Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii

Okładka książki Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii Christopher W. Gortner
Nominacja w plebiscycie 2017
2016-02-16
Małgorzata Kafel
Małgorzata Kafel
Inne

Ciekawa wariacja na temat osławionej Lukrecji Borgii, córki papieża Aleksandra VI (czyli Rodriga Borgii we własnej osobie).
Historyczna sława (czy też właściwie niesława), jak przylgnęła do tej kobiety spowodowała, że przez całe pokolenia była uważana za wyrachowaną intrygantkę, trucicielkę, wyuzdaną grzesznicę. Tymczasem autor pokusił się o stworzenie portretu zupełnie...

Lukrecja Borgia.. uparta dziewczyna, która zaimponowała mi od początku. Nie miała łatwo, a jednak podołała. Cudowna książka, świetne jak zawsze pióro Gortnera. Wrócę, wiele razy

To była niezwykle fascynująca lektura, która przeniosła mnie w psychikę bohatera. Powieść jest napisana z perspektywy Lukrecji Borgii, w pierwszej osobie. Zwykle nie jestem fanką narracji pierwszoosobowej, ale w tej powieści działa to zaskakująco dobrze, nie wspominając o tym, że narrator to mężczyzna mówiący kobiecym głosem. Autor z powodzeniem snuje możliwą teorię i...

Chyba nie ma sensu szukać tu rzetelnej wiedzy na temat wydarzeń historycznych wojen włoskich w XV wieku - one stanowią tylko tło dla awanturniczych losów Lukrecji Borgia.
I nie ma sensu dociekać, na ile Lukrecja naprawdę była morderczynią i trucicielką - jak chce legenda - a na ile ofiarą układów i marionetką w rękach rodziny - jak przedstawia to Autor...

Wyśmienita! Kolejny raz mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że Pan Gortner jest mistrzem w swoim gatunku. Autor przenosi czytelnika w barwne czasy minionych epok z taką finezją, że można się niemal zatracić.

Odkłamywanie historii Lukrecji raczej autorowi się udało. Kobieta w tamtych czasach nie miała wiele do powiedzenia, była traktowana przedmiotowo. Lukrecja to przykład jak zły osąd może przylgnąć do człowieka. Bardziej należy jej współczuć niż potępiać.

Historia sama w sobie tragiczna, może nawet w niektórych miejscach oparta na faktach. Jestem pod wrażeniem sposobu opisania tragicznych losów Księżniczki Watykanu. Jedna z książek, które chcesz skończyć czytać, a jednocześnie nie chcesz, żeby się kończyła.

Ciekawa książka o "złych" ludziach. Ci ludzie nie byli źli, ale warunki ich tak ukształtowały. Nieograniczona władza zwykle deprawuje. Przy tamtych czasach nasi politycy to anioły, bo przynajmniej nie mordują przeciwników. Główna bohaterka Lukrecja to biedna bogata dziewczyna, która nie miała w życiu nic do powiedzenia. Wydawana za mąż w celach politycznych, gwałcona,...

Książka C. W. Gortnera pokazuje zupełnie inny obraz niż słynny serial "The Borgias", zgadzający się z opinią historyków: Lukrecja Borgia nie była trucicielką, a ofiarą. Ofiarą ambicji swojego ojca i braci, ale mimo wszystko starającą się o szczęśliwe życie dla siebie i swoich bliskich. Niestety jej rodziny nigdy nie obchodziło jej szczęście, najważniejsze było, co dzięki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Opowieść o córce papieża Rodrigo Borgia, młodziutkiej Lukrecji, która w wieku trzynastu lat zmuszona zostaje do pierwszego małżeństwa i wejścia w świat kłamstw i spisków. Tytułowa księżniczka Watykanu szybko uczy się knucia intryg, a obudzona w niej kobiecość sprawia, że poznaje smak zakazanych namiętności.
Powieść o potędze rodziny Borgiów.

• 2019
  • 2018
  • Historyczne
  • Chcę w prezencie
  • Z biblioteki

Christopher W. Gortner Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii Zobacz więcej