The Last Queen

Ballantine Books
2008-07-29
2008-07-29
historia powszechna Hiszpania Habsburgowie Joanna Szalona Filip Piękny

Tragiczna historia ostatniej hiszpańskiej królowej Joanny, która uzmysławia niewielkie znaczenie kobiet w średniowieczu, były tylko "potrzebne" do rodzenia następców tronu. Tym bardziej uwypukla się postawa angielskiej królowej Elżbiety I, która nie chciała nigdy wyjść za mąż, więc ocaliła życie. Książka dobrze napisana 4+

Joanna Szalona córka Izabeli Kastylijskiej miała nie łatwą historię. Gortner przedstawia jej burzliwe, pełne zawirowań i zakrętów życie. Głównie skupia się na małżeństwie z Filipem Pięknym, które zapowiadało się na udany, pełen namiętności związek a zakończyło tragicznie. Zawiodło ją parę osób z najbliższego otoczenia i to doprowadziło do choroby na tle psychicznym. Wszystko to Autor wyjaśnia w zakończeniu książki. Jest to smutna historia kobiety i ciężko sobie wyobrazić te wszystkie lata - 56- które spędziła w odosobnieniu. Pozbawiona kontaktu z dziećmi, bez pomocy i wsparcia... Intrygująca lektura o tragicznych losach Królowej Hiszpanii, która przeszła do historii jako Joanna Szalona.

Rewelacyjna powieść historyczna,opowiadająca o życiu królowej Joanny Szalonej, córki Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Co prawda momentami ponosiła autora fantazja, ale generalnie książka zachowuje prawdę historyczną. Joanna to postać barwna i zagadkowa, matka sześciorga dzieci, żona Filipa Pięknego , zakochana w nim do szaleństwa pomimo zdrad i złego traktowania, z czasem popadająca w obłęd, uwięziona przez własnego ojca aby nie dopuścić jej do władzy . Książka napisana z rozmachem, pokazująca intrygi, knowania , sojusze i konflikty towarzyszące bezwzględnej walce o tron . Powieść wciągnęła mnie i to bardzo, według mnie autor nie oddał pełni szaleństwa Joanny, w rzeczywistości królowa zmagała się z poważnymi problemami psychicznymi, ale reszta jest bez zarzutu. Gorąco polecam.

Książka przywołuje postać Joanny Kastylijskiej - przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, z ujęciem historycznym, ale także oddającym charakter i temperament głównej bohaterki. Czyta się lekko i przyjemnie.

Czym zasłużyła sobie Joanna Kastylijska, by "nagrodzić" ją przydomkiem „Szalona”? Na to pytanie próbowałam znaleźć odpowiedź w tej wciągającej – i pełnej intryg, emocji i faktów – powieści historycznej.

Życie przyszłej królowej nie było usłane różami. Od dziecka bowiem widziała na własne oczy wojenną pożogę, walkę z poganami, nawracanie Maurów czy zdrady i intrygi toczące dwór jej matki, Izabeli Katolickiej, królowej Leónu, Kastylii i Aragonii.

Następnie trafia na dwór męża, Filipa I Pięknego i zdaje się tym cieszyć oraz w pełnym nadziei oczekiwaniu tkwić przy boku przystojnego i młodego władcy, który zrobił na niej dobre wrażenie. Wszelkie wątpliwości, jakie zostawiła na hiszpańskiej ziemi, zostają rozwiane przez początkową miłość, jaką się darzą.

Wkrótce na świat przychodzą ich dzieci. Sielankę rozbijają wiadomości o śmierci brata Joanny, a następnie innych krewnych. Koniec końców okazuje się, że musi stawić czoła prawdziwemu obliczu swego męża. Intryganta, pełnego ambicji człowieka, który dla zyskania władzy w Hiszpanii nie cofnie się przed niczym.

Ostatnia Królowa to opowieść o Joannie, która musi walczyć o tron, jaki przypadł jej w dziedzictwie po śmierci Izabeli. Nie jest w stanie panować nad emocjami, które targają nią, gdy dowiaduje się o kolejnych spiskach i zdradach Filipa.

Autor w genialny sposób ukazuje obraz sfrustrowanej, pozostawionej samej sobie królowej, którą ostatecznie zdradza również ojciec. Nie ma tu miejsca na sentymenty i miłość. Liczy się władza, a walka o tron pociąga za sobą wiele ofiar.

Joanna, na skraju załamania, wynikającego z tak okrutnych przeżyć, zrozpaczona, chwyta się wszystkiego, byle spełnić ostatnią wolę swej matki. Nazywali ją szaloną, bo nie mogła milczeć, unieść bez szemrania ciosów, zadawanych jej przez otoczenie i los. Jeśli szalona jest matka, próbująca chronić swe dzieci, królestwo i testament swej poprzedniczki oraz przeszkodzić żądnym krwi ludziom w niszczeniu swego życia, to warto zastanowić się, czym dla każdego z nas jest definicja tego słowa.

"(...) Być zakochanym, to być szalonym przy zdrowych zmysłach (...)". — Owidiusz

Szalonym... Tak, zapewne. Z miłości i bezradności w tym uczuciu i wobec niego.
Taka też zapewne czuła się Joanna Aragońska, zwana Szaloną, główna bohaterka powieści Christophera W. Gortnera, pt. "Ostatnia Królowa". Bo była ostatnią.
Córka potężnych władców w ówczesnej Europie: Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Władców zjednoczonej Hiszpanii. Siostra żony Henryka VIII Angielskiego Tudora, Katarzyny Aragońskiej. Żona następcy tronu Habsburgów, Filipa Pięknego. Nieszczęśliwa w małżeństwie. Uznana za niepoczytalną, za trucicielkę. Za życia "pogrzebana" w murach klasztoru, aby jej ojciec, Ferdynand Aragoński, a później i jej syn, Karol Habsburg, mogli rządzić samodzielnie Hiszpanią w świetle prawa. Aby władcą nie była kobieta. Bo dość już kobiet na tronach...
Czy rzeczywiście była szaloną? Wątpię. Uważam to za wybieg możnych, aby móc pozbawić ją korony na rzecz mężczyzn. Którzy prawnie nie mieli... prawa do tronu Hiszpanii. Nie za życia Joanny.
Postać bardzo barwna: odważna, samodzielna, mądra, ale zagubiona. Ciążyła na niej zbyt duża odpowiedzialność, mimo to podjęła jej wyzwaniu. Na rzecz obowiązku monarchy, pamięci Matki i dla swoich dzieci.
Gortner wiele razy ciekawie opisywał postaci kobiece, zwłaszcza te, wysoko urodzone. I tutaj mnie nie zawiódł. Książka podoba mi się bardzo. Tak bohaterka, jak i opis tła powieści: historyczne dwory Hiszpanii, Flandrii i Francji. Krajobrazy. I ludzi.
Polecam jako jesienną lekturę. Ogrzeje swoją akcją i opisem gorących piasków Hiszpanii.
Miłego :)

Szalonym... Tak, zapewne. Z miłości i bezradności w tym uczuciu i wobec niego.
Córka potężnych władców w ówczesnej Europie: Izabeli...

Nie mogło być inaczej, bo uwielbiam tę królową.

Nie mogło być inaczej, bo uwielbiam tę królową.

Joanna Kastylijska. O tej niezwykle ciekawej kobiecie czytałam już jakąś powieść innego autora i wiele przekazów i domysłów ale Gortner nie ma sobie równych. Nigdy nie dowiemy się prawdy o życiu tej smutnej postaci ale wersja Gortnera jest najlepsza i według mnie najbardziej prawdopodobna. Autorzy powieści najchętniej bazują na przekazach kronikarzy pochodzących z czasów współczesnych swoich bohaterów a te zazwyczaj pisane są przez wrogów. Zwłaszcza kobiety a tym bardziej królowe opisywane były przez plujących w nie jadem mizoginów. Joanna miała też pecha być kobietą posiadającą potężną władzę, której pożądali ambitni i bezwzględni mężczyźni. Wszyscy oni byli mężczyznami jej życia, których bardzo kochała, i którym zbyt długo ufała. Z racji powiązań rodzinnych zamiast ją chronić dążyli do wyeliminowania z życia politycznego i przejęcia należnej jej władzy. Osaczeniem i totalnym odosobnieniem wpędzili ją w głęboką depresję...

Wartko napisana, barwna i wciągająca opowieść o Joannie Kastylijskiej, hiszpańskiej pretendentce do tronu, która wydana za maż za Filipa Habsburga całe życie musiała wybierać między miłością do rodzinnej Hiszpanii, a lojalnością wobec poślubionego męża. Notorycznie zdradzana w małżeństwie przez Filipa (nota bene zwanego Pięknym),odchodziła od zmysłów z zazdrości, urządzając mężowi sceny zazdrości, przez co zyskała przydomek Szalona. Gortner próbuje wytłumaczyć szaleństwo Joanny w sposób, który sprawia, że jesteśmy w stanie ją zrozumieć i stanąć po jej stronie. Dziewczyna zdradzona przez wszystkich - ukochanego ojca, ukochanego męża i ukochanego syna. Nie kochana przez matkę. Kto na jej miejscu nie popadłby w obłęd? W dzisiejszych czasach świat patrzyłby na Joannę łaskawszym okiem. Dla mnie Joanna to bardzo współczesna, młoda dziewczyna ciągle walcząca ze sobą - czy słuchać rodziców, czy głosu serca, czy sprzeciwić się rodzicom i iść własną drogą, czy przymykać oczy na zdrady męża i znosić je z dumą, samotności i cierpieniu, czy odważyć się wyrzucić żale prosto w twarz. Ciekawa postać, rozdarta wewnętrznie, całe życie szukająca miłości i akceptacji matki, ukochana córeczka tatusia,  do szaleństwa kochająca męża, ostatecznie zdradzona przez wszystkich. Dziewczyna, której losem było pomóc innym w walce o władzę. Jeśli ktoś lubi powieści historyczne w typie twórczości Philippy Greogry, to Gortner go nie zawiedzie.

Smutna historia, a jak wiele dziewcząt w dzieciństwie chciało być księżniczkami. Oby nie z takim losem.

• Historyczne
  • Powieść historyczna