Montauk

Wydawnictwo: Interart
Montauk
837060238X
Oceansoul

Tytułowy "Montauk" to indiańska nazwa północnego cypla Long Island, oddalonego o sto dziesięć mil od centrum Nowego Jorku; cypel ten jest celem romantycznej eskapady starzejącego się mężczyzny, gościa z Europy, i młodej Amerykanki. Krótkotrwała love story, jaka nieoczekiwanie wiąże tych dwoje, staje się dla pisarza okazją do rozmyślań nad własnym życiem i powrotów w lata minione. Frisch opowiada o literaturze, sławie, karierze, przyjaźni, a nade wszystko o miłości - o kobietach, które kochał. W melancholijnym bilansie życia świetnego pisarza im przypada rola najważniejsza.

źródło opisu: www.granice.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ilona K | 2013-10-31
Przeczytana: sierpień 2013

W interesujący sposób napisana książka - zwłaszcza jeśli chodzi o perspektywę narracji, bohatera, który przybywa do Stanów nie znając zbyt dobrze języka (mamy w tym swój udział jako odbiorcy - anglojęzyczne zwroty często nie są tłumaczone) co, mimo barier komunikacyjnych, nie przeszkadza mu być w związku z Amerykanką Lynn. Frisch jest tu chyba najbardziej sobą: niemieckojęzycznym pisarzem uwikłanym w liczne problemy z kobietami, to one jednak nadają rytm jego twórczości, częstokroć w ogóle ją umożliwiając.

Książka pełna sentencji, ale nie obiektywnych prawd życiowych, dzięki temu niebanalna i prawdziwa. Polecam wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś sobie.

Irma13 | 2015-02-11
Przeczytana: 2015 rok

Książka dość ciekawa, jednak sposób, w jaki została napisana pozostawia wiele do rzeczenia. Brak chronologii sprawia, że czytanie nie jest tak przyjemne i nie zawsze wiemy od razu jaką postać opisuje autor, choć sama fabuła jest bardzo interesująca. Jest to autobiograficzna powieść Frischa, która zawiera pewne przesłanie.
Książkę polecam osobom o filozoficznym usposobieniu.

Marta_Kaleta | 2016-08-18
vifon00 | 2015-05-24
Black_Knight | 2015-03-02
Przeczytana: 06 listopada 2015
Znalezione w Ninatece: Homo Faber

Był synem architekta i sam przez wiele lat również zajmował się architekturą. Przyjaźnił się z Bertoltem Brechtem. Przez kilka lat związany był z pisarką Ingeborg Bachmann. Zasłynął powieściami „Stiller”, „Powiedzmy, Gantenbein...” i „Homo Faber”. Dziś w audiocyklu o Maksie Frischu.