Barbie jako ikona kultury

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Barbie culture
83-7319-363-4
popularnonaukowa
Janina

Książka jest rzetelnym esejem publicystyczno-naukowym o Ameryce i jej przyległościach. Autorka przygląda się amerykańskim wzorcom kulturowym, generowanym przez Barbie, którą uważa się za prawdziwy artefakt - czyli obiekt oznaczający co innego dla prawie każdej grupy społecznej, od małych dziewczynek do transwestytów. Według Rogers rola słynnej lalki znacznie wykracza poza wąsko rozumiany "kult wyglądu" i jest bardziej wieloznaczna niż przypisywany jej, szkodliwy seksistowsko-rasistowski stereotyp; na przykład seksualność czy przynależność klasowa Barbie wcale nie są takie oczywiste. Liczne rozmowy z użytkowni(cz)-kami dowodzą wszakże jednego - Barbie narodziła się, by konsumować. Jej ciało pozostaje doskonałą metaforą współczesności - jest plastikowe, zestandaryzowane i ocieka nieszczerością, niczym meksykańska telenowela.

Seconde | 2013-11-30

Po przeczytaniu tej książki przekonałam się, że Barbie - tak jak człowiek - ma wiele różnych twarzy. Dla jednych jest ukochaną zabawką, przyjaciółką, wzorem do naśladowania, u innych zaś - wzbudza pogardę, wstręt czy wręcz nienawiść. Jest zbyt idealna, by istniała, a jednak pomimo tego cieszy się niesamowitą popularnością. Barbie ma fanki i fanów w każdym wieku - uwielbiają ją małe dziewczynki, jak i dojrzałe kobiety.

W erze konsumpcjonizmu lalka ta nabywa nowego znaczenia - staje się symbolem podążania za pięknem kobiecym, za idealną sylwetką i nienaganną fryzurą. I mimo tego, że autorka zwraca uwagę na to, że w prawdziwym świecie Barbie nie mogłaby przetrwać, ponieważ jej proporcje wykluczają nawet utrzymanie się na nogach i normalne funkcjonowanie, to i tak stała się niedoścignionym wzorem dla wielu kobiet na całym świecie. Po pojawieniu się Barbie rozpoczął się istny pościg w dorównywaniu jej. Operacje plastyczne modyfikujące ciało coraz częściej opierają się na proporcjach...

Chlorofil88 | 2015-04-16

Mi osobiście bardzo się podobała... ciekawe spojrzenie na Amerykę i na fenomen znanej laleczki. Szczerze, muszę wyznać, że nie sadziłem iż tak wiele może znaczyć Barbie w życiu ludzi. Ale cóż, dla mnie tyle znaczy Agatha christie:))))

Terpentulla | 2015-03-19
Przeczytana: 2013 rok

Doskonale przygotowana książka! Jeżeli interesują Cię zagadnienia z pogranicza psychologii obrazu ciała i socjologii, to będziesz zadowolony z tej lektury.

Barbie jest tu ujęta dosłownie jako symbol. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia co było pierwsze: Barbie jako efekt zmian obyczajowych, czy zmiana chociażby ideału ciała kobiety na skutek powstania Barbie? Zdanie trzeba wyrobić sobie samemu.

klaidua | 2012-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Na pozór banalny temat ukazany w pełni profesjonalnie, rzetelnie, a przede wszystkim wciągająco. Barbie została tu ukazana z wielu punktów widzenia, autorka zwraca uwagę na fakty, których na pierwszy rzut oka nie powiązalibyśmy z plastikową zabawką. Przeczytałam jednym tchem.

Muminka | 2015-05-16
Przeczytana: 10 maja 2015

Lalka Barbie to najbardziej rozpoznawalna lalka świata. Nic dziwnego, że interesuje socjologów z perspektywy popularnonaukowej. Mary Rogers, uznając ją za kulturowy artefakt, rzetelnie bada jej ikoniczny wymiar. Co symbolizuje ta lalka i w jaki sposób jest ucieleśnieniem epoki konsjumpcjonizmu można się dowiedzieć z poszczególnych rozdziałów. Autorka odwołuje się do najważniejszych dwudziestowiecznych teorii kultury, m.in. Rolanda Barthesa. Próbuje dowieśc, iż ikony kultury to najniższy wspólny mianownik kultury masowej. Nie możńa zapomniec, że :ikony kultury są tym, co czynią z nich ludzie uwikłani we własną rzeczywistość.”
W kolejnych rozdziałach czytelnik zapoznaje się z historią marki, kreacją wizerunku Barbie, zmianami, jakie zachodziły w lalkach na przestrzeni kilkudziesięciu lat, dowiaduje się o negatywnych skojarzeniach z Barbie, głównie o zarzutach uprzedmiotowienia kobiecości. Lalka Barbie ma wielorakie znaczenie, jest wyznacznikiem statusu, przedmiotem pożądania, a...

Mitooo | 2016-08-03

Zaczęłam bez przekonania, uznałam że może być ciekawie. Dobra przedmowa to 80% sukcesu w księgarni. Niestety tu sukces się kończy, każdy kolejny etap to zapętlenie tego co już było. Może nie na mój poziom? Może nie akurat dla mnie? Lepiej odłożyć.

agatanna | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016!
Przeczytana: 11 października 2016

Mam wrażenie, że książka (wbrew tezie samej autorki) powoli staje się nieaktualna. Barbie jest obecna, ale w dużo mniejszym stopniu niż jeszcze 10 lat temu. Jej niepodzielne panowanie zostaje powoli wyparte przez tablet i smartfon.

partycjab | 2017-05-22
weronika | 2017-02-08