Czerwona królowa

Wydawnictwo: Książnica
The Red Queen
historyczna
RichMoisture

Powieść przybliża nieomal zapomnianą historię założycielki rodu Tudorów, Małgorzaty Beaufort. Poślubiona mężczyźnie dwukrotnie od niej starszemu, urodziła dziecko w wieku lat niespełna czternastu i rychło owdowiała. Zepchnięta na margines postanawia odwrócić kartę losu i odnieść ostateczny tryumf nad wszelkimi przeciwnościami. Na tronie Anglii chce zobaczyć swego jedynego syna bez względu na to, ile to będzie kosztowało ją, Anglię i nieszczęsnego chłopca. Ignorując pozostałych pretendentów do tronu i rosnących w siłę rywali - Yorków - nadaje synowi imię: Henryk, po królu; wysyła go za granicę na dobrowolne wygnanie; zmusza do małżeństwa z najstarszą córką znienawidzonej Elżbiety Woodville. Na tle rozdzierających kraj konfliktów, Małgorzata zawiera kolejne dwa małżeństwa z rozsądku i nie przestaje spiskować.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

Opinie czytelników (1997)
książek: 1969
Strega | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

"Czerwona Królowa" jest historią knowań i intryg powstałych na bazie ogromnych ambicji Małgorzaty Beaufort, matki pierwszego władcy z rodu Tudorów, Henryka VII.

Kobieta ta od dziecka czuła się wybranką Pana Boga i każdego dnia spędzała godziny na modlitwach. Wypatrując znaków od Stwórcy, każdą straszną rzecz jaką zrobiła potrafiła sobie wytłumaczyć wolą Boga. W jej życiu nie było prawdziwej miłości, była za to ogromna ambicja by podpisywać się: Małgorzata Regina. Temu marzeniu poświęciła wiele lat swojego życia, zmierzając do celu z zimnym wyrachowaniem.

Jej postać jest przeciwieństwem Elżbiety Woodeville ("Biała Królowa") żony Edwarda IV Yorka. O ile jednak Elżbieta budzi sympatię, to Małgorzata wzbudza tylko niesmak. Trzeba jej jednak przyznać, że była bardzo dobrze wykształcona. Zajmowała się tłumaczeniami z łaciny i francuskiego na język angielski, ufundowała szkołę, rozbudowała Christ's Church na Uniwersytecie w Cambridge ( na jednym z budynków college'u jest wyrzeźbiona...

allison | 2012-02-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 13 lutego 2012

Kolejna powieść historyczna Gregory, którą przeczytałam jednym tchem.

Autorka wspaniale przedstawiła portret matki Henryka VII - kobiety ambitnej, dumnej, silnej i konsekwentnej, która jest przekonana, iż jej poczynaniami kieruje Bóg.
Dążąc do zapewnienia swojemu jedynakowi tronu, matka nie waha się nawet przed wydaniem wyroku śmierci na dwóch małych konkurentów do królewskiego tytułu.

Powieść pokazuje mechanizmy władzy i życie dworskie w piętnastowiecznej Anglii. Bezwzględne dążenie do rządzenia krajem jest celem kilku bohaterów, którzy uzurpują sobie prawo do tronu. Rodzi to intrygi, konflikty i wojny, w których udział ma także tytułowa bohaterka.

Całość czyta się szybko i z przyjemnością. Akcja trzyma w napięciu i śledzi się ją z zainteresowaniem nawet wówczas, gdy zna się z historii finał zdarzeń.

Bardzo dobra książka :) Genialne połączenie prawdy historycznej z opowieścią obyczajową. Pomimo tego, że ten gatunek nie jest moim ulubionym, a po książkę sięgnęłam przypadkiem, nie żałuję swego wyboru. Autorka mnie zupełnie swoją prozą urzekła.
Główna bohaterka tego tomu cyklu o "Wojnie Kuzynów" jest przedstawiona jako kobieta zapatrzona w cel i gotowa poświęcić dla niego bardzo wiele, nieugięcie przekonana o swojej racji i własnej świętości. Czyni to z niej, przynajmniej w moich oczach, postać bardzo niesympatyczną i trudno mi było jej kibicować w trakcie lektury. Równocześnie nie mogłam się oderwać od czytania, gnana ciekawością, co też będzie dalej :)
Polecam gorąco :)

Olinka | 2014-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Średnio mnie interesowała wojna dwóch róż i szczerze mówiąc, gdzieś tam po drodze pogubiłam się kto z kim, z którego rodu, który w kolejności, czyja krew itd. Zainteresowało mnie natomiast tło historyczne i głównie na tym się skupiłam. Z zaciekawieniem czytałam o narodzinach syna Małgorzaty i o wszystkich obrządkach oraz przesądach. Również życie dworskie z tajemnicami i knowaniami miało swój urok.
Autorka niezwykle precyzyjnie namalowała czasy, w których toczy się powieść.
Jedyne co mnie denerwowało to postać Małgorzaty. Jak sama Philippa Gregory mówi, przez innych pamiętnikarzy nazywana jest "starą krową". Myślę, że to i tak łagodne określenie i ciśnie mi się na usta cała masa mniej wyszukanych epitetów :).
Ciekawa powieść z czarnym charakterem w roli głównej.

Jak na razie przeczytałam tylko trzy powieści pisarki, ale bardzo mi się podobają, szczególnie, że można liznąć co nieco historii. Ciekawe powieści krótko mówiąc.

virgo123 | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Książka jest ciekawa, ale mi się dłużyła z tego powodu, że nie przepadam aż tak bardzo za powieściami historycznymi ;) Na początku książki współczułam Małgorzacie, że w tak młodym wieku już była wydana za mąż, a potem odseparowano ją od jedynego dziecka, później znów było małżeństwo, następnie kolejne, ale po jakimś czasie nawet zaczęłam jej zazdrościć odwagi, jaką się odznaczała w trudnych chwilach i nie poddawała się nikomu ani niczemu, za to na pewno można ją podziwiać. Gubiłam się trochę, a może nawet bardzo wśród tych wszystkich książąt, księżniczek, królowych i króli, ale na końcu jakoś doszłam do ładu :P Polecam fanom autorki, a także fanom powieści historycznych ;)

Turniquet 92 | 2015-06-23

Historia życia Małgorzaty Boufort żyjącej w Anglii za czasów wojny "Dwóch Róż"konflikt między rodzinami królewski Tudorowie, Yorkowie! Lancasterowie, kobieta zostala wydana w eieku 14 lat za mąż za dwukrotnie starszego mężczyznę szybko owdowiala i miała kolejnych mężów oraz jednego syna Henryka, któremu poświęciła całe życie, aby wynieść go na królewski tron , bardzo pobożna.Choc mnie cAsy średniowiecza i sztywna etykieta dworsks kompletnie nie interesują książkę tą przeczytałam z przyjemnością a to duża zasługa autorki, która posiada niezwykle barwny jezyk, w książce brakuje djompkikowanych, wydarzeń, dat, postaci, gdyż nie jest to w żadnej mierze nudny historyczny dokument a powieść, którą nawet taki laik jak ja w tym temacue pochłonie z ciekawością szybko się czyta . Polecam

Isadora | 2012-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

"Czerwona królowa" autorstwa Philippy Gregory jest kolejną, po "Białej królowej" częścią cyklu "Wojny kuzynów" opowiadającego o krwawym konflikcie pomiędzy szlacheckimi rodami Yorków i Lancasterów, który przeszedł do historii pod nazwą Wojny Dwu Róż. I o ile "Biała królowa" koncentruje się na losach czarownej Elżbiety Woodville, żony yorkistowskiego króla Edwarda IV, o tyle niniejsza książka jest opowieścią o życiu Małgorzaty Beaufort, zwolenniczki Lancasterów, założycielki dynastii Tudorów, matki króla Henryka VII - i zagorzałej przeciwniczki królowej Elżbiety.
Trudno o bardziej zacięte, pałające wzajemną wrogością antagonistki, niż yorkistowska Elżbieta i sprzyjająca Lancasterom Małgorzata. Jednak to biała królowa budzi sympatię i współczucie, wydaje się bardziej ludzka i przystępna, lady Beaufort zaś jest postacią wyjątkowo odpychającą, zimną, wyrachowaną, pozbawioną wyższych uczuć, którą niełatwo zrozumieć i z którą nie sposób się utożsamiać.
Małgorzatę poznajemy jako...

Liza | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Ta powieść to głos Małgorzaty, miejmy więc świadomość, że przedstawiony obraz świata jest subiektywny.

Bohaterka już od dziecka czuła niezwykle powołanie: codziennie modliła się długo i często, w poczuciu, że ma „kolana świętej” i Bóg do niej przemawia. Po przeczytaniu całości nadal do końca nie wiem czy bawiła się w pobożność i słyszała tylko, to co chciała czy po prostu naprawdę wierzyła w swoją rolę i nie dopuszczała do siebie myśli, że zaślepia ją ambicja. Innych ludzi ma za maluczkich, za głupców, a siebie ma za heroinę (wielokrotnie pada porównanie do Joanny d’Arc), która ocali Anglię. Narcystyczna, wychowana bez miłości oschłej matki i bez ojca, „który stchórzył”, zdaje sobie sprawę, że jest tylko mało wartym „mostem do następnego pokolenia”. Jej przeznaczeniem jest dać dziedzica rodów Beaufort i Lancaster, stąd też macierz (dawna nazwa matki) wybiera jej męża już w wieku 10 lat- dwukrotnie starszego Edmunda Jaspera. Kolejne małżeństwa również nie są wynikiem uczucia, a...

mk956 | 2015-08-28
Przeczytana: lipiec 2015

Historia Małgorzaty Beaufort, matki Henryka VII Tudora, nie porwała mnie tak jak poprzednie części cyklu „Wojny kuzynów”. Myślę, że w dużej mierze wynika to z samej postaci założycielki dynastii Tudorów, którą bardzo trudno polubić.

Małgorzata przepełniona jest ambicją i nadmierną pobożnością, którą bardzo często usprawiedliwia dążenie do zamierzonego celu. Podejmując decyzję, często nie do końca moralne, tłumaczy sobie swoje zachowanie jako wypełnianie woli samego Boga. Jest surowa, dumna i mściwa, a także zupełnie pozbawiona jakichkolwiek uczuć. Bo choć nieustannie zapewnia, że wszystko co robi, robi dla dobra swojego jedynego syna, trudno oprzeć się wrażeniu, że raczej walczy o swoją pozycję na królewskim dworze i miejsce w kolejce do tronu. Całe swoje życie podporządkowuje dążeniu do zdobycia władzy, wyrzekając się miłości i zawierając kolejne małżeństwa z czystego wyrachowania. Aby jej syn Henryk mógł zostać królem, a ona Królową Matką, zdradza, oszukuje i knuje. Otacza...

zobacz kolejne z 1987
Historia Jakobiny Luksemburskiej

Nie wiem, jak Władczynię rzek ocenią czytelnicy, którzy znają wcześniejszą twórczość Philippy Gregory. Dla mnie jest to dzieło bez wątpienia godne uwagi. Pouczające i dające cudowną możliwość przeniesienia się do dawnej, jakże niespokojnej i zarazem fascynującej Anglii.