Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii

Znak Literanova
Vatican Princess
powieść historyczna
Inne

Chyba nie ma sensu szukać tu rzetelnej wiedzy na temat wydarzeń historycznych wojen włoskich w XV wieku - one stanowią tylko tło dla awanturniczych losów Lukrecji Borgia.
I nie ma sensu dociekać, na ile Lukrecja naprawdę była morderczynią i trucicielką - jak chce legenda - a na ile ofiarą układów i marionetką w rękach rodziny - jak przedstawia to Autor...

Wyśmienita! Kolejny raz mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że Pan Gortner jest mistrzem w swoim gatunku. Autor przenosi czytelnika w barwne czasy minionych epok z taką finezją, że można się niemal zatracić.

Odkłamywanie historii Lukrecji raczej autorowi się udało. Kobieta w tamtych czasach nie miała wiele do powiedzenia, była traktowana przedmiotowo. Lukrecja to przykład jak zły osąd może przylgnąć do człowieka. Bardziej należy jej współczuć niż potępiać.

Historia sama w sobie tragiczna, może nawet w niektórych miejscach oparta na faktach. Jestem pod wrażeniem sposobu opisania tragicznych losów Księżniczki Watykanu. Jedna z książek, które chcesz skończyć czytać, a jednocześnie nie chcesz, żeby się kończyła.

Ciekawa książka o "złych" ludziach. Ci ludzie nie byli źli, ale warunki ich tak ukształtowały. Nieograniczona władza zwykle deprawuje. Przy tamtych czasach nasi politycy to anioły, bo przynajmniej nie mordują przeciwników. Główna bohaterka Lukrecja to biedna bogata dziewczyna, która nie miała w życiu nic do powiedzenia. Wydawana za mąż w celach politycznych, gwałcona,...

Książka C. W. Gortnera pokazuje zupełnie inny obraz niż słynny serial "The Borgias", zgadzający się z opinią historyków: Lukrecja Borgia nie była trucicielką, a ofiarą. Ofiarą ambicji swojego ojca i braci, ale mimo wszystko starającą się o szczęśliwe życie dla siebie i swoich bliskich. Niestety jej rodziny nigdy nie obchodziło jej szczęście, najważniejsze było, co dzięki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Opowieść o córce papieża Rodrigo Borgia, młodziutkiej Lukrecji, która w wieku trzynastu lat zmuszona zostaje do pierwszego małżeństwa i wejścia w świat kłamstw i spisków. Tytułowa księżniczka Watykanu szybko uczy się knucia intryg, a obudzona w niej kobiecość sprawia, że poznaje smak zakazanych namiętności.
Powieść o potędze rodziny Borgiów.

Na półkach: , , , , ,

Co to była za książka! Jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie czytałam W OGÓLE, a trochę ich było. Po tę powieść sięgnęłam zupełnie przypadkowo, zachęciła mnie jej okładka w bibliotece.Spodziewałam się po niej zwykłego, obfitującego w sceny erotyczne romansidła - i szczerze mówiąc, po męczącej nauce do sesji nawet trochę tego oczekiwałam. Tymczasem...

Zapowiadało się interesująco. Ale z każdym kolejnym zdaniem było mniej interesująco. Odłożona.

Lukrecja zazwyczaj nie jest przedstawiana zbyt pochlebnie. Tymczasem w tej książce jest wybielona i usprawiedliwiona - przedstawiona jako kobieta, która po prostu musiała dbać o swoje bezpieczeństwo i miłość. Ciekawa.

Dyskusje

• 2019
  • 2018
  • Historyczne
  • Z biblioteki
  • Chcę w prezencie
więcej mniej

Christopher W. Gortner Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii Zobacz więcej