Kontekst

Seria: Nowy Kanon
Wydawnictwo: W.A.B.
Il contesto
Pistacia

Inspektor Rogas (który ma w sobie znacznie więcej z porucznika Columbo niż z detektywa Kojaka) rozpoczyna dochodzenie w sprawie morderstw dokonywanych na przedstawicielach wymiaru sprawiedliwości. Zanim jednak zdąży rozeznać się w zawiłościach nagłego zgonu prokuratora Vargi, zginie sędzia Azar; zanim Rogas zdoła zebrać dane na temat sędziego Azara, zabity zostanie sędzia Rasto - i nie będzie to ostatnia ofiara.
Gdyby chodziło tylko o to, aby schwytać zabójcę, dzielny inspektor uporałby się z tym błyskawicznie. Ale sprawa zostaje natychmiast upolityczniona, co oznacza, że należy ująć właściwego mordercę. Czyli niekoniecznie tego, który zabijał. Rogas rusza tropem niejakiego Cresa, który był najprawdopodobniej ofiarą sądowej pomyłki. To bardzo niewygodne dla wielu ludzi, nic więc dziwnego, że wiadomość o kolejnym zabójstwie, którego nie mógł dokonać Cres „uradowała cały kraj; lub prawie. Uratowana została moralność i dobre samopoczucie: parlamentu, rządu, dzienników, kleru, rodzin, profesorów. A także klasy robotniczej i Międzynarodowej Partii Rewolucyjnej, która ją reprezentuje. Ani jedna gazeta nie oszczędziła policji ukrytego sarkazmu lub jawnej drwiny".
Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i coraz większej ilości osób zależy, by wynik dochodzenia był po ich myśli. Rogas stara się przeprowadzić je jak najuczciwiej, ale w grze, w którą zostaje wciągnięty, uczciwość liczy się akurat najmniej.
Ta mądra i autentycznie zabawna parodia kryminału zaskakuje nie tylko nietypowym zakończeniem. Także refleksją rodem z Gogola, która niejeden raz przychodzi na myśl podczas lektury: czytając tę książkę śmiejemy się przede wszystkim z nas samych.

[opis wydawcy]

Paweł | 2012-09-22
Przeczytana: 22 września 2012

Nie odnajduję w "Kontekście" parodii powieści kryminalnej. Nie jest też tylko pytaniem dlaczego jest jak jest? Sciascia napisał książkę około czterdziestu lat temu. Ośmiorniczy wątek skrycie rozrasta się i oplata kraj, który nie zostaje wymieniony z nazwy, ani też nie przedstawiono w sposób oczywisty nikogo z rządzących czy innych osób publicznych. Nie sposób jednak doszukać się w tym utworze wyraźnych cech dystopii ale zwiewne uczucie odrealnienia jest obecne gdzieś w tle. Jednocześnie historia przedstawiająca próby wyjaśnienia zagadki coraz mniej kryminalnej prowadzona jest osobą inspektora Rogasa, który to bohater twardo stąpa po ziemi. Kolejne zabójstwa następnych oficjeli wymiaru sprawiedliwości składają się na karb tajemnic świata wielkiej polityki. Inspektor skłaniający się ku wersji o czynach popełnianych z pobudek osobistych odnajduje ślady przeszłości wskazującej na zaistniałą pomyłkę sądową. Błąd wymiaru sprawiedliwości staje się w pewnym momencie zasadniczym problemem...

Wyverna | 2011-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Dziwny kryminał. Właściwie - jak dodał w tytule sam Sciascia - parodia kryminału. I jak dodał wydawca: parodia polityki. Jeżeli ktoś szuka łatwego czytadła o tym, jak dzielny policjant / detektyw tropi przestępcę i następnie go chwyta ku chwale sprawiedliwości i swej własnej, niech lepiej sięgnie po coś innego. Bo tak naprawdę jest to gorzka opowieść o tym, że sprawiedliwości nie ma, a ci, którzy są wezwani do jej egzekwowania, przekraczają granice moralności, byle tylko utrzymać się przy władzy.

"Zacząłem pisać dla zabawy, a gdy skończyłem, nie widziałem już w niej nic zabawnego". Ta książka Sciasci jest trudna, wymaga od czytelnika nie tylko skupienia (sporo w niej filozoficznych dyskusji o winie i karze), ale także zorientowania w ówczesnej sytuacji Włoch przełomu lat 60 i 70 - kraju ogarniętego falą kontestacji, gdzie tak naprawdę nie ma różnicy między rządzącymi a opozycją, bo przecież chodzi tylko o zachowanie status quo; gdzie już wkrótce dojdzie do porwania Aldo Moro przez...

skiatos | 2011-12-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Dziwna rzecz z tą książką. W trakcie lektury towarzyszyło mi wrażenie obcowania z wybitną literaturą. Po kilku miesiącach umarła we mnie niemal całkowicie.

neuromance | 2016-05-02
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Z pewnością nie jest to typowy kryminał, choć tak się zaczyna. Bardziej satyra na środowiska polityczne Włoch tamtego okresu, choć w powieści kraj nie ma nazwy. Jest to jednak satyra gorzka i smutna, niewiele do śmiechu, właściwie nic. Książka króciutka i sprawnie napisana, a ponadto będąca ciekawostką dla osó interesujących się historią Włoch.

whisky | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Parodia na władzę, sądownictwo i politykę. Krótka i niedosłowna, za to napisana ze sporym polotem. Czyta się wyjątkowo lekko, mimo poważnego tematu jakiego dotyka parodia, a bohaterowie przypadli mi do gustu od pierwszych stron.

małgorzanna | 2016-09-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam