Błazen królowej

Okładka książki Błazen królowej Philippa Gregory
Okładka książki Błazen królowej
Philippa Gregory Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 12) powieść historyczna
powieść historyczna
Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 12)
Queen's Fool
Książnica
2011-09-01
2007-01-01
2015-08-13
Barbara Korzon
Tudorowie Edward VI Maria I Elżbieta I

Zaczęłam czytać, żeby skończyć serię. Ten tom jest pisany z perspektywy osoby, która nie jest postacią historyczna. Przez ten zabieg książka zawiera mniej faktów historycznych i dla mnie to duży minus. Z tomu na tom umiejętności pisarskie autorki są lepsze. Jednak ja czytam te książki dla relaksu i dla historii Anglii. Tej drugiej było za mało.

Córka żydowskiego drukarza Hanna trafia jako szpieg na angielski dwór. Obdarzona zdolnością przewidywania przyszłością dziewczyna staje się świadkiem zaciekłej i brutalnej rywalizacji Marii Tudor z jej siostrą Elżbietą. Obie kobiety pragną bowiem objęcia tronu po swoim chorowitym bracie Edwardzie. By osiągnąć swoje cele są w stanie posunąć się do wszystkiego. Hanna mimowolnie zostaje wciągnięta w konflikt między kobietami.

"Błazen królowej" jest to powieść charakteryzująca się jednoosobową narracją (rolę te pełni Hanna) Głównym wątkiem powieści jest rywalizacja obu sióstr Edwarda Tudora: katoliczki Marii i protestantki Elżbiety. Obie żywią do siebie wrogość i chcąc osiągnąć swoje cele posuwają się do różnego rodzaju knowań oraz spisków. Każdej z nich zależy na pozbyciu się swojej rywalki oraz zdobyciu tronu. Hanna wielokrotnie zostaje zmuszona do opowiedzenia się po jednej ze stron, a jej zdolność do przewidywania przyszłości często ściąga na nią kłopoty. Obawiając się prześladowań Hanna musi również ukrywać przed dworem fakt swojego pochodzenia.

"Błazen królowej" to powieść w której ukazano angielski dwór jako miejsce pełne zła, brutalności i cierpienia. W porównaniu z innymi przeze mnie książkami autorstwa Philippy Gregory ta lektura cechuje się mroczniejszym klimatem i większym naturalizmem. Reasumując. Jest to dobra książka, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony.

Bardzo dobrze się czyta. Pomimo mrocznych i krwawych czasów są miłostki i romanse, intrygi i knowania. W ciekawy sposób można odnieść się do ówczesnych problemów od ich podszewki - a konkretniej oczami wykreowanej postaci bożego głupca. Dworskie, i nie tylko, intrygi to istny labirynt, w którym łatwo się pogubić, jednak autorka pięknie utrzymuje w powieści właściwy porządek. Podobała mi się - od razu chwyciłam za kolejny tom.

Autorka przenosi nas w świat dawno miniony...W jej książkach spotykamy postacie historyczne, ale także fikcyjne, które mogłyby żyć w przeszłości. Dbałość o szczegóły i tło historyczne sprawia, że każde takie spotkanie to wielka przyjemność. Polecam!!!!

Książka trochę nietypowa z całego cyklu, bo tym razem narratorką i bohaterką pierwszoplanową nie jest postać historyczna, ale osoba, która w żaden sposób nie zapisała się na kartach historii, lecz nie znaczy to, że ktoś taki w ogóle nie istniał. Wręcz przeciwnie nawet, takich ludzi, tj. przemocą i groźbą okrutnych kar zmuszonych do zmiany wyznania były tysiące.
Perypetie Hanny Green, żydowskiej dziewczyny, udającej najpierw żarliwą protestantkę, potem jeszcze żarliwszą katoliczkę, stanowią dobry sposób na ukazanie chaosu , który zapanował po śmierci Edwarda VI Tudora oraz kilkuletnich, lecz krwawych rządów Marii Tudor. Przyznam uczciwie, że opis potworności i prześladowań religijnych do jakich dochodziło w tamtym czasie zjeżył mi włosy na głowie. Do tego powody, jakie mogły stanowić podstawę oskarżenia o herezję wydały mi się tak absurdalne (np. odwrócenie głowy od hostii, czy nie dość uważne odmawianie słów modlitwy),że gdyby nie fakt, iż zwykle skutkowały torturami i śmiercią na stosie, to co rusz parskałabym śmiechem.
Ciekawe, acz okropne czasy opisane w doskonały sposób.

Perypetie...

Przegadana i do bólu "babska". Ze świecą tu szukać silnych, ambitnych kobiet, za to każda prędzej czy później zachowuje się jak nastolatka (czyli ma dwa priorytety - wyglądać dobrze i zakochać się). Z jednej strony by chciała, z drugiej boi się. Nienawidzi męża, a jednak go kocha, a w sumie to nim gardzi, ale finalnie go kocha. Jest niewinna i naiwna, ale w zasadzie to jest lwicą salonową (chociaż z fabuły to nie wynika) i ma elastyczny kręgosłup moralny. Marzy o kochanku, a jak przychodzi co do czego to go odrzuca bo kocha męża, którego nienawidziła. Chce mieć męża, ale chce pozostać niezależną dziewicą. Niby chce stanowić sama o sobie, wpływać na wielką politykę, ma wielkie ambicje, ale nic nie robi poza czekaniem na mężczyznę. I tak 500 stron + dużo powtarzających się opisów, po których ma się ochotę mruknąć "tak, tak, już wiemy"...
To jest jakieś pomieszanie z poplątaniem.

Najbardziej zaskakująca powieść autorki z serii o Dynastii Plantagenetów i Tudorów. Trochę mroczniejsza i bardziej pogmatwana od swoich poprzedniczek, ale czyta się po prostu rewelacyjnie.

Niedokonczone. Blazen królowej nie przemowil do mnie z zadnej strony. Nie jest to zła książka, bo pełna tła historycznego, mnóstwo społeczno-obyczajowych uwarunkowań, ale fakt, iż narratorem jest postać fikcyjna (młoda Żydówka, ukrywająca swoją wiarę, rzecz jasna) nie nadaje tej książce chociażby polotu historycznego. Tym razem z powieścią Philippy Gregory zmierzyłam się w wersji audiobooka (poprzednia - Królowa Rzeks - została przeczytana "ocznie"). I nawet w wersji audiobooka mi nie wchodzi. jakieś to takie ... mdłe.
Spróbuję jeszcze trzecią powieść pani Philippy Gregory, bo wciąż jest to jedyna autorka próbująca przybliżyć w formie przyswajalnej, historię Anglii. A ja wciąż historii Anglii nie znam :(
W każdym razie - Błazna odłożyłam bez żalu, niedokończywszy.

Jeśli śledzicie mój profil od jakiegoś czasu, to wiecie, że jestem zakochana w powieściach historycznych Philippy Gregory, i o ile cykl o Wojnie Dwóch Róż czytałam trochę nie po kolei, tak ten o Tudorach staram się poznawać chronologicznie. ,,Błazen królowej” nieco różni się na tle innych pozycji z tej serii. Chociaż skupia się na panowaniu Marii Tudor i jej relacji z siostrą Elżbietą, to narratorką nie jest tu któraś z córek Henryka VIII, a fikcyjna postać – Hanna Green, hiszpańska Żydówka.

Hanna i jej ojciec przed laty uciekli z Hiszpani, skrywając się przed Inkwizycją. Schronienie znaleźli w Anglii, gdzie panuje młody i chorowity Edward Tudor. Wszyscy dworzanie są świadomi tego, że król wkrótce umrze, ważą się losy dynastii, ale też losy religii w Anglii – Maria, najstarsza córka Henryka VIII, pragnie przywrócić katolicyzm, natomiast jej młodsza siostra Elżbieta i ukochana kuzynka Edwarda Jane Grey są gorliwymi protestantkami. Obdarzona Wzrokiem Hanna zostaje dostrzeżona przez Roberta Dudleya, który chce wykorzystać jej zdolności do własnych korzyści. Dziewczyna zostaje jego szpiegiem, jednak wkrótce staje się rozdarta między Dudleyem, który ją oczarował, Marią, którą pokochała, i Elżbietą, która ją fascynuje. Kiedy królowa Maria rozpoczyna prześladowania innowierców, rodzina Hanny zaczyna namawiać ją do wyjazdu z Anglii…

Już samo wprowadzenie Hanny jako czołowej postaci sprawia, że ,,Błazen królowej” bardziej przypomina powieści historyczne Folleta niż fabularyzowane biografie Philippy Gregory – chociaż autorka dużo miejsca poświęca relacjom w rodzinie Tudorów, domniemanym romansom Elżbiety i małżeństwu Marii, to równie ważne, a chwilami ważniejsze, są losy Hanny związane z jej tożsamością narodową i religijną, więzią z obiema księżniczkami, zauroczeniem Dudleyem, oraz związkiem z Danielem. Hanna staje się istotnym graczem w walce o sukcesję po śmierci Edwarda, przypominała mi nieco karliczkę Dosię z ,,Córek Wawelu – z tym, że Dosia była postacią historyczną, natomiast Hanna została wymyślona przez Gregory, aczkolwiek jej historia podobno jest oparta na badaniach pisarki nad losem europejskich Żydów w czasach wojen religijnych. Nie przepadam za takim motywem, aby z fikcyjnej postaci zrobić motor decyzji historycznych i wyjaśniać tym różne wydarzenia(idealny przykład to ,,Słup Ognia”, gdzie Katarzyna Medycejska została całkowicie oczyszczona z odpowiedzialności za Noc Świętego Bartłomieja… bo namówił ją do tego wymyślony przez Folleta bohater). W tym przypadku mi to nie przeszkadzało, bo Hanna nie jest jakąś polityczną heroską, jest zwykłą dziewczyną, która ma pewne funkcje na dworze, zaprzyjaźnia się z królową Marią i ma różne związki z innymi postaciami historycznymi, ale nie jest siłą napędową procesów historycznych. Druga sprawa, która zawsze mnie irytuje u Gregory, to mieszanie magii z historią, wyjaśnianie różnych wydarzeń klątwami, czarami, i tak dalej. Tutaj wątek magiczny również jest bardzo rozwinięty, Hanna jest typową czarownicą, która ma wizje. I jak bardzo mnie to gryzło w ,,Białej królowej” czy ,,Białej księżniczce”, a nawet ,,Kochanicach króla”, tak tutaj ten wątek był dla mnie bardziej strawny przez to, że Hanna jest postacią fikcyjną i nie ma istotnego wpływu na decyzje królowej, jej siostry czy możnowładców. Niemniej, nadal nie lubię takich motywów i jestem za oddzielaniem fantastyki od historii(chyba, że mamy do czynienia z typowym historical fantasy).

I chociaż Hanna jest dość ciekawie skonstruowaną bohaterką i pozwala na pewien dystans wobec intryg dworskich, tak żałuję, że Gregory nie zdecydowała się napisać powieści z perspektywy Marii Tudor, bo zdecydowanie jej postać została tu bardzo ciekawie wykreowana. I o ile początek, kiedy Hanna przebywa na królewskim dworze i uważnie obserwuje działania nowej królowej i początki jej małżeństwa z księciem Filipem, tak druga połowa, kiedy Hanna na jakiś czas znika z Anglii, była dla mnie trochę gorsza i brakowało mi dokładniejszego punktu widzenia Marii. Gregory postrzega Marię nieco inaczej, niż zazwyczaj robią to zachodni twórcy. Nie widzi w niej okrutnej, mściwej Krwawej Mary – prześladowczyni protestantów, a wrażliwą i inteligentną kobietę, która miała w sercu dużo miłości i chęci stworzenia sprawiedliwego królestwa, ale za sprawą okrucieństwa jej ojca i macochy(dobra, Anna Boleyn pewnie nie była takim potworem za jakiego ma ją Gregory, ale nie da się ukryć, że Marię potraktowała okrutnie i bezdusznie) zmieniła się w zniszczoną psychicznie, nieszczęśliwą osobę, dla której jedynym ukojeniem zdawało się przywrócenie w Anglii katolicyzmu. Od początku było widać, że Gregory ma dużo sympatii dla Marii, ale wcale nie przedstawiła jej w wyidealizowany sposób – zwróciła uwagę na okrucieństwo i bezwzględność prześladowań protestantów, ale patrząc na cykl o Tudorach jako całość, można zauważyć, że Maria robiła prawie to samo, co jej ojciec uczynił katolikom. Po części rozumiem Marię i uważam ją za godną współczucia – ojciec odsunął się od niej i groził jej, straciła ukochaną matkę i wszystko co z nią związane, nic więc dziwnego, że dla niej anglikanizm był uosobieniem zła – powstał, by Henryk mógł odsunąć Katarzynę. Równie ciekawie Gregory przedstawiła Elżbietę, chociaż widać tu jej stronniczość – przyszła królowa jest opisana jako wredna i niezważająca na uczucia innych, chociaż czytałam też trochę bardziej naukowe rzeczy o Elżbiecie I i jestem skłonna zgodzić się, że nie była sympatyczną osobą. Lubię myśleć o Elżbiecie i Marii jako o dwóch skrzywdzonych dziewczynkach, które łączyło nie tylko pochodzenie, ale i los – obie zostały odtrącone przez ojca, były prześladowane za poglądy, odsunięte od kochających ludzi i obie straciły ukochane matki. Charaktery obu zostały wypaczone – Maria stała się uzależnioną od męża prześladowczynią protestantów, a Elżbieta, mimo zdobycia władzy i uwielbienia, zakończyła swoje życie we łzach i zmiennych nastrojach. Lubię myśleć, że obie siostry mogły sobie nawzajem pomóc, ale konflikt jaki połączył ich matki, przeniósł się też na nie. I chociaż w ,,Błaźnie” nie widać za bardzo przywiązania Elżbiety do Marii, to relacja sióstr naznaczona jednocześnie miłością i rywalizacją została opisana bardzo interesująco. I podoba mi się koncept, że Maria mogła zdawać sobie sprawę, że Elżbieta przywróci protestantyzm i uświadomić sobie na łożu śmierci, że jej działania nie przyniosły nikomu nic dobrego. To tylko teoria, ale jakże ciekawa i inspirująca.

Jeśli chodzi o losy samej Hanny, to mam nieco mieszane uczucia. Jej losy to typowa opowieść o dojrzewaniu – nie tylko do własnych wyborów czy prawdziwej miłości, ale też do świadomości dobra i zła, lojalności czy wiary. Hanna jest bardzo prawdziwa ze swoją początkową naiwnością i uległością, ale też ogromną chęcią czynienia dobrze, tak aby wszyscy byli szczęśliwi – co jest niemożliwe, bo podziały na królewskim dworze są zbyt duże, by wszystkich dało się zadowolić. Bardzo spodobała mi się jej relacja z Danielem i sam Daniel, który nie był idealnym rycerzem na białym koniu, ale po prostu dobrym, uczciwym chłopakiem, mocno osadzonym w swojej epoce. Jednak ostateczny kryzys między nimi i jego rozwiązanie było dla mnie zbyt szybkie, to jak ,,błąd” Daniela szybko poszedł w niepamięć i został odrzucony przez Hannę. W momencie, kiedy ich relacja stała się głównym wątkiem, żałowałam, że nie mogę poznać dokładniej tego, co działo się na dworze Marii, jej dalszych relacji z siostrą i kolejnych urojonych ciąż. Mimo to ,,Błazen” jak dla mnie ma bardzo niewielkie minusy, gdyby nie kilka uwierających mnie rzeczy byłaby maksymalna ocena.

,,Błazen królowej” nieco różni się od innych książek Gregory, które skupiają się jedynie na postaciach rzeczywistych. Taki sposób przedstawiania historii bardziej mi się podoba, ale historia opowiedziana z perspektywy Hanny była naprawdę dobra. Polecam. Zwłaszcza, że autorka rzuca nieco inne spojrzenie na historię, zwłaszcza jeśli mówimy o tym angielsko – protestanckim punkcie widzenia.

,, Ważna jest nie sama miłość, ale to, co zamierzasz z nią zrobić. Z nią albo dla niej.”

Mimo iż poprzednie książki Philippy Gregory czytałam z zapartym tchem, śledząc z uwagą losy dynastii Tudorów, która - zgodnie z klątwą rzuconą przez królową Elżbietę i jej córkę - miała zakończyć panowanie wraz ze śmiercią dziewiczej królowej, tę powieść uznaję za jedną z najsłabszych. Przeczytałam ją do końca jedynie po to, aby dowiedzieć się, jak autorka przedstawia losy angielskiego dworu po śmierci Henryka VIII.

Główna bohaterka jest w moim odczuciu mdła i nijaka, a przy tym przekonana o tym, że gra rolę wspaniałej buntowniczki, odmawiającej wyjścia za mąż za człowieka wybranego jej przez ojca, co dla mnie wygląda bardziej na fochy nastolatki, która sama nie wie, co jest dla niej najlepsze. Brak wyrazistej bohaterki jest dla mnie największą wadą powieści, a przy tym współgra z powolnie toczącą się akcją. Zbyt mało jest natomiast postaci, których losy interesują mnie o wiele bardziej - dzieci Henryka VIII.

• Historyczne
  • Powieść historyczna