Porzuceni

Wydawnictwo: Amber
Abandon
mity, miłość,
TalaZ

Współczesna dziewczyna porwana w mityczne zaświaty w jednej z najbardziej oczekiwanych powieści roku ulubionej autorki wszystkich dziewczyn świata. Meg Cabot: Mit o Persefonie fascynował mnie już w liceum. Każdy z nas ma czasem poczucie, że jest inny, że nie pasuje do otoczenia. Marzysz, żeby spotkać kogoś wyjątkowego, kto zabierze cię do miejsca, do którego naprawdę przynależysz. O tym...

Meg Cabot:
Mit o Persefonie fascynował mnie już w liceum. Każdy z nas ma czasem poczucie, że jest inny, że nie pasuje do otoczenia. Marzysz, żeby spotkać kogoś wyjątkowego, kto zabierze cię do miejsca, do którego naprawdę przynależysz. O tym właśnie jest ta książka – o rzeczach tak niepokojących i magnetyzujących, jak pierwsza miłość.

Odkąd powróciła z Hadesu pojawia się przy niej on. Zawsze wtedy, gdy się go najmniej spodziewa i gdy go najbardziej potrzebuje. To tylko halucynacje – przekonują psychiatrzy. – Miałaś wypadek. Przeszłaś śmierć kliniczną. Cudem powróciłaś do życia.
Ale siedemnastoletnia Pierce im nie wierzy. Odkąd omal nie utonęła, czuje się dziwnie… jakby nie należała do tego świata. Może teraz, po przeprowadzce do nowego miasta, będzie inaczej. Nowa szkoła, nowy początek. I może wreszcie przestanie się bać.
Ale on znajduje ją i tu. Czego chce? Jaką tajemnicę kryją jego oczy - mroczne i piękne jak diament, który jej podarował? Czy chce ją przed czymś ostrzec i przekonać, że bezpieczna będzie tylko wtedy, gdy powróci z nim do jego podziemnego świata? Czy Diament Persefony przyniesie Pierce los mitycznej bogini czy miłość - potężniejszą niż śmierć…

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.home.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.home.pl

Kalissa | 2015-02-08
Przeczytana: maj 2015

..."Bo żadne istnienie, jeśli było to istnienie przyzwoitego człowieka, nie powinno zostać zapomniane"...

Jest to bardzo przyjemna powieść fantastyczno-romantyczna, luźno opierająca się o mit o Hadesie i Persefonie. Znakomicie wplątano w tę opowieść trochę smutku (historia Hannah i pana Muellera), rozważań o śmierci i niespodzianek (tj. zagadka kto jest Furią:). W ogóle podobał mi się ten motyw z Furiami i naszyjnikiem - bo trochę magii nigdy nie szkodzi w powieściach fantastycznych.

Lubiłam Hadesa z mitologii greckiej. Bardzo się natrudził aby znaleźć, a później zatrzymać przy sobie żonę i jeszcze miał problem z potężną teściową:). Zawsze też zastanawiałam się jak wyglądało jego małżeństwo z Persefoną - bo zaczęło się dość niekonwencjonalnie!

W powieści John - jako odpowiednik Hadesa, był moim ulubieńcem. Pierce też była fajną bohaterką. A ich "burzliwy", "nastoletni" związek wywoływał u mnie uśmiech i z przyjemnością czytałam dalej. Czasami żałowałam, że autorka nie pokusiła...

Olsza | 2014-02-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

W ostatnim czasie jakoś samoistnie sięga mi się po książki ze śmiercią nastolatek i ich przebywaniem na ziemi jako duch. Tutaj jednak dziewczyna nie wraca w postaci zjawy lecz po prostu ucieka ze świata podziemi. Brzmi znajomo? Zapewne większość (uważających choć trochę na języku polskim) kojarzy mitologię grecką, a mówiąc o tej książce mam na myśli historię o Hadesie i Persefonie.

Wydaje mi się, że Meg Cabot nie muszę przedstawiać. Jest to pisarka dość popularna, co prawda nie na miarę J.K. Rowling czy J.R.R. Tolkiena, ale jest dość rozpoznawana. Fanów na pewno zainteresuje ta powieść. Tych, którzy wcześniej nie mieli z twórczością tej pani do czynienia historia „Porzuconych” może zachęcić albo zniechęcić, a wszystko za sprawą pewnych plusów i minusów.

Zacznę od plusów. Jest nim na pewno pomysł na książkę oraz klimat. Mam pewien sentyment do mitologii greckiej i cieszyłam się, że będę mogła jeszcze do niej w pewnym stopniu powrócić, w nieco odnowionej wersji. Meg Cabot udało...

nadzieja1925 | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Porzuceni to wspaniała książka, nawiązuje do mitu o Hadesie i Persefonie, który zresztą bardzo mi się podobał. Nie spotkałam się z książką, która zmodyfikowała mitologię grecką, ale zarazem została przedstawiona tak rzeczywiście i dodała trochę fantasy, że trudno jest się oderwać!

Główną bohaterką jest Pierce – z dobrego domu, bogaty tatuś, idealna szkoła i stopnie, pełno znajomych, ale... Pewnego dnia umiera (na godzinę) i przenosi się do zaświatów. Tam kolejny raz spotyka Johna, który przenosi ją do jego domu, daje biżuterię itp., ale Pierce mu ucieka i wraca do życia. Po tym wydarzeniu wszystko się zawala: oceny spadają, przyjaciele odchodzą itd. Nawet teraz, po dwóch latach nie umie się jeszcze pozbierać. Wraca na wyspę gdzie wychowała się mama i chce zacząć nowe życie. Jednak coś jej w tym nie pozwala, a mianowicie ON, znowu pojawia się w jej życiu...

Książka jest cudowna, trudno mi było się od niej oderwać. Wszystko mi się podobało i gorąco wam tę książkę polecam!!!

Asia | 2011-08-11

Książka jest zupełnie inna niż wszystkie książki paranormalne, motyw mitologiczny mnie zafascynował, dlatego polecam wszystkim :)

enigmatique | 2012-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2012

"Każda z nas ma czasem poczucie, że jest inna, że nie pasuje do otoczenia. Marzysz że spotkasz kogoś wyjątkowego, kto zabierze cię tam gdzie naprawdę jest twoje miejsce. O tym właśnie jest ta książka"
Meg Cabot
Ten właśnie cytat widniejący na okładce książki zachęcił mnie do przeczytania jej. Jak również fakt, że jest to książka Meg Cabot którą bardzo cenię za jej sposób pisania. No i może trochę też przekonała mnie piękna oprawa książki i śliczne wzorki kwiatów w środku.
Sama książka nawet bez tych wszystkich dodatków jest naprawdę bardzo dobra. Meg Cabot jak zwykle świetnie się wczuła w rolę nastolatki i opisała nam historię niebanalną, inną niż wszystkie inne.
Nawiązanie do mitu o Persefonie i Hadesie bardzo mi się spodobało. To coś zupełnie nowego, świeżego i dało tej książce powiew tajemniczości. Spodobało mi się, że przez całą książkę dowiadywaliśmy się czegoś z przeszłości Pierce, która w pewnych momentach bardzo mi przypominała Suze bohaterkę serii Pośredniczka. Obie...

"Porzuceni" przeczytałam już kilka lat temu i nie wiele pamiętam z treści tej książki, zwłaszcza, że nie miałam okazji zapoznać się z innymi częściami jeśli takowe powstały.
Pamiętam za to, że bardzo podobało mi się powiązanie z mitem o Persefonie, ponieważ mitologię grecką można uznać za moją lekką obsesję. Uwielbiam wszystko co jest z nią związane, a "Porzuceni" w naprawdę ciekawy sposób nawiązuje do świata Hadesa i jego wybranki.
Wprawdzie nie pamiętam dokładnie treści powieści, co świadczy o tym, że widocznie nie zachwyciłam się nią aż tak bardzo, ale nie oznacza to, że ta pozycja mnie zawiodła. Wręcz przeciwnie. Czytało się ją niezwykle szybko, lekko, z przyjemnością.

wiolagg66 | 2015-01-02

Bardzo mnie zainteresował tytuł,jak i przyciągająca wzrok okładka.

Fabuła książki pozytywnie mnie zaskoczyła,czegoś takiego jeszcze nie czytałam.
Granica między życiem a śmiercią jest niezmiernie cienka,a zło chce wciągnąć nas do Krainy Śmierci :)

ŚWIETNA.POLECAM.

Martyna_Mosley | 2011-10-05

Długo, długo, ach bardzo długo trzeba było czekać na nową książkę Meg Cabot, bo aż 14 miesięcy. I wiecie co? OPŁACAŁO SIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O czym jest ta książka? "Każda z nas ma czasem poczucie, że jest inna, że nie pasuje do otoczenia. Marzysz, że spotkasz kogoś wyjątkowego, kto zabierze cię tam, gdzie naprawdę jest twoje miejsce. o tym właśnie jest ta książka." Po przeczytaniu powiem tak. Żałuję, że tak szybko ją przeczytałam. I cieszę się, że Meg w końcu ją napisała, że wpadła na tak genialny pomysł.

Coś nowego, coś świeżego i wciągającego. Nie wampiry, anioły i inne stwory (choć o nich też lubię czytać), ale greckie mity, które był dla mnie zmorą w liceum (hmm wszystko było zmorą w liceum). Tak greckie mity, a dokładnie Mit o Persefonie. Tyle, że nie wszystko toczy się jak w micie i dlatego jest takie genialne. Jest napięcie, wątki kryminalne (lubić to), miłość (ach jakżeby inaczej),...

enga | 2011-06-06
Przeczytana: 29 maja 2011

Siedemnastoletnia Pierce przeprowadza się razem z matką na Isla Huesos, miejsce, gdzie jej matka spędziła dzieciństwo. Ma to być powrót do raju, spokojnego życia, beztroski. A od czego uciekają i dlaczego potrzebują spokoju?

Pierce powróciła z zaświatów. Dosłownie. Uderzyła się w głowę, wpadła do basenu i tylko niskiej temperaturze wody zawdzięcza przeżycie. Od momentu przebudzenia wróciła inna, wszyscy widzą w niej nieobliczalną wariatkę, traci przyjaciół, zostaje wyrzucona ze szkoły, rodzice się rozwodzą.

Ale Pierce ma mocne powody do tego, by czuć i zachowywać się dziwnie. Wyobraźcie sobie, że mimo świadomości, że utonęliście trafiacie nagle na jakąś dziwną przystań, pelną ludzi oraz strażników. Gdzie nikt nie wie, o co chodzi, panuje zła atmosfera, następuje podział na dwie kolejki. I nagle zjawia się ON, mężczyzna, który ożywił ptaszka, gdy Pierce była mała. Okazuje się, że wylądowała w zaświatach i tu ma pozostać. Udaje się jej jednak uciec, wraca do życia, ale życie nie...

Kamyczek | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Porzuceni to rzeczywiście coś świeżego, nie ma tam ani słowa o wampirach, wilkołakach czy innych takich rzeczach (temacie ciekawym, acz takim który jest już wszędzie i niektórzy mają go dość). Nie. Tutaj mamy znane chyba wszystkim mity greckie, dokładniej rzecz ujmując mit o Persefonie i Hadesie, który jest wprowadzeniem do książki. Także, tutaj wszystkiemu co już było mówimy NIE i zagłębiamy się w świat podziemia, świat w którym występuje przystojne, według głównej bohaterki - Pirce - bóstwo śmierci, którym jest niejaki John.

Uważam, że jest to książka, na max dwa dni (jak to było w moim przypadku), bo czyta się ją bardzo szybko i jest się cały czas ciekawym co wydarzy się dalej i dalej i dalej i nagle orientujesz się, że jesteś już przy końcu.

Powiem jeszcze, że okładka mi się spodobała, jest taka zachęcająco mroczna i do tego motyw kwiatów na stronach, wszystko to ładnie wygląda.

A no i jeszcze jedno: Nie mrugajcie!