństwie tyle razy krzywdził przyszłego pisarza, ratuje życie dorosłemu synowi już bo ma ubezpieczenie zdrowotne... Świetna scena w salonie samochodowym gdy zlekceważony przez sprzedawcę Bukowski oznajmia, że kupuje samochód za gotówkę. Biografię można czytać nie znając jego twórczości autora "Szmiry" i bez tego jest świetna zabawa, znakomita uczta. Jeszcze lepiej rozpoznać w książce jego twórczość, przypomnieć sobie Henry'ego Chinaskiego dobrego znajomego z kalifornijskich barów .

Zaintrygowana | 2016-11-18
Na półkach: Studia, Przeczytane

Przede wszystkim świetna pozycja dla fanów Charlesa Bukowskiego oraz badaczy twórczości, gdyż znajdziemy w niej właściwie wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące pisarza oraz obfitą bazę bibliograficzną. Prócz tego, książka napisana jest barwnym, niekiedy humorystycznym stylem, więc jej czytanie stanowi ciekawą rozrywkę. Pisząc o biografii Bukowskiego, autor powołuje się na klucze biograficzne w dziełach, relacje osób powiązanych z pisarzem, mnogość artykułów prasowych, a nawet filmy. Bukowski znany jest ze swego hulaszczego sposobu życia, nadmiernych ciągot do alkoholu i romansów z kobietami, jednakże niewiele mówi się o jego trudnym dzieciństwie, które w dużej mierze wpłynęło na postrzeganie przez niego rzeczywistości. "W ramionach szalonego życia" to książka biograficzna, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę. Polecam.

ihaloszka | 2013-05-20
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

po wszystkich przeczytanych książkach bukowskiego (j. polskim) to traktuje jako dopełnienie całości.

Buka | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Czy aż dobra? Może po prostu niezła.
Dla mnie czegoś zabrakło.
Ocena naciągana, ze względu na wszystkie trudy jakie niesie za sobą popełnienie czyjejś biografii.

Jakub Meysner | 2016-12-09