Barbie jako ikona kultury

Okładka książki Barbie jako ikona kultury Mary F. Rogers
Okładka książki Barbie jako ikona kultury
Mary F. Rogers Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum popularnonaukowa
2003-01-01
2003-01-01
8373193634
Ewa Klekot
barbie ikona lalka antropologia społeczna kultura masowa

2025

Lalka Barbie to najbardziej rozpoznawalna lalka świata. Nic dziwnego, że interesuje socjologów z perspektywy popularnonaukowej. Mary Rogers, uznając ją za kulturowy artefakt, rzetelnie bada jej ikoniczny wymiar. Co symbolizuje ta lalka i w jaki sposób jest ucieleśnieniem epoki konsjumpcjonizmu można się dowiedzieć z poszczególnych rozdziałów. Autorka odwołuje się do najważniejszych dwudziestowiecznych teorii kultury, m.in. Rolanda Barthesa. Próbuje dowieśc, iż ikony kultury to najniższy wspólny mianownik kultury masowej. Nie możńa zapomniec, że :ikony kultury są tym, co czynią z nich ludzie uwikłani we własną rzeczywistość.”
W kolejnych rozdziałach czytelnik zapoznaje się z historią marki, kreacją wizerunku Barbie, zmianami, jakie zachodziły w lalkach na przestrzeni kilkudziesięciu lat, dowiaduje się o negatywnych skojarzeniach z Barbie, głównie o zarzutach uprzedmiotowienia kobiecości. Lalka Barbie ma wielorakie znaczenie, jest wyznacznikiem statusu, przedmiotem pożądania, a zawodowi kolekcjonerzy Barbie mają z tytułu swojej pasji zbieractwa duże majątki. Niszowe wydania lalek i akcesoriów ciesza się dużą popularnością i stanowią nie lada okazję, a nawet lokatę kapitału.
Autorka przedstawia socjologiczne implikacje posiadania Barbie, opisuje wpływ tej lalki nie tylko na najmłodszych konsumentów, ale i dorosłych, którzy dopiero jako jednostki niezależne finansowo niejako rekompensują sobie pozbawione Barbie dzieciństwo.
Pod obstrzałem dociekań autorki znalazła się przesadnie akcentowana kobiecość i wygląd fizyczny u Barbie, jej pochodzenie etniczne , wiek i przewidywane zajęcia, idea lalki jako przedstawicielki WASP-ów, zagadnienia takie jak (hetero)seksualność lalki czy świadome sterowanie rynkiem i manipulacja konsumpcyjnością dzieci i młodzieży. Kopalnia wiadomośći o infantylizacji społeczeństwa, o marketingu przemysłu zabawkarskiego, o powierzchownych wartościach, kórym hołduje amerykańskie społeczeństwo, czego odbiciem jest właśnie sztuczność i plastyczność Barbie per se. Ta lektura uświadomiła mi jak kształtuje się proces tworzenia ikony przez korporację, jak koncerny sterują pragnieniami przeciętnego konsumenta, jak rozbudzają pragnienia. Obsesja na temat własnego ciała i poprawiania wizerunku, plastyczność ludzkiego ciała, upowszechnienie operacji plastycznych to pokłosie „wynalazku” Barbie. Rzetelna, wciągająca, intrygująca lektura odsłaniająca wymiar fizyczny i psychologiczny tego symbolu. Niektóre treści zadziwią czytelnika, dużo tu ciekawostek i faktów z życia Barbie więc esej ten jest kompletnym studium przedmiotu i zasługuje na naszą uwagę.

Doskonale przygotowana książka! Jeżeli interesują Cię zagadnienia z pogranicza psychologii obrazu ciała i socjologii, to będziesz zadowolony z tej lektury.

Barbie jest tu ujęta dosłownie jako symbol. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia co było pierwsze: Barbie jako efekt zmian obyczajowych, czy zmiana chociażby ideału ciała kobiety na skutek powstania Barbie? Zdanie trzeba wyrobić sobie samemu.

Po przeczytaniu tej książki przekonałam się, że Barbie - tak jak człowiek - ma wiele różnych twarzy. Dla jednych jest ukochaną zabawką, przyjaciółką, wzorem do naśladowania, u innych zaś - wzbudza pogardę, wstręt czy wręcz nienawiść. Jest zbyt idealna, by istniała, a jednak pomimo tego cieszy się niesamowitą popularnością. Barbie ma fanki i fanów w każdym wieku - uwielbiają ją małe dziewczynki, jak i dojrzałe kobiety.

W erze konsumpcjonizmu lalka ta nabywa nowego znaczenia - staje się symbolem podążania za pięknem kobiecym, za idealną sylwetką i nienaganną fryzurą. I mimo tego, że autorka zwraca uwagę na to, że w prawdziwym świecie Barbie nie mogłaby przetrwać, ponieważ jej proporcje wykluczają nawet utrzymanie się na nogach i normalne funkcjonowanie, to i tak stała się niedoścignionym wzorem dla wielu kobiet na całym świecie. Po pojawieniu się Barbie rozpoczął się istny pościg w dorównywaniu jej. Operacje plastyczne modyfikujące ciało coraz częściej opierają się na proporcjach lalki, która ma niewyobrażalnie długie nogi, szczupłą jak osa talię i mocno zaakcentowane biodra i piersi. I żeby w tym wszystkim nie oszaleć, musimy pamiętać, że jednak jest to TYLKO lalka, coś nieistniejącego i nie warto stawać się jej kolejnym żywym egzemplarzem.

Na pozór banalny temat ukazany w pełni profesjonalnie, rzetelnie, a przede wszystkim wciągająco. Barbie została tu ukazana z wielu punktów widzenia, autorka zwraca uwagę na fakty, których na pierwszy rzut oka nie powiązalibyśmy z plastikową zabawką. Przeczytałam jednym tchem.

Mam wrażenie, że książka (wbrew tezie samej autorki) powoli staje się nieaktualna. Barbie jest obecna, ale w dużo mniejszym stopniu niż jeszcze 10 lat temu. Jej niepodzielne panowanie zostaje powoli wyparte przez tablet i smartfon.

Mi osobiście bardzo się podobała... ciekawe spojrzenie na Amerykę i na fenomen znanej laleczki. Szczerze, muszę wyznać, że nie sadziłem iż tak wiele może znaczyć Barbie w życiu ludzi. Ale cóż, dla mnie tyle znaczy Agatha christie:))))

Zaczęłam bez przekonania, uznałam że może być ciekawie. Dobra przedmowa to 80% sukcesu w księgarni. Niestety tu sukces się kończy, każdy kolejny etap to zapętlenie tego co już było. Może nie na mój poziom? Może nie akurat dla mnie? Lepiej odłożyć.

• Socjologia
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia
  • Feminizm

Dodaj cytat z książki Barbie jako ikona kultury