Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka

Okładka książki Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka Christopher W. Gortner Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka
Christopher W. Gortner Wydawnictwo: HarperCollins Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
HarperCollins Polska
Sarah Bernhardt Aktorki Teatr

Wyróżniona opinia i

Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka

przeczytanych książek 361 napisanych opinii 361

"Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka" Mój ulubiony pisarz powieści biograficznych, świetnie przybliżający nam życiorysy sławnych kobiet i tym razem mnie nie zawiódł.

C.W.Gortner starannie dba o to aby ZAWSZE były to kobiety niezwykłe, a na kanwie ich życiorysów tworzy unikatowe powieści.

Tym razem podał nam "na tacy" uroczą, nieprzeciętnie utalentowaną, znacznie wyprzedzającą intelektem i kreatywnością epokę, w której żyła - odważną i nieco szaloną Sarah Bernhardt. Bez niej, nie byłoby teatru jaki dzisiaj znamy.

Szczerze zachęcam do sięgnięcia nie tylko po tę pozycję autora. Całość dopełnia posłowie, które C.W.Gortner zawsze zamieszcza, zatem jego książki należy czytać do ostatniej kropki.
Serdecznie polecam

Tym razem podał nam "na tacy" uroczą, nieprzeciętnie utalentowaną, znacznie...

Uwielbiam powieści Gortnera i zazwyczaj czytałam je przysłowiowym jednym tchem. Natomiast tę czytałam jakoś bardziej opornie. Nie porwała mnie, ale to nie znaczy, że jest słaba. Po prostu jest słabsza od pozostałych - oczywiście według mnie. Może taka opinia ze względu na fakt, iż postać Sarah Bernhardt mnie nie zaintrygowała.

Sarah Bernhard była nie tylko niezwykłą aktorką, która zrewolucjonizowała scenę teatralną, lecz była przede wszystkim nieprzeciętna kobietą. Na szczyt wchodziła długo i mozolnie, lecz konsekwentnie, a jej wybory życiowe często stały w sprzeczności z obowiązującymi wówczas zasadami społecznymi. Już sam fakt, że przez większość swego życia odmawiała wyjścia z mąż (w czasach, kiedy małżeństwo było jedną z głównych i lepszych opcji dla kobiety) był szokujący. Do tego prowadziła bujne życie towarzyskie, z czego nie czyniła tajemnicy. Jakby tego było mało, jawnie przyznawała się do urodzenia i wychowania nieślubnego syna, co jak na ówczesne standardy było wprost niewyobrażalnym wyznaniem. Tego typu „wypadki” (jeśli już do nich doszło) objęte były ścisłą tajemnicą i nigdy, przenigdy nie mówiono o nich w towarzystwie.

Być może owa wyjątkowość sprawiła, że droga Sarah na piedestał nie była ani łatwa, ani przyjemna, ale bez wątpienia dotarła tam dzięki swojej ciężkiej pracy, hartowi ducha i lojalności wobec tych, których kochała.

Pan Gortner w mistrzowski sposób opisuje trudności, jakie musiała pokonać dziewczyna, walcząca z całym światem, by wybić się ponad przeciętność.

Książka ciekawa i warta przeczytania nie tylko przez miłośników historii teatru.

Bardzo słaba książka w moim odczuciu. Nie jest to pierwsza pozycja Ch. Gortnera, którą przeczytałam, jednak plasuje się ona najniżej. Główna bohaterka nie chce powielać życia matki, ale średnio jej się to udaje. Mam wrażenie, że wykonywała równolegle dwa zawody: kurtyzany i aktorki. Nie porwała mnie ta opowieść, wg mnie bardzo spłycona była ta biografia.

Sarah Bernahrdt to francuska aktorka, która zasłynęła występami na deskach paryskich teatrów. Skandalistka, wyprzedzająca swoje czasy, artystyczna dusza, pełna uporu i determinacji kobieta. Jej życie to pasmo upadków i wzlotów, szczęśliwych zbiegów okoliczności i tragicznych wypadków. Dobrze znała biedę, a jej młodzieńcze życie to świat ekskluzywnych kurtyzan. Bardzo chciała uniknąć losu swojej matki, dlatego postanowiła zostać aktorką. Jednak przez nieślubną ciążę musiała zawiesić aktorską karierę, i aby się utrzymać została kurtyzaną. Ale tylko na chwile, bo wróciła na deski teatrów, a nawet kupiła sobie teatr. Co ważne, wszystko co osiągnęła zawdzięcza sobie...

(cd recenzji na fb)

Sarah urodziła się jako cóka kurtyzany. Dzieciństwo spędziła wśród obcych ludzi, Jako mała dziewczynka trafiła do szkoły prowadzonej przez zakonnice. Już wtedy pokochała aktorstwo i sprzeciwiała się życiu jakie prowadziła jej matka. Uważała, że jest zdolna do czegoś więcej.
Sarah usiłuje zdobyć sławę na deskach teatru i dąży do zdobycia niezależności. Nie jest to takie proste, bo od początku ma niekonwencjonale podejście do gry aktorskiej, co początkowo spotyka się z krytyką i odrzuceniem. Jej swobodny tryb życia zmienia się, kiedy okazuje się, że jest w ciąży. Sarah decyduje się na urodzenie dziecka, co stawia jej karierę pod znakiem zapytania.
Do tej pory nie słyszałam o Sarze Bernhardt, a jest to niezwykła postać. Córka kurtyzany, artystka, modelka, aktorka, właścicielka teatru, matka... Przybierała różne wcielenia. Miała trudne dzieciństwo, później też nieszczęścia jej nie omijały, ale zawsze się z nich podnosiła i odnosiła duże sukcesy. Czytając powieść, miałam wrażenie, że się do niej przeniosłam i niczym cień snułam się najpierw za tą małą dziewczynką, nastolatką, kobietą. Towarzyszyłam jej przez cały czas, dokładnie obserwowałam i przeżywałam razem z nią wzloty i upadki, współodczuwałam targające nią emocje. Powieść wydaje się bardzo autentyczna. Dużo tu detali, tło bogate jest w wydarzenia historyczne. Już od pierwszego rozdziału zanurzyłam się w tą historię i nie chciałam się z niej wynurzać aż do samego końca.

To, co czeka nas w życiu, jest niepewne. Droga, którą będziemy szli do obranych sobie celów, w każdej chwili może się zmienić. Nieunikniona porażka może doprowadzić nas do sukcesu… lub odwrotnie. Poznajcie historię Sarah Bernhardt, kobiety, w którą nie wierzyła nawet własna matka – a jednak stała się ikoną i inspiracją dla wielu młodych aktorek, które dzisiaj pragną być jak ona.

„Pamiętaj, aby wybrać życie, jakiego pragniesz” (s. 75)

Sarah do ósmego roku życia wychowywała się w małej, wiejskiej miejscowości. Jej dzieciństwo było spokojne i niemal beztroskie aż do momentu przyjazdu jej matki. Sarah niestety musiała opuścić zielone lasy Bretanii i wspólnie z matką zamieszkać w zupełnie nowym dla siebie miejscu – w Paryżu.
Jej wyjazd z miejsca, w którym się wychowała, wiązał się także ze zmianą jej dotychczasowych przyzwyczajeń. Styl życia Julii, matki Sarah, sprawił, że nie była ona w stanie wychowywać córki jak „idealna matka”, dlatego dziewczyna trafiła do szkoły z internatem prowadzonej przez siostry zakonne – to miejsce musiało zastąpić jej kochający dom, ukształtować i nauczyć walczyć o wyznaczone sobie cele.

A jednym z celów Sarah było to, aby nie stać się taka jak jej matka. Za wszelką cenę pragnęła uniknąć bycia kurtyzaną; chciała być kobietą niezależną od mężczyzn i osiągać sukcesy, których była warta. Dziewczyna marzyła, aby zostać aktorką, i choć jej matka wcale nie popierała jej pomysłu, Sarah postanowiła stanowczo zawalczyć o swoją przyszłość, o swoje dalsze, szczęśliwe życie.

Powieść biograficzna napisana przez C.W. Gortnera to niezwykle inspirująca historia o kobiecie, która pomimo licznych przeszkód dążyła do wyznaczonego sobie celu. Przeciwstawiała się zdaniu matki, wielokrotnie musiała „udowadniać” swój talent aktorski. Jej droga do osiągnięcia sukcesu nie była łatwa – a wręcz wiązała się z licznymi upokorzeniami ze strony innych ludzi – Sarah Bernhardt nigdy jednak nie zrezygnowała ze swoich planów… i to doprowadziło do tego, że osiągnęła to, czego chciała.

Historia aktorki Sarah Bernhardt moim zdaniem warta jest poznania i myślę, że może stanowić ona motywację do tego, aby walczyć o swoje marzenia i spełniać je. Dla mnie ta historia była po prostu niesamowita. I przywróciła mi wiarę – ale nie w ludzi. Przywróciła mi wiarę w samą siebie; wiarę, która jest w moim wnętrzu i która mi podpowiada, że „Możesz osiągnąć to, czego pragniesz”.

Na razie ta książka zasługuje na miano najlepszej książki, którą przeczytałam w tym roku. Czy jakaś inna powieść mnie jeszcze zaskoczy…? Zobaczymy!

C.W. Gortner jest autorem wielu bestsellerowych powieści o sławnych kobietach. Tym razem swoją uwagę poświęcił Sarah Bernhardt - jednej z najznakomitszych aktorek przełomu XIX i XX wieku.

Życie Sarah Bernhardt jest pełne zwrotów akcji i skandali. Aby uniknąć niezbyt chlubnej sławy swojej matki postanawia zostać aktorką i zdobyć niezależność. W pewnym sensie beztroski tryb życia przerywa wiadomość o ciąży. Pomimo narażenia na społeczne potępienie, Sarah decyduje się urodzić dziecko. Okazuje się, że jej uroda i nietuzinkowe podejście do sztuki są przepustką do światowego sukcesu...

Choć już wcześniej słyszałam o twórczości C.W. Gortnera, dopiero teraz miałam okazję zaczytać się w jego powieści. Rzeczywiście, autor potrafi przedstawić biografię w taki sposób, że czyta się ją lekko i przyjemnie, choć historia wcale nie jest krótka. Gortner przedstawia życie Sarah od najmłodszych lat nie omijając różnych perypetii. Ukazuje jakże odmienne od współczesnego podejście do wielu spraw. To jedna z tych powieści, dzięki której dowiadujemy się, jak wpływają na człowieka wzorce przedstawione w dzieciństwie.

Historia o Sarah Bernhardt to opowieść, która powoli wciąga, ale jak już się w nią wdroży, to trudno się oderwać. Losy tej niesamowitej aktorki są bardzo ciekawe. Niejednokrotnie musi się mierzyć z wieloma przeciwnościami. Niejednokrotnie pokazuje swój wyrazisty charakter. Już jako dziecko dawała do zrozumienia, że jest wyjątkowa. Odważna, nieprzebierająca w słowach, zdeterminowana. Dająca przykład, że tylko chęci i wytrwałość w dążeniu do celu doprowadzają do sukcesu.

„Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” to powieść o kobiecie odważnej. O kobiecie, której przychodzi mierzyć się z wieloma przeciwnościami, a mimo to nie poddającej się. Zdecydowanie jest to książka, której poświęci się więcej czasu, ale warto. Na długo dostarczy czytelniczej rozrywki. Polecam miłośnikom powieści biograficznych.

Współpraca recenzencka z Booktime

Henriette Rosine Bernardt znana jako Sarah Bernhardt to bez wątpienia ciekawa, kontrowersyjna osobowość. Gwiazda szklanego ekranu francuskiego pochodzenia była najsłynniejszą aktorką swojej epoki, która co więcej, wyprzedzała swoje czasy. Zasłynęła teatralnymi rolami dramatycznymi.
Jej prywatne życie budziło ogromne zaciekawienie. Nie tylko ludzi tamtych czasów, lecz również Christophera W. Gortnera, który w swej książce „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” ilustruje nam obraz kobiety, której życie nie było pozbawione dramatycznych chwil pełnych skandali. Sarah osiągnęła wiele w świecie filmu. Jak podkreśla Gortner „Sarah słynęła ze skłonności do ubarwiania prawdy, szczególnie w odniesieniu do siebie”. Jaka była naprawdę? Tego dowiecie się z lektury książki „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka”. Mam nadzieję, że równie z taką samą ciekawością jak ja, będziecie poznawać jej historię.
Autor ukazał biografie aktorki o niebywałym talencie. Jego zamiarem nie było ukazanie całego życia Boskiej Sarah, lecz odmalowanie drogi ku sławie. Pragnę podkreślić, że Gortnerowi w pełni udało się tego dokonać. Co ważne, nie ukazuje nam suchych faktów, lecz tworząc powieść z wątkami obyczajowymi, kreśli nam historię burzliwego życia Sarah Bernhardt. Warto podkreślić, że historia ta opowiedziana jest słowami samej aktorki, jest jak opowieść ciekawej osoby o jej intrygującym życiu. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że Sarah siedzi obok nas i opowiada swoją historię. Historię, której warto wysłuchać. To sprawia, że książkę czyta się z jeszcze większą przyjemnością, z ogromnym zaciekawieniem. Znając pióro Gortnera, możecie być pewni, że ta książka, to kolejna niezwykła podróż do życia znanej osobowości.
Sarah Bernhardt urodziła się w żydowskiej rodzinie. Sceniczną karierę zaczęła się w 1862 roku. Jej wielki talent wykuty został w kuźni dzieciństwa. Pobierając naukę w szkole prowadzonej przez zakonnice, zakochała się w aktorstwie. Dzięki swojemu niezłomnemu charakterowi realizowała swoje marzenia. Historia aktorki uświadamia nam, że niestudzone wysiłki w dążeniu do celu pozwalają nam osiągnąć sukces. Niech ten obraz będzie dla każdego z nas motorem do działania.
Warto dodać, że C.W. Gortner pisząc tę książkę, wykonał ogromną pracę w poznaniu życia Sarah Bernhardt. Na dodatek pięknie ukazał ją słowami samej aktorki. Zdecydowanie polecam lekturę tej książki czytelnikom, którzy kochają poznawać ciekawe osobowości. A bez wątpienia Henriette Rosine Bernardt taką właśnie była.
Książka „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” ukazała się nakładem Wydawnictwa Harper Collins Polska

Kurcze, nie sądziłam, że tak bardzo przepadnę z tą książką! To niby biografia ale napisana w formie powieści obyczajowej z wątkami psychologicznymi. Strasznie przypominała mi klimat z książek Virginii C Andrews, gdzie również młoda dziewczyna była traktowana przedmiotowo. Tutaj poznajemy historię Sarach Bernhardt, która jest jeszcze młodziutka. Mieszka w dość biednym domu ze swoim ulubionym pieskiem i nagle jej spokój zostaje przerwany. Kobieta, która podaje się za jej matkę przybywa, by opłacić jej dalszy pobyt w tym miejscu. Jej opiekunka w ogóle się na to nie zgadza, wręcz żąda, by ona zabrała swoje dziecko do siebie. Nie mając wyjścia decyduje się na ten drastyczny dla niej krok. Ciężko jest opisać emocje jakie rozdzierały serce Sary, gdyż została zabrana z jedynego bezpiecznego według niej miejsca. Będąc już w domu matki, ta zaznacza jej, że musi mówić do niej po imieniu. Poznaje dziwne zasady panujące w domu i szereg mężczyzn, których obecności nie rozumie. W momencie, kiedy jeden z nich przekracza sferę jej komfortu, coś się zmienia. Za karę zostaje umieszczona w religijnej szkole z internatem. Tam jednak to, czego się dowiaduje, całkowicie zmienia jej punkt widzenia. Poznaje sekret matki i reszta układanki staje się dla niej jasna. Od tej pory książka nabiera rozpędu i im dalej, tym nasz podziw dla niej rośnie. Oczywiście los przygotował dla niej jeszcze kilka niespodzianek. Jedną z nich był dzidziuś, którego nie planowała. Jednak nauczona sama o siebie dbać robi co może, by spełnić się w roli aktorki. Jak sądzicie, czy udało jej się wybić?
Naprawdę bardzo mi się książka podobała. Napisana lekkim stylem z dodatkiem nuty oczekiwania. Czasami mamy podpowiedź, że coś się później wydarzy, więc czytamy dalej w niepewności co to może być. Wraz z wiekiem postaci dojrzewa również jej sposób myślenia. Widzimy w którym momencie dorasta, co staje się dla niej ważniejsze i jak sobie radzi z przeciwnościami, których non stop przybywa. Gdybym nie wiedziała o kim jest książka, to nigdy nie wzięłabym jej za biografię. Chciałabym, aby każda powieść obyczajowa była pisana w takim kontekście. Bardzo ją polecam!!!

• Powieść historyczna
  • Biografia