Elio Vittorini

Elio Vittorini powieściopisarz i eseista włoski, urodził się w Syrakuzach na Sycylii. Debiutuje na łamach florenckiego czasopisma literackiego "Solaria", gdzie w 1931 r. ukazują się opowia... Elio Vittorini powieściopisarz i eseista włoski, urodził się w Syrakuzach na Sycylii. Debiutuje na łamach florenckiego czasopisma literackiego "Solaria", gdzie w 1931 r. ukazują się opowiadania - zebrane później w tomie pt. "Piccola borghesia" - a w latach 1933-1934 fragmenty powieści "Il garofano rosso". Tłumaczone na język polski utwory Vittoriniego ("Ludzie czy nie?" PIW 1958, "Erica; Garibaldynka" PIW 1959) nie dają dostatecznego wyobrażenia o pozycji i randze tego pisarza we współczesnej literaturze włoskiej. Jest on uważany za jednego z odnowicieli włoskiej prozy realistycznej i, na równi z Pavesem, za ojca neorealizmu.

źródło opisu: okładka

źródło zdjęcia: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Le donne di Messina
Le donne di Messina
Elio Vittorini

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Ludzie czy nie
Ludzie czy nie
Elio Vittorini

7 (2 ocen i 0 opinii)
Ludzie czy nie
"Ludzie czy nie" to powieść o włoskim ruchu oporu, której akcja, przerywana i pełna niedomówień, rozgrywa się w okresie najbardziej krwawego ucisku hitlerowskiego i faszystowskiego w Mediolanie po wrz...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)
Sycylijska rozmowa
Sycylijska rozmowa
Elio Vittorini

6,37 (38 ocen i 4 opinii)
Sycylijska rozmowa Seria: Współczesna Proza Światowa
"Sycylijska rozmowa" (1941) należy do arcydzieł literatury włoskiej. Ta krótka powieść, osnuta na wątku podróży narratora-protagonisty na Sycylię, jest rodzajem obrachunku z życiem i powrotu...
czytelników: 100 | opinie: 4 | ocena: 6,37 (38 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
49
57
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (49)

Powiązane treści
Weekend na Sycylii

Tym razem zapraszamy Was na wyprawę na włoską wyspę. W jakich książkach jej szukać? Z jaką powieścią najlepiej się wybrać na sycylijskie wakacje? Który z literatów najdoskonalej oddaje jej klimat? Sprawdziliśmy – i powstało takie oto zestawienie.


więcej
Czytamy w weekend

Na rynku książki (i w powietrzu) czuć zbliżającą się jesień. Wydawcy zasypują nas zapowiedziami, pisarze co i rusz informują o ukończeniu kolejnej książki, a my? A my nie wiemy co mamy najpierw czytać! Czy sięgać po nowości, po zapowiedzi czy może wyciągać z półek starocie i nadrabiać zaległości? Sprawdźcie, co wybraliśmy na ten weekend.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd