Циники
literatura rosyjska

"To jeden z najbardziej nowatorskich utworów w rosyjskiej literaturze [XX wieku], zarówno ze względu na styl, jak i strukturę", pisał o "Cynikach" Josif Brodski. Dramatyczna, opowiedziana subtelnie historia nieszczęśliwej miłości, "miłości w czasach zarazy" – osadzona w realiach Rosji okresu rewolucji, wojny domowej, Rosji etapu przejściowego: burzenia starych wartości i budowy nowego świata....

Dramatyczna, opowiedziana subtelnie historia nieszczęśliwej miłości, "miłości w czasach zarazy" – osadzona w realiach Rosji okresu rewolucji, wojny domowej, Rosji etapu przejściowego: burzenia starych wartości i budowy nowego świata. Powieść ta – w sposób atrakcyjny, łatwo strawny – łączy w sobie dziennik intymny z kroniką historyczną. Skonstruowana została na zasadzie fotomontażu: z gwałtownymi zmianami planów, zderzaniem fikcji z dokumentem. Równolegle płynie fabuła – historia miłości i śmierci – i mozaikowy obraz zewnętrznego świata: doniesienia prasowe, obwieszczenia, reklamy.

Rosja jawi się jako kraj absurdu, zamętu, barbarzyństwa, kraj antyludzki, gdzie zanikają pojęcia: miłość, uczciwość, szczęście. W takim świecie przetrwać mogą jednostki silne, pozbawione skrupułów.

Nie ma zgody co do tego, kim są tytułowi cynicy; mnożą się na ten temat domysły, sam Marienhof określał tym mianem negatywnych bohaterów swojej powieści.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2011

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Gapcio | 2016-06-26

Nietypowa książka o tym, że dekadencja w warunkach Rosji świeżo sowieckiej to nie był łatwy kawałek chleba. Nietypowa, bo montowana niczym film z fragmentów krótkich, stanowiących prawdziwe i fikcyjne meldunki agencyjne z frontu budowy komunizmu, oraz z dłuższych, opowiadających tragiczne i niekiedy haniebne perypetie miłości dwójki głównych bohaterów.
Marienhof jest bardzo kreatywny przy konstruowaniu metafor, pióro ma lekkie i zarazem zjadliwe; a jednak czegoś mi tu brakuje. Tym tajemnym elementem jest chyba życie.

Aga CM | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Wydana po raz pierwszy w języku rosyjskim w 1928 roku w Berlinie książka "Cynicy" to utwór autorstwa rosyjskiego poety i pisarza, który w rok po ukazaniu się wywołał bardzo wiele kontrowersji. W ZSRR jej premiera została po namyśle odwołana i utwór nie ujrzał światła dziennego przez następnych 60 lat. Z powodu tej książki dalsza twórczość Marienhofa nie istniała. Książka uczyniła z niego w Związku Radzieckim "personę non grata". Zanikł także imażynizm...

Książka została uznana w ZSRR za utwór, który ukazał tamte czasy w sposób niewłaściwy. Dopiero w 1988 roku Rosjanie mogli się z nią zapoznać. Byłam ciekawa cóż tak kłopotliwego dla ówczesnych władz radzieckich odnajdę w "Cynikach"? Zatem autor opowiada tu o latach 1918-1924. Dodatkowo mocno podkreśla kontrasty społeczne i mimo że postaci tytułowych cyników są wymyślone można odnaleźć w nich cechy charakterystyczne dla osób wtedy żyjących. Książka jest zatem niby zbiorem luźno powiązanych fragmentów, ale jednak cały czas natykamy...

m_ght97 | 2016-04-03
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Znowu zdumiewa mnie literatura rosyjska. Powieść jest piękna. Jej kompozycja wpłynęła na to, że pochłonąłem ją w mig, przecież czasem ma się ochotę na taką jak ta, pisaną fragmentami powieść, w której rozdziały są bardzo krótkie, za to treść bardzo interesująca, skłaniająca do przemyśleń.

Pozytywne zaskoczenie Marienhofem to chyba interesujący prezent od czytelniczego losu. Ta powieść jest dla tych, którzy chcą poznać: piękną historię miłosną acz tragicznie zakończoną, ciekawą formę prozatorską czy zobaczyć obraz lat po rewolucji październikowej w innej nieco odsłonie niż w większości książek. Zatem polecam od serca.

iselin | 2016-01-12
Na półkach: Moja Ci ona!, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Nie pada ani jedno słowo, które określałoby emocje, a jest ich tyle w gestach, ruchach i obrazach, że naprawdę warto.

Jagoda | 2016-07-22
Na półkach: Lit. rosyjska, Przeczytane