Wenecja Vivaldiego

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6,96 (126 ocen i 28 opinii)
tłumaczenie
Krystyna Chodorowska
The Four Seasons: A Novel of Vivaldi's Venice
978-83-10-11973-5
Wenecja, Vivaldi, muzyka, skprzypce, śpew, opera
historyczna
Livre

"Wenecja Vivaldiego" to niezwykle barwny obraz słynnego miasta miłości, ukazujący życie i sercowe rozterki dwóch wyjątkowych kobiet. Chiaretta i Maddalena zostały porzucone na schodach sierocińca Ospedale della Pietà prowadzącego słynną szkołę muzyczną. Wychowanki Piety rozwijają liczne umiejętności, by w przyszłości być dobrymi kandydatkami na żony. Te, którym nie uda się znaleźć męża, czeka...

Chiaretta i Maddalena zostały porzucone na schodach sierocińca Ospedale della Pietà prowadzącego słynną szkołę muzyczną. Wychowanki Piety rozwijają liczne umiejętności, by w przyszłości być dobrymi kandydatkami na żony. Te, którym nie uda się znaleźć męża, czeka życie zakonne...
Utalentowane siostry rozpoczynają naukę śpiewu i gry na skrzypcach. Chiaretta występuje w chórze, a Maddalena pobiera lekcje u samego Antonia Vivaldiego.
Czy obu kobietom uda się spełnić marzenia?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2011

• Słowa pamięci
  • Inna dusza
  • W krainie kolibrów
  • Te chwile
  • Nie zmienił się tylko blond
  • U2. Zdemaskowani

7,31 (16 ocen i opinii)
Te chwile
Herbjørg Wassmo

7,87 (30 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Miłość przychodzi z deszczem
Mila Rudnik

7,35 (17 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1360

Muzyka z Wenecji

Malownicze kanały, gondole, barwny, roztańczony i rozśpiewany karnawał z maskami i przebraniami… Z drugiej strony skromny i bardzo rygorystyczny ośrodek wychowawczy dla dziewcząt, szczycący się doskonałym zespołem muzycznym, a przez to przyciągający tłumy na koncerty w kościelnej kaplicy. Taka jest Wenecja w czasach Vivaldiego. I chociaż to sławny kompozytor jest tytułowym bohaterem, głównymi postaciami w powieści są dwie siostry, których życie pełne trudnych decyzji i bolesnych chwil, zostaje nieodwracalnie splecione z historią Vivaldiego.

Chiaretta i Maddalena zostały porzucone przez matkę na progu sierocińca dla dziewcząt Ospedale Della Pieta. Tylko dzięki prośbie umieszczonej przez nią w liście, sióstr nie rozdzielono. Z czasem wyrosły na kobiety piękne, muzycznie utalentowane i zdecydowane, czego oczekują od życia. A ono owe oczekiwania weryfikowało, czasem bardzo boleśnie...
„Wenecja Vivaldiego” to zachwycająca podróż do świata muzyki, historii i... uczuć. To one grają tutaj pierwsze skrzypce (bo w orkiestrze Piety gra je oczywiście Antonio Vivaldi). Marzenia, oczekiwania, zmaganie się ze sobą, rozczarowania i radości dwóch kobiet wypełniają strony tej fascynującej powieści. Autorka w niezwykły sposób pokazuje nam zmieniające się z upływem lat charaktery, rozluźniającą się siostrzaną więź, która w końcu pozwala młodym kobietom wybrać własną drogę i pójść w różnych kierunkach.

Gdybym poprzestała na tym opisie, byłabym bardzo niesprawiedliwa, pozostawiwszy czytelnika w przeświadczeniu, że powieść składa się z ckliwych opisów stanów uczuciowych dwóch młodych niewiast. Ależ skąd! To także bardzo malowniczy i niezwykle dokładny obraz barokowej Wenecji, żyjącej od karnawału do kulturalnego wydarzenia i kolejnego karnawału, pełnej sprzeczności, tajemnic, instytucji i tradycji, po której dzisiaj nie ma już śladu. Autorka zadała sobie sporo trudu docierając do źródeł historycznych. Opowiada o tym w wywiadzie zamieszczonym pod koniec książki. Dokładnie odtworzyła realia życia w domu i szkole dla dziewcząt, sięgnęła nawet po faktycznie istniejące postaci! Nie trzeba oczywiście nikogo przekonywać, że pierwszą z nich jest Antonio Vivaldi, którego Laurel Corona przedstawiła jako pełnego zapału, rudego księdza o dobrym sercu, komponującego i nauczającego w Piecie. Istnieją dokumenty potwierdzające, że znany kompozytor współpracował z tym ośrodkiem i właśnie dla jego wychowanek tworzył najpiękniejsze dzieła. Same dziewczęta noszą prawdziwe imiona, zaczerpnięte z rejestrów Piety. Możliwe więc, że Vivaldi naprawdę je uczył!

Z zasady nie lubię książek, w których fabule pojawiają się prawdziwe historyczne postaci, którym przypisuje się czyny i w których usta wkłada się słowa będące całkowicie wytworem wyobraźni pisarza. W tym przypadku jednak z największą przyjemnością z owej zasady zrezygnowałam, dając się porwać wspaniałej historii. I jestem pod wrażeniem ogromu pracy, który autorka włożyła w przygotowanie powieści, starając się pozostać wierną historii.

Zachwyca piękny język, nie pozbawiony terminów muzycznych. Wszak to powieść o muzyce! Ale spokojnie, autorka zadbała, by wyjaśnienie każdego z trudniejszych pojęć znalazło się w słowniczku. Dzięki temu podczas lektury zdobywamy też odrobinę wiedzy na ten temat.

Podsumowując, pozwolę sobie napisać, że „Wenecja Vivaldiego” to książka, która z pewnością będzie przyjemnością dla każdej kobiety. A może nie tylko?

Katarzyna Marondel

allison | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

"Wenecja Vivaldiego" to ciekawa powieść historyczna, w której na plan pierwszy wysuwają się losy dwóch uzdolnionych muzycznie sióstr. Gdy w ich życie wkracza nauczyciel gry na skrzypcach i kompozytor, ksiądz Antonio Vivaldi, wszystko zmienia się nieodwracalnie.

Akcja nie płynie szybko, jednak perypetie Maddaleny i Chiaretty śledzi się z niesłabnącym zainteresowaniem. Pasjonująca jest ich miłość do muzyki, która decyduje o całym życiu.

Powieść Laurel Corony to także malowniczy obraz osiemnastowiecznej Wenecji - miasta pełnego kontrastów, barwnych karnawałów, zabaw, rozwiązłości obyczajowej, ale i społecznych konwenansów.
W ten portret miasta na wodzie doskonale wpisują się marzenia, blaski i cienie życia dwóch niezwykłych sióstr.

Nie ma w tej książce miejsca na banał. Autorka snuje swoją historię w sposób elegancki, stonowany, z wielkim wyczuciem pisząc o ludzkich doznaniach.
Polecam z czystym sumieniem:).

Katherina87 | 2013-09-24

Wenecja Vivaldiego to niezwykle barwny obraz słynnego miasta miłości, ukazujący życie i sercowe rozterki dwóch wyjątkowych kobiet.

Mieszkańcy osiemnastowiecznej Wenecji ponad wszystko cenią sobie dwie rzeczy – miłość i muzykę. W życiu dwóch utalentowanych kobiet obie te namiętności splotą się w niezwykły sposób.
Jako małe dziewczynki Chiaretta i Maddalena zostały porzucone na schodach słynnego na cały świat sierocińca prowadzącego szkołę muzyczną. Choć są siostrami, bardzo się różnią. Uparta i energiczna Chiaretta poślubia arystokratę z bogatej rodziny...

Przepiękna i smutna książka opowiadająca o losach dwóch sióstr i mistrza Vivaldiego. To książka o muzyce, miłości, marzeniach i uczuciach. Przez cały czas czytania dosłownie słyszałam muzykę i śpiew wydobywające się z kart książki, każde kolejne zdanie poruszało moje serce do głębi, wzruszałam się z każdym słowem. Byłam zachwycona tą magiczną historią. Na końcu się popłakałam.. nie spodziewałam się takiego zakończenia ;(
Spędziłam bardzo przyjemne chwile, chyba nawet jedne z najlepszych w moim życiu, oddając się w ręce fantazji, wsłuchując się w czytane słowa. Magia zawładnęła moją duszą i odpłynęłam do bajkowej Wenecji.
Polecam tę zmysłową i piękną książkę każdemu, kto docenia sztukę, bo ta książka jest dziełem sztuki.

Tej książki się nie czyta, tę książkę się słucha.

Basia | 2012-10-31

" Wenecja Vivaldiego" to pasjonująca , nostalgiczna powieść , której tłem jest XVIII-wieczna Wenecja.Obok losów głównych bohaterek , notabene dwóch sióstr obdarzonych talentami muzycznymi( jedna posiada piękny głos , druga z sióstr doskonale gra na skrzypcech) , poznajemy obyczaje i stosunki panujące w ówczesnej Wenecji.Także przewija się tu postać wielkiego kompozytora Vivaldiego.
Książka ta napisana jest prostym , jasnym językiem , czyta się ją bardzo szybko .Jest to powieść magiczna , w której w tle "słychać dźwięki muzyki".
Warto przeczytać !!!

książek: 2068
Justyna | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Przepiękna i cudna książka bardzo mi się spodobała w bibliotece, okładka przyciągnęła mnie, że natychmiast ją wypożyczyłam.
Klimat Wenecji magiczny, piękne gondole,,,gondolierzy w łódkach.
Fantastyczna muzyka Vivaldiego.
Opowieść jest o dwóch siostrach Chiaretta i Maddalena zostały podrzucone pod schodami sierocińca zaopiekowały się nimi i wychowały siostry zakonne.
Nauczyły ich wszystkiego, hafciarstwa,malowania, prania młodsza siostra Charietta uczyła się gry na skrzypcach, a starsza siostra Maddalena była sopranistką obie uzdolnione, utalentowane siostry miały talent muzyczny.
Charietta grała pięknie muzykę Vivaldiego,,,zaciekawiła mnie ta książka wciągnęła bardzo.
Ciekawa historia, świetnie napisana. A fabuła super, czytałam z przyjemnością magiczna, ciepła i urocza książka pochłonęłam szybko ją.
Zaskoczyła pozytywnie mnie, przyjemnie się czytało:)

Agata | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Wenecja... Miasto o którym marzę, miasto kanałów, muzyki i karnawału. Jakie było moje zaskoczenie po przeczytaniu paru stron książki Pani Laurel Corona, która zaprowadziła mnie do świata rygoru, modlitwy i posłuszeństwa, świata sierocińca Pieta,.
Opowieść autorki urzekła mnie tym bardziej że zdarzenia często pokrywają się z faktami historycznymi, a niektóre postacie naprawdę żyły w Wenecji w czasach Vivaldiego.
Szczególnie spodobała mi się Maddalena, która po otrzymaniu skrzypiec zatraciła się w muzyce, oraz jej siostra Chiaretta, mocno stąpająca po ziemi i choć młodsza nadzwyczaj dojrzała i odpowiedzialna. Siostry na początku razem stawiają czoła wszystkim przeszkodom, ale z czasem po schowaniu paru tajemnic głęboko w sobie zaczynają się od siebie uniezależniać i prowadzić własne życie, jednak przez cały czas pozostając w kontakcie i obdarzając się prawdziwą siostrzaną miłością.
Książka wspaniała, pełna subtelności, wzruszeń, miłości i przepełniona aż po brzegi...

Barbara | 2015-06-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Wenecja kojarzyła mi się zawsze z turystami, kanałami, gondolami i nieprzyjemnym zapachem. Po zgłębieniu tematu powieści dochodzi karnawał, maski, szkło, piękna muzyka i klasztor. Czasami miałam wrażenie, że Wenecję Vivaldiego śpiewam, a nie czytam.Myślę, że sięgnę jeszcze po literaturę Laurela Corony.

| 2011-10-30

Laurel Corona jest profesorem literatury angielskiej w San Diego City College. Specjalizuje się w analizowaniu roli kobiet w kulturze i historii. W wolnych chwilach gra w tenisa, żegluje, podróżuje, czyta i gotuje.

Do sięgnięcia po omawianą w dniu dzisiejszą powieść skłoniła mnie okładka, które rozkochała mnie w sobie od pierwszego wejrzenia. Co prawda nie padłam zbyt wielką miłością do Wenecji i stanowczo wolę państwa słowiańskie, jednak z całą wystrój graficzny powieści skłania potencjalnych czytelników ku temu, by czym prędzej zabrać się za czytanie tejże lektury. Uwielbiam pozycje literackie odziane w tego typu kolorystykę i obrazy, które nie należą do zbyt wymyślnych. To one mają nade mną pełną kontrolę i sprawiają, że nie spocznę dopóki nie osiągnę upragnionego celu. Tak samo było i w tym przypadku. Nie byłam w stanie prawidłowo funkcjonować do momentu, w którym nie okazało się, że stworzona przez angielską pisarkę historia dobiegła końca.

"Wenecja Vivaldiego" przedstawia...

| 2013-11-05

Książka ta przypadkowo trafiła w moje ręce, ale obietnica autorki, iż przeniesie nas ona w magiczny świat muzyki Vivaldiego i krajobrazu Wenecji, spowodowała, że przeczytałam ją i zakochałam się w niej.
Książka ta w fenomenalny sposób przedstawia dwie bohaterki, siostry, które porzucone przez matkę, muszą od najmłodszych lat zmagać się z wieloma przeszkodami, ze światem intryg i " układów ". Każda z nich jest inna, ma inny charakter i podejście do życia, znajdują się w różnych " światach", ale łączy je jedno - przywiązanie, miłość, wsparcie i oddanie. Akompaniamentem do tego jest cudowna muzyka, czytając tą książkę, poznajemy nieco bliżej postać Vivaldiego, nie tylko jako wspaniałego kompozytora, ale i człowieka, który zmaga się z własnymi słabościami i uczuciami, co daje nam obraz, że każdy, nawet ten największy geniusz, jest " tylko człowiekiem ", takim jak każdy z nas, zmaga się tak samo z niuansami życia.
Polecam gorąco, bardzo wartościowa książka, warto ją mieć w swojej...

asia_90210 | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Piękna książka - nie tylko wspaniale pokazuje Wenecję i jej społeczeństwo, ale też maluje muzyzne obrazy, opisy muzyki są niesamowite. Historia bohaterek jest bardzo interesująca - nie są idealne, mają swoje wady, które czynią je bardziej przystępne, bardziej ludzkie.
Polecam wszystkim tym, którzy lubują się w powieściach dotyczących sztuki, jak i tym, którzy uwielbiają XVIII-wieczną arystokrację :)
A w czasie czytania należy koniecznie włączyć sobie utwory Vivaldiego! :)