Anatomia randki

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-963-6
randka
Ag2S

Autor „Psychologii uśmiechu” oraz „Od skarpetek Tyrmanda do krawata Leppera czyli Psychologii stroju dla średnio zaawansowanych” tym razem opisuje jak na przestrzeni ostatnich stu lat zmieniały się rozumienie, reguły i scenariusze randkowania w Polsce, na zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych, a także Nigerii, Japonii i Indiach. Jak pisze Piotr Szarota, w historii randkowania jak w...

Jak pisze Piotr Szarota, w historii randkowania jak w soczewce odbijają się najważniejsze przemiany i trendy XX wieku. Demokratyzacja i laicyzacja, rewolucja seksualna i informatyczna, feminizm pierwszej, drugiej i trzeciej fali, emancypacja mniejszości seksualnych, a wreszcie globalizacja i konsumeryzm – wszystko to znajduje swój wyraz w tym, jak randkują kolejne pokolenia. Po skromnym początku w latach 20. wydawało się, że to tylko skandaliczna moda, która szybko przeminie. Nikt się chyba nie spodziewał, że randkowanie tak szybko zawojuje nie tylko Amerykę i Europę, ale także pozostałe kontynenty, a w końcu wkroczy w wirtualny świat Internetu.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Muminka | 2015-03-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2015

dla jasności: odjęłam gwiazdkę za brak przypisów. Ogólnie udana książka popularnonaukowa, w której można wyodrębnić kilka ciekawych części. Na początek autor przedstawia historię randkowania, która oczywiście głównie obejmuje wiek dwudziesty. Z lekkością i zajmująco pisze o czynnikach, które wpłynęły na powstanie instytucji randkowania, śledzi ewolucję owych spotkań, zestawia ze sobą europejski i amerykański sposób randkowania. W trakcie lektury ujawnia wiele interesujących faktów i ciekawostek. zahacza o podręczniki do randkowania, opisuje pełne zahamowań i purytańskie społeczeństwo amerykańskie, ale i pragmatyczny stosunek Amerykanów do flirtów i tzw. dating-u. Z kolei Francuzi mają większą swobodę, inwencję i bardziej romantyczne wyobrażenie miłości. Samo randkowanie też się różni, jest bardzo sformalizowane w niektórych krajach, a w niektórych w natłoku sprzecznych reguł trudno się połapać.
Szarota nawiązuje też do badań i opinii polskich felietonistów przedwojennych, ale i...

Przeczytana: 15 czerwca 2011

…Umówiłem się z nią na dziewiątą…

„Anatomia randki” Piotr Szarota
wyd. Muza
rok: 2011
str. 204
Ocena: 4/6

Sama nie wiem, co przyciągnęło mnie do tej pozycji literackiej. Gdy po raz pierwszy przeczytałam o niej w zapowiedziach Wydawnictwa Muza, pomyślałam sobie, że to taka lektura podręcznikowa, dużo teorii, mało interesujących rzeczy. Zaczęłam więc przeglądać inne proponowane książki. Coś mi jednak nie dawało spokoju i wciąż wracałam do Anatomii… Powroty były tak częste, że w końcu powiedziałam sobie „raz kozie śmierć” i ją zamówiłam. I tak sobie myślę, że czasem warto sięgnąć do takich bardziej naukowych pozycji.

Czy wyobrażacie sobie świat bez poznawania nowych ludzi? Spotykania się z nieznajomymi w celu nawiązania nowych kontaktów, poszerzenia grona przyjaciół, znalezienia miłości? Czy we współczesnym świecie można obyć się bez randek? Bez tego dreszczyku emocji, niepewności, co pomyśli sobie o nas osoba siedząca naprzeciwko? A może inaczej? Może randki umierają śmiercią...

MałyAlbert | 2012-11-18
Przeczytana: 06 listopada 2012

Gdyby pozbawić ludzkość możliwości zawierania małżeństw lub życia w konkubinacie, zapewne nastałyby czasy, w których zakochani musieliby umawiać się na randki do końca swych dni. W obliczu tego stwierdzenia można również zapytać o sytuację odwrotną - czy mógłby istnieć świat bez „randkowania”? Piotr Szarota ponownie udziela odpowiedzi twierdzącej. Dodaje również, że jego opisu należy szukać w prozie Houellebecq'a.

„Anatomia randki” to esej, którego przedmiotem analizy są zaloty. Szarota opowiada o uniwersalnej potrzebie zaistnienia kontaktów międzyludzkich opartych na flircie i wzajemnej adoracji. Na podstawie listów, anonsów prasowych i kinematografii lat pięćdziesiątych pokazuje jak bardzo Polacy potrafili manipulować nastrojami wokół kwestii moralnych. Wskazuje, na to, że „randkowanie” nie zawsze było równie dostępne, jak obecnie. Co więcej, Szarota zrezygnował z dość oczywistych odwołań do ewolucji. Mężczyźni w „Anatomii randki” boją się wchodzenia w relacje. Uprawiają...

Fox Mulder | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Czemu tu nie ma przypisów? Czemu nie chciało mu się tego robić? Niestety, ale to poważnie wpłynie na ilość cytowań dzieła, ponieważ bardzo ciężko będzie zweryfikować zawarte tam cytaty, odniesienia i odwołania.

Dlatego też podchodzę z dużą dozą nieufności do treści, ale tam, gdzie można, to w pełni doceniam intuicje autora.

Monika Czaplicka | 2011-06-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, LGBTQ, 2011
Przeczytana: maj 2011

Czy wiesz jak randkował twój dziadek? Co robiła na randkach twoja mama? Dlaczego przed XX wiekiem nie było czegoś takiego jak randka? Czym się różni dating od rande-vous? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka wydawnictwa Muza: Anatomia randki Piotra Szaroty

Czym jest randka? Za autorem:

„Przez lata randka była powszechnie rozumiana jako intymne i nieformalne spotkanie dwojga osób: kobiety i mężczyzny. To dość zaskakujące biorąc pod uwagę, że o homoseksualizm nie jest raczej najnowszym wynalazkiem. I choć najnowsze słowniki języka polskiego wciąż definiują randki po staremu, uważam, że książka ta byłaby znacznie uboższa, gdybym zdecydował się pójść tym samym tropem”.

To co jednak dużo bardziej zainteresuje naszych czytelników to na pewno cały rozdział poświęcony randkom w rozumieniu gejów i lesbijek. Czy wiesz, że lesbijki nie chodzą na randki? A wiesz co robią wzamian? Dlaczego geje nie są monogamiczni? Czym się różni crusing od randkowania? Czy geje i lesbijki randkują...

Beata | 2011-12-10
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa lektura..w pełni zaspokoiła moją ciekawość poznawczą w temacie randkowania:)

Aleksandra | 2016-07-19
Przeczytana: 2015 rok