Pchły, plotki a ewolucja języka. Dlaczego człowiek zaczął mówić?

Tłumaczenie: Tomasz Pańkowski
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Grooming, Gossip, and the Evolution of Language
Ego_Sum

Jak to się stało, że spośród dziesiątków tysięcy gatunków jedynie my opanowaliśmy niebywałą zdolność mówienia? W swojej fascynującej książce światowej sławy antropolog i psycholog ewolucyjny Robin Dunbar rozwija autorską wizję powstania języka – tego najpotężniejszego narzędzia komunikacji, jakim dysponują ludzie. To również opowieść o tym, jak zdrady, kłamstwa i oszustwa – a także silna...

W swojej fascynującej książce światowej sławy antropolog i psycholog ewolucyjny Robin Dunbar rozwija autorską wizję powstania języka – tego najpotężniejszego narzędzia komunikacji, jakim dysponują ludzie. To również opowieść o tym, jak zdrady, kłamstwa i oszustwa – a także silna presja na to, by to wszystko ograniczyć, uczyniły nas ludźmi.

W tej książce nie tylko uważnie przyjrzę się temu, co robimy z językiem, lecz także postaram się znaleźć odpowiedzi na bardziej fundamentalne pytania dlaczego mamy język, skąd on się wziął i jak dawno powstał. Będzie to zaczarowana podróż pełna przeskoków z jednego nieoczekiwanego zakamarka naszej struktury biologicznej do drugiego, od historii do hormonów, od bardzo ostentacyjnych zachowań małp do chwil największej ludzkiej intymności.

Opowieść ta poprowadzi nas w przeszłość poprzez różne etapy naszych dziejów aż do czasów, gdy nie byliśmy jeszcze ludźmi, lecz zaledwie nie tak znowu niezwykłymi małpami człekokszałtnymi.

Jak brzmiały najwcześniejsze języki? Kto nimi mówił? Dlaczego rozwinęły się w to, czym są dzisiaj?

Robin Dunbar

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

żabot | 2013-09-04
Przeczytana: 03 września 2013

Ciekaw jestem, czy dożyję chwili, kiedy ktoś pokusi się o napisanie syntetycznej teorii antropogenezy. Teorii (niekoniecznie prawdziwej, ale prawdopodobnej), która w spójny i logiczny sposób połączyłaby różnorodne aspekty, które spowodowały, że jeden z gatunków dużych małp w zamierzchłej przeszłości wkroczył na ścieżkę prowadzącą do powstania Homo i do tego sapiens. Nie chodzi mi o analizę, kto i kiedy był naszym bezpośrednim przodkiem, ale o analizę wielu różnorodnych zjawisk, które spowodowały powstanie tak specyficznego gatunku jak Homo sapiens. Tymczasem mamy kolejną książkę niczym klocek Lego, jakiś pojedynczy puzzel, który trzeba gdzieś dopasować. Dopiero co czytałem Ryszkiewicza, zaraz potem Wranghama. Książka Dunbara jest po części uzupełnieniem tego drugiego. Autor jednak nie skupia się na diecie, sprawę pobieżnie kwituje stwierdzeniem, że to stopniowe przechodzenie naszych antenatów na dietę z coraz większym udziałem mięsa dostarczyło nam energii na niemal eksplozywny...

Amelie | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Chociaż wiedziałam, że autor tej książki jest antropologiem i biologiem, to mimo wszystko miałam nadzieję, że część dotycząca sensu stricte ewolucji języka będzie bardziej rozbudowana, a temat nieco wnikliwiej przeanalizowany.

Niestety, tak się nie stało. O ile bowiem w pierwszych rozdziałach Dunbar bardzo szczegółowo opisuje zwyczaje i zachowania różnych naczelnych, a także badania i eksperymenty na nich i na tej podstawie drobiazgowo omawia z punktu widzenia biologa-antropologa kolejne szczeble ewolucji hominidów aż do Homo sapiens, to druga połowa z wnioskami odnoszącymi się do aspektów językoznawczych, w moim odczuciu, pozostawiła pewien niedosyt. Z drugiej strony naiwnością było oczekiwać od biologa czegoś więcej, niemniej jednak tytuł książki jest nieco mylący i może właśnie budzić inne oczekiwania.

Nie uważam jednak, że jest to książka nieciekawa, bynajmniej! Jest napisana bardzo żywym językiem i wiele w niej interesujących informacji, które burzą powszechne przekonania,...

Kerszi | 2017-08-17
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Książka wydana w latach dziewięćdziesiątych dalej trzyma poziom i jest o dziwo aktualna. Jednak przydałoby się trochę aktualizacji w sprawach internetowych. Internet wtedy raczkował, więc należy wybaczyć autorowi. Właśnie z tej książki wyszło słynne stwierdzenie Dunbara, że maksymalnie znamy około 150 osób. Jest to dokładnie opisane. Ogólnie o językach jest wg mnie za mało, autor postawił bardziej na behawioryzm ludzkości i nie tylko.

keminona | 2015-10-31
Przeczytana: 07 stycznia 2016