Algebra bezgranicznej sprawiedliwości

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Algebra of infinite justice
literatura faktu
Klaudia

Książka jest zbiorem żarliwych esejów o antyglobalistycznym, antyamerykańskim wydźwięku. Autor krytykuje w nich m. in. imperialistyczną politykę prowadzoną przez kraje Zachodu w Trzecim Świecie. Podejmuje także problem wielkich złudzeń dotyczący rozwoju Indii.

Tematy - ważne dla mnie.
Kraje - bliskie mojemu sercu.
Więc powinna mi się ta książka podobać.
A jednak czytało mi się ją wyjątkowo ciężko.

Cyfranek | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Na książkę "Algebra bezgranicznej sprawiedliwości" składa się 9 esejów/felietonów o tematyce indyjskiej. Teoretycznie są to oddzielne teksty, ale w zasadzie składają się w jeden. Nie dlatego, że się uzupełniają czy jeden jest kontynuacją drugiego, ale dlatego, że autorka nie potrafi skupić się na jednym temacie.

Teksty czyta się bardzo ciężko. Powodów jest kilka. Pierwszy z nich, to fakt, że są napisane jak przemówienia. To, co nie przeszkadza z słowie mówionym (patos, uczuciowość, powtórzenia, górnolotne i dość ogólnikowe frazy) w słowie pisanym może niestety wypadać po prostu źle. Po drugie, pod względem treści, teksty sprawiają wrażenie felietonów prasowych. Są jakby pisane na gorąco i odnoszą się do bieżących tematów, po dekadzie za bardzo to czuć.

Dziwny styl i warsztat pisarki nie zmienia faktu, że próbuje się ona zmierzyć z niezwykle ważnymi problemami, z jakimi zmagają się najubożsi i najbardziej zmarginalizowani mieszkańcy Indii. A są to problemy przerażające, problemy...

Dla osób, które znają Arundhati Roy jako autorkę "Boga rzeczy małych", ta pozycja będzie sporym zaskoczeniem. Książka to zbiór esejów na bieżące tematy społeczne i polityczne, pisana z wyraźnie lewicowej perspektywy - autorka jest nie tylko pisarką, ale też feministką, ekolożką, działaczką ruchów antywojennych i antyglobalistycznych.

W "Algebrze..." porusza tematy dotyczące współczesnych Indii, takie jak prawa rdzennej ludności, ekologia, nacjonalizm, konflikty religijne, polityka korporacji, broń atomowa...

Ciekawy jest styl książki - Roy przytacza wiele rzeczowych, wiarygodnych informacji i danych na ww tematy, jednak jej teksty są jednocześnie bardzo emocjonalne, wyrastające z autentycznego zaangażowania i empatii.

Marysia | 2012-08-11

Przeczytana: 2014 rok
Danka Janc | 2015-05-04
jagacicha | 2015-04-10
Arundhati Roy wyda nową powieść po 20 latach

Arundhati Roy, autorka m.in. książki „Bóg rzeczy małych” wyda kolejną swoją powieść po 20 latach przerwy. "The Ministry of Utmost Happiness" - bo taki tytuł ma nosić nowa książka ukaże się w wersji angielskiej w czerwcu 2017 roku.