rozwińzwiń

Londyn 1967

Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,1
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Nienawiść w przestrzeni publicznej Urszula Jakubowska, Piotr Szarota
Ocena 7,0
Nienawiść w pr... Urszula Jakubowska,...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1327
1039

Na półkach: ,

Piotr Szarota postanowił zabrać nas w przeszłość do roku 1967. Na centrum opowiadanych przez siebie zdarzeń wybrał miasto Londyn, nie mylić z Lądkiem Zdrój. Wskazał to miejsce jako najważniejsze skrzyżowanie nowej kultury (muzyka, film, literatura) z prądem narkotykowym oraz zmianami społecznymi. Upraszczam nieco obraz tej książki, ale i wskazuje główne zagadnienia. Wszystko zostało „umownie” podzielone na dwanaście miesięcy, ale autor nie trzyma się gorączkowo własnego podziału.

Prowadzi narrację w sposób luźny, ocierający się o esej, przedstawiając nam mniej lub bardziej połączenia między młodzieżowymi twórcami, starszymi nieco, ale zorientowanymi na zmiany myślicielami lub innymi istotnymi postaciami tamtego czasu. Preferowałbym określenie, że u Szaroty wszystko się przelewa. Zależy w którą stronę przechyla swoje naczynie, tam spotykają się często te same nazwiska, ale w innych kontekstach. Tak pewnie wyglądało życie wtedy.

Nie mogę narzekać na styl lub płynność w czytaniu, ale brakuje jakiś zaskakujących wniosków. Niechby nawet nie były zaskakujące, ale niech będą świeże, może nieco odkrywcze nawet. Niestety tego wszystkiego w książce „Londyn 1967” nie znajduję, co czyni ją lekturą przyjemną, ale oczywistą i szybko wypadającą z pamięci. Wzorem, niedoścignionym jak widać, pozostaje Jerzy Jarniewicz, który o tym samym czasie potrafi pisać w sposób dalece wybitniejszy.

Inne: https://www.nowamuzyka.pl/author/jaroslawszczesny/

Piotr Szarota postanowił zabrać nas w przeszłość do roku 1967. Na centrum opowiadanych przez siebie zdarzeń wybrał miasto Londyn, nie mylić z Lądkiem Zdrój. Wskazał to miejsce jako najważniejsze skrzyżowanie nowej kultury (muzyka, film, literatura) z prądem narkotykowym oraz zmianami społecznymi. Upraszczam nieco obraz tej książki, ale i wskazuje główne zagadnienia....

więcej Pokaż mimo to

avatar
730
191

Na półkach:

http://www.miastokultury.pl/swingujacy-londyn-wzywa-londyn-1967-recenzja/

http://www.miastokultury.pl/swingujacy-londyn-wzywa-londyn-1967-recenzja/

Pokaż mimo to

avatar
688
152

Na półkach:

Piotr Szarota prowadzi swój wywód w sposób tak przejrzysty i logiczny, że z niecierpliwością czeka się na kolejne smaczki. Ciekawość tego, co wydarzy się w kolejnym miesiącu, kto kogo spotka i zainspiruje (przypominam, mówimy tylko o Londynie!) jest silniejsza od zmęczenia i innych obowiązków. Książka wciąga i aż prosi się o więcej.

Zapraszam do lektury tekstu opartego na książce: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2016/12/29/make-love-not-war-czyli-co-nieco-o-kontrkulturze/#sthash.sHHTA2dq.dpuf

Piotr Szarota prowadzi swój wywód w sposób tak przejrzysty i logiczny, że z niecierpliwością czeka się na kolejne smaczki. Ciekawość tego, co wydarzy się w kolejnym miesiącu, kto kogo spotka i zainspiruje (przypominam, mówimy tylko o Londynie!) jest silniejsza od zmęczenia i innych obowiązków. Książka wciąga i aż prosi się o więcej.

Zapraszam do lektury tekstu opartego na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
903
659

Na półkach: , , ,

Autor, to taki trochę plotkarz, podglądacz, paparazzi, który na kartach swojej książki zdradza wiele szczegółów z życia artystów lat 60-tych i to nie koniecznie artystów londyńskich, ale z Londynem powiązanych. Śledzi ich, prowadzi rozważania, co by było gdyby i kto z kim, dlaczego i po co - snuje domniemania. Nie mniej jednak jest to wiarygodna dość opowieść, i bardzo świadoma w swojej konstrukcji, autor doskonale wie, że to temat który się dobrze sprzeda i zainteresuje pokolenie czytelników w przedziale wiekowym od mniej więcej 60 - 18 lat. I to jest fenomen czytelniczy. Ponad to dobrze się czyta, więc z czystym sumieniem polecam.

Autor, to taki trochę plotkarz, podglądacz, paparazzi, który na kartach swojej książki zdradza wiele szczegółów z życia artystów lat 60-tych i to nie koniecznie artystów londyńskich, ale z Londynem powiązanych. Śledzi ich, prowadzi rozważania, co by było gdyby i kto z kim, dlaczego i po co - snuje domniemania. Nie mniej jednak jest to wiarygodna dość opowieść, i bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1311
277

Na półkach: ,

Wow!
W zasadzie po książkę sięgnęłam z uwagi na tytuł. Miałam pewne oczekiwania, no bo w tym przypadku trudno ich nie mieć ( nie czytałam wcześniejszych pozycji autora, ale teraz z przyjemnością nadrobię) Nie będę przytaczać zachęty z obwoluty ale ręczę swoją głową, że tym razem to prawda.
Piotr Szarota odwalił kawał imponującej roboty. Nie odwalił, bo ta książka jest świetna pod każdym względem, nie tylko merytorycznym ale i literackim. Można by powiedzieć, że jest encyklopedią czy kroniką 1967 roku w Londynie, gdyby nie wrażenie podróży w czasie i uczestnictwa w życiu śmietanki Londynu w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Autor, owszem ma wiedzę encyklopedyczną ale ma też coś, co można śmiało nazwać talentem (nieprzeciętnym),lekkością pióra (wyjątkową),która przy natłoku nazwisk, zdarzeń i tytułów sprawia, że książka wciąga.
Nie wiem jak Pan Szarota przygotowywał się do napisania tej książki (oj dobra, czytając notkę biograficzną nietrudno się domyślić) ale podczas lektury miałam warzenie, że wciągał kreski z Hendrixem i brał LSD z całą resztą (Szanowny Autorze, przepraszam, ale był Pan tak niesamowicie wiarygodny a wszystkie gwiazdy zdawały się na wyciągnięcie ręki). Że asystował Kubrickowi, gdy kręcił Odyseję Kosmiczną i odwiedzał Burgess’a, gdy ten pisał „Mechaniczną pomarańczę”. Że Polańskiego klepał po plecach a Antonioniemu przyjaźnie kiwał głową podczas kręcenia „Powiększenia”. A to tylko te najbardziej sztampowe z nazwisk. Niesamowita wiedza i poczucie humoru. Jest muzyka, literatura, psychologia, Flower Power, sztuka i wszystko, co można zaliczyć do kultury. Mnóstwo nazwisk znanych, drugie tyle o których gdzieś, coś, kiedyś i całkiem sporo tych, o których nigdy nie słyszałam i dziś mi wstyd. Niezwykła dbałość o szczegół nadająca tekstowi wiarygodności i życia, bo naprawdę czytelnik ma wrażenie, że jest naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń.
Dodam jeszcze, że całość jest ułożona chronologicznie a książka jest podzielona na miesiące. Oczywiście niemal wszystkie wydarzenia i postaci wymagają opatrzenia w jakiś "przypis", wprowadzenie czy objaśnienie i tu niczego nie brakuje. W żadnym momencie tekstu nie czułam się zagubiona.
Zaryzykuję, że dla fanów kultury, kina, Stonesów, Beatlesów, Floydów, Bowiego (wymieniam tylko naj największych) to jeśli nie lektura obowiązkowa, to prawdziwa perełka. Dla laików takich jak ja to, absolutne otwarcie okien. Jestem oczarowana!

Wow!
W zasadzie po książkę sięgnęłam z uwagi na tytuł. Miałam pewne oczekiwania, no bo w tym przypadku trudno ich nie mieć ( nie czytałam wcześniejszych pozycji autora, ale teraz z przyjemnością nadrobię) Nie będę przytaczać zachęty z obwoluty ale ręczę swoją głową, że tym razem to prawda.
Piotr Szarota odwalił kawał imponującej roboty. Nie odwalił, bo ta książka jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  94
 • Przeczytane
  56
 • Posiadam
  19
 • Teraz czytam
  3
 • E-booki
  2
 • Ebooki
  2
 • Historia
  2
 • 2020
  2
 • 2021
  2
 • 2018
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Londyn 1967


Podobne książki

Przeczytaj także