Diabeł na wolności

The devil at large: Erica Jong on Henry Miller
83-7298-168-X
Erica Jong, Henry Miller, biografia
Hanna

Erica Jong - amerykańska poetka, badaczka literatury angielskiej, autorka wielu głośnych powieści - światową sławę zyskała w 1974 roku skandalizującą książką-feministycznym manifestem "Strach przed lataniem". To dzięki niej poznała Henry'ego Millera. Po przeczytaniu powieści napisał do niej pochwalny list i od tej pory przez ostatnie dziesięć lat życia pisarza utrzymywała z nim ożywione kontakty. Po latach napisała o nim książkę, będącą zarazem biografią, analizą twórczości, a także opisem obyczajowości naszych czasów. Ten diabeł na wolności, jak go nazwała, był "człowiekiem pełnym sprzeczności, mistykiem znanym jako autor powieści pornograficznych, romantykiem udającym rozpustnika". Los obdarzył go niezwykłą łatwością tworzenia, dał mu wielu przyjaciół i zetknął z wieloma fascynującymi kobietami, z których największą rolę odegrały June i Anaïs Nin.

szymbornik | 2013-08-25
Przeczytana: 2013 rok