Porzuceni

2011-05-26
2011-04-26
Agnieszka Kabala, Agata Kowalczyk
mity miłość

Ta książka trochę mnie zawiodła. Opis treści, pomysł oraz autorka, z którą się już kiedyś zetknąłem zachęciły mnie do lektury. Ogólnie nie było źle - książkę czyta się szybko i lekko - ale mogło być dużo lepiej. Pomysł miał ogromny potencjał.

Co mi się nie podobało? Po pierwsze chaotyczne przeskoki akcji. Co jakiś czas powracające retrospekcje, które burzyły płynność fabuły. Nie były nie potrzebne, ale chyba wolę liniową historię. A tak chwilami gubiłem wątek. Można to było napisać lepiej.

Druga sprawa to trochę płytko potraktowane postaci pierwszoplanowe. Zabrakło mi głębi szczególnie u Johna.

Po trzecie - relacje między Pierce a Johnem. Lubię motywy hate-to-love, ale tutaj było coś dziwnego. Odniosłem wrażenie, że żadne z nich nie wiedziało czego chce, ani tym bardziej, co czuje. A mogło być tak fajnie...

Z drugiej strony, jeśli weźmie się pod uwagę grupę docelową - raczej młodsze nastolatki niż YA - to może nie jest tak źle. Moim zdaniem książka może się podobać zwłaszcza młodszym czytelnikom lub jako niezobowiązujący odmóżdżacz. I jako taką mogę polecić.

Współczesna wersja mitologii o Hadesie i Persefonie. Potencjał był spory i naprawdę można było zrobić z tego materiału sensowną powieść. Jednak postacie były mocno nijakie, Pierce momentami porażała swoim brakiem charakteru a jej wątek romantyczne był tak na siłę sklejony że aż żal było czytać. Pomysł był dobry ale wykonanie trochę zawiodło.

Cudowna nowoczesna wersja mitu o Hadesie i Persefonie

Cudowna nowoczesna wersja mitu o Hadesie i Persefonie

Miłość w zaświatach to jest to co lubię czytać. Super książka.

Miłość w zaświatach to jest to co lubię czytać. Super książka.

Szczerze, bardzo zmęczyło mnie czytanie tej książki. Opis bardzo mnie zachęcił, ale samo jej wnętrze było beznadziejne. Dla mnie książka rozkręciła się na dwudziestu ostatnich stronach. Fabuła słaba. Relacja głównych bohaterów to była jedna wielka porażka. Spotkali się góra trzy razy, gdzie główna bohaterka szczerze go nienawidziła, a pod koniec magicznie się jej odmienia, nie wiadomo skąd. Liczyłam na coś innego, otrzymałam zmęczenie samym początkiem jej czytania.

Po przeczytaniu tej książki jestem trochę zagubiona. Główna bohaterka snuje nam opowieść o historii swojego życia, podczas której pare razy w dziwnych sytuacjach nagle pojawia się jakiś mroczny typ (później równie nagle znika),a kiedy spotykają się kolejny raz okazuje się, że w sumie to on ją kocha (widzieli się jakies 3 razy, a rozmawiali jeszcze mniej) i w sumie to ona jego chyba też. Brzmi jak chaos? Według mnie trochę. Nie powiem, że była to tragiczna książka, która mnie wymęczyła, bo właściwie to czytało się ją dość szybko, ale działo się tam bardzo mało- czasami przeskakiwałam strony szukając dialogów i licząc na jakiś zwrot akcji. Główna bohaterka raczej nudnawa i naiwna, a John nie ma w sobie absolutnie nic interesującego- jest bo jest. Generalnie w tej pozycji nie ma nic co zapadałoby w pamięć, dla mnie to typowa książka do przeczytania i szybkiego zapomnienia. Po kontynuację raczej nie sięgnę.

Ostatnio wkręciłam się we wszystko, co ma być retellingiem mitu o Hadesie i Persefonie, dlatego też w ręce wpadła mi ta już nie najnowsza pozycja Meg Cabot. Do Meg Cabot mam ogromny sentyment, bo to jednak spory kawał mojego dzieciństwa spędzony nad „Pamiętnikami księżniczki”. Chyba tylko dlatego sięgnęłam po tę książkę. Bo mogłam ją zupełnie pominąć. To znaczy, ja się wiele wcale nie spodziewałam, bo to jednak był nurt książek nawet nie young adult, ale wybitnie serie dla nastolatek, tylko że... Tu jest tyle problematycznych wątków. W niektórych retellingach autorzy próbują ten mit przedstawiać jako oparty na wzajemnej chęci bohaterów, żeby się poznać i być ze sobą, a tutaj właściwie nasza bohaterka nie ma wyboru. ŻADNEGO. Ona nawet nie chce być z tym głównym bohaterem, a potem nagle, w przeciągu paru stron jednak jej się odmienia i ja nie mam pojęcia, z jakiego powodu i kiedy. I co najważniejsze, DLACZEGO? Główny bohater, John, to taki pomieszany tajemniczy Edward ze Zmierzchu, z niepokojącymi cechami maniaka kontroli jakim był Grey. Super sprawa, jeśli chodzi o książkę dla nastolatek, nie? To było po prostu złe. A gorsze? No przeczytałam też drugi tom...
~lyl3th

W połowie książki już miałam tak bardzo ochotę ją porzucić, ale stwierdziłam, że może jednak w końcu coś się wydarzy... Nie. Przynudzało mnie to bardziej. Straciłam tylko czas.
Jak dla mnie relacja bohaterów wyssana z palca. Kompletnie nie obchodziło mnie co się stanie z Pierce. W sumie to na żadnym bohaterze mi nie zależało.
Ta część nie przekonuje mnie do sięgnięcia po dalsze.

Ta część nie przekonuje mnie do sięgnięcia po...

Lekka, niezobowiązująca i przyjemna książka. Przeczytana w 4 godziny. Wątek mitologii bardzo dobrze opisany i ujęty.

Z książki tej dowiedziałam się co nie co na teamt mitoligii i bardzo mnie to zaciekawiło. Ale jeśli chodzi ogólnie o fabułę książki to jest ok.

Polecam :)

Polecam :)