Pchły, plotki a ewolucja języka

Tłumaczenie: Tomasz Pańkowski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Grooming, Gossip and the Evolution of Language
ewolucja, komunikacja, antropologia
Mariusz

Pchły, plotki a ewolucja języka to książka o pochodzeniu ludzkiej zdolności posługiwania się językiem. Autor wyjaśnia dlaczego spośród wszystkich naczelnych tylko ludzie posiadają język, skąd się wziął taki a nie inny sposób komunikacji, jak dawno powstał, jak się zmieniał i różnicował. Udowadnia, że przed powstaniem języka, czytelnym sposobem komunikacji było iskanie, które służyło m.in. tworzeniu sojuszy, ustalaniu hierarchii i było niezbędne do życia w dużej grupie. Dowodzi też, że opracowanie języka jest substytutem fizycznej intymności.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Amelie | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Chociaż wiedziałam, że autor tej książki jest antropologiem i biologiem, to mimo wszystko miałam nadzieję, że część dotycząca sensu stricte ewolucji języka będzie bardziej rozbudowana, a temat nieco wnikliwiej przeanalizowany.

Niestety, tak się nie stało. O ile bowiem w pierwszych rozdziałach Dunbar bardzo szczegółowo opisuje zwyczaje i zachowania różnych naczelnych, a także badania i eksperymenty na nich i na tej podstawie drobiazgowo omawia z punktu widzenia biologa-antropologa kolejne szczeble ewolucji hominidów aż do Homo sapiens, to druga połowa z wnioskami odnoszącymi się do aspektów językoznawczych, w moim odczuciu, pozostawiła pewien niedosyt. Z drugiej strony naiwnością było oczekiwać od biologa czegoś więcej, niemniej jednak tytuł książki jest nieco mylący i może właśnie budzić inne oczekiwania.

Nie uważam jednak, że jest to książka nieciekawa, bynajmniej! Jest napisana bardzo żywym językiem i wiele w niej interesujących informacji, które burzą powszechne przekonania,...

żabot | 2013-09-04
Przeczytana: 03 września 2013

Ciekaw jestem, czy dożyję chwili, kiedy ktoś pokusi się o napisanie syntetycznej teorii antropogenezy. Teorii (niekoniecznie prawdziwej, ale prawdopodobnej), która w spójny i logiczny sposób połączyłaby różnorodne aspekty, które spowodowały, że jeden z gatunków dużych małp w zamierzchłej przeszłości wkroczył na ścieżkę prowadzącą do powstania Homo i do tego sapiens. Nie chodzi mi o analizę, kto i kiedy był naszym bezpośrednim przodkiem, ale o analizę wielu różnorodnych zjawisk, które spowodowały powstanie tak specyficznego gatunku jak Homo sapiens. Tymczasem mamy kolejną książkę niczym klocek Lego, jakiś pojedynczy puzzel, który trzeba gdzieś dopasować. Dopiero co czytałem Ryszkiewicza, zaraz potem Wranghama. Książka Dunbara jest po części uzupełnieniem tego drugiego. Autor jednak nie skupia się na diecie, sprawę pobieżnie kwituje stwierdzeniem, że to stopniowe przechodzenie naszych antenatów na dietę z coraz większym udziałem mięsa dostarczyło nam energii na niemal eksplozywny...

Kerszi | 2017-08-17
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Książka wydana w latach dziewięćdziesiątych dalej trzyma poziom i jest o dziwo aktualna. Jednak przydałoby się trochę aktualizacji w sprawach internetowych. Internet wtedy raczkował, więc należy wybaczyć autorowi. Właśnie z tej książki wyszło słynne stwierdzenie Dunbara, że maksymalnie znamy około 150 osób. Jest to dokładnie opisane. Ogólnie o językach jest wg mnie za mało, autor postawił bardziej na behawioryzm ludzkości i nie tylko.

Karol Orczykowski | 2017-11-27
Przeczytana: grudzień 2016

Hipotezy dotyczące ewolucji języka podane w sposób przystępny nawet dla osób nie mających zbyt często do czynienia z biologią. Polecam serdecznie.

keminona | 2015-10-31
Przeczytana: 07 stycznia 2016