Wenecja Vivaldiego

2011-09-21
2011-09-21
978-83-10-11973-5
Krystyna Chodorowska
Wenecja Vivaldi muzyka skprzypce śpew opera

Muzyka z Wenecji

Bardzo cenię książki, które poszerzają moją wiedzę. Ta powieść do takich należy. Wiem teraz więcej na temat mieszkańców osiemnastowiecznej Wenecji i jej kompozytora, Vivaldiego. Polecam!

Bardzo dobrze napisana książka. Z dbałością o szczególy, zarówno te muzyczne, jak i te odnoszące się do czasów, w których żyli bohaterowie. Rozczarowana jestem jedynie wątkiem, a raczej jego brakiem, matki bohaterek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna powieść o wyjątkowym mieście i o losach dwóch sióstr - podrzutków, wychowanek zakonnic...

Nudne romansidlo. Gdyby nie opisy Wenecjii
z okresu Vivaldiego, czas spedzony z lektura uznalabym za stracony.

Nudne romansidlo. Gdyby nie opisy Wenecjii
z okresu Vivaldiego, czas spedzony z lektura uznalabym za stracony.

Historia życia dwóch dość różnych od siebie sióstr, wychowanych w sierocińcu w Wenecji. Dziewczęta wzrastają w zamkniętym domu, odcięte od prawdziwego świata i jego dziwnych zasad moralnych. Na ich codzienność składa się modlitwa, dyscyplina i muzyka. Książka opowiada o ich dojrzewaniu, pierwszych miłościach i wyborach na całe życie. Autorka przedstawia dwie różne idee szczęśliwego życia i spełnienia się, dobrane do charakteru każdej z sióstr, wplata sporo informacji o ówczesnych stosunkach i grach obyczajowych oraz wypełnia strony muzyką wielkiego (choć całkiem irytującego) Vivaldiego. Jest to raczej dobra powieść obyczajowa, mimo że bazująca na postaciach historycznych.

Nie spodziewałam się tak dobrej książki, okładka przywodzi raczej na myśl przyjemne, ale pospolite czytadło, a tu taka niespodzianka. To opowieść o dwóch sierotach, mieszkających w "sławnym" z muzyki i śpiewu włoskim sierocińcu. Piękna jak bajka, ale i okrutna jak prawdziwe życie opowieść o miłości, muzyce i poszukiwaniu własnej tożsamości. Plastyczny, a zarazem ciepły i tragiczny obraz poświęcenia. Wybór pomiędzy marzeniami, a tym co słuszne, tym co właściwe i tym co piękne i ulotne. To opowieść o miłości, stracie, pasji i o tym, że czasem unieszczęśliwiamy siebie, aby spróbować uszczęśliwić innych. O wojnie pomiędzy sercem, a rozumem i o kompromisach, które czasami przynoszą spokój.
Polecam.

Niesamowita historia. Wciągająca, pięknie napisana, zaskakująca. Jedna z tych książek, które zostają z czytelnikiem na długo po przewróceniu ostatniej kartki.

Wenecja kojarzyła mi się zawsze z turystami, kanałami, gondolami i nieprzyjemnym zapachem. Po zgłębieniu tematu powieści dochodzi karnawał, maski, szkło, piękna muzyka i klasztor. Czasami miałam wrażenie, że Wenecję Vivaldiego śpiewam, a nie czytam.Myślę, że sięgnę jeszcze po literaturę Laurela Corony.

Bardzo ciekawie opisane czasy i szczegóły tamtejszego życia. Postacie też wiarygodne i dobrze nakreślone.

Przepiękna i cudna książka bardzo mi się spodobała w bibliotece, okładka przyciągnęła mnie, że natychmiast ją wypożyczyłam.
Klimat Wenecji magiczny, piękne gondole,,,gondolierzy w łódkach.
Fantastyczna muzyka Vivaldiego.
Opowieść jest o dwóch siostrach Chiaretta i Maddalena zostały podrzucone pod schodami sierocińca zaopiekowały się nimi i wychowały siostry zakonne.
Nauczyły ich wszystkiego, hafciarstwa,malowania, prania młodsza siostra Charietta uczyła się gry na skrzypcach, a starsza siostra Maddalena była sopranistką obie uzdolnione, utalentowane siostry miały talent muzyczny.
Charietta grała pięknie muzykę Vivaldiego,,,zaciekawiła mnie ta książka wciągnęła bardzo.
Ciekawa historia, świetnie napisana. A fabuła super, czytałam z przyjemnością magiczna, ciepła i urocza książka pochłonęłam szybko ją.
Zaskoczyła pozytywnie mnie, przyjemnie się czytało:)

Klimat Wenecji magiczny, piękne gondole,,,gondolierzy w łódkach.
Fantastyczna muzyka Vivaldiego.

• Powieść historyczna