Zwyczajne życie

Seria: Proza
Wydawnictwo: Znak
La vie commune
neuromance

Tragikomiczna opowieść o zwyczajnym szaleństwie Suzanne lubi ład i porządek. Nie lubi miernot, gburów, Hiszpanów i ateistów. W jej życiu biegnącym pięknym, prostoliniowym ruchem od trzydziestu lat nie zdarzyło się nic. Wszystko ulega dramatycznej zmianie, kiedy w pracy pojawia się nowa sekretarka. Odtąd umysł Suzanne zaczyna toczyć rak. Rak nienawiści, który zniszczy ją samą. Powieść Lydie...

Tragikomiczna opowieść o zwyczajnym szaleństwie

Powieść Lydie Salvayre to przenikliwe, choć nie pozbawione ironii, studium obsesji. Patetyczne pozy bohaterów w kontekście przyziemnych spraw wyglądają żałośnie i śmiesznie. Ale są też na swój sposób tragiczni: nie potrafią spojrzeć na siebie z boku, wyjść z przyjętych ról i odmienić swego losu. Piekłem nie są inni, mówi Salvayre. Piekło to my.

Ta proza jest ostra jak brzytwa, styl - rozpoznawalny już po kilku linijkach. Podobnie jak Elfiede Jelinek autorka nie szczędzi nam goryczy i odziera ze złudzeń. Czyni to jednak z pełnym współczucia zrozumieniem.

(opis z tylnej strony okładki, Znak 2006)

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Przeczytana: 28 lipca 2014
Moni | 2014-01-03
agatka_the_witch | 2013-12-29
15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!