Józefina

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Cykl: Józefina Bonaparte (tom 1)
Wydawnictwo: Bukowy Las
historyczna
eris

Pierwsza z trzech powieści opartych na historii niezwykłego życia niezwykłej kobiety – Józefiny Bonaparte – ma formę intymnego dziennika, który oddaje głos ledwie czternastoletniej bohaterce. Zapiski Józefiny i jej korespondencja, od pierwszych stron dziennika z roku 1777 po ostatnie, datowane na rok 1796, dają wgląd w przeżycia i myśli ujmującej, dzielnej, wyrastającej ponad swoją epokę osoby. Józefina dojrzewa, zmienia się: z naiwnej i pełnej temperamentu dziewczyny, ze zubożałego kreolskiego rodu w pewną siebie kobietę, która zostanie żoną Napoleona oraz jedną z najbardziej wyrafinowanych i wpływowych kobiet w historii.
Dzieciństwo na Martynice, dorastanie, wyjazd do Francji, zaaranżowane pierwsze małżeństwo, macierzyństwo, horror rewolucji w Paryżu, uwięzienie, wdowieństwo, skrajną biedę, w końcu znajomość i ślub z Napoleonem – to wszystko opisuje Sandra Gulland w trylogii o Józefinie, będącej mistrzowskim połączeniem powieści historycznej z romansem obyczajowym, bogatym w detale charakteryzujące życie we Francji u schyłku XVIII w.: ówczesną modę, kuchnię, moralność oraz wszechobecną i wszechwładną politykę.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/jozefina

źródło okładki: wydawca

Dorota | 2016-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Całkiem sympatyczna lektura. Co prawda trochę mi zeszło na czytaniu ale to tylko ze względu na brak czasu, natomiast w każdej wolnej chwili chętnie po nią sięgałam. Wielką fanką Józefiny Bonaparte nie jestem, ale historia opowiedziana przez Sandrę Gulland w formie intymnych zapisków, pamiętnika głównej bohaterki przyjemnie wciąga.
"Józefina" - pierwsza część trylogii to dzieciństwo, okres dojrzewania, pierwsze małżeństwo, w końcu poznanie i ślub z Napoleonem na tle niespokojnych, burzliwych, rewolucyjnych czasów we Francji.
Przeczytane z przyjemnością, II tom już czeka, polecam.

Mylengrave | 2014-01-26
Przeczytana: 26 października 2013

Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam! Gorąco zachęcam do przeczytania tej książki każdą kobietę. Nie byłam nigdy fanką książek historycznych, natomiast tę dostałam w prezencie. Podeszłam do niej z lekkim dystansem, bo wiedziałam, że nie jest to książka o Napoleonie - pierwszorzędnej postaci historii, lecz o jego żonie...
Narracja prowadzona jest przepięknie, psychologiczne przekroje wnętrza kobiety ukazują Józefinę jako kobietę twardą, taką, która mimo tego, iż przeszła w życiu wiele, nadal stara się grać delikatną i wrażliwą damę. Józefina nie jest delikatna, jest harda, dobra, ale i sprytna. Wędrujemy razem z autorką poprzez Francję, od czasu do czasu wyruszamy w podróż dłuższą lub krótszą, czujemy atmosferę dawnych lat, wręcz zdarza nam się zaglądać przez dziurkę od klucza do frankofońskich domostw. Najpiękniejsze jest to, że mnóstwo postaci występujących w tejże fikcyjnej przecież opowieści istniało naprawdę, a i sama historia oparta jest na kanwie biografii Józefiny.
Książka jest...

Wiki | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, PrB

"Józefinę" czytałam z wielkim zainteresowaniem, rozmarzona, ciekawa co będzie dalej, jak potoczą się losy tej wielkiej miłości Boga Wojny, której imię wyszeptał w chwili śmierci. Sandra Gulland wybiela Józefinę, nie mówi o jej wątpliwej reputacji, nie mówi o licznych romansach, z których kochanka Barrasa słynęła, mało wspomina o jej sporej rozrzutności.
Powieść ukazuje życie kobiety niezwykłej, która, mimo tego, że popełniała wielkie błędy, zdrady, potrafiła robić też wiele dobrego, miała wdzięk i klasę, mimo tego, że życie jej nie oszczędzało (przeżyła małżeństwo z rozsądku, terror rewolucji, biedę), potrafiła gorąco kochać - dlatego, "podbijała ludzkie serca". Polubiłam książkową Różę, kobietę, która miała faktycznie wielkie serce, była obdarzona sporą inteligencją i ponadprzeciętnym wdziękiem.
A poza tym, a może raczej przede wszystkim, książka jest świadectwem wielkiej miłości, która pokonała i wybaczyła sobie tak wiele.
I, o tak, mimo wszystko, chcę widzieć Józefinę, taką...

Isadora | 2011-03-11
Przeczytana: 11 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam zaczytywać się w biografiach i wspomnieniach kobiet,zwłaszcza tych,które żyły w ciekawych,burzliwych czasach.Intrygujące jest bowiem konfrontowanie suchych faktów znanych z podręczników historii z jakże odmiennym spojrzeniem przez pryzmat kobiecych doświadczeń,przeżyć,refleksji ; spojrzeniem na rzeczywistość,której były bystrymi obserwatorkami i w której uczestnicząc,zostawiały także swój ślad.
Już nie raz przekonałam się,że wnikliwe kobiece oko dodaje faktom głębi i pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy,zwykle nie dostrzeganej lub lekceważonej.

Niniejsza książka jest doskonałym przykładem wartościowej literatury wspomnieniowej.Ten pamiętnik to nie tylko bezcenny zapis przeżyć i przemyśleń kobiety,która była świadkiem historii (a poniekąd i jej twórcą) , której intrygujące i bystre obserwacje znacznie wzbogacają i weryfikują naszą znajomość faktów historycznych ; to również bezcenny skarbiec informacji o szeroko pojętych realiach XVIII-wiecznej...

Dominika Rygiel | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

"Wyjdziesz nieszczęśliwie za mąż. Zostaniesz wdową. (...) Zostaniesz królową".

Co się dzieje w przypadku, kiedy młodziutka Kreolka słyszy prorocze słowa szamanki? Zachowuje je w sercu. I z biegiem dni, miesięcy, lat zdaje sobie sprawę, że stają się prawdą. Tak właśnie zaczyna się historia Róży. Od niewinnej wróżby. Wróżby, która staje się jej wyrocznią.

"Józefina" jest pierwszą częścią trylogii opowiadającej o życiu jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata. Porywająca historia młodości Róży głęboko osadzona jest w targanej rewolucją i wojną Francji. Burzliwe karty historii mają znaczący wpływ na życie przyszłej cesarzowej. Nie przyćmiewają jednak zwykłej opowieści , opowieści o zmagającej się z przeciwnościami losu żony, matki, przyjaciółki, kobiety dobrej, szlachetnej i wrażliwej. Kobiety umiejącej jednak zadbać o własny interes. Nieszczęśliwe małżeństwo z Aleksandrem, więzienie, walka o dobrobyt dwójki dzieci, małżeństwo z rozsądku z Bonapartem - to fakty z życia...

Beata | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

"Józefina" to przepiękna powieść historyczna o niezwykłej kobiecie. Poznajemy losy bohaterki spisane w formie intymnego dziennika.W zasadzie Józefina Bonaparte to znana postać historyczna ale pierwsza część trylogii przedstawia Różę -takie imię nosiła zanim została żoną generała.Poznajemy najpierw młodziutką dziewczynę, której przepowiedziano przyszłość, m.in ,że zostanie królową.Ona sama nie wierzy w te przepowiednie ale z czasem słowa szamanki sprawdzają się.
Bardzo podobała mi się główna bohaterka- autorka przedstawiła ją w pozytywnym świetle, była wspaniałomyślna, odważna, cierpliwa, mądra i rozważna.Ponad wszystko kochała swoje dzieci - Eugeniusza i Hortensję a także walczyła o swoich bliskich narażając życie.Podobał mi się jej stosunek do ludzi ubogich, cierpiących głód szczególne dzieci.
Bez wątpienia Róża miała też wady m.in. wdawała się w romanse,intrygi by uchronić kogoś przed gilotyną.
Powieść godna uwagi, większość zapisków w dzienniku ma datę, łatwo więc wyobrazić...

Anka | 2015-04-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Ebooki
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Dawno nie czytałam tak dobrej powieści historycznej. Autorka zadbała o najdrobniejsze szczegóły. Szczególnie doceniam to, że nie ograniczyła się do opisu życia samej Róży- Józefiny, ale także przedstawiła szeroką panoramę przemian społecznych, ekonomicznych i kulturalnych XVIII - wiecznej Francji. Mam nadzieję, że taki poziom zostanie utrzymany przez wszystkie części trylogii. Niezwłocznie zabieram się za tom II.

Justyna_78 | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Po zauroczeniu historią Anglii głównie epoką Tudorów, przyszedł czas na poznanie historii Francji. Wybrałam dobrze oceniane 3 części powieści Sandry Gulland. Do 60 strony myślałam, że książkę odłożę, krótkie, kilkuzdaniowe relacje z pamiętnika Róży nie ciekawiły, później było już lepiej ale książka nie porwała mnie tak jak się spodziewałam po przeczytaniu recenzji.
Jak dla mnie za dużo dialogów a za mało przemyśleń - zgadzam się z becią. Najciekawsze jest to, że książka pisana jest na podstawie życia Józefiny Bonaparte i chcę ją przeczytać ze względu na poznanie postaci historycznych bo styl pisania średnio mnie porwał. Narazie mam za sobą pierwszą część (zakupiłam pakiet 3 części) także może 2 kolejne spodobają mi się bardziej.

jusssi | 2011-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2011

Wierzysz w podróże w czasie ? Nie ? Więc nie czytałaś jeszcze powieści Sandy Gulland. W momencie kiedy weźmiesz do ręki książkę, to tak jakbyś wsiadła do kapsuły czasu. Przeniesiesz się w rok 1777. Za sprawą zapisków i korespondencji Marii Józefiny Róży Tascher de la Pagerie, poznasz świat już teraz niedostępny. Wydarzenia, których nie mogłaś być świadkiem przestaną byś dla Ciebie tajemnicą. Przyjmij więc zaproszenie, a pokaże Ci dlaczego warto przeczytać tę książkę.

Jesteś dalej ze mną, więc rozumiem, że zaproszenie nie zostało odrzucone. Cieszy mnie to. Zapewne wiesz jak skończyły się losy Róży, ale pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego jak wyglądało jej życie przed znajomością z Napoleonem. Uchylę skrawka wiedzy, którą zawdzięczam autorce, ponieważ podobnie jak Ty, nie miałam okazji wcześniej poznać tej fascynującej historii.

Maria Józefina Róża przyszła na świat 20 czerwca 1763 roku. Czytelnik poznaje Różę w wieku 14 lat, jako dziewczynkę nieroztropną, lekkomyślną, ale już...

UpiornyGroszek | 2011-04-02
Przeczytana: 2011 rok

Wprost uwielbiam silne kobiece charaktery, przedstawicielki płci pięknej wyprzedzające swą epokę, niejednokrotnie zmieniające bieg historii. Oczarowały mnie Anne Boleyn, Elżbieta I, Maria Antonina, Georgiana, księżna Devonshire czy Jane Austen- teraz do tego zaszczytnego grona śmiało mogę zaliczyć również Marię Józefę Różę , znaną szerzej pod imieniem Józefiny.
Przystępując do lektury „Józefiny” pióra Sandry Gulland spodziewałam się książki lekkiej i odprężającej, w sam raz na leniwe wieczory. Muszę przyznać, że w tym przypadku szósty, niemalże niezawodny zmysł mola książkowego zawiódł, a ja oprócz niewątpliwej rozrywki otrzymałam o wiele więcej.
Pisarka nakreśla poruszający portret kobiety zmagającej się z niesprzyjającymi kolejami losu, walczącej o własne szczęście i przetrwanie, kobiety niebanalnej na tle Francji ogarniętej rewolucją. Obawiałam się formy dziennika, gdyż pomimo wyjątkowo intymnego wglądu w życie właściciela pamiętnika, gatunek ten nie należy do kręgu moich...