Nexus

Cykl: Różoukrzyżowanie (tom 3)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
838845949X

W powieści, ostatnim tomie autobiograficznego cyklu Różoukrzyżowanie, autor wówczas już o ugruntowanej pozycji pisarskiej ukazuje z trzydziestoletniej perspektywy swoje osobiste, bolesne doświadczenia z okresu małżeństwa z June (powieściową Moną), która zaangażowała się w miłosny związek z młodą ekscentryczną malarką.

Katherina87 | 2015-06-15

Różoukrzyżowanie. Nexus. Tom III.
Trylogia Różoukrzyżowanie stanowi ukoronowanie twórczości Henry Millera, jego opus magnum. Twórczość ta, należąca niewątpliwie do klasyki literatury światowej, budzi ciągle kontrowersje. Obok bulwersujących, naturalistycznych opisów w jego powieściach znaleźć można refleksyjne, a nawet mistyczne fragmenty inspirowane okultyzmem, astrologią i filozofią Wschodu, a także obrazy wywodzące się z poetyki surrealizmu z elementami groteski czy też czarnego humoru. Brutalny erotyzm jest w prozie Millera manifestacją niczym nieskrępowanej wolności jednostki, która nie mieści się w ramach wyznaczonych jej przez pogrążające się w kryzysie, nieautentyczne społeczeństwo. Jest także przejawem witalizmu i odwagi szczerości, które autor przeciwstawia umierającej cywilizacji świata zachodniego.

Różoukrzyżowanie jest niczym wspaniała korona wieńcząca twórczość Millera, w której żywioł życia jest zawsze ważniejszy od intelektualnej refleksji, a kreacja przeważa nad...

Karolina | 2014-01-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Myślę, że istnieje realne ryzyko, iż czytelnicy mogą nie dotrwać do trzeciego tomu. Tom drugi, Plexus, wystawia czytelniczą cierpliwość na dość dużą próbę. Nie śmiem negować pióra Millera, jednak momentami druga część była mówiąc delikatnie nużąca. Nexus na szczęście wynagradza. Najkrótsza część wcale nie ustępuje poprzednikom, wręcz jest bogatsza, bardziej dynamiczna i wartościowa.

W dalszym ciągu śledzimy burzliwe życie Millera z Moną, a dokładniej ich życie w oryginalnym trójkąciku. Miller w pewnym momencie sięga dna i z tegoż właśnie rynsztoku rodzi się Pisarz. Jak Feniks z popiołów? Być może. Wreszcie jego plany, do tej pory pozostające w sferze marzeń, nabierają realnych kształtów. Dryfujące myśli i obserwacje Millera nadal koncentrują się wokół szeroko pojętego życia, śmierci, egzystencji, religii, miłości, literatury i czegokolwiek co mu tam jeszcze do głowy wpadło. Język cięty, bezpardonowy, choć już nie tak zjadliwy jak w pierwszym tomie. Aż chciałoby się z nim...

książek: 1961
prolegomena | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Po skończeniu "Nexusa" jestem w stanie napisać coś o całej trylogii.
Przez ostatnich kilka miesięcy bardzo, bardzo chciałam przeczytać "Różoukrzyżowanie". Może miał w tym udział intrygujący tytuł, może zainteresowanie samym Millerem. Kiedy w końcu udało mi się zgromadzić na półce wszystkie trzy tomy, byłam niesamowicie podniecona, "Sexus" zaczynałam z szaloną niemal niecierpliwością. I, muszę przyznać, nie zawiodłam się. "Sexus" najbardziej ze wszystkich części "zalatuje" stylem Charlesa Bukowskiego. Wprowadziło mnie to w lekką konsternację (bo, szczerze mówiąc, ile można czytać Bukowskiego i podobnych Bukowskiemu? Już jakiś czas temu z tego wyrosłam.), jednak nie poddałam się, i było warto; zdecydowanie najbardziej obsceniczna część, pełna erotyki, momentów naturalistycznych, ale i - co zmotywowało mnie do kontynuowania lektury - ciekawych przemyśleń bohatera (autora!). "Plexus" był zdecydowanie cięższy, ale jednocześnie nieco... mądrzejszy? Nie pojawiają się już sceny...

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 17 października 2003

Oko i ręka Millera bardziej zjadliwe niż szydercze "Moje obnażone serce" Baudelaire'a. Manifest literackiego paparazzi zmieniającego konwencje językowe jak maski

knie | 2016-10-02
Lukas Panicz | 2015-07-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
aniss | 2015-07-24
Święta w literaturze

Wesołe, spokojne, szczęśliwe, rodzinne – jakie jeszcze mogą być Święta? Słynni pisarzy ukazują swój punkt widzenia Bożego Narodzenia. Często mają do nich stosunek, ujmując rzecz eufemistycznie, ambiwalentny, nierzadko od nich uciekają.